Aleja klonów przy ul. Kłodnickiej na razie pozostanie pomnikiem przyrody. Radni odłożyli decyzję

Aleja Klonów srebrzystych nad Kłodnicą nie straciła dzisiaj statusu pomnika przyrody. Przygotowany w tej sprawie projekt został zdjęty z porządku sesji Rady Miasta.

Za taką decyzją głosowało 12 radnych. Podjęto ją po wniosku Dominika Dragona (PO), który argumentował, że konieczne są jeszcze dodatkowe kroki, m.in. niezależne ekspertyzy dendrologiczne określające stan drzew. Radny zaproponował przesłanie projektu do Komisji Bezpieczeństwa i Ochrony Środowiska celem uzupełnienia druku.

Przypomnijmy, klony znad Kłodnicy pomnikiem przyrody są od 2005 roku. Zyskały ten status ze względu na szczególne walory przyrodnicze.

Teraz, jak argumentuje Magistrat, drzewa nie tylko straciły na wartości, ale mogą też stanowić zagrożenie dla “bezpieczeństwa powszechnego”.

Fragment zdjętej z porządku obrad uchwały

“Całkowita utrata wartości przyrodniczych nastąpiła w przypadku czterech drzew złamanych w wyniku silnych wiatrów (drzewa martwe). W przypadku pozostałych drzew stwierdzono postępujące pogorszenie stanu zdrowotnego oraz brak możliwości wykonywania efektywnych zabiegów pielęgnacyjnych, które pozwoliłyby na zahamowanie procesów obumierania drzew” – czytamy w uzasadnieniu uchwały.

Z tą argumentacją nie zgadzali się obrońcy drzew. – Myślę że potrzebna jest co najmniej konkretna gwarancja identycznych nasadzeń. Musimy mieć też pewność, potwierdzoną niezależnymi badaniami dendrologicznymi, że drzew (i to wszystkich) nie da się uratować. Poza tym pamiętajmy, że wycinka to nie jedyne wyjście: rozważmy np. ogrodzenie drzew. Utrata kilku miejsc parkingowych aby ocalić pomnik przyrody to żadne poświęcenie – komentował Jakub Słupski ze Stowarzyszenia Gliwickie Drzewa.

Przeciwni zdjęciu z porządku obrad projektu znoszącego status pomnika przyrody byli prawie wszyscy radni Koalicji dla Gliwic Zygmunta Frankiewicza: Michał Jaśniok, Krzysztof Kleczka, Stanisław Kubit, Tadeusz Olejnik, Marek Pszonak, Krystyna Sowa, Grażyna Walter-Łukowicz, Paweł Wróblewski.

Za zdjęciem projektu i ponownym skierowaniem druku do Komisji głosowali: Ryszard Buczek, Dominik Dragon, Barnard Fic, Kajetan Gornig, Patryk Hodura, Bartłomiej Kowalski, Adam Majgier, Ewa Potocka, Janusz Szymanowski, Tomasz Tylutko, Urszula Więckowska, Zbigniew Wygoda. Wstrzymali się: Marek Kopała, Jan Pająk i Krzysztof Procel.

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
krzysztof
krzysztof

NAWET NIE STARTUJCIE W WYBORACH WASZE NAZWISKA I TO CO ZROBILIŚCIE TO SAMO ZŁO DLA GLIWIC I HAŃBA

AndrzejD
AndrzejD

“.. prawie wszyscy radni Koalicji dla Gliwic Zygmunta Frankiewicza: Michał Jaśniok, Krzysztof Kleczka, Stanisław Kubit, Tadeusz Olejnik, Marek Pszonak, Krystyna Sowa, Grażyna Walter-Łukowicz, Paweł Wróblewski. ” – zapamiętamy wasze nazwiska, i w najbliższych wyborach dostaniecie atomowego kopa w dooope !
Pamiętajcie – internet nic nie zapomina, przyjrzymy się też jak głosowaliście w innych sprawach.

