Znane w Gliwicach nieruchomości czekają spore zmiany. Są pozwolenia na częściowe rozbiórki

Tesco Extra przy ulicy Łabędzkiej, browar Scobla przy ulicy Piwnej i dawne biurowce TP SA przy ulicy Bernardyńskiej wkrótce przejdą zmiany. Inwestorzy otrzymali już pozwolenia na rozbiórki w obrębie tych nieruchomości, w jednym przypadku połączone z przebudową.

 
Natura nie lubi próżni, a miasto zmienia się w czasie i trudno oczekiwać, by było inaczej. Z mapy Gliwic znikają niektóre, niegdyś znane obiekty lub zyskują nowe przeznaczenie. Tak stanie się w przypadku trzech wymienionych na początku, od pewnego czasu niezagospodarowanych (w całości lub częściowo) budynków.

Biurowce po telekomunikacji

Należące do Orange nieruchomości po firmie dostarczającej w kraju usługi telefonii stacjonarnej, a także Internetu, koniec końców zaczęły być zbędne. Najpierw sprzedano budynek gdzie mieściła się Poczta Główna przy ulicy Dolnych Wałów (zagospodarowała go do zupełnie innych funkcji spółka DL INVEST GROUP), nieco później nastąpiło zbycie zabudowań biurowych przy ulicy Bernardyńskiej. Te niszczały od dobrych kilku lat niewykorzystane, ostatecznie nabyła je firma deweloperska ATELI INVESTMENTS z Krakowa, która planuje zmienić przeznaczenie budynków z usługowego na mieszkaniowe. Wcześniej jednak zamierza przeprowadzić prace rozbiórkowe, na co otrzymała już pozwolenie.


W trakcie rozpatrywania jest inny wniosek inwestora dotyczący tego terenu, pn. przebudowa, rozbudowa i zmiana sposobu użytkowania istniejących budynków, budowa budynku mieszkalnego wielorodzinnego z dwoma garażami podziemnymi wraz z wewnętrznym układem komunikacyjnym, murami oporowymi, przeciwpożarowym zbiornikiem na wodę.

Oprócz tego deweloper zakupił dwie działki sąsiadujące z dawną „TP-są”, położone przy ulicy Świętojańskiej, o przeznaczeniu mieszkaniowym. Wygląda na to, że nie tylko biurowiec zmieni się w kolejnych latach, ale będą też inne inwestycje w tym rejonie Gliwic.

Mieszkaniówka na działkach naprzeciwko skweru? W MPZP nowe ulice. Nieruchomość jest na sprzedaż

Tesco Extra zmieni się, ale pozostanie charakter handlowy


Przebudowany ponad 10 lat temu pawilon Tesco, który rozwinięto do formatu centrum handlowego, po zamknięciu marketu w sierpniu 2021 roku właściwie opustoszał. Nie zakupił go właściciel sieci Netto, który przejął większość mienia po brytyjskiej sieci handlowej, jednak budynek trafił ostatecznie do nowego nabywcy. Spółka FREISA z siedzibą w Tarnowskich Górach planuje w tym miejscu przeprowadzenie częściowej rozbiórki oraz przebudowy. Z uzyskanych wcześniej informacji wynika, że powstanie tu park handlowy. W nowym obiekcie miałyby znaleźć się m.in. market budowlany, a także sklep meblowy.

Pozwolenie na realizację przedsięwzięcia przy ulicy Łabędzkiej 26 wydane zostało w drugiej połowie lutego br. Wcześniej i szerzej opisywaliśmy to, gdy sprawa nie była jeszcze pewna:

Dawne Tesco Extra przy ulicy Łabędzkiej zostanie częściowo rozebrane. Inwestor ma ambitne plany

Będzie rozbiórka na terenie browaru Scobla


Również w lutym inwestor – firma deweloperska Trust Investment z Kielc, która buduje w Gliwicach apartamenty przy ul. Nasyp – otrzymał pozwolenie na przeprowadzenie rozbiórki przy ulicy Piwnej. Z tego rejonu ma zniknąć część zabudowań dawnego browaru Scobla, inne mają zostać odrestaurowane i zaadaptowane do nowych funkcji – biurowych i usługowych. Docelowo pod budownictwo mieszkaniowe ma zostać zagospodarowany cały, usługowy dotąd teren działki między ulicami Piwną oraz Na Piasku.

Zgoda na rozbiórki już została wydana, ich rozpoczęcie jest więc tylko kwestią czasu. Na rozpatrzenie oczekuje wniosek dotyczący tej samej działki, o wydanie pozwolenia na budowę I etapu zabudowy mieszkaniowej z garażem podziemnym i towarzyszącą infrastrukturą, a także dokonanie rozbiórek. O planach inwestora szerzej pisaliśmy w grudniu ub. roku. 

Dawny browar Scobla czekają spore zmiany. W planie budynki mieszkalne, podziemny parking i restauracje

(żms)

69 komentarzy
 najwyżej ocenione
od najnowszych    chronologicznie 
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze