Zostawmy bohaterów przez duże „B”. Weźmy Schabika, Troplowitza i Lewczyńskiego (komentarz)

To, czyje imię będą nosić nasze ulice, wbrew pozorom nie świadczy o ich patronach, ale przede wszystkim o nas samych. To nie zabawa w historyczne emblematy, a znak świadomego patrzenia na miasto tu i teraz.

Ustawa dekomunizacyjna arbitralnie wymusza zmiany, ale to doskonała i – w najbliższych latach – jedyna okazja by docenić tych, którzy w Gliwicach i dla Gliwic zostawili cząstkę siebie. Warto zrobić wszystko by nie zmarnować takiej okazji.

NA OSTATNIEJ PROSTEJ

Czasu jest już niewiele. Właściwie nie ma go wcale. Do 2 września Rada Miasta musi podjąć decyzję. W przeciwnym razie pomoże jej wojewoda po konsultacji z Instytutem Pamięci Narodowej. W Gliwicach przez 12 miesięcy temat niemal nie zaistniał. Najpewniej, zamiast merytorycznej dyskusji, wkrótce nastąpi oddanie inicjatywy wojewodzie.

ZOBACZ TEŻ:
Te nazwy ulic do września muszą być zmienione. Są już pierwsze propozycje nowych patronów

Ewentualnie czeka nas rozdanie rzutem na taśmę, w jakimś prolongowanym terminie. A tu nie o błahą sprawę chodzi (choć wielu próbuje zredukować jej znaczenie do kilkudziesięciu złotych wydanych na wymianę dokumentów). Zwłaszcza, że w Gliwicach do wymiany jest co najmniej kilkanaście ulic, w tym patrząc na przykłady z innych miast być może tak prestiżowa arteria jak ulica Józefa Wieczorka (zdekomunizowana niedawno w Siemianowicach Śląskich).

JEST W KIM WYBIERAĆ

Mamy w Gliwicach potężny wachlarz osobowości, które stworzyły to miasto takim jakim jest właśnie teraz.

Weźmy na przykład takiego Karla Schabika – radca budowlany, orędownik „miasta ogrodów”, architekt zielonych Gliwic i niepisany patron wszystkich gliwickich spacerowiczów – bo to on, nawet po tylu latach odpowiada za najpiękniejsze zakątki miasta. W Gliwicach nie ma ulicy jego imienia, a tegoroczny wniosek o postawienie go na cokole, odrzucony został przez urzędników.

Oskar Troplowitz – na widok kremu Nivea tak przecież lubimy podkreślać skąd ten niemiecki farmaceuta pochodził.

Jerzy Lewczyński – legenda polskiej fotografii, rozpoznawalny na całym świecie. A może zaglądając za inny obiektyw – ten, który każdego dnia śledził zwykłą codzienność miasta, schowany za swoim aparatem, fotograf Nowin Gliwickich – Jan Suchan. Ewa Strzelczyk, inspiracja, energia, inicjatorka Gliwickich Spotkań Teatralnych. Ewald Dera – legenda Piasta Gliwice, w latach ’50 i ’60 autor prawie 100 trafień dla Piasta Gliwice…

Ta lista nazwisk mogłaby wydłużać się w nieskończoność. Zapewne każdy z Państwa dopełniłby ją swoimi, równie wielkimi. A skoro w naszym mieście mamy takie postacie, czy jest sens szukać poza jego granicami?

Czy naprawdę potrzebne nam są kolejne ulice Emilli Plater czy Konstantego Ordona (inicjatywa RO Wojska Polskiego), jak w każdym innym mieście w Polsce? Gliwice mają bogatą, wielokulturową historię, a obecnie swoją specyficzną, odrębną tożsamość (tak przecież lubimy podkreślać, że Gliwice po prostu są fajne). Dorzućmy więc trochę wartości dodanej do miejskiej przestrzeni. Wypełnijmy ją „po gliwicku”. Kluczem niech będzie to miasto. Instrumentalny dobór patronów ulic, wedle potrzeb bieżącej polityki mamy za sobą. Przepracowaliśmy już ten czas, możemy otworzyć się na wszystkich tych, którzy wpłynęli na przestrzeń, w której żyjemy. Bez względu na poglądy, narodowości, religię.

Panie i Panowie Radni, Społecznicy, Aktywiści, Gliwiczanie, to ostatni moment – doceńmy tych, dla których kiedyś Gliwice nie były obojętne. Zanurzmy się na chwilę w przeszłości po to by dać wyraz dojrzale przeżywanej teraźniejszości.

Michał Szewczyk

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Jürgen
Jürgen

Polacy za bardzo zatracili się w zacieraniu niemieckiej historii miasta… próbując wmówić sobie i innym jego “polskość”….

Ostatni Sprawiedliwy
Ostatni Sprawiedliwy

@Jürgen. chyba Pan zapomniał że Niemcy wojnę rozpętali a później ją przegrali. Gleiwitz stało się Gliwicami. Gliwice niemieckie już nie będzie. Proszę sobie to powtarzać codziennie.

nnn
nnn

Wojnę rozpętali Niemcy wspólnie z Polakami napadając Czechy

Tomek
Tomek

Niestety nie do konca jest to prawda. Pewnie piszesz o Zaolziu. Sytuacja jest troche bardziej skomplikowana poniewaz to Czesi zajeli te ziemie na ktorych Polacy stanowili wiekszosc 1920 roku a tym samym niedopuszczajac do plebiscytu ktory mial sie tam odbyc. Zaatakowali nas 1920 dochodzac prawie do Skoczowa w czasie gdy my walczylismy ze Zwiazkiem Radzieckim. Dodatkowo w tym czasie Czesi odmowili przepuszczenia przez swoje terytorium pomocy ze sprzetem wojskowym z Francji dla nas. Dodatkowo nie napadlismy na Czechy tylko Zaolzie zostało przekazane nam po ulitimatum wystosowanym do nich.

