Apel rektorów: “Przyzwolenie na mowę nienawiści wobec uchodźców może mieć groźny skutek”

– Apelujemy do władz, aby zdecydowanie przeciwstawiały się aktom nienawiści wobec uchodźców – napisali przedstawiciele śląskiego środowiska naukowego. – Polska, a Śląsk zwłaszcza, przez wieki słynęły z gościnności dla przybyszów z innych krajów.

Rektorzy uczelni z naszego regionu, w tym rektor Politechniki Śląskiej, prof. Marek Pawełczyk, wystosowali apel w sprawie wystąpień przeciw uchodźcom. To odpowiedź środowisk naukowych na manifestacje, które w miniony weekend zorganizowano w wielu śląskich miastach. Największe tego rodzaju wydarzenie odbyło się w Katowicach, a do udziału w tym zgromadzeniu nawoływała nawet zabrzańska Torcida. Według relacji kibiców, do stolicy województwa wybrało się nawet tysiąc osób reprezentującą tą społeczność.

Śląska policja nie wymienia Gliwic wśród miast, w których odbyły się anty-imigranckie zgromadzenia. Takie wydarzenia zorganizowano natomiast w Bielsku-Białej, Częstochowie, Dąbrowie Górniczej, Katowicach, Lublińcu, Pszczynie, Rybniku, Skoczowie, Sosnowcu, Zawierciu, Zabrzu oraz w Żywcu.

Apel rektorów

Na stronie Politechniki Śląskiej w poniedziałek, 21 lipca, opublikowano “Apel rektorów katowickich uczelni w sprawie wystąpień przeciw uchodźcom”.

My, niżej podpisani rektorzy katowickich uczelni, wyrażamy głębokie zaniepokojenie manifestacjami wrogości wobec uchodźców. Uzasadnione obawy przed nielegalną imigracją nie usprawiedliwiają budowania w społeczeństwie atmosfery zagrożenia i niechęci w stosunku do każdego człowieka, który wyróżnia się kolorem skóry, językiem lub obyczajem kulturowym.

Niedawne wystąpienia przeciw imigrantom, które miały miejsce w wielu miastach Polski, w tym liczne w Katowicach, dotykają w szczególny sposób społeczności akademickich. Uczelnie wyższe są z natury otwarte i gościnne dla każdego, kto wstępuje do nich w poszukiwaniu wiedzy. Chcemy przyciągać najlepszych uczonych i studentów z Polski i ze świata, aby przyczyniali się do rozwoju naszych uczelni, a co za tym idzie, regionu i Polski.

Przyzwolenie na mowę nienawiści wobec uchodźców może mieć ten groźny skutek, że odbierze poczucie bezpieczeństwa każdemu, kto legalnie, a często na nasze zaproszenie, przybył studiować lub pracować w naszych uczelniach, zakładach i firmach. Polska, a Śląsk zwłaszcza, przez wieki słynęły z gościnności dla przybyszów z innych krajów. Wnieśli oni ogromny wkład w polską kulturę, naukę i gospodarkę.

Mamy również w pamięci wielowiekowe doświadczenia polskich emigrantów politycznych i ekonomicznych, przyjmowanych w wielu krajach Europy i świata: tysiące powstańców tworzących Wielką Emigrację w XIX w.; kolejne pokolenia chłopów emigrujących „za chlebem” do Ameryki Północnej i Południowej; przesiedlenia i emigracje po II wojnie światowej – w tym półtora miliona Ślązaków, którzy przenieśli się do Niemiec; milion emigrantów „stanu wojennego”; ponad 2 miliony Polaków wyjeżdżających do Anglii od 2004 r.

Wszyscy oni szukali schronienia lub mieli nadzieję na lepszy los poza granicami Polski. W imię pamięci o naszych rodakach-imigrantach winniśmy udzielić w Polsce gościny tym, którzy przybywają do nas legalnie i naprawdę potrzebują pomocy.

Apelujemy do władz, aby zdecydowanie przeciwstawiały się aktom nienawiści wobec uchodźców, a społeczność – zwłaszcza naszych miast akademickich – zachęcamy do okazania solidarności, wsparcia lub zwykłej sympatii każdemu, kto, zgodnie z prawem, wybrał nasz kraj, region, miasto na miejsce nauki, pracy i lepszego życia.

Pod apelem podpisali się przedstawiciele katowickiej Akademii Sztuk Pięknych, Akademii Wychowania Fizycznego, Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, Uniwersytetu Ekonomicznego, Uniwersytetu Śląskiego oraz Politechniki Śląskiej.

(żms)
fot. ŚLĄSKA POLICJA

Subskrybuj powiadomienia
Powiadom o
70 Komentarze
 najwyżej ocenione
od najnowszych    chronologicznie 
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze