Zbliża się 15 rocznica wejścia Polski do Unii Europejskiej. MBP zaprasza na piknik z wieloma atrakcjami

fot. J. Szymik/UM Gliwice

Z okazji 15 rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, Miejska Biblioteka Publiczna w Gliwicach zaprasza do wzięcia udziału w specjalnej edycji Gliwickiej Majówki. 1 maja odbędzie się Piknik Europejski z mnóstwem atrakcji – dla małych i dużych Europejczyków.

W samo południe na Rynku wspólnie odśpiewamy hymn Unii Europejskiej i rozpoczniemy huczne obchody 15-lecia obecności Polski we wspólnocie demokratycznych państw Starego Kontynentu. W uroczystym wykonaniu „Ody do radości” weźmie udział Orkiestra Dęta KWK Sośnica.

Później impreza przeniesie się do parku Chopina. Tam w otoczeniu zieleni na uczestników pikniku będą czekać najróżniejsze atrakcje.

Kolektyw bębniarski Foliba da niesamowity koncert, a później zorganizuje dwie tury warsztatów, podczas których poszukamy brzmienia afrykańskiej muzyki perkusyjnej. Nie zabraknie też animacji dla dzieci – będzie malowanie twarzy, puszczanie baniek mydlanych i dmuchanie balonów. Dorośli spróbują swoich sił w układaniu pięknych, kwiatowych bukietów i tworzeniu ozdób z papieru.

O godzinie 18:00 na Rynku zagra zespół The Harpagans. Rockandrollowcy z Czeladzi grają muzykę inspirowaną latami 50. i 60. Starsi przypomną sobie złote przeboje Elvisa Presleya, a młodsi będą szaleć w rytmie rockabilly.

Na zakończenie pełnego wrażeń dnia w Stacji Artystycznej Rynek (Rynek 4–5) zaplanowano wykład i degustację herbat z różnych zakątków Europy.

Dla miłośników sportowego stylu życia, poza zajęciami fitness w parku Chopina, zaplanowano turniej piłkarski o puchar gliwickiej majówki.

Zawody odbędą się między godzinami 10:00 a 15:00 na boisku przy ul. Orkana. Mogą wziąć w nich udział drużyny dzieci i dorosłych. Zapisy będą prowadzone na miejscu od godziny 9:00. O szczegóły można pytać telefonicznie (500 170 516) i mejlowo (d.opoka@gtwgliwice.pl).

A już 17 maja w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 5 w Gliwicach (ul. Kozielska 5) odbędzie się Wojewódzki Festiwal Tańców Europy. Zmagania konkursowe będzie można oglądać między godzinami 8:30 a 14:00.

(żms)/UM(mm)
fot. J. Szymik/UM Gliwice

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
100
100

Wieś tańczy, śpiewa, bębni i dmucha balony. Żenada a nie świętowanie najważniejszej rocznicy w mieście.

Niech się święci ...
Niech się święci ...

Lepsze wieńce, wielogodzinne, patetyczne przemówienia i demonstracje?

Kola
Kola

gdzie to wyczytałeś?

Niech się święci ...
Niech się święci ...

Wyczytałem krytykę. Nie wyczytałem propozycji, co w zamian?

Cnota krytyk się nie boi
Cnota krytyk się nie boi

Ktoś za ogranizowanie takich imprez bierze wypłatę i ma etat. Ktoś inny ma podpowiadać jak to robić dobrze? Dobrze się czujesz? Może wystarczyło podpatrzeć jak robią to inni? W Gliwicach panuje pod tym względem totalny chaos. Organizuje MZUK, MBP, Magistrat, ŚSM i bóg wie kto jeszcze. Poza tym różne stowarzyszenia, ale one mogą tyle ile dostaną z Miasta, które szczodre nie jest. Dziwnym trafem w Gliwicach niezależnie od okazji jest podobnie szmirowato: bębniarze, jakaś kapela no-name, tzw warsztaty z lepienia plasteliny i z dmuchania balonów, meczyk amatorów. Litości… Każda gliwicka impreza ma jeden i ten sam mianownik – amatorszczyznę. A… Czytaj więcej »

Niech się święci ...
Niech się święci ...