Gall Hieronim
Gall Hieronim

@ Tomek TEGO (takiego komentarza )CHCIAŁEM !!! WOŁYŃ WOŁA ! Sprawdz jaki procent na Wołyniu stanowili Polacy a jaki Ukraińcy.O ultimatum Ukraińców w sprawie wyniesienia się Polaków z Wołymia (przed rzezią)słyszał.A walka ze Zw.Radz.jak to pieknie (sprytnie) napisałeś w 1920 czego była wynikiem ??? BARBARZYŃSKIEGO ATAKU-wojny awanturnika Piłsuddskiego w 1919 roku.

Autochton
Autochton

Polacy bardzo wybiórczo traktują historię… co im wolno innym już nie…

\"Wielkopolak\"
\"Wielkopolak\"

Wybiórcze traktowanie historii ?To bardzo charakterystyczne jest dla narodów drobnych sprzedawczyków, kłutników,warchołów, sobiepanków,,zdrajców, zawistników,politykierów okazjonalnych.Wiecie który naród mam na myśli ?

Autochton
Autochton

Oświeć nas :-)

\"Wielkopolak\"
\"Wielkopolak\"

To oczywiste.Chodzi o królewski szczep Piastowy

Tuziemiec
Tuziemiec

@ Tomek.Wiekszych aktualnie szerzonych popierduszek w sprawie usprawiedliwiania aneksji Zaolzia przez Polaków nie czytałem.Jesteś lepszy od IPNu.Przy okazji usprawiedliwiasz jako zasadną aneksję przez Hitlera Sudetenlandu.Jedynym prawdziwym pretekstem a raczej potrzebą przejęcia Zaolzia był pomysł (konieczność ???) zawłaszczenia przez Polaków potężnych zakładów zbrojeniowych w Trzyńcu.Polska zaolziańska większość ,jej losy nikogo wtedy z rządzacych nie interesowały.Podobnie jak Piłsudskiego losy Śląska.

Daniel
Daniel

Błędy, kłamstwa i półprawdy! Wojna z Czechami trwała 7 dni od 23.01.1919-20.01.1919, wtedy jeszcze żadnej wojny z bolszewikami nie prowadziliśmy. Dostawy uzbrojenia do Polski blokowano wtedy w całej Europie od Anglii, przez Norwegie, na Gdańsku kończąc. Sanacyjny rząd prowadził w 1938 roku skrajnie wrogą i agresywną politykę wobec Czechosłowacji dążąc do rozbicia tego państwa. W tym celu podjął ścisłą współprace z hitlerowskimi Niemcami (od stycznia-lutego 1938), a ten “nóż w plecy” Czechosłowacji wbijał raz za razem nie tylko na polu dyplomacji (naciski na Węgrów żeby atakowali zbrojnie Czechosłowację i próba wciągniecia Rumunii do kolejnego rozbioru Czechosłowacji w październiku 1938) ale… Czytaj więcej »

Jürgen
Jürgen

Pan pewnie powtarza sobie, że były, są i będą polskie… Jak widać granice nawet dzisiaj ulegają zmianie…. co wcale nie oznacza, że chciałbym do Niemiec…. dzisiejsze wielokulturowe Niemcy rządzone przez lewaków pod płaszczykiem chadecji to nie moja bajka… ale polska wersja historii Śląska (łącznie z pseudo “powstaniami”) to jedno wielkie kłamstwo i z tym nie zamierzam się zgadzać… Najlepszym przykładem zakłamywania przez Polaków historii jest robienie dzisiaj bohaterów z wyklętych a z drugiej strony wielkie oburzenie kiedy to Ukraińcy robią bohaterów z banderowców….

Ostatni Sprawiedliwy
Ostatni Sprawiedliwy

@Jürgen. Proszę sobie nie wycierać gęby pamięcią o “Żołnierzach wyklętych”. Przez cały czas komunistyczne władze robiły z nich bandytów. Rotmistrza Pileckiego w “majestacie prawa” skazali na śmierć…..

Jürgen
Jürgen

Nie rozśmieszaj mnie… Jedna jaskółka wiosny nie czyni…. sami AK-owcy przyznają, że wsród wyklętych jest kupa szumowin, morderców i innego tałatajstwa… a ogólnie robi się z nich wszystkich bohaterów…. podobnie jak z Piłsudskiego i Sanacji…. jak dla mnie możesz mieć w domu nawet ołtarzyk i palić im kadzidełka…. ale nie życzę sobie aby moje dzieci były tym indoktrynowane w szkole poprzez np. wyjścia do kina na głupawe filmy….

Zoltan
Zoltan

Pośród Niemców zaś – od 1933 do 1945 – WSZYSCY!

Przeklęty
Przeklęty

Niżej napisałem Ci wszystko o twoich wyklętych….

PI Pe EN
PI Pe EN

Masz rację .Większosć z tych wyklętych to zbrodniarze.Więc wycieranie nimi gęby jest bezzasdne.Można nimi ewentualnie podetrzeć tyłek

Gargulec
Gargulec

@Jürgen, tego się nie da spokojnie skomentować. “dzisiejsze wielokulturowe Niemcy” Europa jest wielokulturowa, granice się zacierają, jest swobodny przepływ osób i kapitału. Na tym opiera się UE. Takie bicie w dzwon swojej narodowości jako powód do dumy? Żałosne, zrób coś samemu osiągnij coś i z tego bądź dumny. A swoje narodowościowe kompleksy znikną same. Pozdrawiam.

