Ale postęp przy budowie zachodniej obwodnicy Gliwic! W wielu miejscach pojawił się już asfalt


Obwodnica zachodnia na odcinku od ul. Daszyńskiego do ul. Rybnickiej nabiera kształtów. Na trasie głównej wykonawca prowadzi już odcinkami roboty bitumiczne związane z wykonywaniem warstw nawierzchni jezdni.

– Powstały także konstrukcje obiektów mostowych. Obecnie trwają roboty wykończeniowe i montaż wyposażenia mostów. Na ulicy Rybnickiej, przy włączeniu budowanej obwodnicy prowadzone są prace brukarskie. Tutaj zasadnicze roboty związane z przebudową ul. Rybnickiej jeszcze przed nami – przekazuje Jadwiga Jagiełło-Stiborska, rzeczniczka Zarządu Dróg Miejskich.

Przypomnijmy, budowany odcinek zachodniej obwodnicy miasta będzie miał jedną jezdnię z dwoma pasami ruchu. Powstanie także infrastruktura dla pieszych i rowerzystów.

Droga będzie oświetlona i wyposażona w tablice zmiennej treści. Budowę realizuje konsorcjum firm Eurovia Polska i Przedsiębiorstwo Remontów Ulic i Mostów za kwotę około 82,6 mln zł.


Inwestycja powstaje dzięki unijnemu wsparciu. 85% dofinansowania uzyskano w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014–2020 (Działanie 4.2: Zwiększenie dostępności transportowej ośrodków miejskich leżących poza siecią drogową TEN-T i odciążenie miast od nadmiernego ruchu drogowego).

(żms)/ZDM Gliwice
fot. ZDM Gliwice, A. Witwicki

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Uff

Będą tablice zmiennej treści. Odetchnąłem z ulgą.

Bogna

Będą nowe tablice ale drzewa ani jednego. Krzaków też nie posadzą.

Bla

Akurat łapacze trupów (autokorekta zmieniła ci to na drzewa) wokół drogi nie są potrzebne. Niech sadzą je gdzie indziej. Ale krzaki by wzmocnić jakieś zbocza to spoko myśl.

4WD

Akurat mylisz się w stopniu znacznym. Drzewa wzdłuż drogi sadziło się i sadzić będzie ponieważ:
1. Dają cień – O tym, że ochrona przed nadmiernym słońcem za kierownicą jest dobra chyba nie trzeba nikomu tłumaczyć. Cień to także ochrona asfaltowej nawierzchni przed zbyt szybką erozją i odkształceniami, czyli oszczędność.
2. Tłumią hałas – Doceniają to, nawet o tym nie wiedząc ludzie mieszkający nieopodal zadrzewionych dróg.
3. Chronią od wiatru – Wiatr na drodze też nie jest niczym fajnym, poza tym nawiewa śnieg i inny badziew.

''

Na prywatnych polach po obu stronach drogi będą sadzić te drzewa ?

Bogna

Drzewa wzdłuż trasy rowerowej niech będą łapaczami szaleńców drogowych. Chronią życie innych użytkowników dróg.

autobusiarz

Wszędzie na świecie obok dróg, także autostrad, są geste krzewy i drzewa. Nawet w USA, kolebce motoryzacji. Polska jest wyjątkiem. Tylko u nas obok nowych dróg jest i goło i łyso. Musi minąć to pokolenie, żeby umarło wreszcie to chore myślenie, że drzewa to coś złego.

Dziadek

Mam pytanie do forumowiczów! Czy ktoś wie jakie będą skrzyżowania budowanego odcinka obwodnicy z ul.Daszyńskiego,Ku Dołom i Ul.Rybnicką?
Czy ktoś ma dostęp do Projektu Technicznego?Próbowałem sam ,ale nigdzie nie znalazłem.

black_horse

Jak to jakie ? Takie po gliwicku – ze światłami zmiennej barwy. Kolizyjne, a jakże.