olo
olo

Olejnik toczył opony w pkm

Spontaniczny Komitet Obrony Cz
Spontaniczny Komitet Obrony Cz

Próba wycięcia i zaniedbania związane z pomnikiem przyrody przy ulicy Kłodnickiej po raz kolejny pokazują, że temat zarządzania zielenią miejską w Gliwicach przerasta władze miasta. Powyższe uzasadnia powołanie w trybie pilnym niezależnego zespołu ekspertów, który opiniowałby wszelkie decyzje podejmowane w sprawach zieleni miejskiej (wycinki, nasadzenia zastępcze, gatunki, lokalizacja itd. itp.). Zespół ten powinien również dbać o to, żeby zachować unikalne dziedzictwo kulturowe, którym jest niewątpliwie koncepcja urbanistyczna Richarda Riedela i Karla Schabika. Jeśli władze miasta nie zgodzą się na udział zespołu w procesie podejmowania decyzji to powinien on funkcjonować jako “gabinet cieni” w ramach akcji społecznej mieszkańców w obronie jakości… Czytaj więcej »

Urko
Urko

“… temat zarządzania zielenią miejską w Gliwicach przerasta władze miasta..”
Nieprawda. Nie przerasta. Zarządzanie zielenią miejską sprowadza się do wycinania w centrum wszystkiego, co wyrosło na ponad 3 m i robienia nowych nasadzeń głównie w Lesie Łabędzkim.
Jest to sposób zarządzania prosty, niekomplikowany i prosty w wykonaniu:-)

Spontaniczny Komitet Obrony Cz
Spontaniczny Komitet Obrony Cz

Czyli przerasta. Bo chyba zgadzamy się, że nie o takie zarządzanie nam chodzi. Gliwice zasługują na coś więcej…

Ampuła
Ampuła

Myślę, że taki Gabinet Cieni powinien zacząć od wystosowania odezwy. Do tych klonów nad Kłodnicą. Niech czują się współodpowiedzialne za “sprawy zieleni miejskiej”, za widoki przyszłych pokoleń, za dostawy tlenu do krwiobiegu mieszkańców w tych trudnych od smogu czasach. Eksperckim tonem należy klonom przedstawić, że miejskie drzewo – i to w dodatku pomnik! – nie powinno tak sobie umierać, kiedy dusza zapragnie. Konieczne są badania, konsylia, opinie biegłych, ekspertyzy i kontropinie. Mandat wyborczy czy społeczny – to nie ma znaczenia. Drzewa nie mogą go kwestionować dowolnością swoich wyborów. Kiedy sobie konar złamać, obłazić z kory, chylić się czy zachorowywać nieodpowiedzialnie.… Czytaj więcej »

Nela
Nela

Na dendrologii się nie znam, ale wiem na pewno, że połowa radnych Gliwic nadaje się do wycięcia w trybie natychmiastowym.

Kozik
Kozik

Przeciwko klonom głosowała ława starych grzybów.Nie klonów jakiś tam prawdziwków tej ziemi.Bez wyjątku wiatrem przywiane zarodniki sitarzy,gołąbków wymiotnych,podatników sromotnych,purchawek dymnych,podłych grzybów innych

szukająca dziury w całym
szukająca dziury w całym

Bardzo…ale to bardzo przypadł mi do gustu (szczególnie z rymem na końcu!!!)wachlarz grzybów.Dobre!

Urko
Urko

“Michał Jaśniok, Krzysztof Kleczka, Stanisław Kubit, Tadeusz Olejnik, Marek Pszonak, Krystyna Sowa, Grażyna Walter-Łukowicz, Paweł Wróblewski”. Można być głuchym na argumenty. Można być głupim
Ale być jednocześnie , głuchym, głupim i radnym KdGZF to swoiste qui pro quo :-)

Straznik48
Straznik48

Przypomnijmy że owa aleja pomnikiem jest od 1989 roku, gdzie wówczas rosło 25 drzew wskutek czynników chorobowch zostało 15 które są od 2005 roku. Teraz jest ich chyba 13. To chyba mówi samo zasiebie.

