ZDM wsłuchał się w głosy mieszkańców. Ulica Siemińskiego nareszcie bez samochodów

Na tę wiadomość czekało wielu mieszkańców. Od 1 sierpnia wprowadzony zostanie zakaz ruchu na ul. Siemińskiego. Zmiany nie będą dotyczyły autobusów linii A4 i rowerzystów, a także dojazdu do posesji.

– Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami wprowadzane zmiany są odpowiedzią na zgłaszane propozycje osób korzystających ze znajdującego się na tej ulicy pierwszego, miejskiego podwórca – mówi Jadwiga Jagiełło-Stiborska, rzeczniczka ZDM.

REKLAMA

Jak przekazują drogowcy, wprowadzenie zakazu ma uspokoić ruch w tym miejscu.

Woonerf na ul. Siemińskiego został oddany do użytku 30 marca 2018 roku. Znajduje się on na 250 m odcinku ulicy, od skrzyżowania ul: Kozielskiej, Daszyńskiego, Sobieskiego i Jasnogórskiej do al. Korfantego.

Jest to pierwszy miejski podwórzec na Śląsku, jednak do tej pory nie spełniał on swojej rzeczywistej funkcji. Natężenie ruchu od momentu jego wprowadzenia było duże, kierowcy, mimo wielu apelów policji i ZDM, nie stosowali się do obowiązującej tam strefy zamieszkania. Po ponad roku funkcjonowania drogowcy postanowili to kategorycznie zmienić.

(żms)/ZDM Gliwice

REKLAMA
od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
black_horse

Głupota goni głupotę. Zamiast zrobić woonerf na jakiejś trzeciorzednej spokojnej ulicy, robi się go na głównej przelotowej. Żeby potem ratować swoją głupią decyzję zamyka się ruch na tej ulicy. A miasto nie jest z gumy i gdzieś te samochody muszą objechać ten zakaz. Będą się pchaly w jeszcze węższe okoliczne uliczki. Brawo wy – dyletanci drogowi .

LOL

Bądźmy konsekwentni. Jeżeli kierowcy, mimo wielu apelów policji i ZDM, nie stosowali się do obowiązującej strefy zamieszkania na Siemińskiego co skończyło się dla nich zamknięciem ulicy, to w innych strefach, jak Starówka, ZDM koniecznie musi zrobić to samo. Na co czekają? Czemu nie słyszą głosów mieszkańców domagających się wyłączenia Starówki z ruchu?

black_horse

A jaki był powód wprowadzenia strefy zamieszkania na tej ulicy ? Widzimisię jakiegoś geniusza z UM. Strefę zamieszkania wprowadza się głównie na osiedlowych ulicach, na których nie ma chodników i z konieczności ruch pieszych musi odbywać się po ulicy. Po ostatnim remoncie np takie kryterium spełnia starówka. Na Siemińskiego takiego warunku nie było. Mało tego, ozdoby w postaci kręgów betonowych i mebelków z boazerii nie blokowały ruchu pieszego na chodnikach. Tak więc kolejny racjonalny argument za utworzeniem strefy zamieszkania leży i kwiczy. Powstał komunikacyjny potworek a na dodatek kolejnymi absurdami ktoś dalej w to brnie/ W Gliwicach nie ma warunków… Czytaj więcej »

Perez

Powinni zamykac ulicy na rynku a nie glowne trakty. PARANOJA!

:)

Zastanawia mnie czyje głosy wziął pod uwagę ZDM, bo z rozmów z wieloma znajomymi i z lektury opinii w internecie wyłaniał się obraz mieszkańców, którzy bardziej chcieli likwidacji poronionego wonerfu na tranzytowej ulicy niż nowych ograniczeń w ruchu samochodów. Czy to z powodu RODO ZDM nie może pokazać wszystkim niedowiarkom dowodów na istnienie mieszkańców, na których się powołuje, czy nie chce, bo takich po prostu nie ma?

Gyuhgf

Np. mój

Halam

Gdzie i kiedy odbyły się na ten temat konsultacje społeczne obejmujące wszystkich mieszkańców miasta i powiatu?

ja234

ZDM organizował konsultacje.Pisało o tym na tutejszym portalu, poszukaj sobie w archiwum.Udział mogli wziąć wszyscy mieszkańcy miasta i powiatu, parkujący swoje auteczka.(1229)

Bziks

Od kiedy to ta ulica jest przelotową? A234? Czy dlatego, że wchodzi w czteropasmowe Górnych- i Dolnych Wałów :)? I dlaczego skoro jest ograniczenie prędkości to pędzą znacznie szybciej? Liczyć nie umieją, a może powrót do podstawówki?

Konwulsje niemocy

“Zmiany nie będą dotyczyły autobusów linii A4 i rowerzystów, a także dojazdu do posesji.”
Teraz pół Gliwic będzie dojeżdżało do posesji.
Ale się męczycie z tą Siemiczorka. Ze Zwycięstwa jeszcze bardziej. Błądzicie jak dzieci we mgle. Niestety ta jaskółka wiosny nie czyni a obnaża jedynie waszą niemoc i bezsilność. To miasto was przerasta. Zimną Wódką wam zarządzać a nie Gliwicami. Nie macie kompletnie pomysłu na rozwój miasta i z trudem radzicie sobie z utrzymaniem jako takiego stanu. Wasze światłe, spóźnione, przypadkowe i z reguły chybione decyzje są jak smród w gaciach – niechcący, bez ładu i składu.

DD

Toteż rządzą jak po zimnej wódce zamiast zarządzać podejmując decyzje wespół z mieszkańcami przed zatwierdzeniem projektu zmian. Ale czasami coś im się udaje dzięki profesjonalnym wykonawcom.

Usycham z ciekawości

Co im się udało? Jedyne, co mi przychodzi do głowy to wiadukt Portowa – Perseusza

LOL

Reagujecie na każdą bzdurną komendę jak “psy pawłowa” zamiast łączyć wszystkie fakty i wyciągać wnioski. Zaledwie 176 ankiet wpłynęło do ZDM i dotyczyły Stref Płatnego Parkowania w mieście, a nie tego czy jedna konkretna ulica ma być przejezdna czy nie. Jakiś nieznany procent ze 176 gliwiczan i sąsiadów z powiatu, którzy wypełnili ankietę zdecydowało, że Siemińskiego ma być zamknięta dla samochodów i ZDM nagle wsłuchał się w ich głosy i postanowił zrobić im dobrze kosztem ogółu?! Innych wniosków ze 176 ankiet o SPP ZDM nie ma czy jeszcze opracowuje dane? Naprawdę w to uwierzyliście, jakby do tej pory ZDM był… Czytaj więcej »

bumbum

jo jo uwielbiam ten komentarz i podzielam calym sercem

Szpagin

Jeśli na woonerfie musi zostać wprowadzony zakaz ruchu, to znaczy, że kompletnie nie spełnił swojej funkcji (wspólnej przestrzeni dla wszystkich użytkowników ruchu)…

Gyuhgf

Powiedz to kierowcom, ktorzy nie respektują znaków drogowych.

kolega

A ty jak sobie radzisz na Siemińskiego, pomysłodawco kostki zamiast asfaltu, z piecem na węgiel zamiast c.o?

Brawo wy

To cały misterny plan z przebudową pajączka trafił szlag. I teraz od nowa projekty, wizualizacje, zestaw nowych segregatorów i mebli do ich magazynowania …

DD

Bo administracja nie ma służyć społeczeństwu tylko koncentrować się głównie na utrzymaniu stołków, i swoje obowiązki zrzucać na nas.

Lon

Chciałbym widzieć pieniadze, które zgarnely juz zaprzyjaznione biura projektowe na konsultacje i inne wstepne koncepcje…

VAkk

Nadal uważam, że powinni zamknąć ulicę Plebańską i Raciborską na odcinku kościół – Rynek, a Siemińskiego zostawić taką jak była przed tą “rewolucją”

NoNie

Zdecydowanie popieram. Ewentualnie Siemiczorka zrobić jako jednokierunkową, ale absolutnie nie zamykać.

Dlaczego nie?

Jednokierunkową? Ale w którą stronę? Do pracy, czy z pracy?

DD

Dorzucę jeszcze ulicę Pod Murami. To jakieś szaleństwo co tam się dzieje, szkoda, że tiry tamtędy nie jeżdzą bo byłby komplet.

Page

nie bój nic, zamkną‍♂️

gliwicjus

Nic się nie zmieni bo każdy będzie teraz niby dojeżdżał a to do sądu a to na parking a to do posesji. Ciekawe jak to ktokolwiek będzie sprawdzał?

