Umowa na projekt alei Mickiewicza podpisana. Jest szansa, że remont ruszy w przyszłym roku

Gliwickie biuro projektów A-Propol będzie odpowiadało za przygotowanie projektu budowlanego przebudowy ciągu pieszo-rowerowego wzdłuż ulicy Mickiewicza.

 
Projekt modernizacji ma uwzględniać całkowitą przebudowę sieci oświetlenia ulicznego i kanalizacji deszczowej. Projekt będzie zawierał także lokalizację ławek, koszy i innych urządzeń małej architektury oraz projekt zagospodarowania zieleni zawierający propozycję nasadzeń (zieleń wysoka i niska).

Umowa została już podpisana, a wykonawca ma 12 miesięcy na realizację zadania. Tym samym po wielu latach oczekiwań, ruszają konkretne prace nad przywróceniem alei należnego wyglądu.


SZCZEGÓŁOWE WYTYCZNE KONSERWATORA

Aleja spacerowa od dawna znajduje się w fatalnym stanie technicznym. Przez lata głównym hamulcem niepozwalającym na rozpoczęcie remontu był upór ZDM w sprawie wpisu szpaleru lip do rejestru zabytków. Drogowcy regularnie odwoływali się od decyzji Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Przełom w sprawie nastąpił w ubiegłym roku. ZDM “odpuścił”, a cała procedura została doprowadzona do końca.

Zabytkowy status drzew będzie miał duże znaczenie przy projektowaniu nowej alejki. Konserwator wydał szczegółowe wytyczne, które mają uchronić lipy przed uszkodzeniem. Wśród nich znajduje się m.in. zmniejszenie szerokości ciągu pieszo-rowerowego (aby zapewnić większą przestrzeń “biologicznie czynną” przy chronionych drzewach), wykorzystanie nawierzchni przepuszczalnej dla wody czy wykonania wraz z dokumentacją projektową programu ochrony drzew.

PONAD 450 PROJEKTÓW, GŁÓWNIE DROGOWYCH

Aleja Mickiewicza to zdaniem wielu mieszkańców najpiękniejsza aleja spacerowa w mieście. Projekt jej modernizacji musi uwzględniać nie tylko walory funkcjonalne, ale też specyfikę dzielnicy oraz wykazywać się szacunkiem dla urbanistycznego układu osiedla GAGFAH projektowanego w latach 20. XX wieku przez Karla Schabika i jego współpracowników. Czy wybrany przez miasto wykonawca daje taką gwarancję?

Co ważne, A-Propol to firma z siedzibą w Gliwicach. Można więc mieć nadzieję, że projektanci mają świadomość wyjątkowości tej inwestycji. Portfolio firmy – choć dużo w nim inwestycji typowo inżynieryjnych – jest stosunkowo zróżnicowane. Jak informuje na swojej stronie A-Propol, biuro ma na swoim koncie ponad 450 projektów (głównie w dziedzinie drogownictwa i obiektów związanych z uzbrojeniem podziemnym). A-Propol zaangażowany był także w rewaloryzację dwóch parków i projekty cmentarzy. Obecnie biuro realizuje projekty dotyczące przede wszystkim dróg krajowych i wojewódzkich. W Gliwicach biuro odpowiadało też za dokumentację projektową uporządkowania terenu wokół Radiostacji.
(msz)

3000
od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
404

To zmniejszenie szerokości ciągu pieszo-rowerowego zniszczy jeden z największych walorów tego miejsca. Tam jednak sporo ludzi będzie spacerowało a ta szerokość to właśnie był cały urok. Podobnie są zaprojektowane aleje na Cmentarzu Centralnym. Tam gdzie występuje największy potok ludzki (np Wsz. Św) są 2 szerokie aleje zwężające się dopiero na peryferiach. K. Schabik wiedział co robi. Boję się również zbyt obfitego upstrzenia alei drobną i “nowatorską” architekturą, tak jak to miało miejsce chociażby wokół radiostacji.
Na klimatyczne “Gliwickie Planty” raczej nie ma co liczyć?

przedszkolak Mickiewicza.

