129 mln zł dofinansowania budowy Centrum Przesiadkowego w Gliwicach. Umowa podpisana

Gliwice otrzymają dofinansowanie do budowy Centrum Przesiadkowego. Umowę w tej sprawie podpisali 30 grudnia w Katowicach Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego i Janusz Moszyński, p.o. prezydenta Gliwic.

129 mln zł dotacji na realizację projektu „Zachodnia Brama Metropolii Silesia – Centrum Przesiadkowe w Gliwicach” pochodzi z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Miasto złożyło wniosek o unijną dotację już w marcu.

Na dawnych terenach pokolejowych w centrum Gliwic powstanie nowoczesne Centrum Przesiadkowe. Zakończono już prace projektowe związane z realizacją tego przedsięwzięcia – zarówno dla północnej, jak i południowej strony dworca PKP. Przetarg na roboty budowlane jest w toku. Otwarcia ofert należy się spodziewać pod koniec stycznia 2020 roku.


Po wyborze najkorzystniejszej oferty zostanie przeprowadzona kontrola uprzednia zamówienia przez Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych. Zawarcie umowy będzie mogło nastąpić po jej zakończeniu, prawdopodobnie pod koniec pierwszego półrocza 2020 roku – informuje Mariusz Komidzierski, zastępca naczelnika Wydziału Inwestycji i Remontów Urzędu Miejskiego w Gliwicach.

Budowa Centrum Przesiadkowego będzie jedną z największych i najważniejszych inwestycji w Gliwicach, która wprowadzi nową jakość do krajobrazu centrum miasta.

Obiekt skupi wszystkie środki transportu miejskiego w jednym miejscu, podniesie standard obsługi i usprawni przemieszczanie się podróżnych. W ramach inwestycji powstanie m.in. nowy zadaszony dworzec autobusowy wraz z budynkiem głównym obsługi pasażerskiej, usługowym budynkiem pomocniczym i tunelem łączącym Centrum Przesiadkowe z dworcem PKP i dalej z południową stroną miasta.

Centrum Przesiadkowe będzie zintegrowane z dworcem kolejowym systemem stacji autobusów miejskich, regionalnych i międzynarodowych, z miejscami postojowymi dla samochodów i infrastrukturą rowerową (zadaszone miejsca postojowe, boksy dla rowerów, stacje napraw rowerów) oraz zapleczem komercyjnym.

Miasto zyska nowe oblicze

Po południowej stronie dworca przewidziano przebudowę ul. Bohaterów Getta Warszawskiego, placu przed dworcem PKP, placu Piastów, ul. Okopowej, ul. Na Piasku i fragmentów ul. Jagiellońskiej, Piwnej i Zwycięstwa. Te prace wraz z robotami towarzyszącymi prowadzić będzie Zarząd Dróg Miejskich w Gliwicach.

W ramach inwestycji zostaną również zmodernizowane i przebudowane ulice po północnej stronie dworca PKP (Toszecka, Składowa, Tarnogórska) jako drogi dojazdowe do Centrum Przesiadkowego. Na przedłużeniu ul. Udzieli zaplanowano ciąg dla pieszych i rowerów, łączący okolice ulic Kolberga i Tarnogórskiej z Centrum Przesiadkowym. Zaplanowano także ścieżkę rowerową łączącą trasę rowerową Centrum – Sośnica z drogami rowerowymi na terenie Centrum Przesiadkowego, wykonanie zadaszonych parkingów dla jednośladów oraz przygotowanie infrastruktury dla stacji wypożyczalni rowerów na terenie CP.

Miasto planuje także montaż instalacji fotowoltaicznej, która będzie zasilała centrum przesiadkowe w energię elektryczną.

W przyszłości cały kwartał przebudowanego ścisłego centrum Gliwic wraz ze zmodernizowaną ul. Zwycięstwa ma stać sie kolejną wizytówką naszego miasta i nową, przyjazną przestrzenią miejską.

(żms)/MSI
wiz. Mostostal Zabrze Biprohut

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Ja.

Tym dyletantom remont krucióttkiego odcinka Jagiellońskiej zajął ponad rok. Oczywiście “z przyczyn niezależnych” Z obecnie “remontowanym” fragmentem Zabrskiej jest to samo. Tory usunięte, droga rozkopana i żywego ducha. Teraz chcą przebudować całe centrum. Szykuje się zatem poligon na conajmniej 20l lat.

:))))

-:))

:))))

Brawo Redakcja!

KASOWANIE KOMENTARZY !

Jedyne co tu się pokazuje w tej chwili to zawartość
PIS-u w PISI-E !
GRATULUJEMY !
Jest Siła ! Jest moc !

:))))

-:))

-:)

:))))

-:)

:))))

Sylwestrer na Krakowskim

Nikogo nie było !

potwierdzenie

potwierdzam

BiKo

Idź do lekarza – zaszczep się na wściekliznę – co tracisz pracę – koryto?
Miasto jest ważne a nie PIS czy PO – i ludzie którzy dla miasta a nie dla siebie pracują.
Jak na razie Moszyński – veto z dla drenażu nas przez Remondis i MZIUM
Neumann – brak bonifikaty na wykup miejskich gruntów w dzierżawie.
Sami umiemy ocenić a szaleństwo wściekłości odchodzących nas nie rusza…

BiKo

Zapomniałem Neumann dwa wyroki i jeden zarzut – jak chcesz to Ci napiszę to jest całość PO w PO, ale nie będę szedł Twoim obłąkaniem

Beton

Czy przy okazji ktoś posprząta dworzec kolejowy ? Panuje tam syf i smród taki sam jaki panował przed remontem dworca wykonanym za 45 milionów zł.

Bez przebaczenia

Smród i syf panuje w całym mieście i przez 25 lat tolerancji wpisał się w jego charakter.
Pierwszy krok w stronę poprawy (odrzucenie oferty Remondisu) został wykonany. Czy wystarczy sił i mądrości, to się okaże.

Loko

Remont dworca kosztował coś koło 200 baniek.

Mieszkaniec

Remont dworca w Gliwicach to wspólna inwestycja PKP SA i PKP PLK SA. Inwestycję zrealizowało polsko-hiszpańskie konsorcjum firm Aldesa Construcciones Polska oraz Aldesa Construcciones SA. Jej koszt to ponad 156 mln zł, z czego 83 mln zł stanowiły środki unijne

Mieszkaniec

Ale dworzec to własność nie miasta tylko PKP złożonej z iluś tam spółek, np.PKP S.A. (nieruchomości), PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., PKP Informatyka .

pręt zbrojeniowy

Może bezrobotni rentierzy 500+ w ramach robót publicznych ?

Dziadek

Remont kosztował 156 mln.

black_horse

Nowe centrum przesiadkowe pogorszy komunikację w mieście. Poprzez przekierowanie większości linii autobusowych na drugą stronę torów czas przejazdu wydłuży się o około 10 minut. Znacznie przyczynią się do tego dwa wąskie gardła: wiadukt na Piwnej oraz Toszeckiej. Taka inwestycja powinna być zlokalizowana na placu Piastów.

Loko

Przed takim centrum musi być bardzo duży parking aby było gdzie zostawić auteczko i przesiąść się do komunikacji miejskiej ale ta musi być dostosowana do potrzeb pasażerów.

papa smerf

Pan Neumann jasno się w tej sprawie określił. Nie chce robić ludziom taxi za publiczne pieniądze (w domyśle komunikacji miejskiej).

stacja ładowania elektryków

No to przecież chyba nowy jaśnie panujący prezydent miasta Moszyński zaadaptuje na cel dużego parkingu ogromny betonowy plac po Hucie 1 Maja, a może nie da rady ?