Ampuła

Mrzonka podwórcowa na Siemiczorka tak bezdennie się sprawdza, że trzeba ją ratować siłowymi rozwiązaniami. Na razie zakaz ruchu samochodowego. To praktycznie nic nie kosztuje, starczy wbić trochę znaków. Jeżeli to nie napędzi pieszych turystów z całego świata, spragnionych nabycia golonki czy loda w otoczeniu betonowych silosów i pudeł drewnianych, to trzeba będzie pójść krok dalej. Nakaz pobytu na wonerfie początkowo może dotyczyć np. dzieci szkolnych, bo władze miasta mają nad nimi pewną samorządową władzę. Dyrekcje szkół dostaną wytyczne, że w trakcie roku szkolnego muszą zrealizować określoną ilość godzino-dziecio-wonerfów na ulicy Siemiczorka. W programie zwiedzania witryna legendarnego szewca i przystanek, na… Czytaj więcej »

Lona

“Na razie zakaz ruchu samochodowego. To praktycznie nic nie kosztuje, starczy wbić trochę znaków. Jeżeli to nie napędzi pieszych turystów z całego ”
Popros redakcje zeby sie zorientowala ile kosztuje taka ‘impreza’ .. podejrzewam ze wlosy na glowie staja :)

DD

Czy przez rok czasu drogowcy czekali na czyjś tragiczny wypadek. Tacy drogowcy to partacze i nadają się tylko do usunięcia ze stanowiska bo ryzykują zdrowie i życie innych nie potrafiąc od razu podjąć najlepszych dla środowiska decyzji, i nie wykluczone, że dlatego iż nie podlegają żadnej odpowiedzialności dyscyplinarnej czy też karnej za swoje działania. To samo się tyczy radnych miasta.

Tom

Duży ruch może oznaczać, że ta ulica była bardzo potrzebna.

RS-AZ

Bo była. Jak każda. Urzędnicy nie mają wizji na miasto. Nawet oświetlenie samej starówki to mieszanina stylów, trochę fajnych latarni retro, reszta – OBI. Plandeki na Rynku – każda inna. Podobnie z nawierzchnią. Tu asfalt, tu kostka, tu szara, tu różowa, tu granitowa, tu betonowa. Nikt nad tym nie panuje. Winę za tę ulicę ponosi trochę miasto, że wybrało na nawierzchnię tak hałaśliwy, ostrokrawędziasty rodzaj kostki oraz sami kierowcy, którzy olewali ograniczenie prędkości. Gdyby jeździli tak jak w strefie zamieszkania przystało niewielu by to przeszkadzało. Chodzę tamtędy codziennie do pracy i we wczesnych godzinach rannych mało kto jechał tam przepisowo… Czytaj więcej »

black_horse

Mieszkańcy niech podziękują Frankiewiczowi. Zamiast wyremontowanych w nowej technologii w otulinie kauczukowej torów tramwajowych mają hałasującą non stop przez całą dobę kostkę. A że wykonawca dorzucił od siebie dla oszczędności drogiej kostki fugi szerokości połowy kostki to jest jak jest.

Igo

Mocne posuniecie. Ulice rownolegle staną w korkach.

LBJ

Nie sądzę, bo tam i tak się już bardzo niewygodnie jeździło. Tak przynajmniej będzie czysta sytuacja.

Ba

Prawda jest taka, że niektórzy jeździli sobie tam po prostu w kółko, żeby polansować się autem. Takie rundki pozostanie teraz im robić tylko wokół starówki.

Marian Jabłoński

“Zmiany nie będą dotyczyły autobusów linii A4 i rowerzystów, a także dojazdu do posesji.” – A jak mimo wszystko przejadę Siemińskiego jako “obcy” mając przygotowaną formułkę że “do ciotki na Wieczorka jadę, może będzie w domu” ? Jak się to sprawdza ?

Posesjon

Nijak. I tak nikt tam nikogo nie kontroluje. Zmiana pod publiczkę.