Ciąć te drzewa zamieszczone na zdjęciu bez liści, widać że psują estetykę naszego pięknego miasta same suche badyle,a w ich miejsce można wybudować tor tramwajowy ,który będzie dowoził przedszkolaków do przedszkola,albo postawić figury w naturalnych wielkościach dinozaurów i powstanie park Juraiski

Zbyszek

Nie rozumiem tego maniakalnego stawiania kosza bezpośrednio koło ławki…no chyba żeby na takiej ławce nie siedzieć w upalny dzień.jednie w mróz,gdy z kosza tak mocno nie śmierdzi,ale w zamian do ławki się przymarza

wowoj

proste…za duzo wygodnych ktorym pupa przyrosla do lawki i nie podniosa jej zeby papierek z bazonika wrzucic do kosza stojacego 5 metrow dalej

Future is not here

To powinni kosze na śmieci umieszczać w środku ławek, żeby nie trzeba było wstawać. Od razu widać, że ludzie, którzy tak projektują (jak na Rynku, na skwerach i w parkach) sami nigdy ze swoich pomysłów nie korzystają. Chyba że w domu jedzą, wypoczywają i śpią przy śmietniku, ale to nie jest normalne.

Obserwujący

Ci co projektują te swoje wymysły są z nich dumni. Niedoróbki wypierają.W końcu kasiorę skasują i już.

Kibic Piasta

No to już po alejce ! Będzie betonowo jak na rynku … później za drobną opłatą rewitalizacja.

przedszkolak Mickiewicza.

Szanowny Panie Projektancie z firmy A-Propol proszę zaprojektować teren tak by w środkowym zieleńcu od Daszyńskiego do Zawiszy były w projekcie naturalnych wielkości figury dinozaurów mamutów i innych gadów oraz kilkumetrowe paprocie,palmy by przedszkolaki mogły czuć się jak w parku Jurajskim

Cliper

Wyjątkowość inwestycji?!
Zabrzmiało jak budowa nabrzeża wzdłuż norweskiego fiordu

Batalion Parasol

W betonowym mieście i z betonową władzą jest to wyjątkowa inwestycja.

Future is not here

Bardzo biedne miasto, które ma zaledwie 700 metrową zrujnowaną aleję, a i tak zdaniem wielu mieszkańców jest najpiękniejsza w mieście. Komu bardziej współczuć – Miastu, które o nic nie potrafi lub nie chce dbać, czy mieszkańcom pozbawionym elementarnego wyczucia estetycznego, którzy po remoncie zaczną przyjeżdżać samochodami, żeby się przespacerować?

Asik

Jakbyś mieszkał w Gliwicach to byś zapewne wiedział, że wzdłuż Ostropki też jest aleja. A na polderach mógłbyś spotkać jedzących śniadanie w formie protestacyjnej.

karibu

Znajomi królika już zacierają ręce.

Dżordż

Spokojnie. Pluskwa wszystko ogarnie. Fakt, bedziecie spacerować po 1.5 metrowej ścieżce ale przecież “drzewa trzeba chronić”.

No fakt

Oby to nie było na zasadzie “Chcieliście ochrony drzew, to już my je ochronimy Bue He He”. A ludzie będą się obijać o siebie.

Ampuła

ZMNIEJSZENIE szerokości ciągu pieszo-ROWEROWEGO!?
Rozkręci się piekło, kiedy czujki aktywu lokalnych organizacji terrowerystów radzieckich przetrą oczy zapiaszczone snem o Tour de Knurów i dostrzegą ten detal dealu miasta z konserwatorem. Co prawda bojówki terrowerystów i sajgoniarzy mają w dyspozycji łańcuchy, ale nie przykują się przecież protestacyjnie do nawierzchni ciągu mającego się zawęzić.
Zostaje im złożyć uzasadniony wniosek o wysiedlenie mieszkańców i wyburzenie domów na całej długości szpaleru lip.
Wyburzenie pozwoli nie tylko nie zawężać, ale przeprowadzić – jakże konieczne – radykalne rozszerzenie ciągu przez wytyczenie tamtędy czteropasmowych rowerostrad bezkolizyjnego pierwszeństwa przejazdu, z ruchem obustronnie przeciwkierunkowo zwrotnym i dookólnym kontrująco.

Obserwujący

No to już po drzewach.
Techniczni taj zaprojektują,że będzie “pięknie betonowo” no i przy okazji drzewa wytną tudzież uschną po remoncie.

gliwicjus

No i sporządzi się dokument wykazujący fatalny stan fitosanitarny drzew.

przedszkolak Mickiewicza.

Jestem za tym by wyciąć jeden szpaler drzew i odsunąć jezdnię z pod okien mojego przedszkola

Batalion Parasol

@przedszkolak Mickiewicza a ja jestem za tym byś się wyniósł stamtąd razem ze swoim przedszkolem, jeśli chcesz wycinać te drzewa. O ile faktycznie masz to przedszkole i nie jesteś trollem.