Autochton
Autochton

Nie masz pojęcia o czym piszesz… zyczę Ci żebyś na wlasnej skórze przekonał się z czym wiąże się multikulturalizm…. pomyśl sobie, że od czasów waszego przybycia na Śląsk minęły często trzy pokolenia a między nami i wami nadal istnieją rożnice i podziały, ktorych nie można “zasypać” – zapomnieć. Widać to na każdym śląskim forum… a teraz pomyśl sobie o różnicach pomiędzy ludźmi którzy obecnie napływają do Europy i europejczykami i dodaj do tego religię… islam + mentalność większości tych ludzi… ten eksperyment skonczy się czymś gorszym niż druga wojna światowa…przestań więc zachwalać multikulturalizm… czy w GB kochają Polaków… ? Może… Czytaj więcej »

Gargulec
Gargulec

Wielokulturowość to nie są muzułmanie płynący pontonami z Afryki do Włoch. Wielokulturowość jest w Europie od wieków. Przyjmujemy obcych do siebie od zawsze, czy to Tatarów czy ewangelików. Sprowadzanie wielokulturowości do muzułmanów to ignorancja.
@Autochton, kim ty jesteś żeby atakować mnie ad personam, nic o mnie nie wiesz, skąd pochodzę kim jestem. “Między nami i wami”??? skąd w tobie tyle kompleksów. I jakich podziałów nie można zasypać???

Autochton
Autochton

Nie mów mi o wielowiekowej wielokulturowości Europy, bo ta którą nam teraz serwuje Bruksela nijak się do niej nie ma…. A co do pochodzenia to już po Twoich wypowiedziach widać, że stąd nie pochodzisz… a skąd pochodzisz to mnie nie interesuje…. Co do różnic pomiędzy autochtonami na Śląsku a ludnością która tu po wojnie przybyła, to jest ich wiele… Przede wszystkim jesteśmy różnymi narodami łączy nas jedynie obywatelstwo (na śląsku żyje ponad 800 tys ludzi którzy uważają się za Ślązaków-Niemców lub Ślązaków-Polaków w tym prawie 400 tys ludzi którzy uważają się tylko za Ślązaków, do tego dochodzi 170 tys Niemców,… Czytaj więcej »

gargulec
gargulec

@Autochton. Kiedy wyzywałem od volksdeutschów??? Michael Wittmann “gratuluję” bohaterów. 72 lata po IIWŚ ss-mani zostają bohaterami, pięknych czasów dożyliśmy.

Autochton
Autochton

Fakt nie Ty tylko Twoj kolega w sporze… @Ostatni Sprawiedliwy…

Autochton
Autochton

W SS też byli dzielni i odważni ludzie… a akurat Wittmann zbrodniarzem nie był… był przede wszystkim żołnierzem…

gargulec
gargulec

SS zostało uznane przez Międzynarodowy Trybunał Wojskowy w Norymberdze za organizację zbrodniczą. A w organizacjach zbrodniczych służą zbrodniarze KROPKA.

Autochton
Autochton

Zwycięzcy piszą historię… Stalin wymordował więcej ludzi niż Hitler, a zbrodniażem nie jest… w Katyniu wymordowali wam żołnierzy… i co jakiś trybunał coś uznał ? Reparacji od ruskich też zażądacie ? Wiesz co by było ? Zaśmiali by się Antoniemu i spółce w twarz..

gargulec
gargulec

Oczywiście, że jest zbrodniarzem. Człowieku jak może być dla kogoś przy zdrowych zmysłach agresor. Ktoś kto rozpętuje wojnę, przez którego giną niewinni ludzie ma być bohaterem. Ja pierdziu. I nie skacz z tematu na temat.

PS.
dzielni i odważni to synonim

Ciekawy
Ciekawy

Czy Polacy nie rozpętali żadnej wojny ? Ciekawe ;-)

Gargulec
Gargulec

Nie jedną i nikt nie twierdzi, że historia Polski to ciąg wspaniałych postaw i zachowań. Wszyscy mają lepsze i gorsze karty historii. I trzeba się z nimi rozliczyć i żyć dalej. Ale nie róbmy z ss-manów bohaterów.

jgr
jgr

przez ostatnie 400 albo 500 lat chyba nie było przypadku, żeby się gdzieś wybrali, żeby bezmyślnie mordować i grabić jak wielbiciele adolfa, których tak chwalisz z każdej strony

Zoltan
Zoltan

Jednej – NIESTETY – nie rozpętali. Prewencyjnej – z hitleryzującymi się po 1933 na potęgę Niemcami!
Mimo wyraźnych sugestii zwycięzcy nad bolszewikami, Piłsudskiego. Który intuicyjnie przeczuwał i przewidywał czym to się może skończyć dla Europy.
Niestety…

Moro
Moro

Organizacją zbrodnicza uznano PZPR i co z tego skoro rzadzacy dziś PiS jest nimi nasycony.

