Będzie nowa lokalizacja planowanego 11-metrowego pomnika na Placu Krakowskim

W ubiegłym roku radni nieomal jednogłośnie poparli pomysł wzniesienia pomnika Powstań Polskich na Placu Krakowskim. Monumentu jeszcze nie ma, ale pojawiła się propozycja zmiany jego lokalizacji.

Pierwotnie planowano, że obelisk zwieńczony rzeźbą stanie od strony ul. Wrocławskiej. W porządku obrad na najbliższej sesji Rady Miasta znalazł się projekt uchwały zakładający usytuowanie pomnika przed budynkiem Wydziału Górniczego Politechniki Śląskiej.
Według dołączonych do projektu planów, ma się on znajdować w miejscu rozebranej w ubiegłym roku sceny.

Pierwotnie pomnik miał stanąć od strony ul. Wrocławskiej

Przypomnijmy, o powstanie pomnika zawnioskował kilka lat temu gliwicki oddział Stowarzyszenia Pamięci Armii Krajowej, który zwrócił się do Magistratu z prośbą o wskazanie miejsca, gdzie będą mogły odbywać się uroczystości związane z historią Polski. Pomnik ma być punktem, wokół którego takie zgromadzenia będą się koncentrować.

Z inicjatywy środowiska AK-owskiego powstał szczegółowy projekt żelbetowego obelisku. Będzie miał 11 metrów wysokości, granitową podstawę i kolumnę zwieńczoną rzeźbą.

Napisy na pomniku wykonane mają zostać z nierdzewnych liter umieszczonych na płytach z szlifowanego jasnego marmuru lub granitu.

Pomnik Powstań Polskich ma upamiętniać wszystkie najważniejszy zrywy niepodległościowe w historii kraju. Zgodnie z życzeniem pomysłodawców mają to być: Na tablicy czołowej: Powstanie Listopadowe (1830r.), Powstanie Lwowskie (1918r.), Trzecie Powstanie Śląskie (1921r.), Powstanie Solidarności (1980r.). Na tablicy prawej: Konfederacja Barska (1768r.), Powstanie Krakowskie (1846r.), Powstanie Wielkopolskie (1918r.), Powstanie Warszawskie (1944r.). Na tablicy lewej: Powstanie Wielkopolskie (1806r.), Powstanie Styczniowe (1863r.), Drugie Powstanie Śląskie (1920r.), Strajki Robotnicze (1970r.). Na tablicy tylnej: Insurekcja Kościuszkowska (1794r.), Powstanie Wielkopolskie (1848r.), Pierwsze Powstanie Śląskie (1919r.), Poznański Czerwiec (1956r.)

W grudniu radni prawie jednogłośnie podjęli uchwałę w sprawie powstania pomnika. Jego budowa zostanie sfinalizowana z funduszy pochodzących od sponsorów i zbiórki publicznej. (mf/msz)

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Kurt V
Kurt V

Trzeba było nie niszczyć obelisku ruskiej gwiazdy [na obecnym Placu Piłsudskiego}- teraz było by się pierdyknęło krzyżyk na górze zamiast czerwonej gwiazdy i było by jak znalazł!

Urlike
Urlike

AK-owcy musieliby trzymać warty bo tam chleją i sikają ochlaptusy z okolicy.

Ateusz
Ateusz

Byle nie wpadli na pomysł umieszczenia krzyża na pomniku. Wtedy miasto będzie musiało wstrzymać budowę. Pomimo przemocowego wciskania się kleru w każdy aspekt życia Polaków, w Polsce ciągle obowiązuje rozdział kościoła i państwa.

kolega
kolega

@Ateusz
Co Ty pitolisz jakie wciskanie się kleru w każdy aspekt?????
Zacznijmy może od oczątku-w nocy śniłem- kleru brak, wstałem, umyłem się ,zjadłem wciąż kleru brak, poszedłem do pracy, potem na zakupy, wieczorem do Hemi, potem na kręgle, nakarmiłem rybki, kleru dalej brak. Byłem w kinie, na wczasach w Chorwacji-stacje benzynowe, plaża, kontrola paszportów, knajki, sklepy i restauracje – kleru brak.
W którą dziedzinę życie wciska się jakikolwiek kler?