krótkie zwarcie

I połączy go podziemnym tunelem wyposażonym w elektryczny chodnik (zasilany dobrą energią elektryczną odzyskiwaną podczas hamowania dobrych gliwickich tramwai) z centrum przesiadkowym. Jest to myśl i polot na miarę dobrej zmiany, które uosabia miłościwie nam panujący komisarz przyszły prezydent Gliwic czy tylko zaściankowe imaginacje nie mające najmniejszych szans na realizację i powodzenie i nie zmaterializują się nawet w formie wizualizacji ?

długie przeciążenie sieci

Co więcej po drugiej stronie DTŚ przy zakręcie ul. Wincentego Pola znajduję się, wyłożony trylinką a w Mapach Google oznaczony jako “Dziki Parking” teren, który przyszły prezydent mógłby oswoić i również połączyć podziemnym a może naziemnym tunelem wyposażonym w elektryczny chodnik. Automatycznie z Dworcem i Centrum Przesiadkowym zostałby połączony kompleks Politechniki Śląskiej, Park Technologiczny, Inkubator Przedsiębiorczości i Park Chrobrego. Jest to wykonalne, stać na to prezydenta średniego miasta, czy jedynym i najważniejszym osiągnięciem przyszłego prezydenta są i będą pokopywanki z klubem Piast przy jednoczesnym pompowaniu w niego kasy ?

BiKo

Ten syf po Nieomylnym Frankiewiczu musi jakoś zagospodarować – choćby na parking, A projekt jest poprzedniej ekipy i wpływu żadnego nie maił Moszyński

stacja ładowania elektryków

Coś napisałam w sprawie projektu ?

stara szkapa

Tym co mieszkają w północnych dzielnicach Gliwic czas przejazdu również się wydłuży ? Czy z pl. Piastów na północ miasta nie jedzie się przez dwa wąskie gardła wiadukt na Toszeckiej i pod wiaduktem Na Piwnej ?

Taki pan

Ale one dodatkowe będą wjeżdżać na te przystanki stąd się wydłuża czasy dojazdu

stara szkapa

Ale podróżujący mają z dworca dalej na piechotę do Placu Piastów niż do centrum przesiadkowego, stąd wydłuża się czas dojścia, więc sumaryczny czas podróży się nie zmienia, za to mniej łażenia, co jest bardzo istotne dla osób z ograniczeniami ruchowymi.

black_horse

Każdy zasługuje na drugą szansę. Szkapo, przeczytaj jeszcze raz mój wpis. Dokładnie.

stara szkapa

I vice versa

Marcin

Toaleta na dworcu czynna od godziny 6 do 22, to ma być 21 wiek? Sporo pijaków, bezdomnych, zebrakow w okolicy dworca i placu Piastów, wstyd

Dziadek

To,że toaleta na dworcu jest czynna w takich a nie innych godzinach,to sprawa którejś ze spółek PKP,chyba jest dopasowana do ruchu pociągów?
Mnie jest wstyd wobec odwiedzających mnie gości z Polski i zagranicy ,że toalety publicznej w wielu miejscach Gliwic ..to nawet z przysłowiową świecą nie znajdziesz.

toi toika

Widocznie goście z zagranicy nie są specjalnie zainteresowani walorami turystycznymi Gliwic, gdyż publiczna toaleta na Placu Rzeźniczym już dawno została zlikwidowana z braku klienteli. Po za tym to potrzebujący raczej obstawiają toalety w centrach handlowych i te zazwyczaj pełnią funkcję toalet publicznych.