Arek

Będziesz typowym polaczkiem-cwaniaczkiem. Dlatego nie da się wprowadzić u nas żadnych życiowych przepisów czy zmian bo zawsze znajdzie się grupka pieniaczy i cwaniaków.
Wystarczy pomieszkać w takiej NL i od razu widać jak łatwo można współżyć na linii pieszy-rower-samochód.
Ale tam ludzie maja więcej szacunku i do sobie i do prawa. Tutaj szczytem godności jest postawić się, protestować, strajkować i grać męczennika.

black_horse

Różnica polega na tym że w takiej NL wszystkie rozwiązania są niezwykle przemyślane i praktyczne i mają uzasadnienie. W PL absurd goni absurd i jest pokłosiem co tam komu w urzędzie ślina na język przyniesie.

hanek mały

Teraz prawie w każdej rodzinie są dwa auta, a więc i tak cała ulica będzie zastawiona samochodami.

Stokrotka

Za kilka lat, za lat kilka … ja, Stokrotka, zostanę Prezydentem Miasta Gliwice;) Czas zimnych, zamkniętych w sobie i niekompetentnych technokratów się kończy. Nadchodzi czas ludzi, dla
których miasto ma być przyjazną, nowoczesną przestrzenią do życia. NIE dla głupoty, TAK dla Mądrości. Nie bądź obojętny. Miasto i jego władze pełnić mają rolę służebną wobec nas, obywateli – nigdy na odwrót. „Ex oriente lux, ex occidente luxus”. Ciąg dalszy nastąpi :)

wieczorek

to jest najglupsze miejsce w tym grajdole gliwickim no ale glupota nie boli tylko troche kosztuje

Cóż...

Podobno każdy człowiek rodzi się idiotą, ale nie każdy coś z tym robi.

Rafał

Pytanie, który z wysoko postawionych Gliwickich urzędników ma tam mieszkanie czy inny interes i bardzo chciał pozbyć się aut. Jakoś na innych ulicach np. Mickiewicza gdzie jest przedszkole, blisko szkoła i ograniczenia do 40 km/h urzędnicy nie uspokajają ruchu choć mało kto stosuje się ograniczeń.

art

To dobre pytanie jest.

Domi

Brawo ,nareszcie będe mógł prejść na drugą strone ulicy

Strefa zamieszkania

Skoro do teraz mogłeś chodzić środkiem drogi to faktycznie mogło być trudne

kolik

do aresztu wracasz?

Kamilo

Tak najlepiej wszystkie ulice pozamykac i wprowadzic A4 i trasy rowerowe…..ooo przepraszam owe zadne konpletne nie istnieja. Zwyciestwa zamknac zrobic kawiarnie male restauracje, a igrom bankow poprzenocic na boczne uliczki.!

Z gęby duqa

Ta A4 jednak jest najważniejszą, kluczową linią w mieście, a przecież tramwaj w obecnym przebiegu nie miał racji bytu. Czyż nie taki był czołowy argument za likwidacją?

ewi

Woonerf na ul. Siemińskiego najbardziej kretyński pomysł w Gliwicach!!!!!!

LBJ

Ale jednak szkoda, że nie zdecydowali się zrobić tam PRAWDZIWEGO woonerfu, czyli takiego gdzie można wjechać ale np. tylko w jednym kierunku i z fizycznymi utrudnieniami (progi, szykany i inne takie urządzenia). To by wymusiło spokojną jazdę bez zamykania ruchu. Szkoda, że nie chcieli tego zrobić na serio.

Zawracalnia

Na trzy :)
W jednym kierunku powiadasz? Może przemyśl to jeszcze :)

Aga

Wystarczyło postawić policję i wlepić ze 100 mandatów za prędkość , może to by nauczyło cała masę ludzi co to jest „Strefa zamieszkania”.

Dokładnie

Tak jest Aguś. Wreszcie ktoś dostrzegł przyczynę. Dwie akcje tygodniowo w nieregularnych interwałach i całe miasto po miesiącu jeździ grzecznie 20km/h. Problem w tym, że gliwicka policja nie ma w zwyczaju robić łapanek w mieście. Ile policjantów pracuje w Gliwicach? A ile razy ktoś widział jakąś akcję prewencyjną? Na jakimś zad*piu poza wzrokiem postronnych, gdzie można co najwyżej zjechać do rowu to owszem. Szum wiatru, gwieździste niebo, odgłosy cykad,…ot praca. Ale w centrum? Tak na widoku? Do zdarzenia już trzeba, ale prewencja? I to mówię ja, kierowca sporo jeżdżący po mieście. Jak widzę radiowóz to tylko przejeżdżający. Nie pamiętam kiedy… Czytaj więcej »