Paweł
Paweł

nie mieszajcie w to firmy KLER

4WD
4WD

Widocznie śniłeś o tym, że ziemniaki podrożeją w tym roku.
Jakbyś chciał robić małe fiku miku, to by ci ten kler wyskoczył z paczki gumek

Krzysztof Zawadyl
Krzysztof Zawadyl

@4WD
Podziwiam Twoje doświadczenia……..
Nie dziwię się, ze piszesz pod nickiem

Radar Trolli
Radar Trolli

Użycie cudzych danych osobowych uważasz za akt odwagi? Może zapytamy Allegro? A może szybciej zareaguje portal 24.gliwice?

Józek Pił.
Józek Pił.

Niestety, naród wspaniały, tylko ludzie k*rwy takie, że tylko im kury szczać prowadzić. Jak już postawią falliczny obelisk dumy z porażek, to na 100% pokropi go jakiś pedofil albo ich obrońca. A potem już normalka, psy obsikają, ptaki obsrają, kibole obrzygają. Ale raz do roku wielkie pucowanie, baldachimy dla oficjelów, krzesełka dla wiecznych kombatantów i quasi-patriotyczny cyrk przy asyście wojskowego złomu. Tak jak na ostatniej “paradzie” ulicami miasta. Śmiech zmieszany z żenadą. Ale dzieci zachwycone, bo jeszcze nie rozumieją czym się zachwycają. Dorosną, to zrozumieją. Chyba że pójdą w ślady kolegi. Najlepsze będzie jak się okaże, że z powodu tego… Czytaj więcej »

Ateusz
Ateusz

W państwowym rejestrze pedofilów brakuje nazwisk księży. Dlaczego? Księża to niepolacy, czy chroniona przez państwo kasta bezkarnych zboków? AK-owcy na pewno mają dużo doświadczeń. Może wreszcie sypną gwałcicieli.

Erwin
Erwin

Jeżeli ktoś liczy, że ten g.wniany pomnik sprawi, że Gleiwitz będzie bardziej polskie to stawiajcie…. w końcu tylko tak możecie zaakcentować jego polskość. W ten sam sposób pies sikając zaznacza swoje terytorium.I tak nie ma w tym mieście nic co byłoby starsze niż 75 lat i byłoby polskie ;-) A jak to się ma do jego prawie 800 letniej historii ?

Piotr
Piotr

Ale meczami Polskiej reprezentacji sie emocjonujesz, prawda?? A jak to jest że śląskie kluby są uznawane za polskie i wystepuj jako polskie kluby?? Jakoś nigdzie nie jest napisane pod meczami że oto gra klub śląski z powiedzmy francuskim. Chyba coś cię ominęło nie?? Halo, mieszkasz w Polsce ślązaczku!!!!! Nigdy nie byliście miastem sląskim, bo byliście miastem niemieckim, wyzwalali to miasto min żołnierze radzieccy, a więc i oni sobie tu pomieszkali, a teraz jestescie miastem polskim. Polskim!!A taka tuutejsza gazeta jak Nowiny Gliwickie to w jakim jezyku wychodzi?? Po slasku?? NIe, po polsku prawda?? Skad sie biora tacy kretyni. Dupny ślązak.… Czytaj więcej »