Bez przebaczenia

“…wraz ze zmodernizowaną ul. Zwycięstwa ma stać się kolejną wizytówką naszego miasta…”
Kolejną? To mamy już jakąś? Mógłbym wymienić parę “wizytówek”, ale już nie będę przynudzał. Każdy widzi wokół.
Najlepszą wizytówką, jest brak powodów do wstydu.

papa smerf

Jedyne co w tym mieście jakoś wygląda to Rynek, o ile go sprzątają. Chociaż niektóre brudne namioty i brzydko zamurowane podcienia, które obecnie mieszczą sklep z suplementami dla pakerów raczej dobrą wizytówką nie są. Gliwice mają duży potencjał, który jest nie do końca wykorzystany. Potrzeba kogoś z pomysłami i świeżym podejściem do tematu, bo obecnie pompuje się tu kucz i odnoszę wrażenie, że niektórzy realizują wizje i marzenia z czasów, gdy bez zadyszki wchodzili na 4-te piętro betonowego bloku.

pankracy

Zawsze znajdzie się jakaś parówa co wszystko skrytykuje ..

papa smerf

Ta, bo najlepiej klaskać i wiwatować, że powstanie u nas zabrzańska belka. Mam nadzieję, że wygra ktoś, kto zrobi z tym porządek i zmieni ten beznadziejny projekt. Sama idea centrum przesiadkowego/dworca autobusowego jest ok.

Loko

Projektu już nie idzie zmienić a wszystko przez to że poprzedni projektant był oszustem.

zły projekt

A czy obecna prokuratura ściga poprzedniego oszusta ? W dobrej zmianie nie można zmienić ?

Tobi

A wcześniejsze dewa odlotowe projekty – ktoś je robił za darmo? czy dla jaj a może to tylko uzasadnienie przelania dużych środków pomiędzy…bo nic z nich nie wyszło – jak z resztą z wielu wizualek UM.

Bez przebaczenia

Dlaczego od razu wszystko? Ja przykładowo nie skrytykuję remontu budynku Poczty Głównej, Nie skrytykuję nowego budynku przy Poczcie Głównej bo przynajmniej zniwelował trochę szpetność Qubusa i po 50 latach udało się zlikwidować tamtejszy parking błotny. Poza tym podoba mi się. Ale dlaczego mam nie skrytykować: – wymiany stylowych, żeliwnych latarni na Rynku na ogrodowe przy jednoczesnym pozostawieniu stylowych żeliwnych na pozostałej części starówki, – stałej ekspozycji “kostki brukowe świata” i “dominująca rola plandek w architekturze XXI w” na Rynku – Placu Piastów i okolicy (jak leci w całości) – pomysłu jak i wykonania zagospodarowania terenu po hucie – batalii mającej… Czytaj więcej »

papa smerf

Bez przebaczenia, do twojej listy dopisałbym jeszcze zaciemnienie Kościoła Wszystkich Świętych jak przed nalotami bombowymi i nowe oświetlenie Katedry. A z tego namiotu w Hemingwayu to już chyba można szpachelką brud skrobać.

Bez przebaczenia

Zaciemnienie kościoła W. Świętych to nic innego jak zwykły tumiwisizm. Prawdopodobnie spaliła się ostatnia żarówka zainstalowana jeszcze przez Zdzienickiego ~25 lat temu. Podobnemu zaciemnieniu podlegają pozostałe obiekty, tylko jest to niezauważalne, bo proces przebiega powoli. Jednak przy chronicznym braku zainteresowania miasta tym, co już ma w swoich zasobach w efekcie końcowym doprowadza do zniszczenia infrastruktury. Dbanie o miasto, to nie tylko kupowanie nowych rzeczy. Dbanie o miasto, to przede wszystkim dbanie o to co już się ma. Ten kościół faktycznie prezentował się dobrze, choć początkowo nie wiedziałem co myśleć o niebieskich światłach w oknach wieży. “Czerwona Chemia”, “Płaczące drzewa” i… Czytaj więcej »

Bez przebaczenia

Tak swoją drogą to na Andersa więcej światła emitują i bardziej oświetlają drogę te ozdoby świąteczne niż nowe latarnie LED.