Gargulec
Gargulec

Jak jesteś z pis to zrób coś z tym bo ja mam to w …
A pzpr była przestępcza a nie zbrodnicza.

jgr
jgr

Boosze tak zrytego bereta dawno nie uświadczyłam, z czego ta twoja duma wypływa, trudno stwierdzić, pod Niemcami Niemiec orał wami jak chciał, przemysł, kopalnie i majątki ziemskie mieli a wy za tanią siłę roboczą chyba robiliście, na wojnach też jako mięso armatnie u cysorzy co was mieli głęboko, jakiś wielkich twórców pisarzy mieliście symfonie jakiegoś śląskiego Bethovena albo Chopina, bo nie znam, inteligentem jakiś został to najwyżej niemieckim i musiał Helmuta strugać po całości, żeby mu pozwolili na awans, Polacy chociaż za kampanie wojenne dostawali ładny kawał gruntu będąc u siebie, a zwykły kolejarz kształcił dzieci na kogo chciał, w… Czytaj więcej »

zzz
zzz

Za Niemca na Górnym Śląsku mieszkańcy posługiwali się biegle językiem niemieckim w mowie i piśmie (odsetek analfabetów… 1,5%) oraz śląskim i / lub polskim. W tym czasie w Polsce odsetek analfabetów wynosił w niektórych województwach 50%…. Nie mówiąc o tym, że Śląsk był w tamtym czasie tak rozwiniętym regionem że większość Polski do dzisiaj nas nie dogoniła mimo degradowania naszego regionu od 70 lat… i niech nikt nie mówi, że to nieprawda… każde jedno miasto Śląskie jest zapuszczone w stosunku do tego jak wyglądało przed wojną…. miasta te wyglądają tak jak poniemieckie gospodarstwa zasiedlone przez ludność napływową…

jgr
jgr

czytałam może 1 czy 2 książki jak się świetnie mieli w XIX wieku ci co robili 12 godzin 6 dni tyg. w hucie albo kopalni kobiety i dzieci też po 30-tce wraki ludzkie i kaleki, coś jak hardcory z rewolucji przemysłowej w Anglii, ruski chłop w polskim majątku miał 3 x lepsze życie

zzz
zzz

Pisałem o początku 20 wieku…

zzz
zzz
Zoltan
Zoltan

Tak, żołnierzem…, i tylko wykonywaľ rozkazy – jak to żołnierz.
Dzielny i odważny: na pacyfikowanej Zamojszczyźnie, palonej dom po domu i rozjeżdżanych czołgami – ulica po ulicy –
cywilnych mieszkańcach warszawskiej Woli wyłącznie tacy dzielni ludzie “walczyli”.

gargulec
gargulec

@Autochton. Jeszcze pytanko do “prawdziwych” gliwiczan, po ilu pokoleniach można nazwać się Gliwiczaninem, miejscowym a nie przyjezdnym???

Autochton
Autochton

Nie zabraniałem Ci nigdzie czuć się gliwiczaninem… mowiłem wcześniej o historii i tożsamości, że to nas różni… :-) A próbując odpowiedzieć na Twoje pytanie: to po ilu pokoleniach zaczniesz się uważać z Ślązaka a nie Polaka ? :-) Tak właśnie czuje się większość rdzennych mieszkańców Śląska… co nawet widać w ostatnim Spisie Ludności którego dane przytoczyłem wyżej… Po ilu pokoleniach Polacy którzy wyjechali do GB staną się Anglikami… moja rodzina żyje w Gliwicach od kilkunastu pokoleń… nie uważam się za Polaka.. bo Śląsk przez ten okres na pewno nie był polski… urodziłem się w Polsce, mam polskie obywatelstwo, tak jak… Czytaj więcej »

gargulec
gargulec

Polak Niemiec Ślązak to jest takie małostkowe i głupie. Jakie to ma znaczenie? granice są otwarte nie masz lepszego powodu do dumy niż narodowość?

Autochton
Autochton

Mowisz tak, właśnie dlatego bo wiesz, ze nie masz tu korzeni… ja jestem ze swoich dumny… wiem skąd jestem i kim byli moi przodkowie…

gargulec
gargulec

Jak to nie mam. Urodziłem się w Gliwicach na śląsku, kto zabroni nazwać się ślązakem? :))) Nie znam twoich korzeni ale mógłbym wymienić kilka powodów do “dumy” rodowitym Ślązakom, Gliwiczanom.

Ciekawy
Ciekawy

Czy jak suka urodzi szczenięta w stajni będą końmi ?

Ciekawy
Ciekawy

Powyższy komentarz do @gargluec

Zoltan
Zoltan

Nieładnie tak o swej rodzicielce, oj, nieładnie…

Ślązak nie Polak
Ślązak nie Polak

Do chyba akurat do Ciebie się odnosi…. ;-) Bo Śląsk to ta stajnia z wypowiedzi @Ciekawy

zzz
zzz

Czy mi ktoś zabroni nazwać się Chińczykiem ;-0

Willi
Willi

To masz co najwyżej korzonki… :-) dopiero co cię przeszczepiono…

Zoltan
Zoltan

No, to wyliczaj! Choć tak szczerze…, …..o (s/se) nas to obchodzi!

Pomysłowy Dobromir
Pomysłowy Dobromir

Małostkowe i głupie dla “Janów bez ziemi” Kargulów z podlwowskich Pierdzikiszek.Dla kieleckich scyzoryków.Dla mnie moja mała sląska ojczyzna moje pochodzenie jest powodem do dumy.I nic tu nie mają znaczenia granice.Te otwarte lub zamknięte

jgr
jgr

a ty co masz za ziemie kurnik w Kleszczowie

Zoltan
Zoltan

Moje korzenie “tukej” to już trzy (dwa pochowane) pokolenia – mimo, iż ledwie od 1945 roku. Plus czwarte -moje dzieci (jedno w ziemi gliwickiej!). I piąte – wnuki.
Więc może już dosyć tej idioten-licytacji kto kim jest i jakie prawo ma nim być?!

