Pracownia architektoniczna PROjARCH opracowuje koncepcję nowego zagospodarowania ulicy Zwycięstwa. Miałby tam być woonerf, czyli miejski podwórzec z wyciszonym ruchem samochodowym.

Podobne rozwiązanie zostanie wprowadzone na ulicy Wieczorka.

Działacze Gliwickiej Rady Rowerowej spotkali się z architektami z PROjARCHU, aby wspólnie ustalić założenia do koncepcji zagospodarowania ulicy Zwycięstwa. W opinii obu stron rozmowy były owocne.

– W pozytywnej i konstruktywnej atmosferze doszliśmy do podobnych wniosków, co pozwala wierzyć w pozytywne zmiany na Zwycięstwa. Dziękujemy pracowni PROjARCH za otwarte spojrzenie i czekamy na efekt ostateczny – ocenia Tomasz Herud z Gliwickiej Rady Rowerowej.

Również po stronie pracowni pojawiła się pozytywna wypowiedź na temat środowych konsultacji.

Dziękujemy Gliwickiej Radzie Rowerowej 🚴‍♂️🚴‍♀️Andrzej Parecki i Tomasz Herud za bardzo interesujące i inspirujące spotkanie w sprawie ul. Zwycięstwa

– czytamy na facebookowym profilu pracowni założonej przez Damiana Kałdonka.

Rowerzyści postulowali wprowadzenie pewnych elementów infrastruktury rowerowej. Wśród nich znalazła się budowa rampy dla rowerów i pieszych na Alei Przyjaźni. Niedawno na istniejących tam schodach pojawiły się szyny dla wózków, po których można sprowadzić także jednoślad, jednak uprzednio z pojazdu trzeba zejść, co jest sprzeczne z efektywnym wykorzystaniem drogi dla rowerów przebiegającej w tym miejscu.

Przedstawiciele GRR wnioskowali także o możliwość dwukierunkowego ruchu rowerów na całej długości ul. Zwycięstwa. Obecna organizacja ruchu pomiędzy Rynkiem a ulicą Dolnych Wałów powoduje, że rowerzyści masowo jeżdżą po chodniku lub pod prąd co prowadzi do niebezpiecznych sytuacji.

Zaproponowano także dodatkową stację roweru miejskiego w okolicy przecięcia ulicy Zwycięstwa z Aleją Przyjaźni. Na tę chwilę stacje GRM znajdują się jedynie na końcach ul. Zwycięstwa.

Wnoszono także o rozlokowanie 1-2 U-kształtnych stojaków rowerowych wzdłuż całej ulicy w regularnych odstępach. Aktualnie stojaki znajdują się wyłącznie przy Urzędzie Miasta, poczcie i restauracji McDonald’s.

Uspokoić ruch na Zwycięstwa

Podczas spotkania pojawiły się propozycje ograniczenia ruchu samochodowego, co miałoby zostać osiągnięte poprzez zmianę nawierzchni ulicy na np. taką, jaka aktualnie znajduje się na początku ul. Zwycięstwa od strony Rynku, zmianę geometrii ulicy, zakaz ruchu ze stosownymi wyłączeniami, ograniczenie prędkości oraz wprowadzenie strefy zamieszkania.

W sytuacji, gdyby udało się osiągnąć znaczące ograniczenie i uspokojenie ruchu, żadna wydzielona infrastruktura dla rowerów nie będzie potrzebna.

Jednakże, jeżeli ograniczenie ruchu samochodowego będzie niewielkie, wówczas rowerzyści proponują pasy ruchu dla rowerów w takiej formie, jak przy ul. Roosevelta w Zabrzu, a także przejazd dla rowerów na wysokości al. Przyjaźni.

(żms)/GRR.org.pl
fot. arch. 24gliwice.pl

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Baby
Baby

Jeszcze niedawno wszelkie zmiany na ul Zwycięstwa były niemożliwe.Widzę,że im bliżej wyborów tym kokietowanie mieszkańców intensywniejsze.Jak można zauważyć ten rodzaj działania na ogół przynosi zamierzone efekty,przecież naiwnych,wierzących w dobre intencje władzy cały czas nie brakuje i dają się łatwo uwieść byle obietnicami……………..niestety

Krystian
Krystian

Wyłączne mydlenie oczu przed wyborami. Jakby Frankiewicz chcial to wprowadzic zrobiłby już to dawno przez swoj 24 letni okres trwania jego prezydentury.

