18 lat temu w Gliwicach witaliśmy Jana Pawła II. “To był cud nad Kłodnicą” (TV)

17 czerwca 1999 roku w Gliwicach był inny niż wszystkie. Mieszkańców nie obudził dźwięk budzika, ale telefony od znajomych i rodziny – “do Gliwic przyjeżdża Jan Paweł II”.

Choć od pamiętnej wizyty mija właśnie 18 lat, wielu z nas dobrze pamięta tamten dzień i dialog papieża z pół milionem pielgrzymów, którzy spontanicznie przybyli na gliwickie lotnisko.

– Obudziła mnie mama, mówiąc, że nie idę do szkoły bo jedziemy “na papieża”. Nie byłem zadowolony bo mieliśmy na wuefie rozegrać ważny mecz międzyklasowy – wspomina pan Michał. Nawet gdyby wybrał się do szkoły, w większości placówek zajęcia się nie odbyły. Ludzie brali wolne w pracy, choć tak naprawdę wiele firm tego dnia nawet nie zaczęła działalności.

– Dzień wcześniej, późnym wieczorem zadzwonił do mnie kolega ksiądz i zapytał co robię. Powiedziałem, że za chwilkę idę spać, a on – no to śpij szybko, bo trzeba rano przygotować się do spotkania z papieżem. Zacząłem się śmiać, ale kolega podkreślił, że to nie jest żart. Papież chce być w Gliwicach – opowiada ks. Bernard Plucik, obecny proboszcz katedry pw. św. Apostołów Piotra i Pawła, który w trakcie papieskiej wizyty odpowiadał za kwestie organizacyjne uroczystości.

Organizacyjnie wszystko dopięte było na ostatni guzik. Ale dwa dni wcześniej.

Wówczas na lotnisku miało odbyć się nabożeństwo z udziałem Jana Pawła II. Z powodu choroby wizyta papieża została jednak odwołana. Wierni zgromadzili się na płycie lotniska, wysłuchano przygotowanego na tę okoliczność papieskiego kazania, ale jak przyznaje ks. Plucik, gdy ogłoszono, że papież nie przyjedzie, zapadła cisza i czuć było wśród pielgrzymów żal.

– Dzień później, na kolacji, papież powiedział całemu orszakowi: jedziemy do Gliwic. Ja ich zawiodłem, ja muszę się z nimi spotkać – wspomina proboszcz gliwickiej katedry.

Szacuje się, że do Gliwic tego dnia w ciągu kilku godzin przyjechało około pół miliona osób.

– W nocy dostałem wiadomość, że mam jechać na lotnisko, byłem tam nad ranem, ale jak na moment pojawiłem się w centrum Gliwic to płynęła tam rzeka ludzi – mówi Irek Dorożański, fotograf, wówczas pracujący dla “Dziennika Zachodniego”.

Dla organizatorów rozpoczęła się walka z czasem. Rozebrano już imponującą scenę przygotowaną dwa dni wcześniej. W zamian stworzono niewysoki podest na którym powstał prowizoryczny ołtarz. W pośpiechu montowano barierki i zabezpieczano teren lotniska. Tuż przed południem nad gliwickim lotniskiem pojawił się papieski helikopter.

– Wszyscy czekamy, kilka helikopterów na niebie, “borowcy” szaleją, mając wszystkich na oku, a niektórzy – co udało mi się ująć na zdjęciach – także “na muszce” – opowiada Antoni Witwicki, fotograf.

Jana Pawła II przywitał w Gliwicach bp. Jan Wieczorek. Chwilę później rozpoczął się dialog, który przeszedł do historii i swoją spontanicznością idealnie wpisał się w okoliczności niespodziewanej wizyty.

 

– Widać, że Ślązak cierpliwy i twardy. Bo ja bym z takim papieżem nie wytrzymał. Ma przyjechać, nie przyjeżdżo. Potem znowu ni ma przyjechać, a przyjeżdżo – żartował papież, próbując przy okazji swoich sił w śląskiej godce.
– Nic nie szkodzi! – odpowiedzieli wierni.
– No to dobrze. Jak nic nie szkodzi, to jakoś ze spokojnym sumieniem odjadę do Rzymu – dodawał Jan Paweł II.

Rzeczywiście był to ostatni dzień najdłuższej pielgrzymki do Polski w historii pontyfikatu Jana Pawła II. Po krótkiej, kilkunastominutowej wizycie w Gliwicach, udał się jeszcze na Jasną Górę, a następnie wrócił do Watykanu.

Po opuszczeniu Gliwic przez Jana Pawła II, na płycie lotniska rozpoczął się powolny odwrót pielgrzymów do domów. Pomimo tak dużej liczby zgromadzonych nie odnotowano żadnych przykrych incydentów.

– Opanować takimi słabymi środkami, jakie wówczas mieliśmy tyle ludzi, tak żeby wszyscy bezpiecznie się rozeszli, to po prostu był cud nad Kłodnicą – śmieje się ks. Plucik i wspomina, że jeszcze kilka lat po papieskiej wizycie żartowano: – Dajcie jakiś sygnał do Gliwic, że papież przylatuje, oni na pewno są gotowi.

Michał Szewczyk
(archiwum 24gliwice/2014)

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Renata El
Renata El

owszem ale dzisiaj już inaczej na to patrzę -widzę ludzi którzy wtedy dostawali histerii później nie mający nic wspólnego z wiarąą aż do dzisiaj

Ilona Kuboś
Ilona Kuboś

Pamietam jakby to było to wczoraj

Ewa Mietla
Ewa Mietla

Pamiętam!

Marzena Golis
Marzena Golis

Bylam :) pamietam. ..