Ślązak nie Polak
Ślązak nie Polak

Jakby nie patrzeć jesteś przyjezdny…. i dlatego piszesz swoje bzdury… o tutejszych “Polakach”… to, że Ślązacy są Słowianami to fakt, ale nie są Polakami…. bo kiedy Tworzyły się państwa narodowe to Ślązacy od 500 lat nie byli już w żaden sposób z Polską związani…. równie dobrze możesz twierdzić, że czescy Ślązacy również są Polakami…. Ciekawe co oni na to by Ci odpowiedzieli ???

Pomysłowy Dobromir
Pomysłowy Dobromir

Nazwać to się możesz nawet w chwili opuszczenia dworca PKP po przyjeżdzie.Czy będziesz nim nazywany.Jak rodowity gliwiczanin przez miejscowych traktowany,to inna sprawa.Zalecam zainteresowanie się miejscową definicją “pnioka i krzoka”

Zoltan
Zoltan

Po pochowaniu w gliwickiej ziemi pradziadków, dziadków, rodziców a czasem także dzieci! Z czekającym miejscem na kości ich rodziców.
“Ojczyzna to Ziemia i Groby…”, trzy, czy cztery pokolenia to legitymizują. Więc zdecydowanie już pnioki – nie krzoki.

Ślązak nie Polak
Ślązak nie Polak

Co najwyżej krzoczkiem możesz być…. Samo “chcenie” nic tu nie znaczy….

Zoltan
Zoltan

Jakim znowu “innym narodem”?
Co najwyżej odrębną grupą etniczną słowiańskich, zamieszkałych tukej od prawieków Polaków.
Oczywiście nie wszyscy, część (zdecydowanie koniunkturalnie!) głosi się Niemcami, choć tylko ci, którzy tu przybyli (jako “kadra” nadzorczo-przemysłowo-techniczna separująca się od odwiecznych “tubylców”) są nimi bezwarunkowo ;).
Cóż, klasyczna pozycja kurka na dachu – albo siedzącego (okrakiem…) na barykadzie…, zawsze zwrot tam skąd silniej zawieje, albo skok na stronę, gdzie psy nie pogryzą.
Jak konopielkowi “tutejsi” ;)

Baby
Baby

Tak, tak, tak!!! Super pomysł panie Michale, tylko znając niechęć naszych władz do wszelkich inicjatyw mieszkańców…. jak go zrealizować??

Tuziemiec
Tuziemiec

Jeszcze się taki nie urodził,który by każdemu dogodził.Podobnie jest w sprawie nazw gliwickich ulic.Oczywiście komuchy z grupy koryta świńskiego Felikasa Niedbalskiego ;Precz ! Kto w ich miejsce ? Popieram przedwojennych kandydatów.Ze współczesnych memu pokoleniu nie popieram kanonizacji na patrona ulicy Jana Suchana.Bo w sumie za co ? Za fotki umieszczane z racji wykonywanego zawodu w Nowinach Gliwickich ? Troche to mało. Edward Dera ? Dlaczego nie Jan Musiałek ? Ewa Strzelczyk ? Dlaczego nie Stanisław Ptak ? Samo granie larum przez redaktora Szewczyka słoszne.Niestety zbawiennym nie będzie.Zagrane zostało za póżno, po trzecim pianiu koguta.

Tuziemiec
Tuziemiec

Winno być Jerzy Musiałek

Bajtek
Bajtek

To, że Schabik czy Troplowitz nie doczekali się ulicy, było oczywiste za PRL-u, ale dzisiaj uważam za kompromitujące dla władz miasta. Nie wiem o czym to świadczy, może o ignorancji, kompletnej nieznajomości historii Gliwic? Jeśli tak, to warto się doedukować oglądając dołączony do artykułu film o Schabiku.

gliwicjus
gliwicjus

Zgadzam się w 100%!

Cookie Monster
Cookie Monster

100% racja – powinny być w Gliwicach ulice dla uhonorowania tych, którzy im poświęcili swoje talenty.

Wiesław
Wiesław

A może jakiś Polak lub Ślązak działający w Gliwicach ? na przykład Konstanty Wolny,adwokat mieszkający w Gliwicach, pierwszy marszałek Sejmu Śląskiego ( urząd sprawował przez trzy kadencje ).

Bartłomiej M. Zieliński

Słusznie.

Renata El

Niech władze nie spiernicza nam miasta – nazwiska tu przytoczone są jak najbardziej ok

Silesian
Silesian

Ale zachowajmy jakiś klucz…. na Os. Wojska Polskiego do dekomunizacji pójdą m.in. Armii i Gwardii Ludowej…. można zamienić np na Dywizjonu 303… coś by zachować koncepcję nazewnictwa. A pamiętając, że Wieczorka była kiedyś KLASZTORNĄ i chcąc zaoszczędzić KASĘ można by jedynie imię zmienić na Jana….jako pierwszego biskupa gliwickiego….powołanie diecezji zawsze dodało ciut do prestiżu miasta….