Dokładnie

Ostatni raz zostałem zatrzymany za “niemanie” pasów i to przez jakiegoś młodego dzielnicowego poruszającego się pieszo, gdy jeszcze wypisywano zielone podłużne mandaty płatne na miejscu. Właśnie na niego patrzę, bo zatrzymałem na pamiątkę. Jest na nim napisane MANDAT KARNY, przekreślone długopisem – dwieście tysięcy złotych, wpisane 20 zł, data – 25.09.95r.
Od tej pory nie pamiętam żebym kiedykolwiek był kontrolowany.

żal

Tam jest brzydko, szara kostka, drewniane surowe niemal skrzynki, betonowe kręgi czarno-białe jak z budowy, wątłe drzewa uwięzione w donicach, ponure elewacje i zero kwiatów.

U nas w kanałach...

Nie jak z budowy tylko z budowy

Axel F

Koncepcja od samego początku była poroniona, ale najważniejsze że pieniądze zostały wydane. Kłania się Miś. Interesy robi się na drogich słomianych inwestycjach. Podobnie z innymi pomysłami: zwycięstwa światła na skrzyżowaniach które ograniczają prędkość Obwodnica – brak połączenia z Panewnicką – DTS i Kresowa ( Chata Polaka ) – Sowińskiego. Takie połączenie odciąży DK88 i portową Podium – ciekawe jaki są wyniki finansowe. Oświetlenie miasta pod hasłem “porządkowanie” wprowadza LED . Wszyscy się cieszą że mało pobierają energii. Tylko nikt nie mówi że jakość oświetlenia też jest gorsza niż za czasów “sodowych” np Andersa. Świeczki pobierają 0W Park Chrobrego wysypany kamieniem… Czytaj więcej »

Page

teraz wszystko pójdzie mlyńską i Karola miarki w Kościuszki, Sobieskiego i tam będą tworzyły się na 100 procent zatory

kek

Wciąż pozostaje szeroka jezdnia i wąskie chodniki ze słupkami, może szanowny ZDM coś z tym zrobi?

Brawo wy

może remont?

Maria

Czy miasto bierze pod uwagę ruch samochodów do nowo budowanych bloków przy dawnym kinie Apollo???
To też będzie miało wpływ na to , gdzie Ci mieszkańcy będą parkować swoje pojazdy?? W obecnej chwili są problemy.

Sobowtór Majkela Drzeksona

Czy deweloper oferujący tam mieszkania nie doinformował przyszłych kupujących jakie będą mieli opcje parkowania?

Kolejowe Gliwice

Zamiast zamykać Siemińskiego i przerzucać cały ruch do centrum na tą małą uliczkę obok UM powinniście zamknąć i zburzyć ten Woonerf czy jak mu tak. Przecież ta w/w uliczką za UM będzie zakorkowana m.i. właśnie z tego powodu. Zamiast ułatwiać życie mieszkańców tylko je komplikujecie, Przyciski na światłach, zamknięcie ulicy. A zaraz chcecie zrobić to samo na Zwycięstwa! To oburzające jak traktujecie ludzi w tym mieście. Może najlepiej zamknąć to miasto i tyle będzie. Skoro i tak już się wali!!!

Gliwiczanin

A co z taryfami?

Jak to co?

Dojeżdżają do posesji przeca, albo przed chwilą kogoś przywieźli. Fikcja. Niech podniesie łapkę ten kto nigdy nie dojeżdżał do posesji :)

ja234

Możliwe, że jest to przedwyborcza zagrywka urzedasów .Otóż zygmunt ponoć ma/chce startować do sejmu/senatu, decyzja o wywaleniu auteczek z wieczorka, spowoduje, że większość wyborców chętniej na niego zagłosuje.Ciekawe czy jak zawsze mam rację.(1636)

0757

Jak zawsze nie masz racji. Większość wyborców zrobi wszystko, żeby swój styl rządzenia przeniósł do Warszawki i uwolnił to zmordowane miasto od swojej “wizji”. Wywalenie auteczek akurat jest przeciwko niemu, bo jakbyś nie zauważył większości ten poroniony pomysł się nie podoba.