Dziadek

Dodam co mnie się podoba:kanalizacja sanitarna w Gliwicach,likwidacja linii tramwajowej nr.4, od zbiegu Chorzowskiej i Dąbrowskiego do Daszyńskiego,wybudowanie wiaduktu między Portową a Kopernikiem.
Do spraw które uważam za naganne dodam:Brak jakiejkolwiek wizji rozwoju transportu publicznego w tym i tramwajowego ,brak pomysłu na zarządzanie Halą Arena,pompowanie miejskich pieniędzy do prywatnej spółki Radan,brak inicjatywy zbudowania drugiego wiaduktu nad torami w ciągu Pszczyńskiej i wykorzystania przejazdu pod nimi na Okrężną,brak pomysłu na zlikwidowanie korków w godzinach szczytu przed i za wiaduktem na A4 na Rybnickiej(budowana obwodnica nie przyniesie znacznej poprawy ze względu na lewoskręty budowanego skrzyżowania z Rybnicką)

:)

I co na tym Rynku jest takiego ciekawego? Obszczane i brudne podcienia arkad? Plandeka Hemingway’a wpisuje się lepiej w jego charakter niż dawny “bąbel” Gwarka? Kostropata kostka jest odpowiedzią urzędników na standard niwelowania barier architektonicznych? A może graciarnia na wszystkich okalających go ulicach tworzy uroczy klimat Starówki?

papa smerf

Układ architektoniczny, który nie jest zasługą obecnej/mijającej władzy. To jest wyjątkowe.

:)

Akurat to masz wszędzie, od wsi po miasta, zwłaszcza na ziemiach odebranych Niemcom.

papa smerf

Nie wszędzie. Ale to fakt, że zawdzięczamy to poprzednim mieszkańcom Gliwic i częściowo osobom, które tę starówkę odbudowały po zniszczeniach powojennych – m.in. Franciszek Maurer. Swoją drogą, czemu w Gliwicach nie ma obecnie architekta miejskiego, który sprawowałby nad tym wszystkim pieczę? Czy to ignorancja i brak pokory stanowi blokadę ku temu, by korzystać z wiedzy osób, które się na tym znają?

:)

Dobra, nie będę już drążył, gdzie ostatnio wybudowano Starówkę i tego, że gliwickie arkady zawdzięczasz “spolszczeniu” na polityczne zamówienie władz socjalistycznej Polski… Funkcję architekta miejskiego sprawuje konserwator i nazywa się Ewa Pokorska. Moszyński, żeby nie urazić, wyraził się o niej, że jest osobą pełną optymizmu.

papa smerf

Nie musisz mnie oświecać, znam historię. Spolszczenie na zamówienie, ale przynajmniej odbudowani te zgliszcza, które pozostawili po sobie nasi “przyjaciele” Rosjanie. Pomijając cele, jakie przyświecały ówczesnym władzom, dzieło odbudowy uważam za udane. Wszystko jest w miarę spójne i estetyczne, czego nie można powiedzieć o współcześnie budowanych, betonowych gargamelach, chaosie reklamowym, namiotozie i latarniach ogrodowych.

:)

Cóż, porównując z tym, co buduje się w innych miastach, Gliwice to stan umysłu, gdzie pozostaje zachwycać się zaszczanymi arkadami…

papa smerf

Też uważam, że Gliwice są daleko w tyle pod tym względem.

:))

Bzdura – to była skopiowana architektura śląska – nie polska. Bo w którym mieście starej Polski masz arkady i domy zwrócone szczytem do Rynku… Podobnie, lecz znacznie gorzej jest w Opolu – jeszcze w większej części była ingerencja w nową zabudowę wokół rynku. Dla laika – wygląda to dobrze. Gdańsk w większości jest nowy…to nie zabytki…

BiKo

Żadna z dziur w zabudowie nie jest objęta projektem? To przykre bo miasto mogłoby się do kompleksowej poprawy wizerunku dołożyć a nie tylko wisieć na unijnych garnuszkach. Miejsce dworca źle wybrane – zamiast skrócić wydłuży przejazdy, nie bierze pod uwagą powrotu tramwaju, a ten nastąpi bo drożność komunikacji kołowej się kończy. Czasem myślę że jest jak w “Misiu” im drożej tym lepiej bo więcej można na tym “zarobić”, a że bez sensu – też dobrze bo znowu będzie można zarobić.