Gleiwitzer
Gleiwitzer

Polaczku, ruscy nie wyzwalali tego miasta tylko zdobywali… nie wyzwalali bo nigdy nie było polskie ! I nie jestem z pochodzenia Ślązakiem tylko Niemcem… nie wszystkich udało się wypędzić… a w Gliwicach gwary nie uświadczysz bo miasto zasiedlili przyjezdni, to po pierwsze…. a po drugie 70 lat wynaradawiania i polonizacji Ślązaków i pozostałych tu jeszcze Niemców zrobiło swoje. Po śląsku mówią tylko w swoim gronie… po niemiecku jeszcze mniej rdzennych mówi, bo za mówienie po niemiecku nasi dziadkowie mogli trafić do obozu, stracić pracę, dostać mandat itd. Na Śląsku do lat 90 był zakaz nauki języka niemieckiego… ale naszej tożsamości… Czytaj więcej »

tragedia
tragedia

Ciekawe czy rdzenni mieszkańcy Alaski też tak skaczą do gardeł nowym jej właścicielom, jak “rdzenni ślązacy” nowym śląska właścicielom.

Tyż prowda
Tyż prowda

właściciel dba o swoje, a wy zdegradowaliscie nasz Śląsk… jak dzisiaj wyglada to wszyscy widzą… jak wyglądał to wiecie… podziwiacie przedwojenny wygląd Gleiwitz na starych zdjęciach i widokówkach… tak robią właściciele ? Wasi dziadkowie nie byli pewni ile tu zabawią i dlatego tak “dbali” o “swoje”. Zobacz jak wygląda dzisiaj Bojków dawny Schönwald zasiedlony przez kresowiaków, jak zapuszczone są kiedyś wzorcowe gospodarstwa przez tych twoich “właścicieli”

tragedia
tragedia

Dziadkowie dobrze wiedzieli ile tu zabawią i dbali o miasto. Zrujnowali i rujnują je obecni. Ale nie wiadomo jakby tu wyglądało pod rządami Deutsche Dramatische Republik. Podejrzewam, że miasto i tak by zyskało urodę NRD-owskiej lekkoatletki.
Bo byłe DDR to też Niemcy, czy może nie?

Tyż prowda
Tyż prowda

I gdyby nie wymiana ludności na Śląsku już dawno bylibyśmy z powrotem w granicach Niemiec

tragedia
tragedia

Uchm… wschodnich

Willi
Willi

Lepiej wschodnich niż Polszy… bo Wam bliżej do Ukrainy czy Białorusi niż do zachodu, nawet tego wschodniego (DDR)

tragedia
tragedia

Macie czelność nas oceniać? Mieliście okazję pokazać stopień waszego ucywilizowania w latach 39-45

;-)
;-)

@tragedia Uważaj bo Ci żyłka pęknie…

i skonczy sie w koncu
i skonczy sie w koncu

dowalic deportacje za odre zgodnie z porozumieniem trzech mocarstw

i dolozyc konfiskate i grzywne za skladanie falszywych oswiadczen
narodowosciowych po 1944r

ers
ers

A ja proponuję ustawienie tego pomnika na Placu Piastów – bardziej będzie tam pasował do polsko-gliwickich realiów. Na schodach postumentu będą mogli odpoczywać miejscowi żule, ostatnio tak brutalnie pozbawieni ławek przez władze miasta. Polskiego miasta!

JAś
JAś

Zabrano ławki bo straż miejska i policja są nieudolnie w stosunku do żuli

1938
1938

Pomnik powinien być podziękowaniem dla Stalina. Gdyby nie on, to Polska po wojnie nie dostałaby Śląska. Polacy przed wrześniem 1939 faszyzowali na potęgę. Jak Akowcy chcą coś świętować to wspólne z Hitlerem roszczenia terytorialne wobec Czechosłowacji zakończone zajęciem Zaolzia przez polskie wojsko. Ale Polska nie lubi prawdy i szybciej na pomniku znajdzie się miejsce na tablicę z uwiecznieniem wizyty Lecha i Jarosława w Gliwicach.

polityczne katastrofy
polityczne katastrofy

stalinowi nalezy podziekowac za likwidacje problemu pruskiego panstwa co do terytorium i prawa miedzynarodowego od 1410 polska samodzielnie nie potrafila zakonczyc ostatecznie tego wrzodu w granicach I rp ciekawe czy takie same skutki obecnie antypolskie rzady maja zapewnic polakom po zdobyciu berlina w 1945r bo wszystko na to wskazuje ze te same przyczyny wywolaja te same szkodliwe skutki dla suwerennosci panstwa polskiego

Osobiście uważam, że to szkoda pieniędzy na radosną twórczość pomnikową. Te czasy już przerabialiśmy.
Lepiej ożywmy Gliwice, zróbmy za te pieniądze coś dla ludzi, a nie postawimy pomnik, który bedzie wywoływał spory.

