Żebrzą, chociaż mają za co żyć, są też zdolni do pracy. Do procederu często wykorzystują dzieci

Osoby zajmujące się żebraniem to od lat częsty widok w centrum Gliwic. Przy ul. Zwycięstwa ostatnio “dyżurują” kobiety, z których jedna jest w ciąży, inna zaś pokazuje się przechodniom z dzieckiem bądź dziećmi.

Do redakcji zgłosił się Czytelnik, któremu nieobojętny jest los żebrzących dzieci. Mimo dwóch zgłoszeń przekazanych straży miejskiej, nadal spotyka te osoby – w rejonie Ikara, na skrzyżowaniu ulicy Barlickiego z ulicą Zwycięstwa, czy na rogu ulicy Fredry.

Widok kobiety z małym dzieckiem proszącej o pieniądze na ulicy chwyta za serce, a równocześnie budzi sprzeciw oraz pytanie o warunki, w jakich jest ono wychowywane.

Zapytaliśmy o to straży miejskiej. – Informuję, że w wyniku zgłoszonych interwencji, patrole skierowane na miejsce zastały kobietę z dzieckiem. Funkcjonariusze nie stwierdzili zagrożenia życia i zdrowia dziecka – przekazuje Bożena Frej, naczelniczka Wydziału Profilaktyki i Komunikacji Społecznej straży miejskiej. – Wspomniana interwencja nie została jeszcze przez funkcjonariuszy zakończona. W sprawie trwają czynności wyjaśniające – dodaje.

Gliwiczanie stosunkowo rzadko zgłaszają te sytuacje dzwoniąc na numer 986. W 2018 roku funkcjonariusze tylko 51 razy interweniowali wobec żebraków. We wszystkich przypadkach były to osoby posiadające środki na utrzymanie lub mogące podjąć zatrudnienie.

– W zakresie ujawnionych przypadków żebrania w miejscu publicznym w 2018 roku informuję, że zostało nałożonych 19 mandatów karnych, wobec 31 osób zastosowano środki oddziaływania wychowawczego oraz skierowano 1 wniosek o ukaranie do sądu. Wszystkie ujawnione przypadki wyczerpały znamiona art. 58 § 1 ustawy kodeks wykroczeń – mówi Frej.

Artykuł 58 § 1 Kodeksu Wykroczeń stanowi: Kto, mając środki egzystencji lub będąc zdolny do pracy, żebrze w miejscu publicznym, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny do 1.500 złotych albo karze nagany.

Straż miejska wielokrotnie zwracała się do mieszkańców z apelem, żeby nie dawać pieniędzy żebrzącym osobom.

Podobne stanowisko zajmuje również policja. – Nie dawajmy żebrakom pieniędzy, a już szczególnie nie utrwalajmy nawyku żebrania u dzieci. Dając im pieniądze, zmniejszamy ich szanse na normalne dzieciństwo. Nie oszukujmy siebie, że spełniamy dobry uczynek – apelują funkcjonariusze.

Do pomocy osobom biednym są wyznaczone odpowiednie instytucje.

(żms)
fot. żms/24gliwice.pl

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
mieszkanka Gliwic
mieszkanka Gliwic

Konsekwentne niedawanie pieniędzy żebrakom – to jedyna droga do pozbycia się ich.”Miłosierni utrwalacze “żebraniny ulicznej powinni płacić mandaty!

Gość
Gość

100% racji !Od pomagania potrzebującym są odpowiednie,charytatywne podmioty [tam wpłacać datki],a nie wspieranie ulicznego żebraczego biznesu.

Pardąsik
Pardąsik

Analogicznie, jeżeli kogoś “nie stać” na wymianę pieca na ogrzewanie elektryczne lub gazowe i pali śmieciami, to pomagać powinny tylko odpowiednie podmioty. A do czasu pozbycia się kopciucha tacy palacze powinni płacić najwyższe mandaty regularnie co miesiąc. :-)

HAL
HAL

Dziwię się, że ktoś tu wyjeżdża z takim porównaniem. Co roku z powodu smogu umiera zaledwie ponad 40 tys. Polaków, czyli to nie jest ważny temat. Polacy lubią palić. Latem wypalą trawy na łąkach, jesienią liście, a przez resztę roku śmieci i opony. Palenie, to jest narodowa tradycja, tak mocna, jak karp na boże narodzenie. Lepiej nie krytykować, tylko zrobić g*wnoburze z powodu paru żebraków na brudnej ulicy prowincjonalnego miasta. Żebraków zazwyczaj wygania się z reprezentacyjnych przestrzeni, żeby nie psuli dobrego samopoczucia zamożnym. Problem w tym, że w Gliwicach nie ma takich przestrzeni, ani tak zamożnych, którym widok żebraka mógłby… Czytaj więcej »

Urko
Urko

Dziwne stwierdzenie jak na żarliwego, forumowego obrońcę katolickich tradycji . Pozwolę sobie zatem zacytować fragment z biblii.
“Nie odwracaj twarzy od żadnego biedaka, a nie odwróci się od ciebie oblicze Boga” (Tb 4,7).