Trzcina
Trzcina

Tak. To najlepszy dowód na niedbalstwo władz miasta. Drzewa te powinno się regularnie przeglądać, te które są chore od razu zastępować nowymi nasadzeniami tego samego gatunku i w tym samym miejscu, tak żeby pomnik przyrody mógł być zachowany dla przyszłych pokoleń ! To, że tych drzew jest teraz 13 a było 25 to skandal ! Odpowiedzialni za ten stan rzeczy powinni zostać pociągnięci do odpowiedzialności !!!

Ciemniok
Ciemniok

Panie Jaśniok ! Pańskie Gwarancje Jaśnioka na świstku paperka przedwyborczego pamiętamy.Kolejny raz zrobić się przy urnie w ch*** nie damy !

Nela
Nela

Ja też mam oko na wszystkich tych którzy zagłosowali już za drugą podwyżką za śmieci. Takich absurdów aby jedna osoba płaciła 50 zł miesięcznie to trzeba ze świeczką szukać. I to ma być godne rzetelne i uczciwe pełnienie obowiązków radnego, raczej rzetelne okradanie czyli prawne rugowanie obywatela.

gliwiczanin
gliwiczanin

Przed wyborami nie, ale po kolejnych wygranych wyborach Frankiewicza pierwszą rzeczą jaką dokona to będzie wycięcie tych klonów.

antyFranek
antyFranek

Wszyscy się śmieją, że posłowie PiS-u oraz prezydent Duda to marionetki od Kaczyńskiego, a jak wygląda sytuacja w Gliwicach? Przecież wszyscy radni Koalicji dla Gliwic Zygmunta Frankiewicza to tym bardziej marionetki wykonujące rozkazy szefa.

karamba
karamba

wyciąć, brzegi wybetonować, potem postawić donice – betonowe kloce/kręgi kanalizacyjne i zasadzić wiśnie i czekać, by po pierwszych upałach uschły …

Alex
Alex

W przypadku pozostałych drzew stwierdzono postępujące pogorszenie stanu zdrowotnego oraz brak możliwości wykonywania efektywnych zabiegów pielęgnacyjnych, które pozwoliłyby na zahamowanie procesów obumierania drzew

Piszący to uzasadnienie odzyskałby zdolność racjonalnego myślenia, gdyby w powyższy tekst zamiast słowa “drzew” wstawił nazwisko swoje i kolegów. Ale wtedy zacząłby krzyczeć, że to przymusowa eutanazja.

Przeciwni […] byli prawie wszyscy radni Koalicji dla Gliwic Zygmunta Frankiewicza

I może najwyższy czas by powstała “Koalicja dla Gliwic” i kropka, z naciskiem na “dla Gliwic”

Brzoza
Brzoza

Tak, bo dzisiaj to jest „Koalicja dla Zygmunta Frankiewicza” !

daję plusik temu komentarzowi a dalej ma zero, a mi się wyświetla “już zagłosowałeś”. To samo kiedy minusuję wypowiedź Strażnik 48!

Rozum
Rozum

Musisz spróbować odwrotnie daj Strażnikowi 48 plusa a temu minusa.Gwarantuję zadziała.a tak na poważnie .Swoich komentarzy plusowaź się nie da.

Danka
Danka

tak jak z podwyżką ceny za śmieci. Najpierw te k… odłożyły decyzje a później się dowiedziałam że czynsz mi wzrasta..