Co do wszędobylskiej amatorszczyzny się zgodzę, ale bez przesady. Primo po pierwsze jest to jednorazowe beknięcie, primo po drugie z łapanki tam ludzi nie będą zwozić, więc nie ma się czego bać.
Co innego amatorszczyzna, na którą skazują nas dyletanci z UM, z którą musimy się borykać każdego dnia, która zaniża jakość mieszkania w Gliwicach i której nie możemy po prostu ominąć szerokim łukiem. Jak na przykład modernizacja oświetlenia.

aku
aku

Do ‘Cnota krytyk się nie boi’: Dlaczego nie zorganizujesz jako PROFI czegoś lepszego?

Nota
Nota

W Rybniku zagrają m.in. Lao Che, Dr Misio, Eldo, Przybysz i Nosowska, oprócz tego zlot foodtracków, kino plenerowe…
W Sosnowcu koncert „Wolność Niezależność Muzyka”, podczas którego wystąpią Zbigniew Hołdys, Maciej Maleńczuk, John Porter, Tymon Tymański, Tomasz „Titus” Pukacki, Joka, Mietall Waluś oraz zespół Iowa Super Soccer.
Na Stadionie Śląskim pojawi się 20 wykonawców disco m.in. Alphaville, Ricchi e Poveri, Fun Factory, Kate Ryan, Danzel, Piękni i Młodzi, Boys oraz Bayer Full.

W gliwickiej hali Arena będą świętować majówkę w domowym zaciszu. Nie odbędzie się nic. Na Rynku i w parku odbędą się wieśniacze festyny. Gliwice to kpina.

ja234
ja234

Glajwice to wiocha, dlatego nic innego poza umpa, umpa nie będzie.
I tak będą tłumy dziadków oraz pińćetów.Ot, taka przaśność wioskowych glajwic.(12:11)

prosty_gliwiczanin
prosty_gliwiczanin

Mnie już wszystko jedno, po takiej traumie jak ostatni odcinek GoT nie będę w stanie dobrze sie bawić. Najbardziej tajemnicza i bad-assowa postać z Gry o Tron zabita w tak głupi sposób?

Imię
Imię

Jak kochasz seriale to obejrzyj sobie “Klan” lub “M jak Miłość” – trauma pewna jak w banku.

LOL
LOL

Z programu wynika, że to jest impreza dla dzieci i seniorów. Dla młodzieży i dorosłych na wyższym poziomie kultury nie ma nic. Strasznie tania ta imprezka, rzeczywiście nieco wiejska.

Fiku Miku
Fiku Miku

@LOL. Można ubogacić kulturowo rocznicę wejścia do UE. Organizując jedzenie bananów– na czas, przy brzmieniu afrykańskiej muzyki perkusyjnej.

Stefan
Stefan

Takie pomysły ma hajlująca młodzież z niskim wykształceniem, która będzie wtedy zadymiać Warszawę?

Fiku Miku
Fiku Miku

@Stefan. Dokładnie, masz rację. Wszystkich wsadzić do więzienia. Akcja już trwa #jebanana #bananowyprotest

Hesus
Hesus

@miku fiku Sztuka nowoczesna “promuje sex pogardę” wobec kobiet, bo jedzą banany a prawakom od razu się kojarzy z kosmatymi pragnieniami?

Niech się święci ...
Niech się święci ...

“Z programu wynika, że to jest impreza dla dzieci i seniorów.”
A o grubych zapomniano :(

aku
aku

Do LOL: Seniorzy nie są na wyższym poziomie kultury?

XXI
XXI

Nic nowego Taka impreza już była w poprzednim roku.

Pepko
Pepko

Najpierw się trzeba nauczyć polska język bo ona bardzo trudna jest. Potem można “być na wyższym poziomie kultury”

manek
manek

Zmieniają się czasy, zmieniają idee. Jednak prostota imprez dla ludu jest niezmienna.
Czy będą krupnioki, karuzel i strzelnica?

tele
tele

Smutna rocznica. Co tutaj świętować? Lepiej to przemilczeć i szykować się na referendum Polexitu.

Końfederiatcya
Końfederiatcya

Szczęść bożie zgryz brown krzywy, mucha korwin i reszta faszoli scyzoryk. Zrobiliście już referendum kto ma być krulem? Albo chociaż losowanie?