Jürgen
Jürgen

A może Lisów Pustyni ;-)

Ostatni Sprawiedliwy
Ostatni Sprawiedliwy

@Jürgen. Co tak słabo? Może bardziej zasłużonych oddziałów jak: 36 Dywizja Grenadierów SS „Dirlewanger”, SS Galizien i inne…. lub po prostu Volksdeutsche’ów

Jürgen
Jürgen

Gwoli wyjaśnienia… u nas nie było Volksdeutschów, byli za to Reichsdeutsche… proszę najpierw doczytać jaka jest różnica pomiędzy tymi pojęciami a nie powtarzać gdzieś zasłyszane głupoty (to właśnie przykład takiego zakłamywania rzeczywistości o którym pisałem wyżej)… Volksdeutschów może pan w Polsce sobie poszukać… byli np. w Warszawie ale na pewno nie w Gleiwitz ;-)

Ostatni Sprawiedliwy
Ostatni Sprawiedliwy

@Jürgen. W Gleiwitz były podobozy KL Auschwitz, takie w 100% niemieckie, w ilości czterech. Czterokrotnie więcej niż gdzie indziej. 400% niemieckości.
– Gleiwitz I
– Gleiwitz II
– Gleiwitz III
– Gleiwitz IV

Jürgen
Jürgen

A co to ma wspolnego z tym o czym pisał Pan wcześniej i w czym wytknąłem Panu brak znajomości tematu i powtarzanie pojęć których Pan nie rozumie ? A o polskim obozie w Gliwicach (już nie Gleiwitz) Pan nie wspomni ? Zapomniał Pan, czy celowo pominął ciemną kartę historii POLSKICH Gliwic… o innych POLSKICH obozach koncentracyjnych na Śląsku też Pan nie słyszał ? W Ośwìęcimiu też mieliście obóz.. to już nie było Auschwitz ale obóz ten sam….

Gargulec
Gargulec

@Jürgen. Napisz coś o ciemnej historii polskich Gliwic, albo wrzuć jakiegoś linka. Chętnie poczytam, poważnie bez podtekstów.

Jürgen
Jürgen

Jak jesteś zainteresowany to sam znajdziesz… Polecam książkę “Mała zbrodnia. Polskie obozy koncentracyjne” – Marek Łuszczyna

Gargulec
Gargulec

@Jürgen. Książkę przeczytałem jakiś czas temu, polecam kto nie czytał. Ale ani słowa nie ma tam o ciemnej historii polskich Gliwic. O gliwicach przeczytałem sporo, rozmawiałem ludźmi którzy w 44 stąd uciekali i których w 45 tu przywieziono. Ale tej ciemnej stron nikt mi nie przedstawił.

Autochton
Autochton

Ciekawe czy slyszales o ludziach przywiązanych do drzew na dzisiejszej ulicy slowackiego, następnie zabitych, ktorych bliskim nie pozwolono przez dwa tygodnie na pochówek

Autochton
Autochton

Nie wspominając o tym jak przybyli Polacy wyrzucali miejscowych z domów, żeby je zasiedlić… znam przypadek kiedy to radziecki oficer nie pozwolił na takie zajęcie gospodarstwa starszych ludzi… wszędzie może być czlowiek i wszędzie są bestie… to tak na zakończenie…

A co
A co

W tym wyrzucaniu specjalizował się,zasłynął kanonizowany na bohatera komuch przywieziony z Sosnowca nijaki Gruszczyński

Zoltan
Zoltan

To sobie o Zamojszczyźnie poczytaj. Wystarczy klepnąćw Google. Dopisując “pacyfikacja”, albo “niemiecki obóz dziecięcy w Zwierzyńcu”. Może wtedy klepki się poukładają…

gargulec
gargulec

@Autochton. No właśnie nie słyszałem. Gdzie o tym można przeczytać? kiedy to się dokładnie wydarzyło?

Wojtulorz
Wojtulorz

Też o tym słyszałem z opowieści ojca… To był 1945już po zdobyciu miasta… zwołano ludzi tam gdzie dzisiaj stoi biedronka niby do sprzątania… nie wiem czy coś faktycznie sprzątali ale podobno przywiązali ich do drzew i rozstrzelali…. rodziny nie mogły zabitych zabrać przez ok 2 tygodnie… czy o tym gdzieś przeczytasz to nie wiem..

Gargulec
Gargulec

Śmierć jest zawsze straszna. Znam relacje i historię “wyzwalania” Gliwic przez armię czerwoną. No właśnie cały Śląsk zgarnęła krasnaja armia a Polacy pojawili się dopiero po paru miesiącach w połowie 45.

Zoltan
Zoltan

A tyś słyszał?

Ostatni Sprawiedliwy
Ostatni Sprawiedliwy

@Jürgen Do przeczytania także : “Oko za oko” Romana Palewicza

Zoltan
Zoltan

Chyba Johna Sacka?!
Zbieżność tytułów?

Tomek
Tomek

@Jürgen. Jeszcze przytocz najlepiej “sprawnosc” i “przerób” tych obozow i powiedz ze jednak Niemcy to maja lepsza organizacje bo zdecydowanie wyzsza skutecznosc.