Ewa
Ewa

A Na Wieczorka nikt nikogo nie pytal

kanalia52
kanalia52

Radni na wszystko się zgodzą byle ryje przy korycie utrzymać.

Anonim
Anonim

Na Al. Przyjaźni chyba naturalne jest jechać zjazdem który jest przy kamienicach przy byłej frytkani, zamiast tachac rower po schodach?

Latarnia Uliczna
Latarnia Uliczna

Byłoby, gdyby ten fragment byłby pozbawiony pieszych i klientów lokali lub znacznie szerszy. Albo środowisko rowerzystów wykastrowane z tych, którzy nie dorośli do korzystania z miejsc dla pieszych

Gabi621
Gabi621

Wywalić banki i apteki z tej ulicy, a zaraz będzie ładniej

Urko
Urko

No. I w ich miejsce otworzyć smażalnie kurczaków i butiki “wszystko po 1,50 zł ” . Banki wszystkie “wywalić” do Łabęd a apteki do Brzezinki . Brawo ty ..

treya50
treya50

Aptek w Gliwicach, a szczególnie na Zwycięstwa jest tyle co kiedyś jubilerów. Po cholerę ich tam tyle ???

Gabi621
Gabi621

Tobie zawsze wszystko się nie podoba ! Ja o żadnych smażalniach nawet nie wspominałam, a Ty
już sobie jakieś bzdury wymyślasz. Na co komu na Zwycięstwa bank obok banku ? i apteka za apteką?
Przecież to nienormalne.

ja234
ja234

Błędne myślenie. Banki oraz apteki są na zwycięstwa gdyż stać je na wysoki czynsz. Przeciętny janusz byznesu ledwo, ledwo przędzie prowadząc swój tyci byznes i po prostu go nie stać na wynajęcia lokalu przy zwycięstwa.

Gabi621
Gabi621

To teraz odpowiedz na moje pytanie, a mianowicie kim są właściciele wynajmujący te lokale i jak weszli w ich posiadanie ???

Urko
Urko

Proste. Właściciele to wszyscy bez wyjątku oszuści żydowsko -niemieckiego pochodzenia , którzy te lokale ukradli ( podkreślam : ukradli ) uczciwym , Prawdziwym Polakom, potem dali gigantyczne łapówki w kurach , jajach i maśle urzędnikom w UM w Gliwicach i w Księgach Wieczystych w SR w Gliwicach, żeby to złodziejstwo zalegalizować a pieniądze z wynajmu wywożą w łodziach podwodnych do rajów podatkowych . Ich nazwiska to Izaak Goldstein von Knipprode , Ziemogryzł Kirschberg , i Jose Pablo Vito Weissmuller .

Zadowolonaś ?

Urko
Urko

do: ja234. Chce ci się ??? Przecież po histerycznym tonie zadawanych przez Gabi621 pytań retorycznych można poznać, że ani dyskusja ani tłumaczenie czegokolwiek nie ma najmniejszego sensu . Spotka to się tylko z dalszymi “mondrymi” pytaniami typu: “Kiedy jest Australia? Po co był Napoleon ? I czym on się różnił od Hiszpanii”

ekolog
ekolog

Stacja pomiarowa na Zwyciestwa wskazuje przekrocznie pylu zawieszonego o 450% ! Mozna o tym przeczytac na onecie, tam sa wszystkie stacje. Obowiazkiem Frankiewicza jest ostrzegac ludzi przed tam zagrazenia, a on ukrywa to! I media tez!

Alon
Alon

Nie pier….. Przekroczenie PM 2.5 jest 368%

marian
marian

Przestań straszyć ludzi jakimiś wyssanymi z palca bzdurami. Za to są paragrafy!

