Znalazł broń z amunicją podczas remontu domu. Policja sprawdzi czy użyto jej do przestępstwa

Młody mężczyzna, przeprowadzając remont, znalazł na poddaszu starego domu ukryte zawiniątko, a w nim… pistolet Walter PPK z amunicją. Natychmiast powiadomił policję.

Tak właśnie, zgodnie z prawem, musimy postąpić w razie podejrzanego znaleziska.

Niedopuszczalne jest wchodzenie w posiadanie broni czy amunicji, nie będąc uprawnionym stosownym zezwoleniem. Przepisy w tym zakresie są ostre i jasne. Posiadanie choćby jednego naboju może przysporzyć kłopotów prawnych. Wiemy, że szczególnie mężczyzn kusi amunicja lub broń, w celach kolekcjonerskich.

Przypominamy więc, że przechowywanie w mieszkaniu bez pozwolenia nawet tzw. ślepego naboju, który zawiera proch i spłonki (jest amunicją w rozumieniu prawa), również stanowi przestępstwo.

Zachowanie 26-letniego mężczyzny policja podaje więc jako wzór postępowania w tego typu sytuacjach. Pistolet Walter PPK kalibru 7,65 mm wraz z czterema nabojami zabezpieczyli funkcjonariusze. Broń zostanie zbadana w celu ustalenia, czy nie została użyta np. do przestępstwa. Pistolet może pochodzić z okresu II wojny światowej, była to broń osobista niemieckiej policji oraz oficerów armii niemieckiej.

(żms)/KMP Gliwice
fot. KMP Gliwice

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Gleiwitzer 54
Gleiwitzer 54

Waltera też bym oddał . Parabelke przenigdy. Te (generalskie)z kościa słoniową na uchwycie bez problemu można sprzedać za 30 tysięcy Euro

Muzealnik
Muzealnik

Gratuluję sprytu, właśnie napisałeś zaproszenie do przeszukania swojego mieszkania przez policję. Ale sam nie wiem, co mnie bardziej rozśmieszyło – to, czy naiwne marzenie, że w poniemieckiej chałupie w Gliwicach można znaleźć generalskie Parabellum.

Znudzony głupotą
Znudzony głupotą

Do Gliwic jeszcze nie dotarła wiedza o przeszukaniach domów poszukiwaczy skarbów. Naród tu ciemny, ale zadowolony z siebie.

Pniok
Pniok

Ani ciemny,ani zadowolony. Poszukiwać nie musi. Zwyczajnie. Wiemy co i gdzie schowaliśmy.

Darek
Darek

Co to za określenie “poniemiecka chałupa” ?
To jest niemiecki dom, tak jak Volkswagen Passat też jest niemiecki…

Gleiwitzer 54
Gleiwitzer 54

@ Muzealnik..Proszę jeszcze raz przeczytać mój komentarz. Moze tym razem ze zrozumieniem tresci w nim zawartej.

Muzealnik
Muzealnik

@Gleiwitzer 54. Mógłbym prosić o to samo, ale wtedy uznałbyś to za niegrzeczne. A ja jestem grzeczny, więc doprecyzuję – bo najwyraźniej ci umyka – że wykazałeś co najmniej półprofesjonalne zainteresowanie i wiedzę oraz zamiar wystarczający do wzięcia cię pod lupę przez policję. Nic nie poradzę na to, że tak to obecnie działa, zwłaszcza kiedy ktoś sam publikuje na siebie donos. Z dobroci serca życzę zlekceważenia, bo czymże są internetowe przechwałki “anonima” łasego na szybkie wzbogacenie się wbrew prawu?

wszędzie debile
wszędzie debile

znowu… totalna paranoja. Już widzę jak komendanta głównego budzi o 03.17 w nocy dźwięk telefonu i ta rozmowa:
Halo?
Komendancie, jakiś gość napisał na internecie, że by broni nie oddał jakby znalazł…
JEZUS MARIA ZWOŁUJ SZTAB KRYZYSOWY BARANIE! JEDZIEMY TAM WSZYSCY! NAWET SZATNIARKA NIECH BROŃ BIERZE! PRZESZUKUJEMY GOŚCIA, NIE MA CZASU!
paranoja czy po prostu głupota? Patrz na to.
JA MAM W DOMU NARKOTYKI, MARTWE DZIECI, NIELEGALNIE 1000 SZTUK BRONI I MILIARD AMUNICJI!
Poczekaj, napiszę resztę za chwilę bo ktoś do drzwi puka….


…NOT!

