Prawdopodobnie każdy menadżer zarządzający flotą pojazdów przyzna, że jest to bardzo wymagająca praca. Jednak dzięki współczesnej technologii – mowa o telematyce – można uczynić ją łatwiejszą. Monitoring GPS służy na przykład do rejestrowania tras przejazdu czy monitorowania zużycia paliwa. A wszystko to w czasie zbliżonym do rzeczywistego i za pomocą wygodnej aplikacji.
W branży transportowej warto dokładnie orientować się, jakie są bieżące potrzeby i problemy firmowej floty pojazdów i w jaki sposób przedsiębiorstwo może zwiększyć jej efektywność. Monitoring GPS to skuteczne, nowoczesne narzędzie, wykraczające daleko poza stereotypowe śledzenie punktów na mapie.
Poprawa bezpieczeństwa
Bezpieczeństwo kierowców to dla każdego odpowiedzialnego przedsiębiorstwa najwyższy priorytet. Ma ono związek zarówno ze stanem pojazdów wchodzących w skład floty, jak też zwyczajami i stylem jazdy kierowców.
Monitoring GPS – dzięki zbieraniu danych dotyczących pracy silnika – może pomóc menadżerowi floty efektywnie planować i organizować konserwację pojazdów. Bieżący dostęp do niezbędnych informacji pozwala reagować natychmiast na pojawiające się usterki czy niepokojące sygnały związane z funkcjonowaniem każdego samochodu.
Podobnie rzecz ma się w przypadku niebezpiecznych nawyków kierowców. Raporty dostarczane przez system telematyczny informują menadżera o takich zachowaniach, jak:
- gwałtowne przyspieszanie,
- gwałtowne hamowanie,
- ostre pokonywanie zakrętów,
- przekraczanie prędkości.
Kierownik ds. floty dysponujący takim zestawem danych może zorganizować dla kierowców stosowne szkolenia.
Oszczędności na paliwie
Koszty paliwa są jednym z największych wydatków dla firm transportowych, ustępując jedynie płacom. Czynników, które powodują marnowanie benzyny, jest kilka:
- gwałtowne przyspieszanie i hamowanie,
- używanie samochodów służbowych do celów prywatnych,
- wybieranie mało wydajnych tras.
Dzięki monitoringowi GPS menadżerowie flot mogą dokładnie kontrolować wydajność
i czas pracy poszczególnych pojazdów wchodzących w jej skład.
Niższe koszty operacyjne
Telematyka to także duże możliwości, jeśli chodzi o poprawę ogólnej kondycji przedsiębiorstwa, zmniejszenie kosztów operacyjnych i zwiększenie konkurencyjności. Błyskawiczny dostęp do danych pomoże firmie szybko identyfikować problemy i pozwoli wprowadzić najlepsze rozwiązania.
To ponadto sposób na podejmowanie skutecznych decyzji biznesowych na podstawie
aktualnych i dokładnych informacji. Tym samym kierownik ds. floty jest w stanie zareagować, zanim dany problem zacznie powodować finansowe straty.
Nowoczesna technologia telematyczna podnosi cyfryzację procesów na wyższy poziom i upraszcza zbieranie danych. Informacje są łatwo dostępne i zagregowane, na przykład poprzez intuicyjną aplikację do zarządzania flotą w ofercie firmy Verizon Connect.
Ochrona pojazdów i frachtu
Flota pojazdów to jedno z najcenniejszych aktywów w firmie. W związku z tym pomoc
w namierzeniu skradzionego pojazdu lub ładunku jest bardzo istotną korzyścią, jaką oferuje monitoring GPS.
Dzięki aplikacji mobilnej, kierownik ds. floty otrzyma natychmiastowe powiadomienie, jeśli pojazd lub ładunek znajdzie się poza wyznaczoną lokalizacją. W przypadku kradzieży monitoring GPS skutecznie pomoże w odzyskaniu mienia.
Podsumowanie
Wykorzystanie telematyki do zarządzania flotą pojazdów może efektywnie poprawić wydajność przedsiębiorstwa. Wszechstronna platforma telematyczna zapewnia dostęp do dużej ilości ważnych informacji w czasie zbliżonym do rzeczywistego. Dostęp do aktualnych danych (w aplikacji mobilnej i webowej) umożliwia sprawne zarządzanie pracą kierowców.
materiał partnera