Ampuła
Ampuła

Ilu członków liczy to terrowerystyczne koło radzieckie, które nachalnie forsuje zdemotoryzowanie ulicy Zwycięstwa i nazwanie jej z wietnamska w dialekcie sajgońskim Długim Wężem Miliona Rowerów? Można podać łącznie – zarówno członków rzeczywiście pedałujących, członków wspierających – jak boczne kółeczka oraz ewentualnych członków honorowych, czyli byłych prezesów kół, laureatów Złotej Pompki etc.

marian
marian

Kilka lat temu był pomysł, żeby centrum miasta wyłączyć z ruchu rowerowego. Myślę, że nalezy wrócić do tego pomysłu. Nie moze być tak, że garstka pedalarzy będzie robiła w mieście co chce i utrudniała życie reszcie normalnych ludzi i kierowców.
Kierowcy – musimy się zorganizować i maksymalnie uprzykrzyć życie pedalarzom.

janusz
janusz

Co to w ogóle jest ta Rada Rowerowa? Kto to finansuje? Kto za tym stoi? Obcy kapitał? Myślę, że pewne instytucje powinny przypatrzyć się działalności tej Rady, która miesza i dezinformuje, próbując w ten sposób wpływać na kształt miasta. Przesłuchać tego Pereckiego i Heruda (bardzo niepolskie nazwisko) i dowiemy się, kto za nimi stoi.

Kuba
Kuba

Zapraszamy na nasze zebrania. Można dowiedzieć się i przy okazji zaproponować alternatywę.

Valdof
Valdof

Widzę że mieszkańcy , powtarzam mieszkańcy miasta Gliwic zaczynają widzieć wyraźniej jak działają podstępnie władze miasta . Zadłużenie miasta w spadku pozostanie za halę podium ale najważniejsze żeby w wyborach zmienić ten samorząd z jaśnie panującym królem i zapobiec dalszej degradacji i zadłużaniu miasta .

Alex
Alex

Woonerf – nowe modne słowo w Gliwicach. Nowe pomysły, grupy lobbujące konsultują pomysły, zwolennicy i przeciwnicy krzyżują miecze… i nikt, dosłownie nikt nie pokusił się o sprawdzenie, czym ten “wołn-erf” jest. Ta koncepcja jest po prostu “uboższą” wersją strefy zamieszkania. Pomysł miał służyć jako realizacja “strefy zamieszkania” (To oznacza dokładnie nazwa!) i zachęcam do zajrzenia pod adres https://goo.gl/Eq89oT , gdzie obrazowo wyjaśniono o co w tym chodzi. Potem wymyślono, że “erf-y” mogą również funkcjonować w pobliżu terenów rekreacyjnych (parki, kąpieliska), miejsc imprez masowych, targowisk, czy centrach miast. Ciekawostką są też ulice, które w pewnych okresach funkcjonują jako strefy piesze (np.… Czytaj więcej »

Urko
Urko

Ze względu na fakt, iż ul. Zwycięstwa unikam jak mogę , powiem tak: Jestem za, a nawet przeciw. I wprost przeciwnie, nie mam nic naprzeciwko . I vice versa na dodatek.

Zastanawiam się tylko , czy szanowni auto – i współautorzy tej koncepcji zostali muśnięci choćby cieniem wątpliwości i zadumy , nad skutkami wyłączenia tej ulicy z ruchu samochodowego dla innych ulic prowadzących do centrum. Bo to chyba ma znaczenie. prada ?

Jan
Jan

Frankiewicz obiecywał wyłączenie Zwycięstwa z ruchu samochodowego już kilka lat temu. Uważasz, że on również tego nie przemyślał? A może sugerujesz, że to była zwykła kiełbasa wyborcza?

kolik
kolik

Proszę nie pisać bzdur! To prezydent był jednym z pierwszych którzy zwracali uwagę że zamknięcie ulicy Zwycięstwa od ruchu samochodowego, spowoduje paraliż miasta!