Rozum
Rozum

Gliwiccy radni to jednak bezrozumne małpy do glosowania.Małpy proszę tu o wybaczenie,zwłaszcza szympansy.Weżmy takiego radnego paradnego Bartłomieja Kowalskiego.Co innego w wywiadzie powiedział.A w czasie głosowania ? “Ucho od sledzia” Zagłosował inaczej choć słusznie bo posłusznie

Pepek namorznik
Pepek namorznik

Ze zdjęcia wynika wyrażnie (z jednym wyjątkiem) że drzewa są pochylone w stronę wody.I tylko do Kłodnicy ewentualnie mogą runąć.Nie ma innej opcji ! Więc zasadnym będzie zawiadomienie o niebezpieczeństwie Ministerstwa Żeglugi.Zawiadomi oczywiście największy leser i nieudaczniak czyli Gliwicki Sztab Antykryzysowy

ja234
ja234

No, radni do wymiany.
Filozofia urzędasów polega na cięciu wszystkiego, żeby był beton. Każdy pretekst jest dobry do wycięcia drzew, teraz pewnie urzędasy staną na głowie żeby wyciąć te drzewa. W końcu przecież nie pozwolą żeby obywatel podskakiwał im…

Dalej głosujecie na frankiewicza, będziecie mieli jeszcze więcej betonu, no chyba, że lubicie…

rocki
rocki

Do redakcji: Chciałem poprzeć tekst “Spontaniczny Komitet Obrony Cz” i nacisnęłam zielone ^ i dowiedziałem się, że już zagłosowałem. A tak nie było. Zresztą nie pierwszy raz to się zdarza.

rrolch
rrolch

Na zdjęciu wyglądają jak orkiestra smyczkowa, tylko bez skrzypiec

gość
gość

na drzewach i zieleni najbardziej mszczą się wsioki na siłę za PRL do miasta przeflancowane, którym podczas zdobywania mgr inż. wmówiono że są przewodnią siłą narodu i awangardą nowoczesności

Bufetowy
Bufetowy

Pamiętajmy, że temat tylko “odłożono” i do tego powrócą… A takie protesty na Wyspach: https://www.youtube.com/watch?v=BUT5Al1JdPQ Podobnie było u nas, gdy wycinano tysiące drzew pod DTŚ.

Straznik48
Straznik48

Brawo Wy. Obrońcy klonów. A teraz mam pytanie jakie kroki proponujecie podjąć w celu zachowania alei. Kto był na miejscu i na własne oczy widział te drzewa??

24gliwice dlaczego nie da się zminusować tej wypowiedzi?

Urko
Urko

@Strażnik48 Krok pierwszy: Eksmisja Straznik48 do Wielowsi . Krok drugi: Zakaz korzystania przez Straznik48 z internetu przez lat 5.
Pasuje ???:-)

Strażnik48
Strażnik48

Merytoryczny poziom wypowiedzi świadczy o mówcy. Jak się nie ma nic konkretnego do powiedzenia to trzeba zacząć pluć. Zresztą wcale to nie dziwi.

anka
anka

Byłam.Widziałam. Nieszczęsne, zaniedbane drzewa, przykryte korzenie stosem śmieci i butelek. Tak się u.m. troszczy o bezpieczenstwo, a nie zrobiono nic, aby tereny nad Klodnicą oczyscić chocby z puszek. Za komuny pamietam nad brzegiem ustawiono drewniany domek dla kaczek i łabedzi, a w mroźne dni pracownik przywoził siano i ziarna. Kaczki plywały,ludzie spacerowali, drzewa rosły. I tak niech zostanie,a frankiewicz nie się przeniesie do podium i niech go utrzymuje, ale z wlasnej kieszeni…

Nobody
Nobody

O co tyle hałasu? O drewno?

Ampuła
Ampuła

Ogrodzić. MZUK chętnie ogrodzi. Za 800 tysięcy. Może i milion. Ogrodzić i szukać dendrologa, który poświadczy, że te chylące się ku upadkowi kikuty są w kwitnącym stanie, który należy niezwłocznie utrwalić ogrodzeniem.