Gość
Gość

@Urko
Jako, że nie dowierzam to sprawdziałem forum i nigdzie nie znalazłem „żarliwej obrony katolickich tradycji” ( to katolicyzm ma tradycje????). Ale katolicyzm to nie moja najmocniejsza strona więc zdam sie na Urko, ktory zna i jak widać stosuje tajniki katolickie. I tak to wiara zabiła rozum………

MariannaA
MariannaA

Akurat katolicyzm MA tradycje.

Gliwiczanin
Gliwiczanin

Zgadzam się, ALE: “We wszystkich przypadkach były to osoby posiadające środki na utrzymanie lub mogące podjąć zatrudnienie.”

kanalia52
kanalia52

Buk…kto to jest?

Kolega
Kolega

@kanalia52
Takie drzewo a co?

pozna miejsca i rośliny
pozna miejsca i rośliny

@kanalia
Drzewo, i takie fajne miejsce koło Rud Raciborskich. Kiedyś ośrodek wypoczynkowy. I jeszcze miasto w Wielkopolsce.

Dosia
Dosia

A jeśli oblicze Boga się ode mnie odwróciło, to mogę?

Silesian
Silesian

Żebrzą, bo naiwni ludzie dają się naciągać…

Cliper
Cliper

Na każdym osiedlu,przy każdym niemal sklepie stoją menele którzy żebrzą o każdy grosz bo już tylko 20 groszy mu brakuje…

Egon
Egon

Z tym, że zazwyczaj w tych sytuacjach sprawa jest dosyć jasna. Nikt nie opowiada Ci ckliwic histor, a ty z zasady wiesz kogo i na co wspomagasz.

Stamm
Stamm

Straż i policja powinny jednocześnie przypomnieć obywatelom, że dokarmianie gołębi, to to samo, co wspomaganie żebraków. A nawet coś gorszego, bo gołębie sadzą kupy gdzie popadnie i roznoszą choroby. A ile mandatów sm i policja wypisały w ciągu roku za dokarmianie? Zero?

Gość
Gość

@Stamm
Zapomniałeś o pieskach i kotkach

Page
Page

Mlodym ludziom ktorzy sa zdolni do pracy nie daje.
Niech idzie do pracy i sobie zarobi.

Kotka
Kotka

SM wyręcza się telefonami od mieszkańców. Zero własnej inicjatywy.

Jan
Jan

A przed przyjęciem zgłoszenia wypytają Cię z całego życiorysu wraz z tym czy gwałcisz dzieci ?a na pomoc dla tych dzieci każą dzwonić na 997 .i to jest fakt panie prezydencie.

gliwicjus
gliwicjus

Z dawania żebrakom taki sam pożytek jak z karmienia gołębi.

wdowi grosz
wdowi grosz

Jedni żebrzą w sposób tradycyjny. O tym materiał. Inni jak Budkowa i Karbownik o głosy elektoratu naiwnych…. Tym to zawsze mało

Staszek
Staszek

A pozniej takie dziecko sie nauczy zebrac i kolo sie zamyka , ja nie mam sil dla takich rodzicow czy oni nie wiedza jaka krzywde czynia swojemu dziecku,nie mowiac o wstydzie.Ludzie bron boze dawac im cokolwiek na cokolwiek!

zwyczajna niechęć
zwyczajna niechęć

“Gliwiczanie stosunkowo rzadko zgłaszają te sytuacje dzwoniąc na numer 986” Bo nam się już nie chce wyręczać służb, które takimi zdarzeniami powinny się zajmować. SM wie, ale nie reaguje, bo nie ma zgłoszenia. Albo nie reaguje bo nie chciałem podać nazwiska, adresu. We wtorek, taki w czarnym mundurze byłby wpadł na samochód zaparkowany na zakazie i nic. Chyba tylko dlatego, że nikt mu nie powiedział, że to znak zakazu parkowania. Codziennie z okien mojego mieszkania widzę stojące na zakazie od 200 do 600 złotych i brak chęci podniesienia tych pieniędzy przez SM. Czekają na wiadomość ode mnie? Zastanówcie się po… Czytaj więcej »