Konrad Walendzik
Konrad Walendzik

Takich rzeczy się nie zapomina, byłem i ja :)

Kuba Kubin
Kuba Kubin

Pamietam, okradli mi wtedy mieszkanie

Kwinto
Kwinto

I dobrze.Było siedzieć w domu.

Patrycja NG
Patrycja NG

byłam :)

Bolesław Ciołek
Bolesław Ciołek

byłem tam z synem który był dzieckiem a teraz to już mężczyzna nie zapomniane chwile

Bogdan Kosiorski
Bogdan Kosiorski

pamiętam, jak tylko o tym sie dowiedzieliśmy szybkie pakowanie i na lotnisko. Tego sie nigdy nie zapomni a bylem na samym przedzie <3

Antoni Witwicki
Antoni Witwicki

Mam miłe wspomnienia z tamtych lat.

Anna Wyszyńska
Anna Wyszyńska

Mało tego. Nie potrzebne były nadzwyczajne środki ostrożności, oficjalnego kierowania ruchem. Wszystko odbyło się spokojnie i radośnie, bez obawy o jakieś zagrożenia, niebezpieczeństwa.

Olaa Laa
Olaa Laa

I dało się! Bez pisemnej zgody rodziców i tony papierów. Na hura, wszyscy poszło, wrócili zadowoleni… :))

Andrzej lat 60
Andrzej lat 60

Nie byłem.Nie pamietam

Justyna Polak
Justyna Polak

Pamiętam, byłam…

Elzbieta Sukiennik
Elzbieta Sukiennik

Pamiętam

Casanova z Taciszowa
Casanova z Taciszowa

A ja w tym czasie byłem z kobietą.Mężatką.Jej mąż był na lotnisku.

Gregor Tabor
Gregor Tabor

Ja pamiętam..

Łukasz Gądek
Łukasz Gądek

Nooo ja też jak szedłem z mamą na lotnisko ż Sośnicy;)

Maria Seroka
Maria Seroka

Pamiętam bo byłam go przywitać!

Zbyszek Bukowski
Zbyszek Bukowski

Byłem z znajomymi. Chociaz spotkanie trwało niedługo w pmięci zostanie nazawsze. Pamietne słowa: “co to za papierz miał przyjechać to nie przyjechał nie miał przyjechać to przyjeżdza same problemy z tym papierzem :D”

Tomek Halman
Tomek Halman

po pierwsze Papież a po drugie “przyjeżdżo” a nie “przyjeżdża”

Ann Anna
Ann Anna

Pamietam chyba wiekszosc z Gliwic byla!!!

Iwona Śliwińska
Iwona Śliwińska

Pamiętam pędzilam z dziećmi żeby być jak najblizej niezapomniane uczucie i chwilę!!!

Piotr
Piotr

Rok temu daliśmy na Youtube zapis transmisji telewizyjnej z tej wizyty:

https://www.youtube.com/watch?v=wCumEnBuSCI

Nagranie na kasecie VHS jest dużo lepszej jakości niż to, które umożliwiło Youtube. Nagranie najlepszej jakości posiada archiwum TVP i jego publikacja zależy od zaangażowania zainteresowanych. Filmy z wizyty Jana Pawła II w Katowicach i na Górze Świętej Anny były kiedyś wydane na płytach DVD. Istnieje zatem możliwość wydania także gliwickiej wizyty na płycie. Kiedyś, w małym nakładzie, TVP Katowice wydała to nagranie na kasetach VHS.

Rozum
Rozum

Gratuluję filmiku.Przy oglądalności 1 miliona niewątpliwie zgłoszę się chętni do reklamowania kremówek lub prezerwatyw.

Beata Mostek
Beata Mostek

pamiętam ten wyjątkowy dzień to co było w Gliwicach no to można nazwać cud to było nie smakowite przeżycie byc na lotnisku z papieżem Janem Pawłem II

Marzena Marzanna
Marzena Marzanna

Też pamiętam :D Szliśmy z bratem nawet 18 lat nie miał. Każdy z każdym rozmawiał i był pomocny. A teraz…jesteśmy w pensjonacie, wesoło witamy się z młodą parą a tu jak najszybciej zamknąć drzwi do pokoju, zasunąć rolety, puścić tv byleby nie mieć kontaktu z 2 człowiekiem :(

Jolanta
Jolanta

Przykre jednak było to, że ludzie szli “na papieża” tak jak się szło “na Rolling Stonesów”. Miałam wrażenie, że to, co On powie jest zupełnie nieważne.Najważniejsze było, żeby to “zaliczyć”, żeby potem móc się pochwalić przed znajomymi, że się Go widziało. Nic to zresztą nowego: po Jego śmierci jak grzyby po deszczu powyrastały pomniki, ale Jego słowa o tym, że najważniejsze jest przykazanie miłości, poszły w las. Najbardziej podeptali je ci, którzy najczęściej się powołują w swoich działaniach na Kościół i na Chrystusa.
Myślę, że nie o takim pokłosiu swojego nauczania marzył Wojtyła.

Ampuła
Ampuła

Więcej szacunku! Nie porównuj przaśnych bełkotów o kremówkach czy łupieżu, encyklicznego pustosłowia i literackiej mierzwy JP2 do znakomitych tekstów Rolling Stonesów.

4WD
4WD

A tu na forum inaczej?
Byłem
Pamiętam
Bałam
Byłem
Pamiętam, byłem
Byłam, pamiętam …
.
i tak do wyczerpania zasobów.
150 razy. Zamiast dać 150 łapek temu kto to pierwszy napisał.
Co to, akt wiary czy lista obecności?