Gleiwitzer 54
Gleiwitzer 54

@ Muzealnik. Sądzi Szanowny Pan iż polskiemu Policjantowi jest obce pojęcie czasu przyszłego w trybie domyślnym. Wszak taki sposób skonstruowałem swój komentarz. Ale chętnie z panem oraz Policją “pójdę na wspólpracę” Uprzejmie donoszę iż w czasie pobytu w tzw. Strefie Gazy zakupiłem suwenir -arafatkę. Około 15lat wstecz w Tajlandi koszulkę z podobizna Bin Ladena.Koszulki ostatecznie do kraju nie przywiozłem.Pozdrawiam

KO
KO

Padłem!!! :))) Zakup arafatki traktować jako czyn bohaterski, rewizjonistyczny, a może karalny? Wielka szkoda, że koszulki nie przywiozłeś. W Niemczech bardzo by się podobała i opyliłbyś z zyskiem, ale jak widać spękałeś. Grunt, że wydałeś pieniądze na coś tak głupiego. Prawdziwy z ciebie rewolucjonista. :)))

gliwicjus
gliwicjus

Jasne, muzealniku, to teraz każdy rolnik, który ma zrobić podorywki nie będzie brudził sprzętu i zużywał paliwa tylko napisze w komentarzu “JAKBYM ZNALAZŁ skrzynke z granatami to BYM ZAKOPAŁ u siebie na polu” i następnie spokojnie czekał aż jakiś Muzealnik da znać gdzie trzeba i areał zostanie przekopany na koszt państwa.

Blitz/museum
Blitz/museum

@ Guten abend. Od razu widać, aż kipi wykształceniem jeszcze wyższym albo najwyższym i takim gronem znajomych/wielką rodziną z chowu wsobnego. Kiedy na polu, strychu i gdziekolwiek indziej znajdziesz niewybuchy/niewypały, to jako wielki odkrywca już przeliczający skarb na miliony euro, zamiast na ebay, zgłaszasz wykrycie cudu uprawnionym do przyjęcia zgłoszenia organom: administracji państwowej lub samorządowej, Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Granicznej, Lasom Państwowym, Straży Miejskiej/Gminnej. Zapytają o miejsce i termin wykrycia oraz informację o osobie, która wykryła (znalazła) i może wskazać miejsce znajdowania się przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych. Zjawią się i zaradzą mądrzejsi. Ist es klar? Achtung! Do znalezionych niewybuchów/niewypałów… Czytaj więcej »

Ciekawy
Ciekawy

Ampuła to Ty ??? Miałeś działke oraz tasiemcowe teksty zredukować ! “Was is das ? Cu fil kapusta und kwas”

wszędzie debile
wszędzie debile

taaaaa… bagiety już jado… io io io… dorośnij.

Gleiwitzer 54
Gleiwitzer 54

Korekta. Waltera bym wrzucił do Kłodnicy. Dla własnej wygody ,dla świętego spokoju.

YanKoss
YanKoss

Wszystkim nierozgarniętym w dobrych humorach radzę do wyszukiwarek wpisać: “przeszukania u poszukiwaczy skarbów”. Szczęki wam opadną kiedy uświadomicie sobie własną radosną głupotę. Tylko że dużej części z was konsekwencje nie grożą, bo po pierwsze piszecie tutaj siedząc w Niemczech, po drugie nigdy niczego nie znajdziecie, a tylko marzycie o tysiącach ojro za jakiś hitlerowski szmelc, który być może nawet kiedyś przewinął się przez wasze ręce, ale byliście za głupi lub wystraszeni, żeby go spieniężyć. Zostało wam tylko popierdywanie w internetach “mądrościami” powiatowych głupków. :-)

Eldorado
Eldorado

Ja tez znalazlem taka bron i mam ja dalej i 20amunicji moge sprzedac za 1000zl

Strzelec
Strzelec

Drogo śpiewasz . W Bytomiu na straociach można kupić za 400 zł (50 pestek z epoki w cenie)

Kris
Kris

Nic bym nie oddał jak bym znalazł i nikt by mnie do tego nie zmusił tylko debil oddaje znalezione a tym bardziej broń

AMF
AMF

Jak rozumiem Palicja (jak tylko skończy chorować) zachowa się równie wzorcowo i ten pistolet znajdzie swoje miejsce w muzeum a nie jakimś sejfie lub łapskach kogoś na stołku któremu kumple ochoczo przywrócili naturalne prawo posiadania broni?

PS: wygląda jakby miał zaciętą łuskę.

Muzealnik
Muzealnik

Policja już nie choruje, bo jednym celnym “L-4” załatwiła to co chciała. Broń tego typu raczej zostanie zniszczona, zanim dotknie jej jakikolwiek muzealnik. Zresztą dzięki nowym przepisom muzea nie chcą wielu znalezisk, bo to kłopot i dla muzeum i dla ofiarodawców. W Wlk. Brytanii jest inaczej, tam państwo wypłaca znalazcy 50% wartości muzealnej obiektu i wszyscy są szczęśliwi, bo dzięki temu zbiory bardzo szybko zaczęły rosnąć. W Polsce znaleziska oddajesz państwu za bóg zapłać i narażasz się na obserwację policji i przeszukania. Państwo traci, a zyskuje szara strefa, jak ten Gleiwitzer 54.