Gość
Gość

No to właśnie powstaje coś dla ludzi-ludzie zechcieli, ludzie zawnioskowali, ludzie przeglosowali. Czego jeszcze nie rozumiesz?
JAkie dpory ma wysoływać pomnik? Że niby tych wydarzeń nie było czy jak?

Marx
Marx

Było milion innych wydarzeń równie ważnych. Czemu wybrano akurat to? Mamy pomnik Piłsudskiego to robienia oficjalnych imprez, niech plac krakowski pozostanie miejscem studenckim
Co do sporów – wystarczy poczytać komentarze poniżej.
Poprosiłbym listę nazwisk radnych, którzy głosowali “za”.

Franc
Franc

Jako jedyny wstrzymał się od głosu radny Gornig (nie głosował przeciw), reszta w owczym pędzie licytowała się na AK-owskie korzenie rodzinne. Nawet jeżeli nie zmyślali, to nie widzę powodu, żeby w każdej wsi stawiać pomnik narodowych klęsk. I nieważne, że pomnik ma powstać dzięki publicznej zbiórce, bo ostatecznie okazuje się, że do takiej imprezy zawsze dopłaca jakiś przymilny urzędnik cudzymi pieniędzmi – to jest chore.

Miruś
Miruś

…popieram, już wystarczy że Franek wystawił sobie pomnik dla potomnych w postaci “Hali bankrut” następny bezproduktywny obelisk nie jest potrzebny…

Alex
Alex

Ile jest w Gliwicach pomników związanych z historią miasta? Mnie, drodzy radni, nie interesuje kto z was miał ojca czy dziadka w AK, bo działacie w interesie miasta – w tym jego promocji i pamięci o wydarzeniach historycznych. Jeśli w tym miejscu ma stanąć pomnik, to powinien upamiętniać ludność cywilną, mieszkańców Gliwic i okolic zamordowanych w mniej lub bardziej brutalny sposób przez żołnierzy z Armii Czerwonej. Ci ludzie często własnego grobu nie mają i chociaż upamiętnienie im się od miasta należy.

Aus Gleiwitz
Aus Gleiwitz

Ale to przecież nie byli Polacy i im się należało… po za tym nie ma ciągłości pomiędzy przedwojennymi mieszkańcami Gleiwitz a tymi co ściągnęli tu po wojnie. To są słowa samego jaśnie panującego nam Franka. Ciekawe w jakiej Psiej Wólce są jego korzenie…

Kurt V
Kurt V

A może zamiast ponurego obelisku, coś gustownego z brązu? GZUT ma chyba możliwości przerobowe. Kościuszkę może by postawić – tego co czeka obecnie za szpitalem na Nowym Świecie na kupca ? A może by tak odlać jakiegoś Bienka czy Baildona? NIE . Musi być obelisk narodowo-wyzwoleńczy, żeby się manifestacje z pochodniami i sztandarami na sztorc mogły odbywać. No to proponuję łuk triumfalny na zbiegu Konarskiego i Częstochowskiej.

Polak mały
Polak mały

GZUT ? No to proponuję ustawić pompę okrętową ich specjalizację. Pomnik pompy. Wszak w Polsce nie ma jak …pompa

ZF
ZF

a co te powstania mają wspólnego z naszym miastem

dumny wnuk Powstańca Śląskiego
dumny wnuk Powstańca Śląskiego

A no tyle , że gdyby nie one , to dziś nie miał byś prawa tu pisać po polsku

Urlike
Urlike

No i nie mógłbyś wdychać smogu i żyć w polskim biednym wariatkowie, gdzie fundacja katolicka chciała wypożyczyć krzyż z Giewontu.