Xx234321

Dokładnie! A na Rybnickiej to już obowiązkowo! Tak jak na jej skrzyżowaniu z Kosów/Żwirki i Wigury, Żurawia/Bardowskiego. W godzinach popołudniowych najlepiej widać tam efekt “yntelygentnej” sygnalizacji, za którą to wielce samozadowoleni urzędnicy z gliwickiego magistratu poprzyznawali sobie nagród, że hoho! Przynajmniej będzie kilka km nowej jezdni do zakorkowania autami oczekującymi na wjazd na Rybnicką! Brawo wy!

Lolo

Poszukaj na stronie UM, tam gdzie sa przetargi

Bogusia

Nie ma.

Dziadek

@ Lolo! :)))) -Owszem jest tam Projekt Techniczny…ale trzeba Acrobat Pro Dc. do którego dostęp kosztuje 18,44 euro/miesiecznie…dziękuję postoję!
str.21,Lp:202

Dziadek

18,44 euro/miesięcznie przy umowie na rok.Za jeden miesiąc opłata wynosi 30,74 euro.

4WD

Duuużo świateł, wysepek, kanałów, barierek. Pierdyliard znaków, tablice zmiennej (stałej) treści, kamery, detekcje, guziczki, i zapewnne cały arsenał niepotrzebnych, drogich, nieefektywnych ale efektownych, zawodnych ustrojstw, które “uzasadnią” ten wytłuszczony napis w prawym dolnym rogu F-ry VAT

Xx234321

Fatalny błąd w wykonaniu ekipy Zygmunta F.! Powinny być wyłącznie tablice stałej treści – “Gliwice przyszłość jest tu” z możliwością wyświetlenia zdjęć np skweru naprzeciwko dworca PKP, albo przystanku linii 624 na Pl. Piastów z panami żulami wiecznie okupującymi tam wiatę…

Laszlo_egesz

Czy guliki zdążyły się już pozapadać, czy czekają na pierwszych kierowców?

Stasiu

Jak to możliwe, że tak bogate miasto jak Gliwice buduje obwodnicę jednopasmową, a o wiele biedniejsza Ruda Śląska buduje dwupasmową drogę o nazwie N-S ?

Irek

może dlatego, że rolę faktycznej obwodnicy dla tranzytu pełnią autostrady i DK88?
Ta droga obecnie budowana przez miasto ma mieć znczenie lokalne. Ma być ułatwieniem dla osób dojeżdżających do pracy na strefę

Mama

Zeby za szybko nie jedzic…… nikt nie pomyslal ze za chwile obwodnica sie zatka…. przyszlosc jest tu ale wyobrazni brakuje..

Witold

Według przetargu data oddania była 15.11 2019! Rzeczywiści postęp prac jest ogromny w odniesieniu do przekroczonego terminu…………………..

Marcin Fabrykowski
Witold

To materiał prasowy, w pierwotnym przetargu było inaczej. Szkoda, że materiałów tych nie ma już na stronie ZDM……………..

Ad

W pierwotnym było inaczej, a kiedyś było lepiej, a w 1945 skończyła się wojna, a to a tamto a siamto… wieczni maruderzy w akcji

mieszczuch

Mam nadzieję że tak droga i kontrowersyjna inwestycja przyczyni się do wyeliminowania tirów z centrum miasta skracających sobie drogę z punktu celnego na portowej jak i ze strefy przemysłowej i tu apel do przyszłego prezydenta miasta o zaostrzenie warunków przejazdu ciężarówek przez miasto , jak do tej pory przez ostatni czas był to pic na wodę fotomontaż.

Karol

Macie 10 za komentarze
I wiedze na temat asfaltu…

Beton

No widzicie ? Półtora miesiąca rządów komisarza i już są widoczne efekty ;))

z Gliwic

Realizacja już za komisarza, ale przetargi przecież nie za jego kadencji?

Tom

To zapewne zasługa Komisarza Moszyńskiego… Jak Bruce Wszechmogący :)