Laszlo_egesz

Wyciąć, wyrżnąć, usunąć. Znając życie żadnych drzew nie będzie. Przecież lipy to tylko syf bo śmiecą cały rok. Nawet Kochanowski już wieki temu pisał: “usiądź gościu pod mym liściem, nie dojdzie cię tu lipa….”

przedszkolak Mickiewicza.

Lipy to,że śmiecą to nie powód by je wyciąć, ale lipy mają zły płytki i rozległy system korzeniowy ,który niszczy jezdnię po której mamo i tato dowozi swoje dzieci do przedszkola . To powoduje że należałoby wyciąć jeden szpaler drzew by przesunąć jezdnię dalej od okien przedszkola. Wycięcie kolidujących drzew zmniejszy ich ilość , ale dla tych co pozostaną da szanse przetrwania ; i uda się uzyskać poprawienie ruchu. dojazdu i dojścia do przedszkola. Panowie drogowcy tnijcie kolidujące drzewa Mickiewicza to nie Park Jurajski z jaskiniowcami

wizjoner z przedszkola Mickie.

Mimo wszystko jestem za wycięciem, jednego szpaleru drzew przesunięciem jezdni ulicy Mickiewicza w kierunku zieleńca o 2 m wykonaniem ronda na skrzyżowaniu z Sobieskiego oraz Zawiszy, a potem można się bawić sadząc zielonym do góry na pozostałym terenie oczywiście poza traktem pieszo-rowerowym. I jeszcze pamiętać o miejscach parkingowych dla samochodów na holcgaz

404

A ja jestem za zamknięciem ul Mickiewicza dla ruchu okrężnego, albo za przekształceniem jej w jednokierunkowy dojazd do posesji. Skończy się problem z drzewami atakującymi samochody.

przedszkolak Mickiewicza.

To wbrew dokumentowi przyjętemu przez R.M pn Strategii Rozwoju Miasta. Mickiewicza to miejsce na obwodnice wewnętrzną dla ruchu samochodowego by tato lub mama mogła przywieźć przedszkolaka do miejsca pobytu dziennego. więc należy wyciąć drzewa które przeszkadzają rozwojowi cywilizacyjnemu. Nie każdy pragnie żyć jak Flinston w środowisku jaskiniowców miedzy drzewami

Rafał Wejman

Jak nie chcesz żyć jak Flinston to wprowadź się do bloku na osiedlu, albo wytnij całą zieleń wokoło domu i zabetonuj. Skąd się biorą karły intelektualne, które taką parodię “cywilizacji” wprowadzają wszędzie ale nie tam gdzie sami mieszkają?

przedszkolak Mickiewicza.

Ostatnio lansowany pomysł zielonych ekologów to likwidacja domków jednorodzinnych a przynajmniej zakaz budowy nowych bo zwiększają Ślad węglowy podobnie jak gwałcone krowy z których wydobywa się mleko więc ten pomysł z blokowiskiem do mieszkania nie do końca jest zły a gdy ruch do nich jest płynny i ulice szerokie ,a skrzyżowania nie wymagające zatrzymywania pojazdów np typu rondo jeszcze bardziej zmniejszają ślad węglowy, niż kilka drzew o złej kondycji ,które wcześniej czy później będą musiały zostać wycięte. Nie przywołuje nawet statystyk wypadkowych na skrzyżowaniu Sobieskiego, nawet właściciel okrąglaka musiał zaprzestać działalności z uwagi na wpadające do niego pojazdy po kolizji.… Czytaj więcej »

Batalion Parasol

@przedszkolak najlepszy pomysł zielonych ekologów to byłoby izolowanie takich jak Ty w rezerwatach z budowanych w całości z betonu, a jeszcze lepiej w pokojach bez klamek. Szkoda, że tego nie zrobią. Byłaby to prawdziwa ulga dla normalnych mieszkańców i dla środowiska.

Batalion Parasol

@przedszkolak nie zauważyłeś kmiotku, że tej wewnętrznej obwodnicy nikt w tym miejscu nie chce? A jak się jeszcze rozejdzie po mieście, że chciałeś wyciąć jeden szpaler, bo masz w tym miejscu jakieś mętne interesy, to już dopiero się będzie działo. Jak Ci się drzewa nie podobają – po prostu wynieś się z tej ulicy. Jest w Gliwicach pełno ulic bez drzew, dlaczego uparłeś się akurat na Mickiewicza? Poza tym przejazd tam jest i da się przewozić dzieci do przedszkola. Jeszcze jedno – po co Ci ta obwodnica pod rzekomo Twoim przedszkolem? Żeby dzieci wpadały pod samochody, żeby wdychały spaliny czy… Czytaj więcej »