Naiwny
Naiwny

@Ulrike. A Ty się łapiesz na takie tanie prowokacje, wierzysz we wszystko i łykasz takie teksty jak pelikan.

Łysek z pokładu
Łysek z pokładu

Nie Panie dumny i nieumny wnuku powstańca ! Po trzykroć nie ! Moja babcia uczyła się 1902 roku w szkole podstawowej w Zabrzu. Budynek stoi do dnia dzisiejszego w okolicach teatru. Otóż Panie wnuku (może nieuku ? ) W KLASACH OD 1 DO 3 UCZONO te same klasy w języku niemieckim i polskim.

Babcia Łyska
Babcia Łyska

Chyba piszesz o szkole dla dywersantów-poznawali tam polski jako język wroga

ZF
ZF

mój patriotyzm mam głęboko w … a władza w 1939 r pokazała jak się zostawia wojsko i przez Węgry i Rumunię ucieka do Anglii a później tamta władza w Teheranie dalej sprzedaje Polskę.Teraz jest to samo kradną w imieniu prawa i grabią kraj aż oczy bolą same przekręty od góry do samorządu na dole widać to w naszym mieście jak klika i układy niby w imieniu prawa i praworządności pełni bufonady łżą mieszkańcom prosto w oczy myśląc że wszyscy mieszkańcy to idioci. powstanie pomnika zawnioskował kilka lat temu gliwicki oddział Stowarzyszenia Pamięci Armii Krajowej- czy to nie hipokryzja frankiewicza tego… Czytaj więcej »

Olo
Olo

Ale ci te 500 srebrników przezarlo mózg

ZF
ZF

Państwo polskie dało mi tylko kopa w d,,,,,, a z reszty okradło.
Nie pomniki i obeliski a pręgierz i karę chłosty w niedzielę o 12 wprowadzić

???
???

@ZF. Powiedz dokładnie która “tamta władza w Teheranie” dalej sprzedaje Polskę?

ZF
ZF

sojusznicy Anglia I STANY USA przyjaciele naszego kraju sprzedali nas nawet nie pisnęli jak Stalin mówił-niet

Joe
Joe

Powstanie Śląskie owszem. Ale Prowokacja Styczniowa? Prowokacja Listopadowa? Prowokacja Warszawska?

Gość
Gość

@Joe
Nie prowokacja tylko Powstanie. Naprawde gimbusom trzeba takie rzeczy tłumaczyć?

Mackie
Mackie

dumny wnuk Powstańca Śląskiego ma prawo pisać po polsku i niestety pisze. Wstyd, bo po polsku nie potrafi.

Autochton
Autochton

Wiesz gdzie my to mamy te pisanie po polsku ?

Gleiwitzer49
Gleiwitzer49

panie “wnuk jakiegoś tam powstańca”, to że na 100tys. km2 tego kraju pisze się po polsku, w tym i na Śląsku to efekt “łaskawości” Józefa Stalina (generalisimusa jakby co) a nie żadnych tam śmiesznych zrywów. Miał taką fantazję, to i dał, a mógł nie dać. A jakby nie dał to by nie było, bo nikomu innemu na tym bożym świecie do łba by nie przyszło, by taki “geschenk” tym Polakom sprawi, a “przy okazji” pozabierał wszystko co na wschód od Bugu i granicę “wyprostował” dzięki czemu tam się już po polsku nie mówi i ku radości miejscowych. Za co oni… Czytaj więcej »

KSG Gleiwitz-Zentrum
KSG Gleiwitz-Zentrum

Ale w okolicy było jeszcze II powstanie. O nim zapomnieli gorole z zadupi!