Urko
Urko

Wypowiedź była w sensie ” urbanistycznym” a nie politycznym , Nie mam pojęcia o przemyśleniach Zygmunta F, na temat ul. Zwycięstwa ani kiełbasy wyborczej. Zastanawiałem się po prostu, czy autorzy tej koncepcji uwzględnili fakt zwiększonego ruchu na innych ulicach w okolicy centrum po zamknięciu ul. Zwycięstwa i konsekwencje tego faktu.

heli1b
heli1b

Gdy zamykano ul. Akademicką, obawy o zwiększenie ruchu na Łużyckiej, ówczesny rektor polibudy zbył czymś w stylu “nie widzę problemu w przeniesieniu tego ruchu na Łużycką”. Teraz można się spodziewać podobnego bełkotu.

Szpagin
Szpagin

A tak na serio, jakoś bardzo zwiększył się ruch na Łużyckiej? Osobiście nie dostrzegłem, by ulica stała się jakoś specjalnie ruchliwa.

Taki ktoś
Taki ktoś

Muszę się zgodzić Panie Urko.Pzdro

Belzebub
Belzebub

Skąd się wzięła informacja jakoby ulica miała być wyłączona z ruchu samochodowego? Proszę przeczytać jeszcze raz artykuł – tym razem uważniej.

Urko
Urko

Z wyobraźni i logiki. Wyobraź sobie autobus jadący zygzakiem między stolikami w godzinach szczytu . Albo ludzi siedzących przy stolikach wśród VW TDI stojącymi w korku od Dolnych Wałów do Konstytucji. Kierowcy sami się “wyłączą” z ruchu tą ulicą

Mieszkaniec
Mieszkaniec

„Z wyobraźni” ktora jest zbyt bujna i „logiki” ktorej brak
Bo rownie dobrze moze byc na odwrot niz tak jak opisales

Urko
Urko

No “miszczu” logiki. Na odwrót, czyli jak ?

Krystian
Krystian

@Urko
“Na odwrót czyli jak”- coś mi mówi, że to pytanie przejdzie do kanonu internetowych wypowiedzi…..

Urko
Urko

Może. Al. jak zapewne zauważyłeś , odpowiedzi od niejakiego “Mieszańca” się nie doczekałem

Jan Czacki
Jan Czacki

Może ten “Mieszaniec” po prostu nie potrafi się zniżyć do Twojego poziomu?

Swoją drogą też sobie zrobię print screena – to musi trafić do kanonu internetowych wypowiedzi….

Urko
Urko

Do mojego poziomu bardzo łatwo się zniżyć. Wystarczy przeczytać parę książek (w twoim i Mieszańca mogą być kolorowanki ) nauczyć się grać w szachy ( w waszym przypadku mogą być warcaby ) i skończyć jakąś szkołę ( w waszym przypadku mogą być kursy korespondencyjne ) . Wtedy , ho , ho …. kto wie ?:-)

Jan Czacki
Jan Czacki

@Urko
Skoro Twój sukces to para ksiażek to trudno sie bedzie zblizyc do Twojego poziomu bo po 5 klasach podstawówki dzieci maja przeczytane ponad cztery ksiażki.
No i te szachy-wyczyn godny Urko.
Zapominasz tylko, ze ruchy to moze opanowac dziecko ale strategia wymaga czasu i intelektu.

Urko
Urko

Pogadamy, jak uda wam się z kolorowankami .Do warcab możemy wrócić , tak na oko hmm… za jakieś pięć …nie, raczej siedem lat.

Aha. Jak będziesz kolorował , to nie śliń się i nie przygryzaj języka ..

Urko
Urko

Hmm… jeszcze jedno. Dlaczego po wbiciu w googla hasła “Jan Czacki Gliwice” wyskakuje artykuł pod tytułem: “Gwałciciel z parku zatrzymany “? Zabawne :-)

Jan Czacki
Jan Czacki

@Urko
“Hmm… jeszcze jedno. Dlaczego po wbiciu w googla hasła „Jan Czacki Gliwice” wyskakuje artykuł pod tytułem: „Gwałciciel z parku zatrzymany „? Zabawne :-)”-to jest właśnie to co ludzie próbują Ci wytłumaczyć. Masz problem ze zrozumieniem, z logiką, ze zrozumieniem sensu czytanych wiadomości?
Skoro pod hasłem Jan Czacki Gliwice wyskakuje info o gwałcicielu z parku to czego jeszcze nie rozumiesz?