Ostatni Sprawiedliwy
Ostatni Sprawiedliwy

@Jürgen: Nie wiem dlaczego po przytoczeniu słowa do nazwania ulicy :Volksdeutsche’ów” odebrał to Pan osobiście. Nic z kontekstu zdania na to nie wskazywało. Jest takie powiedzenie: “uderz w stół a nożyce się odezwą”…. Zarzucenie w tym przypadku nieznajomości pojęcia “Volksdeutsche” jest nietrafione. Wie Pan także doskonale że niesprawiedliwym jest zrzucanie na Polaków odpowiedzialności za działania sowieckiego okupanta. Oszustwa, fałszerstwa, zastraszanie ludzi, podstępne “wyłapywanie” działaczy Państwa Podziemnego takimi metodami utrwalała się w władza ludowa. Tylko mała część była “zaprezentowana” przez działania UBecji NKWD i milicji. Takim przykładem był obóz pracy w Świętochłowicach zarządzany przez UB i niechlubnie osławionego Salomona Morela (noszącego… Czytaj więcej »

Pierwszy Sprawiedliwy
Pierwszy Sprawiedliwy

Ten znowu spycha Morela na niepolaka.Polak on ! Polak żydowskiego pochodzenia dokładnie tak jak wielka Polka Irena Kirszenstein Szewińska,Dokładnie tak jak wielcy Polacy Stanisław Lem,Kantor oraz bracia Janiccy inni bracia bliżniacy zresztą też,Mazowiecki itd itp

Autochton
Autochton

Kiedy mowa a zamordowaniu 6 milionów Polakow wtedy Zydzi sa Polakami, kiedy mowa o mordercach to już są Żydami… zdecydujcie się w koncu.. to ilu naprawde zginęło Polakow ze strony Niemców 400 000 czy 6 milionów ?

Zoltan
Zoltan

I wielcy Niemcy (tudzież Austriacy)…, co nazwisko twórcy, naukowca, polityka, przemysłowca, bankiera, czy arystokraty to w jego “echtgehrmańskim” gruncie tkwi jakiś żydowski korzeń! Nawet znanej świętej. ;)

Ja, ja, Pierwszy Sprawiedliwy…, tak, tak…, mam zacząć wyliczankę?

Autochton
Autochton

I znow ta podwojna moralność…. was tlukli niemcy nie nazisci… a nas komunisci nie Polacy… nie dogadamy się…

Autochton
Autochton

Dlatego prawdą jest, ze pomiedzy nami są podziały jeszcze przez wiele pokoleń nie do zasypania…

Gargulec
Gargulec

Takie są podziały jakie chcesz żeby były. Odnoszę wrażenie, że są ludzie dla których pochcodzenie, narodowość, wyznanie, jolor skóry to jedyne czym mogą się poszczycić, jedyny powód do dumy i wymyślają sobie podziały i takie pierdoły.

Willi
Willi

Ciekawe od czego zależy bycie Polakiem…np Wit Stwosz, Jan Matejko, Mikołaj Kopernik, Fryderyk Chopin i wielu innych… są Polakami mimo, że ich pochodzenie ma z polskim niewiele albo nic wspólnego… Ale Salomon Morel się już jakoś dziwnie nie załapał na bycie Polakiem. W Piastach Śląskich także podkreślacie tę krew słowiańską mimo, że bylo jej pod koniec tyle co kot napłakał… więcej w nich było germańskiej krwi niż słowiańskiej….co drugie pokolenie albo i częściej.. niemiecka żona :-) wychowywali sìę na niemieckich dworach w otoczeniu Niemców… sprawdźcie sobie jak nazywali się ostatni śląscy Piastowie :-) ale wystarczy spolszczyć ich imiona i już… Czytaj więcej »

AndrzejD
AndrzejD

o, widzę że panu Ostatniemu Sprawiedliwemu brakło argumentów żeby odpowiedzieć Jürgenowi

Ostatni Sprawiedliwy
Ostatni Sprawiedliwy

@AndrzejD: Nie, nie zabrakło argumentów tylko nie śpię z portalem 24gliwice.pl

Katarzyna Czylok

A może by tak nazw ulic nie łączyć z nazwiskami a wybrać neutralne

heli1b
heli1b

Taka powinna być dyrektywa nadrzędna, ale są nazwiska (Schabik, Troplowitz), których nieupamiętnienie to kuriozum.

Paweł Skowroński

Dokładnie.

Grzegorz Grabowski

Bo większość jest neutralna? Ale mniejszość ceni gliwicką tożsamość…

Zoltan
Zoltan

Nazwy NEUTRALNE – geograficzne, przyrodnicze, odmiejscowe (jak np. w Brzezince) albo historycznie zweryfikowane nazwiska ludzi kultury, sztuki, i in. – takich, którym nikt za czas jakiś nie wyciągnie “królika” z kapelusza w postaci niechlubnych, acz skrzętnie skrywanych: przeszłości, sympatii politycznych, czy przynależności.

Tomasz Fisk

przeciez w tym kraju dalej jest komuna

Michael Scott
Michael Scott

Dziwne, że w mieście którego symbolem jest radiostacja, nigdzie nie ma upamiętnienia F. Honioka.

Ostatni Sprawiedliwy
Ostatni Sprawiedliwy

@Michael Scott: Może też być ulica “Prowokacji gliwickiej”. Niemieckiej prowokacji.

nnn
nnn

Chciałby pan mieszkać na ul.Prowokacji gliwickiej ? Zapewne nie.tacy jak pan odetchną pełna piersią na ul Aneksji Zaolzia

Łukasz Łoziński

Doskonały wybór, każdy z tych ludzi zasługuje na takie uhonorowanie.

Alex
Alex

Mamy w Gliwicach potężny wachlarz osobowości, które stworzyły to miasto takim jakim jest właśnie teraz

Ale niestety nie przystają do ogólnego trendu w nazewnictwie ulic. W Polsce popularny jest etos walki z wrogiem, nie zaś historia sama w sobie.

Szpagin
Szpagin

A już szczególnie, jak tym wrogiem jest Niemiec.

Maciek Lektor

No i dobrze.