Perez

szczerze, fajnie ze to zbuduja, ale naprawde boje sie co z tego wyjdzie. Zeby nie bylo ” a nie mowilem”, bo bylaby naprawde szkoda takiej szansy.

autobusiarz

No to można się pożegnać z resztkami zieleni. Doświadczenia z innych miast pokazują, że taka nowoczesność w wykonaniu naszych znakomitych projektantów to asfalt, beton i ewentualnie ogolony do gołej ziemi trawnik z kilkoma drzewkami w kształcie zapałek, które i tak szybko usychają.

Zenek

Gdzie jest projekt I decyzja o budowie projektu wybranego przez MIESZKANCOW????? To po co dupe zawracali ludzia zeby wybierali ? ZMARNOWALI PIENIADZE NA PRZETARG I WYLONIENIE TRZECH PROJEKTOW KONKURSOWYCH jak I tak wiesniaki z UM swoj projekt wybrali I znow placili za projekt. ODDAJCIE nie swoje pieniadze wyborca

papa smerf

Nie słyszałem jeszcze ani jednej dobrej opinii o tym projekcie. Ludziom się on NIE PODOBA. Najgorsze jest to, że ten gargamel będzie szpecił miasto przez wiele lat. Będziemy oglądali go nie tylko my, ale i przyszłe pokolenia.

Perez

mi sie tez nie podoba, lepiej wygladal na pierwszej wizualiacji.

Mieszkaniec

Szkoda, że nie napisali od kiedy czyniono starania w zakresie pozyskania środków.
Nie chodzi o to, że było to za czasów ZF. Chodzi o zasadę, że warto wspomnieć o zaangażowaniu wielu ludzi, którzy włożyli w to swoją pracę.
Ciekawe kto będzie odpowiedzialny jak będzie to następny “niewypał” :) ?

papa smerf

Przecież napisali. Przeczytaj zanim zaczniesz trollować.

Mieszkaniec

Przeczytałem. Trolla proponuję poszukać u siebie.Jest napisane, że w marcu złożono wniosek. Starania o pozyskania środków przeprowadzono wcześniej lipiec 2018 (szacowano ok. 130 mln). Po drodze była jeszcze możliwość utraty dofinansowania z uwagi na konflikt z pracownią projektową. A politycy tego nie robili.

Kolik

Przecież jest wyraźnie napisane, że w marcu

Kajtek

Koszta w tym czasie wzrosną o 100% to dofinansowanie starczy na pokrycie kosztów ochrony bo takie są teraz ceny usług. Z 260 mln zł długu Gliwice będą miały ponad 500 mln. Pocałunek śmierci od Zygmunta.

Obserwujący

Będzie beton,beton i jeszcze więcej betonu.I to wszystko w erze globalnego ocieplenia.Projekt powinien być zmieniony.Do tego śmieszne daszki wiat przystankowych.I będzie jak na miarę glajwic przystało czyli wsiowo i na wstecznym

MPJ

przeglądam zdjęcia i nasuwa się jedno zasadnicze pytanie => GDZIE BĘDĄ MOGLI ZAPARKOWAĆ PASAŻEROWIE KORZYSTAJĄCY Z DWORCA PKP?! przed dworcem powstaną ławki zasłonięte zielenią dla śpiących tam i koczujących fanatyków napoi alkoholowych. BRAWO!!! funkcjonalność ponad wszystko

fanatyk napoi alkoholowych

Może na wielkim betonowym placu po Hucie 1 Maja ?