Urko
Urko

Co takiego mi ludzie próbują wytłumaczyć ? Korespondencję z gwałcicielem ? Ty nim jesteś ? Będziesz gwałcił na ul. Zwycięstwa pomiędzy kwietnikami a samochodami zakłócając ruch autobusów i konsumpcję kawy ??? To właśnie miałem zrozumieć ???

BTW . Jak tam kolorowanki ? Mieszaniec meldował , że jest na drugiej stronie ale kredki mu się kończą :-)

Smutny masz nowy rok
Smutny masz nowy rok

hehehe odpisal po 2 tygodniach – pewnie zdolal przeczytac 5 juz ksiazke

Szpagin
Szpagin

Kierowcy pewnie będą omijać teraz Zwycięstwa i w sumie taki chyba jest cel tego wszystkiego.

Eliza Kon
Eliza Kon

Pożyjemy zobaczymy

beton
beton

Na prawdę – po co pisać takie rzeczy ? Pierwszy kwietnia dopiero za jakiś czas…
Jedyna zmiana, jaka wkrótce nastąpi na Zwycięstwa, to porządne wietrzenie w zasobach ludzkich jednego z budynków ulokowanego mniej, więcej po środku ul. Zwycięstwa.

Cliper
Cliper

Śladem miast zachodnich w także np.Wroclawia proponuję poz znakiem zakazu wjazdu umieścić znak Nie Dotyczy Rowerów

Szpagin
Szpagin

“Rowerzyści postulowali wprowadzenie pewnych elementów infrastruktury rowerowej. Wśród nich znalazła się budowa rampy dla rowerów i pieszych na Alei Przyjaźni.”

Ej, ale rampa już tam jest. Fakt, wykorzystywana przez kawiarnię, ale budowa nowej nie jest potrzebna – wystarczy odpowiednie oznaczenie.

adam
adam

A wszystko po to by gliwiczanom żyło się lepiej!

mic
mic

ten kto nastąpi po f musi rozliczyć poczynania tego pana i wsadzić go na długie lata za kraty i zwrot funduszy za niegospodarność

Iwa Iweta
Iwa Iweta

Uwazam ze na ulicy zwyciestwa nie powinna byc tak ruchliwa ulica gdzie od samochodow unosi sie czad domy sa brudne i ulice sklepow tez zadnych porzadnych tam nie widac praktycznie tylko banki i lombardy za granica zamiast takich ulic sa deptaki porobione gdzie mozna pospacerowac i odpoczac a nie wdychac paliwo

Darek
Darek

Ja pierd… znowu jakieś dzieci fejsbuka i neostrady na tych swoich rowerkach…
Nie stać was na samochód, czy macie skośne oczka i tęsknicie za Koreą?
A dlaczego nie konsultowali się z hodowcami mrówek czterokropek ?

Ampuła
Ampuła

Samochody precz, robimy łunerw. Łunerw rowerowy. Terroweryści radzieccy knują pod siebie. Marzą im się realia Sajgonu z lat 50. XX wieku. Najważniejsze, to móc jeździć rowerem po najściślejszym centrum serca śródmieścia, a do tego trzeba podporządkować sobie Zwycięstwa. Tam roweryści radzieccy będą paradować całymi peletonami na okrągło, dzień i noc. Ustawicznie. Dwukierunkowo. Całopasmowo. Centralnie. Masowo. Pieszym wymaluje się linię przy murze. Niech przemykają pod parapetami. Wystających karać. Parasol wystaje… W miejscach przewężonych wprowadzić świetlną regulację przepływu pieszych. Co najważniejsze – strumień terrowerystów nie może być przerywany, ograniczany i wstrzymywany., więc należy zabronić pieszym ruchu poprzecznego. Przejście na drugą stronę Zwycięstwa… Czytaj więcej »

Rowerzysta
Rowerzysta

Właśnie (z wyłączeniem kilku elementów) opisałeś jak jest na zachodzie. Powód? Za dużo aut. Ale też przyznam ze rowerzyści też mają swoje za uszami.