Silesian
Silesian

Z drugiej strony……Katowice mają pomnik gen. Ziętka….wyjątkowego, specyficznego “komunisty” – osoby, której więcej zawdzięczamy, niż którą można potępiać….. a my nawet jego ulicy nie mamy, gdzie się wychował…..oczywiście w tym klimacie politycznym można o tym zapomnieć…a i przeszłość Ziętka daleka była od krystaliczności.

KurtV
KurtV

Mam szacunek dla podanych w artykule nazwisk – Pana Jerzego Lewczyńskiego znałem osobiście. Ale jestem przekonany, że lepiej było by ulice nazywać w sposób całkowicie neutralny – np. Bursztynowa, Szmaragdowa, Diamentowa, … , Żyrafia, Rysia, Sarnia, … , Krótka, Leśna, itp. itd.

Urko
Urko

Strzelczyk, Suchan, Lewczyński może przejdą przez Instytut Poj …..nych Nierobów . Reszta nie . Nazwiska wieją ukrytą opcją niemiecko-żydowsko – cyklistyczną . Co i tak jest bez znaczenia, gdyż “miszczowie organizacji i intelektu “z UM w Gliwicach nie zniosą naplucia w twarze czymś takim jak inicjatywa obywatelska :-) i zapewne niedługo usłyszymy , że inicjatywa nawet i słuszna, ale “… po dogłębnej analizie i szeroko prowadzonych długotrwałych konsultacjach z mieszkańcami tych ulic ..” UM w Gliwicach , uznał za wskazane i zgodne z wolą miejscowego “suvenira” zignorowanie pomysłu blizejniesprecyzowanych grup społecznych i zmianę tych nazw tych ulic na : Wielokwiatowa… Czytaj więcej »

Ania Aleksandra

Nigdy się nie dogodzi. Zawsze się znajdzie ktoś komu będzie przeszkadzać dany “patron” ulicy. Mnie się podobają te propozycję tylko że przy tej ustawie nie liczą się ludzie tylko władzy ma się podobać.

Bogdan Nehring

Czym się różnią działania działania PiS od działania dżihadystów ? Tyko jednym : PiS napisał ustawę a dżihadżiści nie. Ale oby dwie organizacje niszczą przeszłość i pamięć o osobach i pomnikach które były naszą historią. Jedni i drudzy to oszołomy !

gargulec
gargulec

Nie trzeba być pisiorem, żeby mieć obrzydzenie do takich nazwisk jak gomułka, hibner. Nie trzeba upamiętniać zbrodniarzy i degeneratów

Tomasz Mihal

Proponuje zmienić dilera,albo kawę z Neski na zbożową :-) Bo te zmiany i ustawa jest już planowa od wielu lat i to nie PiS był jej pomysłodawcą,a że przypada na okres ich rządów to “sorry gregory”,ale mija się to z faktami :-) …a jakby to wprowadzało w życie PSL czy SLD,albo PO to było by okey :-) ;) ???? Oni to tylko specjalnie spowalniali,bo nie było im to na rękę,bo wielu ich towarzyszy,by się obraziło i znowu wróciłby zamordyzm do polski i polityki :-) ;) :D

Bogdan Nehring

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zakazie propagowania komunizmu.
Projekt ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej przygotowali senatorowie PiS. W lutym Senat podjął inicjatywę legislacyjną w tej sprawie.

Bogdan Nehring

Ten tekst nie ja wymyśliłem. Mój dealer jest ok. Puszczę też dekomunizują ? Niektóre drzewa wyrosły po wojnie Ale które to niewiadomo dlatego najlepiej wszystkie wyciąć. Pomyśl człowieku zanim zaczniesz PiS bronić!

Tomasz Mihal

Ja ich nie bronię,ale jestem za czymś co mi pasuje i nie ma znaczenia jaka to partia wciela w życie czy rządzący i o to chodzi,a nie najeżdżanie na kogoś,bo jest z PIS z PO czy innej partii lub ugrupowania jest dla mnie chore…inni tylko robili pozorowane ruchy,by tego nie zmieniać,a oni realizują i czas pokaże i ich oceni czy było to właściwe czy nie…widzę tylko jaka była prywata za poprzednich rządzących i jak dbano o zwykłych ludzi ich potrzeby oraz im pomagano i traktowano jak zło konieczne,bo nie każdy jest zwycięzcą,super ekonomistą czy handlowcem itp itd…chciałbyś tu podziału na… Czytaj więcej »

Bogdan Nehring

Ja tylko wspomniałem kto wprowadził dekomunizację . A kastowość w społeczeństwie (w każdym kraju) jest i będzie. Proponuję socjalizm ale nie komunizm.Może i była prywata za poprzednich rządów ale Polska nie podupadła. O nepotyźmie tego rządu lepiej nie wspomnę (wzorzec Misiewicz). Ani Po ani PiS nie są moimi partiami. Ale jak już to wolę tych z PO którzy nie udają świętoszków.

jgr
jgr

jak mu za to płacą to się doszuka

Tomasz Mihal

Np ul.Wieczorka mogliby zmienić na Podwieczorka i było by bardziej zjadliwie,albo na Podwieczorkową :-) ;) :D Dużo kawiarenek,łakoci,lokali gastronomicznych i wszystko by pasowało,a tak czy to ma sens :-) ?

Tom
Tom

A dlaczego nie Fieldorfa?

Pomysłowy Dobromir
Pomysłowy Dobromir

Flidorfa ? Oczywiście jestem za.Zwłaszcza ,że Nil przez Gliwice płynący już jest

Karol Narloch

hahah za kilka lat będzie ul frankiewicza :D