fanatyk napoi alkoholowych

W żadnym przypadku ławka nie powinna być zasłonięta i ocieniona zielenią to niefunkcjonalne. Jako człowiek chronicznie niedożywiony (chociaż nie jestem godny nazywania mnie takim mianem), każdy użebrany grosz nie przeznaczam przecież na pożywienie, które dostarczałoby energii mojemu nędznemu ciału a wyłącznie na alkohol, który daje tylko ułudę ciepła a w rzeczywistości jest mi wiecznie zimno więc siedząc na ławeczce wykorzystuję każdy promyk ogrzewającego mnie słoneczka aby się rozgrzać i przewietrzyć i wysuszyć moje stęchłe i wiecznie wilgotne i nie dające ciepła szaty. To jest mój skromny głos w ramach tzw. budżetu obywatelskiego. Przecież tworzę klimat, koloryt i folklor tego miasta… Czytaj więcej »

Dziadek

Nie Manuś tylko Maniek .. z resztą się zgadzam , w naszym klimacie ,nam, w większości chronicznie niedożywionym i matuzalemom mającym stałe niedobory witaminy D…cień żle służy..:))..jakoś mi pachnie A..

fanatyk napoi alkoholowych

Zwracałem się do niego Maniuś i nie protestował, przepraszam za literówkę. A.. w sprawie zapachu to mylisz się całkowicie ; ), ale cenię jego nutę i zawsze oczekuję, kiedy wreszcie jego miazmat roztoczy się po forum.

-:)

Maniek,Maniuś….pamiętam jak z przepastnych spodni wyciągał swoje skarby..:) i próbował je sprzedać na placu targowym naprzeciw baru Targowego..a zapach ,no cóż ,chyba beczka po innym winie jest.

apetizer senior

Dziadek nie chrzań o niedożywieniu, dostałeś 13 emeryturę to zadbaj o siebie.

Dziadek

apetizer senior.
Przeczytaj ,to co ja i fanatyk napoi alkoholowych napisałi…ze zrozumieniem..i wyluzuj ;)))

Rozalia

Może by tak władze przestały budować jedynie “wizytówki miasta” a zrobiły coś dla samych mieszkańców, czyli generalnie zajęły się na poważnie, całościowo, problemem kulawej gliwickiej komunikacji miejskiej. Bo żeby się przejechać autobusem po Gliwicach, oooojjj to trzeba się mocno nabiegać. Centrum przesiadkowe jest konieczne ale problem porozrzucanych przystanków, niezsynchronizowanych autobusów, to idiotyczne wsiadanie przednimi ciasnymi drzwiami, na ul. Dworcowej jedne autobusy zatrzymują się a inne nie, itp. przykładów można mnożyć, — to wszystko nadal pozostanie. Dlaczego? – bo zarząd ZTM i władze miasta nie jeżdżą autobusami więc komunikacja gliwicka ich nie dotyka, autobusami jeździ gorszy sort.

Katarzyna

Piękny dworzec ale nie pasuje do paskudnie brzydkich Gliwic.

względność

A pasuje do przedwojennych budynków w Gliwicach, które były budowane w podobnym stylu oraz do innych budowanych również przed wojną ale w innym stylu ?

Joe

Ulicę Na Piasku połączyć tunelem z Tarnogórską!

olo

Bardziej bym zapyta kto będzie z tego korzystać, każdy ms samochód itd

Imiu

może jak już będę STARy to na skraju Żydzia skorzystam z tej DeKomunikacji Polskiej…O kosztach lepiej nie wspominać bo ceny biletów/przejazdów zniechęcają ALE taniej niż u ZŁOtóWy oraz marzenia pod koniec Żydzia też warto spełniać a na te najdroższe warto odłożyć pieniądze z nazwą NBP…jeszcze.