ŻEBRAK
ŻEBRAK

GLIWICE PRZYSZŁOŚĆ JEST TU

Rozum
Rozum

StraSZ miejska od czasu kiedy zmarła babcia chandlujaca pietruszką pod Okrąglakiem nic nie robi. DO ROBOTY !

mieszkaniec 1966
mieszkaniec 1966

USŁYSZELI OD frankiewicza ŻE PRZYSZŁOŚĆ JEST TU, a tak od 30 lat nie dajecie rady to do czego wy się nadajecie urzędaski W mieście przyszłości mamy niemoty na stanowiskach opłacanych z podatków mieszkańców.Może odejdziecie sami i przyjdą osoby które zechcą pracować i im się uda coś dla własnego miasta zrobić wygnać znajomków i koterię a miasto zacznie wyglądać na miasto , a nie jak na gnój

Lula
Lula

Chciałbym kiedyś zobaczyć jak straż miejska wlepia mandat właścicielom kamienic, knajp, sklepów, banków, itp. za brudne chodniki przy lokalach. Nawet chętnie przeczytam ile takich interwencji podjęła straż miejska i czym się skończyły.

Gliwiczanin
Gliwiczanin

To nie brudź, czemu ktoś ma sprzątać chlew po kimś, bo jest właścicielem i trzeba go karać?!

Stach
Stach

Bo ma taki psi obowiązek, tylko straż miejska nie wymaga i nie karze. Gdybyś znał przepisy, tobyś nie zadawał tak głupich pytań.

Pardąsik
Pardąsik

To ciekawe, że właściciele codziennie otwierają lokale i ten chlew przed wejściem im nie przeszkadza. Pewnie pochodzą z podobnych chlewów i czują się w nich swojsko. :-)

Bolek
Bolek

A klientem jest zainteresowany do momentu, kiedy zapłaci. Potem to może i kupę pod drzwiami zrobić.

RozÓm
RozÓm

A od kiedy ktoś kto wynajmuje lokal ma obowiązek sprzątać ul. Zwycięstwa? I dlaczego miałby to robić najemca lokalu na parterze, a nie na przykład babcia z 3 piętra? Tym zajmuje się miasto, które w większości przypadków jest też właścicielem kamienic (ZBM).

Fiku Miku
Fiku Miku

@RozÓm. Małe sprostowanie. Do sprzątania i odśnieżania chodnika przylegającego do posesji, zobowiązany jest właściciel posesji (ale jak już chcesz przeprowadzić remont i postawić rusztowanie, to trzeba zapłacić za “zajęcie chodnika/pasa drogowego”).
Jeżeli jest to kamienica to właścicieli może być kilku, od tego jest zarządca i firma która świadczy w tym zakresie usługi (opłacona przez Wspólnotę).
Podany przez Ciebie przykład jest przypadkiem szczególnym, kiedy to właścicielem kamienicy (budynku) jest gmina. W takim przypadku koszt sprzątania (a w zimie odśnieżania) ponosi miasto.

Yourprivacybeendeleted
Yourprivacybeendeleted

Ostatnio pewien Pan, jak to mówił -bez ściemy zbierał na piwo. Zapytany przez niego po raz 3 w ten sam dzień, zadałem proste pytanie. Czy jest zdolny do pracy, bo przecież nóżki i rączki są sprawne, odpowiedział, że tak i właśnie akurat tak się składa, że za 2 dni jedzie do pracy w Niemczech, odpowiedziałem grzecznie, że dam mu na 2 piwa, mimo, że chciał jedno, ale jak go spotkam w przyszłym tygodniu i dalej będzie sępił na browara, to go grzecznie pogonie aż pod sam Ural.

Jan
Jan

Zgłaszanie jakiejkolwiek interwencji do gliwickiej SM mija się z celem,albo nie mają auta,albo zbliża się 22 i każą dzwonić na naszą przepracowaną policję. 2 razy dzwoniłem z poważnymi sprawami i zostałem zbyty policja interweniowała za 5 min.SM w Gliwicach do likwidacji.

Dziunia z Prosiaczkiem
Dziunia z Prosiaczkiem

W niedziele żebrza w każdym kościele.