Piotr
Piotr

Wypier do Hindenburga albo do Deutschland skoro tak chetnie czcisz jedno i drugie w swoim nicku!!!!

Piotr
Piotr

To czemu pozwalasz zeby tobą gorole rządziły?? Dawaj do rzadzenia!! Co, nie nadajesz się???

;-)
;-)

@Piotr Bo tylu was tu nawieźli, że jesteście w większości… to jedyny powód

Gość
Gość

Niektorzy ludzie z naszego miasta w niektorych z rych wydarzen uczestniczyli to raz. Dwa wydarzenia te mialy wpływ bądź na Polskę bądź na jek duże rejony.

Fiolek
Fiolek

Od wojny coraz dalej, ale AK-owców nie ubywa.

Łysek z pokładu
Łysek z pokładu

Coś w tym jest. Pamiętam lata 70 te o 40 letnich Powstańców Śląskich na czele pochodu pierwszomajowego w Gliwicach.

Slązok
Slązok

Powstania Ślaskie ? Powstanie kojarzy mi się że powstaje zryw przeciwko władzy czy okupantowi,,, ale jeżeli biją się mieszkancy między sobą, brat przeciwko bratu o to do kogo ma przynależeć ziemia to nie jest to czasem Wojna domowa ?

Jo
Jo

Brawo Ty. Takie pomniki to niech budują w Altreichu. Te ich powstania miały **** wspólnego ze Śląskiem.

Moze zamiast wielkiego obelisku niech stanie ladny pomnik?

Urko
Urko

Jo znom jedno dobro lokalizacjo . W żyć niech se go wrażom..

Max
Max

jesteś **** ****

Urko
Urko

Pisałem już . Nic mnie tak nie cieszy , jak wyrafinowane intelektualnie repliki na moje posty . Ileż w tych 3 trudnych słowach głębokiego namysłu i zadumy nad światem , ileż wysublimowanego polotu :-)

Okit
Okit

@Urko
Nic Cie tak nie cieszy-tjaaaaa. Guzik prawda tak ci ściska, ze na wszystkie musisz odpowiedzieć……..
Poza tym niektorzy maja zabawe w obnzaniu twojej glupoty. Bawimy sie wiec razem:)!!!

Urko
Urko

O tak , tak … Bawmy się i grajmy . I niech, dam ci fory . Twoja żyć wygrywa :-):-):-)

???
???

@Urko. Kiedy sobie przyswoisz, że przecinek i kropkę umieszczamy przy wyrazie, a nie oddzielone “spacją”?

Urko
Urko

Ino w waszej polskiej godce ….

Okit
Okit

Urko teraż się stylizuje na ślązaka buahahaha. Gimbusy mają zaskakujące zainteresowania. A jeszcze nie tak dawno płacił podatki poza Polską. Bauahahaha

Mackie
Mackie

To samo kaleczenie języka co “dumny wnuk Powstańca Śląskiego”. Gadacie z trollem.

zorro
zorro

pajacu zamilcz

A dlaczego mamy upamiętniać polskie powstania skoro one Śląska nie dotyczyły? Śląsk nie należał do Polski, nie był pod zaborami a na jego terenie nie było polskich powstań poza trzema Powstaniami Śląskimi wywołanymi przez polskie “zielone ludziki”.

prosty_gliwiczanin
prosty_gliwiczanin

Śląsk był pod zaborem – niemieckim folksdojczu.

Hanys
Hanys

Napisz gorolu od kiedy ?

Hanys
Hanys

Chyba, że mosz na myśli od 1945 ?

mic
mic

BRAK TABLICY
1993 rozpoczęcie niszczycielskiej działalności zf
NIE UFAJ NIKOMU KTO CHCE WŁADZY

Olo
Olo

Do sądu za to

gliwicjus
gliwicjus

Najbardziej obawiam się, że zlecenie na ten pomnik polskich moralnych zwycięstw otrzyma gliwicki etatowy mistrz dłutka i tak powstanie kolejne dzieło do nitschego.