papa smerf

Jaki ten projekt brzydki. Jakby żywcem wyjęty z epoki PRL. Zero polotu. W Katowicach mają takie pomysłowe i nowoczesne realizacje, czemu my jesteśmy tak daleko w tyle?

pankracy

To do Katowic się przprowadź

papa smerf

Tylko tyle masz do powiedzenia? Ani słowa o Zabrzu i Bytomiu? :)

pręt zbrojeniowy

Ja bym ci radził wrócić do swej wioski i uratować jakąś starą chałupkę, obórkę, stodółkę, czy młyn.

papa smerf

Nie pochodzę ze wsi.

człowiek ze wsi pochodzący

A jakoś tak wsią zalatujesz, wiem bo znam się na rzeczy.

Klakier

O ile pamiętam i kojarzę to Smerfy nie mieszkały mieście a tylko w jakimś uroczysku, gdzie leżała ich wioska, całkiem podobnie jak Shrek

pręt zbrojeniowy

Rzeczywiście przedwojenną zabytkową halę targową projektu prof. Bryły, pioniera spawalnictwa w Polsce zamienili na blaszaną budę ala Franek i to samo zrobili z dworcem kolejowym zamieniając go w galerię handlową jak każda inna, jakby w Katowicach galerii brakowało, jakby galerii brakowało w każdym mieście, galeria handlowa największym dobrem homo zakupusa, nie zdziwiłbym się wcale, kiedy za 50, 100 lat wyburzą to w cholerę i przywrócą dworzec do pierwotnej formy.

papa smerf

Za to mają Muzeum Śląskie i Międzynarodowe Centrum Kongresowe. W Gliwicach brakuje wizji i polotu. Szkoda, że czegoś na wzór MCK NIEDASIĘ zrobić w Gliwicach.

Centrum Przeprowadzkowe !

Przeprowadź się do Katowic !
Podobno nawet będzie można się starać dopłatę, bo to ciągłe jęczenie niezadowolonych ze wszystkiego zakłóca spokój pozostalym mieszkańców.

papa smerf

Nie chcesz brzydkiego projektu – wyprowadź się, denerwuje cię brud – jedź do Bytomia, masz czelność krytykować buble – jesteś za PiS. Coś jeszcze?

pręt zbrojeniowy

Katowice mają Muzeum Śląskie a powinno być w Pszowie albo w Rydułtowach nie podoba ci się, to się wyprowadź z Pszowa do Katowic. Katowice mają Międzynarodowe Centrum Kongresowe a Toszek nie ma, nie podoba ci się, to się przeprowadź z Toszka do Katowic. Coś jeszcze ? Proszę bardzo Gliwice mają Żydowski Dom przedpogrzebowy a Katowice ? To jest teraz na topie, to jest polot, holokaust Polin.

pręt zbrojeniowy

Oczywiście, tylko dlaczego Muzeum Śląskie jest akurat w Katowicach a nie np. w Rybniku albo Pyskowicach, Pszowie czy Będzinie ? Przecież ich mieszkańcy też mają prawo narzekać na swoje władze i podawać przykład Katowic, że “Katowice mają Muzeum Śląskie” a u nas nie. We wszystkich miastach gdzie nie ma Muzeum Śląskiego po prostu władze są do niczego. Proste przełożenie. Tylko, że teraz to trzeba budować muzea żydowskie, to jest teraz przyszłość, polot i na topie. Polin się tylko liczy a powstanie w Getcie to Powstanie Warszawskie. Myślisz że w świecie ktoś to jeszcze rozróżnia ? Czy rozróżniał kiedykolwiek ? Czy… Czytaj więcej »

Kipuś

Ale kto to zrobi?/nie chodzi o wyburzenie/ tylko o wybudowanie w poprzednim stylu/.

pręt zbrojeniowy

Następne mądrzejsze mam nadzieję pokolenia.

Sk

To chyb anajlepszy projekt i oby jak najszybciej go zrealizowac