Ampuła
Ampuła

Zdaje się, że pijesz (pewnie z bidonu) do sekty Rowerowian. W drodze charakterystyczni, bo zakładają sobie pompki za małżowiny uszne, jak inni papierosy czy ołówki. W doktrynie mają, że Ziemia porusza się wokół Słońca na rowerze. Dusza opuszcza ciało na rowerze. Oddają cześć Wielkiemu Wentylowi. Wiadomo: siedzi na Gwiezdnym Siodełku w Złotym Kasku i kieruje losami Rowerowian. To on zesłał im proroka – na rowerze, rzecz jasna – który Rowerowian zaznajomił z kołem szprychowym i zestawem narzędziowym. Ich świętą księgę trudno nazwać księgą. To po prostu instrukcja obsługi sakwy tylnej, złożona w kostkę, żeby wyglądała na grubszą. Jak każda sekta,… Czytaj więcej »

Rowerzysta
Rowerzysta

Moja dusza opuszcza moje ciało na rowerze jak rozum kibica w czasie około meczowym. A ja rozum zachowuje, trochę ruchu i głowa lepiej pracuje, Tobie też zalecam. Tym bardziej, że to co wyprodukowałeś jest totalnie od rzeczy. Chcesz pokazać się, że jesteś fajny a wychodzisz…. nie będę się powtarzał, na forum już nie raz było to ocenione.

Ampuła
Ampuła

Mam twoje oceny dorzeczności tam, gdzie Wielki Wentyl dmuchnie ci, kiedy zamknie się Ostatnia Pętla.

Heniek
Heniek

@Ampuła z czym ty te ampułki bierzesz? Projektujesz jak Philip K. Dick na dopalaczach. Może zamiast popadać w paranoję spróbuj wymyślić polski odpowiednik słowa woonerf. Pożyteczniej spędzisz czas, a może nawet wygrasz jakąś nagrodę. (Też mi się nie podoba tak wiele zapożyczeń obcych w naszym języku.)

gliwicjus
gliwicjus

Moja propozycja, obrazująca przy okazji emocje wszystkich nie-rowerzystów brzmi po prostu “wnerw”.

ja234
ja234

Nazwa tego “wnerwu” kojarzy mi się z nazwą dania restauracyjnego.
Mogli to nazwać np. strefa tempo, strefa relaksu… to nie, od razu jakiś wunerf.

Szpagin
Szpagin

W Łodzi wykorzystywane jest określenie “podwórzec”.

pozdro
pozdro

@Ampuła – to się wymawia “wonerf” – bo z holenderskiego :*

ja234
ja234

Można wymawiać wunerf albo wnerw…dla mieszkańców.

treya50
treya50

Bardzo zabawne :)

ja234
ja234

Dogadują się społecznicy z pracownią projektową…czyżby nikt ( jeszcze) nie rozmawiał z urzędasami. Chyba, że będą rozmawiali jak już będą mieli coś konkretnego.
Urzędasy powiedzą ,że nie… bo nie i tyle. Ograniczenie prędkości do 30 na zwycięstwa miałoby sens, kierowcy mniej by świrowali( być może).Elementy dla rowerzystów też może być ,ale nie przejdzie.Pomijam fakt, że kierowcy histerii dostaną gdy nie będą mogli podjechać pod drzwi.

Poza tym, artykuł przedstawia bajania a nie fakty dokonane.Jak już/jeżeli będzie coś wiadomo wtedy powinna być informacja.

...
...

A nie lepiej na Zwycięstwa wydzielić pasy dla rowerów w obu kierunkach, a strefę spacerowo rekreacyjną wydzielić między Górnych i Dolnych Wałów. Okolica Rynku aż się prosi o zamknięcie, teraz ciężko się chodzi między gratami zaparkowanymi na chodniku. Też jestem kierowcą, ale przejście się kawałek do knajpki jeszcze mi nie zaszkodziło.

OLO
OLO

Nareszcie coś zaczyna się dziać.Byc może w końcu społeczeństwo otworzy oczy na to co i jak i kto zmienia Gliwice

JaJko
JaJko

Wybory. Mówi to coś?