Brązowe worki na odpady BIO będą odbierane do końca br. Potem nastąpi zmiana w zakresie wywozu materiałów organicznych – każdy z mieszkańców będzie mógł oddać ich dowolną ilość, ale miasto zaopatrzy mieszkańców w tylko jeden pojemnik na ten cel o pojemności 240 litrów. Dodatkowy kontener każdy może kupić sobie sam.
Część gliwiczan wciąż ma zapasy charakterystycznych, brązowych worków – pozostałość po dawnym systemie zbiórki odpadów BIO. To ostatni moment na ich wykorzystanie. Od nowego roku bioodpady wystawiane w workach nie będą już odbierane.
Od 2026 roku bioodpady – tylko w brązowych pojemnikach – będą odbierane bez żadnych limitów ilościowych i bez dodatkowych opłat. Zasady dotyczące pojemników pozostają bez zmian:
- każda nieruchomość jednorodzinna otrzymuje z miasta brązowy pojemnik o maksymalnej pojemności 240 litrów,
- w razie potrzeby można dokupić dodatkowe pojemniki we własnym zakresie,
- odbiór będzie odbywał się bez ograniczeń – tyle, ile faktycznie wytworzymy.
Co można, a czego nie można wrzucać do pojemnika BIO?
Do brązowego kontenera można wrzucać: trawę, liście, chwasty, rozdrobnione gałęzie, trociny, korę, obierki owoców i warzyw, owoce spadłe z drzew, fusy po kawie i herbacie (z papierowym filtrem), skorupki jaj, zwiędłe kwiaty, rośliny doniczkowe, ugotowane warzywa, suchy chleb i inne niepłynne resztki roślinne.
Nie należy tam umieszczać: bioodpadów w plastikowych workach, mięsa, kości, popiołu, płynnych resztek jedzenia ani odchodów zwierząt.
Każdy pojemnik BIO powinien być trwale oznaczony adresem nieruchomości.
(żms)/UM Gliwice