Olo
Olo

Gdzie byli wyklęci jak UPA kasowała Polaków?

Urko
Urko

“Elżuni” się zapytaj .

Kali
Kali

Lepsze pytanie: czego Polacy szukali na Ukrainie?

Ampuła
Ampuła

Mam jeszcze lepsze:
może Ukrainy, o której historia milczy wymownie?

Józek Pił.
Józek Pił.

Jesteś przykładem polskiego ignoranta. To nie grzech, ale wstyd.

Guntram Wingolff
Guntram Wingolff

Czego to ma być pomnik ? W sumie mi wychodzi, że łomotu który zbierali Polacy na przestrzeni swoich dziejów.

Cookie Monster
Cookie Monster

Tradycyjny ślaski obeliski? Trochę trąci pomysłem Królika i Borsuka Trojańskiego z Monty Pythona.

xxx
xxx

nie proszę. Nie stawiajcie tego tam. to tam w ogóle nie pasuje. Na ch.. to komu. Zróbcie tam krzewy albo cos innego … po co … litosci

4WD
4WD

To by było zbyt … normalne?

Pani P.
Pani P.

Plac zabaw dla starszych panów. I wspomnieniowy zapewne (ten piękny kształt wzniesiony w górę:)))
Co z tego, że za ich pieniądze – jeśli na publicznej przestrzeni.
Jedyne uzasadnione tutaj to Powstanie Wielkopolskie: przeprowadzone z głową i skuteczne.
Reszta to cofanie się w obszar smutku i marazmu. W dodatku czy ktoś mieszkańców o to pytał?
To naprawdę ładny kawał placu.
Ach, jeszcze lekko proponowałabym pogrubić ten pomnik, bo to też ma znaczenie.
Dla bezpieczeństwa oczywiście.

Plac ma pozostać placem

podpis
podpis

Będzie nowe miejsce dla “szczurów dwunożnych”. I jak Batory przed Zameczkiem ( za, bo stoi od doopy strony ; ) równie “ogówniony” A poza tym co to za zryw powstańczy: POWSTANIE SOLIDARNOŚCI? Komu tak beret zryło?

Domicela Kalasanta
Domicela Kalasanta

Przepraszam;NIE NA TEMAT; W ”Rynku Kolejowym “” ukazał się artykuł;
Polska może być poważnym hubem logistycznym Europy. a w nim ;cyt;
Terminale będą mogły powstać w Zduńskiej Woli Karsznicach, w Koninie oraz w Łodzi. Poważnie rozważa się lokowanie dużych pieniędzy na rozwój hubu w Gliwicach, gdzie w jednym miejscu spotyka się wodny transport śródlądowy, drogowy i kolejowy. Myśli o tym również PKP LHS. 6 września podpisujemy umowę na opracowanie studium opłacalności wydłużenia LHS do Gliwic. Chcemy wiedzieć, jaki jest potencjał takiego pomysłu – ocenił Tracichleb.””
Redakcjo może coś więcej na ten temat.

Nie Niemiec Nie Polak-Ślązak!
Nie Niemiec Nie Polak-Ślązak!

Powstania Śląskie NIGDY nie były Powstaniami Polskimi! Mieszkańcy tych ziem bez pomocy Piłsudskiego walczyli o wolność swoich ziem Śląskich. Polska nie pomogła ani w jednym calu.

Kurt V
Kurt V

Grudniowe Powstanie Satrapy z Żoliborskiej Kanapy [1981]

Cóż…. będzie najwyżej kolejny portal/pokestop ;-)

krzysztof
krzysztof

już kombinator frankiewicz patrzy jak oszukać kombatantów- złapać ich na obelisk i tych parę głosów przytuli nie wstyd ci miernoto przez parę lat czekali aż władca do wyborów stanie HAŃBA

dreew
dreew

Tyle powstań i tylko jedno wygrane.

Polak mały
Polak mały

Tak jak w piłkę z niemcami