Alicja
Alicja

To nie chodź do kościoła.To wolny kraj, nikt nie zmusza

jergaj
jergaj

a skąd możesz wiedzieć? Ty pewnie w niedzielny poranek odsypiasz trudy piątku,piątunie, piątulunia wzmocnionego sobotnią poprawką

Alicja
Alicja

Bo mnie i wszystkich, ktorych znam nikt nie zmusza…..Prawda, ze proste? I fajne tylko wystarczy sie ruszyć sprzed kompa. Spróbuj

Jurek
Jurek

Nie ma znaczenia czy ktos do kosciola chodzi czy nie,znaczenie ma czy ktos zebrze czy nie,kazdy tzw. duchowny to zebrak.

Będą minusy
Będą minusy

Zupełnie jak część pisowskiego elektoratu: zdolni do pracy, a wykorzystują dzieci do żebrania o zasiłki, dodatki, dopłaty, darmowe usługi, 500+

Egon
Egon

Twój komentarz jest taki tendencyjny i złośliwy jak większość debat politycznych. Jedni i drudzy cisną w siebie pustymi epitetami, które naprawdę nic nie wnoszą do dyskusji. Zupełnie jak część pisowskiego elektoratu – myślę, że ludzie o innych preferencjach politycznych również pobierają taki dodatek jeśli tylko im przysługuje. Osób, które świadomie zrezygnowały z wspominanego 500+ jest niewielkim odsetkiem.

Urko
Urko

Może i złośliwy . Ale prawdziwy.

Cogito ergo sum
Cogito ergo sum

Urko- udowodnij swoją tezę.

Urko
Urko

Powinieneś zmienić nicka na “Coito ergo sum” , bo to “Cogito” to nie bardzo ci pasuje…

Cogito ergo sum
Cogito ergo sum

Urko, bez udowodnienia swojej tezy po prostu p***sz.

Coito ergo sum
Coito ergo sum

No i tradycyjnie Urko zapędziny w kozi tóg zaczyna obrażać i się czepiać

jergaj
jergaj

bo to król pustaków

Urko
Urko

O . I kolegę znalazłeś . Więc masz już z kim coito . Udanej zabawy panowie

Egon
Egon

Jedyną prawdą mojego przedmówcy jest to, że jest grupa ludzi, która jest zdolna do pracy, ale woli lawirować i żyć kosztem innych. W moim dalszym towarzystwie też są i tacy. Kobieta przed 40 z trójka dzieci, którymi się “opiekuje”. Dotychczas nie przepracowała ani jednego dnia,- za to suma dodatków i zapomogi z pensją zajechanego drugiego męża nie wychodzi gorzej, aniżeli średnia innych rodzin. Biorąc pod uwagę realny nakład jej pracy do posiadanych pieniędzy można uznać za imponujący. Jej zajęcia to bieganie po placówkach gdzie może coś pozyskać. Obowiązki każdego dorosłego człowieka (by nie pisać już matki) jak sprzątanie, gotowanie, pranie… Czytaj więcej »

Kobel Adhmakhun
Kobel Adhmakhun

Napisz książkę, dobrze się to czyta. :) Nie żartuję.

jergaj
jergaj

jakoś dziwnie odnoszę wrażenie że znasz tę kobietę nad wyraz dogłębnie. Wiesz co i ile dostała i co robi przez cały dzień. Dosyć trudno posiąść taką wiedzę nawet będąc sąsiadem li tylko.A może ty jesteś tym drugim zajechanym mężem tej osoby? Ale w jednym muszę się zgodzić.Jest taka część naszego społeczeństwa która żeruje na pomocy społecznej. Wiem coś na ten temat ponieważ jako taksówkarz niejednokrotnie wożę takich”biedaków” a to na Górnych Wałów do OPS po zapomogi tudzież na Wrocławską i z powrotem gdzie dostają żywność. Często z tym dobrobytem jedzie się na taki jeden adres gdzie od razu można to… Czytaj więcej »

ja234
ja234

Więc właśnie, pisiowski elektorat również kasuje pińćet i śmieje się w nos pozostałym.Pińćet powinno zostać zlikwidowane przez następną ekipę rządzącą.
No i kasują różne dodatki socjalne, znam takowe osoby.

Kolega
Kolega

Tyle, że 500+ kasuje też niepisowski elektorat i jeszcze kąsa rękę, ktora ich karmi. To dopiero obłuda

Ostatni Sprawiedliwy
Ostatni Sprawiedliwy

@Będą minusy.
Jest wręcz przeciwnie. Dzieci z niepełnosprawnością wykorzystują “niepolityczne madki blokując Sejm. Oczywiście niepolitycznie później startują z list PO.
Taki przypadek.