Tuziemiec
Tuziemiec

A kim Ty jesteś gliwicki ??? muzealniku aby kogoś kogo nie znasz nazywać szarą strefą ? Jesteś autorem bajki o Przemku chłopcu z Gliwic czy niskonakładowego komiksu ? Chętnie się z Toba spotkam aby porozmawiać o “współpracy” gliwickiej placówki z kolekcjonerami,pasjonatami historii. Ba. Temat rozszerzę na “współpracę” gliwickiej placówki z krajowymi Centralnymi Muzeami.

Znudzony głupotą
Znudzony głupotą

Tuziemcze, bystry jak woda w kałuży, kiedy Gleiwitzer 54 pochwalił się, że znaleziska, które wg prawa powinien oddać, przenigdy by nie oddał, tylko spieniężył, to sam się przypisał do szarej strefy. Tyle powinien rozumieć nawet tuziemiec, pniok, gleiwitzer, wszędobylski debil i darek z rodowodem owczarka.

Kolekcjoner
Kolekcjoner

@Znudzony głupotą .Szkoda,że nie rozumnym czytaniem.Przeczytaj pierwsze zdanie Gleiwitzera……………Brzmi ono Waltera a o nim tu mowa TEŻ BYM ODDAŁ. Dalej pisze o Parabelce . Czymś utopijnym w podanej przez niego wersji.Z tego co wiem w Polsce nie ma ani jednego takiego egzemplarza. Pojawił się z dokumentacją (właściciel gen . Luftwaffe Klein )i został sprzedany za 8o tysięcy Euro plus prowizja domu aukcyjnego

Seba
Seba

Przecież napisali, że muszą sprawdzić czy nie była użyta w lekach przestępczych

Ssak
Ssak

W tych “bezpiecznych” czasach dla Polski ciemny lub ma być bezbronny i gotowy oddać swój dorobek życiowy na skinienie lufy prawnej agresora też prawnego.

strzelec
strzelec

Jesteśmy jednym z najbardziej rozbrojonych społeczeństw, niestety

SGx3
SGx3

A na Mikołaja mamy w prezencie zakaz noszenia i przemieszczania broni (nawet w stanie rozładowanym). Dziękujemy ci MO za tak hojne dary, a redakcji za czujność i brak jakiejkolwiek wzmianki o tym rozporządzeniu. Łatwo będzie zrobić z tzw. obywatela kryminalistę. I znowu statystyki w górę. Od razu czuję się bezpieczniej.

Okruch
Okruch

I całe szczęście

WNIKLIWY
WNIKLIWY

A ja bym schowal i uja bym oddal

Urko
Urko

James Bond zostawił …

"Siedemnaście mgnień wiosny"
"Siedemnaście mgnień wiosny"

Raczej Stirlitz czyli Wieczesław Tichonow

Urko
Urko

On biegał z parabellum …

gliwicjus
gliwicjus

Biegał? Stirliz? Raczej się zamyślał. (Materiał do przemyślenia)

Gleiwitzer 54
Gleiwitzer 54

Cudowna sprawa ! Najbardziej nudny film świata pamięta spora liczba komentujących. Czekam na materiał o rozdartych majtkach lub o jakimś seksualnym nieudaczniaku. Wtedy miłośnicy Isaury i Leoncja powstaną z kolan

Wasz Franek
Wasz Franek

No popatrz. Dwie gliwickie nieszczęśnice,którym matki w tamtym czasie nadały imię Isaura strzeliły minusem.

Urko
Urko

Ok. Zamyślał się. Z parabellum

DKF "Iksik"
DKF "Iksik"

Legendarny Stirlitz posługiwał się Walterem (3 odcinek) Parabelką jak nikt strzelał z biodra Hans Kloss. I Bruner . Też.Ale nie z biodra. Ze strachu.

As
As

Hehehehe fajne te Wasze komentarze! Poważnie, hehehehe poprawiliscie mi humor.

Karabin UR 35
Karabin UR 35

Co prawda to prawda. Kloss parabelką strzelał z biodra . Bruner w scenie “rączki,rączki Hans” trzymał parabelkę. Benita Koenig Walthera. W słynnej strzelaninie na dachu “sprzedawca kościanych guzików” strzelał z Walthera. Ciekawe jakim pistoletem posługiwał się pod Baligrodem pijany jak bela “Walter” czyli człowiek który kulom się nie kłaniał (Karol Świerczewski)

Chewbacca
Chewbacca

“Co prawda to prawda. Kloss parabelką strzelał z biodra…”
Podobnież Han Solo

zez
zez

Tak tylko ,że Han Solo jak każdy amerykański “gwiezdny” strzelał z Makarowa. Co innego Sall Solo albo Han . “Czingis” czy Batu wsjo ryba

Koń
Koń

Czingis strzelał z łuku. Batu Chan z ……….bata