Żoliborz
Żoliborz

“15 lat temu dokonaliśmy jako naród odpowiedzialnego wyboru. Dziś możemy być dumni z naszych osiągnięć” – Prezydent Andrzej Duda.

kredo
kredo

UE – stalinonowsko – nazistowska instytucja polityczna. Faktycznie macie co świętować ❗

krzysztof
krzysztof

święto niewoli

aku
aku

Do krzysztof: Niewolnicy korzystają ze wsparcia finansowego Unii Europejskiej? To chyba jakieś nowoczesne niewolnictwo?

krzysztof
krzysztof

jakiego wsparcia ? to nie jest darmowy kredyt. Od sowietów się ledwo uwolnili, ale pętlę polak musi mieć na szyi aby wiedzieć gdzie ma iść na postronku

Kto to powiedział?
Kto to powiedział?

Dajcie Polakom rządzić, a sami się wykończą

Ostatni Sprawiedliwy
Ostatni Sprawiedliwy

@krzysztof. Jak się uwolnili od sowietów? Komuchy cały czas mają się dobrze, wręcz wyśmienicie. Zafundowali sobie miękkie lądowanie. Cimoszewicz, Boni, Rosati, Miller i inni “europejczycy” w dalszym ciągu gnębią Polaków.

Imię
Imię

W jaki sposób jesteś gnębiony przez postaci, które przytoczyłeś? Możesz jakieś konkrety podać?

Ostatni Sprawiedliwy
Ostatni Sprawiedliwy

@Imię. Zacznę od Kwaśniewskiego który “zafundował” nam Konstytucję (efekty widać cały czas). Cimoszewicz twierdzi że Polacy brali udział w holokauście – jak ładnie to brzmi w ustach syna stalinowskiego oprawcy Polaków. taka wypowiedź antypolska, jest paliwem dla ustawy 447. Wszyscy są po jednych pieniądzach…

Gruntowy przymrozek
Gruntowy przymrozek

Ostatni: Zacząłeś grubo, ale nie odpowiedziałeś na moje pytanie.

Ostatni Sprawiedliwy
Ostatni Sprawiedliwy

@Gruntowy przymrozek. Samą obecnością w przestrzeni publicznej, w Sejmie, Senacie i w PE. Nic dobrego nie zafundowali Nam przez całe dziesięciolecia i nic dobrego dla Nas nie robią (dla siebie owszem).

Kirył
Kirył

Koledzy i koleżanki Brauna i Korwina są tak antykomunistyczni, że do europarlamentu wystawili Liliję Moshechkovą, chwalącą działalność “Nocnych Wilków”, twierdzącą, że Polacy nie mają prawa burzyć sowieckich pomników, popierającą rosyjską aneksję Krymu i opowiadajcą się po stronie prorosyjskich separatystów na Ukrainie. Babę, która regularnie występuje w rosyjskiej tv. Tacy to są antykomunistyczni ultrasi.

ja234
ja234

@Ostatni Sprawiedliwy,komuchy no i co z tego.Było minęło, czasy się zmieniły, ludzie też.Kiedyś byli komuchami dzisiaj nie są.Patrz na to co się dzieje obecnie i w przyszłości, zamiast wciąż mentalnie tkwić w komunie.
Stosując twoją logikę można powiedzieć, że pisiory też są komuchami, bo są/byli, ponad to, cofają kraj do tamtych czasów.I cośz tego wynika?NIC (14:21)

Ostatni Sprawiedliwy
Ostatni Sprawiedliwy

@ja234. Wierzysz w to co napisałeś? Serio?

krzysztof
krzysztof

racja w 100 procentach dalej komuchy rządzą , ale jak rządzący liżą się z komuchami i im w zad włażą widać że mają na nich niezłe kwity i nic im nie zrobią jak np jaruzelskiemu , kiszczakowi tyle lat ich rozliczali i rozliczyć nie mogli jeden został prezydentem, a następny ministrem MSW brawo nic tylko świętować – głupotę prostego ludu

Rozum
Rozum

Gdyby mieli za co rozliczyć, to by z chęcią rozliczyli. Chęci rozliczania u was są większe niż rozsądek i na chęciach się z reguły kończy, a stracone lata na żądzę “zemsty” są nie do odzyskania. Zamiast budować to byście tylko rozliczali jak Macierewicz za wypadek lotniczy będący zresztą skutkiem waszej chęci rozliczania. Mam nadzieję, że doczekam czasów, gdy gen. Jaruzelskiemu pomniki będą jeszcze stawiać, bo gdyby nie On, to byście cały kraj zarzucili płytami chodnikowymi i spalonymi oponami

Naczelny Monarcha
Naczelny Monarcha

Racja, to nie jest darmowy kredyt. A powinien być darmowy tak?
Z jakiego modelu ustrojowego masz naleciałości?