Budowa długo oczekiwanego ronda na finiszu. ZDM ma w planach kolejne inwestycje drogowe

Do końca lipca powinna zakończyć się przebudowa skrzyżowania u zbiegu ul. Wyczółkowskiego i Kozielskiej.

– Zrealizowano prawie wszystkie roboty związane z infrastrukturą podziemną. Dobiegają końca prace przy przebudowie przystanku autobusowego, a na montaż oczekują słupy oświetleniowe – informuje Jadwiga Stiborska z Zarządu Dróg Miejskich w Gliwicach.

Drogowcy zapewniają, że na półmetku wakacji rondo powinno być gotowe do użytkowania. Na razie, jeszcze przez kilka tygodni kierowcy muszą być przygotowani na zmiany w organizacji ruchu. Szacunkowy koszt inwestycji to ok. 5 mln złotych, choć dokładna kwota będzie znana po zakończeniu i rozliczeniu przedsięwzięcia.

Jedno z najniebezpieczniejszych w Gliwicach

Inwestycja ma szansę wydatnie przyczynić się do wzrostu bezpieczeństwa na feralnym skrzyżowaniu. Każdego roku dochodziło tu do kilkunastu kolizji i wypadków. Długi odcinek prostej drogi, w połączeniu z dużym ruchem samochodów wyjeżdżających ze strefy ekonomicznej był jak tykająca bomba. Ryzyko wypadku gliwicka policja określała, jako “ogromne”. O przebudowę skrzyżowania wielokrotnie wnosili mieszkańcy Brzezinki. Drogowcy najpierw jednak wprowadzili rozwiązania zastępcze: dodatkowe oznakowanie i ograniczenie prędkości do 40 km/h. Szybko okazało się, że te działania nie były wystarczające. Wreszcie, po wielu latach oczekiwania, przebudowa ruszyła na przełomie 2017 i 2018 roku.

– ZDM bezustannie, na administrowanych drogach podejmuje szereg zadań, zmierzających nie tylko do usprawnienia układu komunikacyjnego w mieście, ale przede wszystkim poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego – przekonuje Jadwiga Stiborska. – Być może nie są to zawsze działania spektakularne, dostrzegane przez społeczność w skali całego miasta, jednak z całą pewnością mają duże znaczenie – dodaje.

W najbliższym czasie ZDM przystąpi do przebudowy słynnego “Pajączka” u zbiegu m.in. ul. Siemińskiego i Daszyńskiego. Na skrzyżowaniu pojawi się m.in. sygnalizacja świetlna. Zapowiedź ta wywołała sporo kontrowersji wśród internautów, zarzucających pomysłowi m.in. ryzyko powstawania zatorów drogowych i niepotrzebne wstrzymywanie ruchu samochodów kolejnymi “światłami”. Wydaje się jednak, że klamka już zapadła, a przetarg na wykonanie modernizacji zostanie ogłoszony jeszcze w tym roku.

Najbliższe plany ZDM

W najbliższych planach ZDM znajdują się także budowy lub przebudowy następujących skrzyżowań:
– budowa ronda na skrzyżowaniu ulic: Bojkowska, Rolników.
– budowa sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu ulic: Tarnogórska, Olszewskiego, Kurpiowska.
– rozbudowa skrzyżowania wraz z modernizacją sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu ulic: Toszecka, Myśliwska, Pionierów.
– budowa dwóch łącznic mających na celu usprawnienie ruchu i poprawę bezpieczeństwa na skrzyżowaniu ulic: Tarnogórskiej i Jana Nowaka Jeziorańskiego.
– przebudowa skrzyżowania polegająca na zmianie istniejącej geometrii wraz z budową sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu ulic: Zabrskiej, Hutniczej i Błogosławionego Czesława.
– budowa azyli dla pieszych, przeniesienie przejść dla pieszych, przebudowa zatoki autobusowej – w ciągu ul. Andersa.

Michał Szewczyk

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Beton
Beton

Droga Pani Jadziu z ZDM Zapewniam Panią, że Wasze działania, te spektakularne i te mniej spektakularne, są dostrzegane przez społeczność. Są one również odpowiednio oceniane przez ową społeczność. Wystarczy czasem posłuchać ludzi lub poczytać sobie komentarze pod artykułami w internecie ( oczywiście odsiewając hejty i komentarze nie na temat ), potem wyciągać wnioski z tego, co społeczność dostrzegła. Jeszcze bardziej dostrzegane zdaje się to, co nie zostało zrobione. Na siłę bierzecie się za niepotrzebne nikomu inwestycje takie, jak przebudowa pajączka, a inne ważniejsze potrzeby leżą odłogiem. Zabrska i Jagiellońska po prostu straszą i przypominają Gliwice powojenne, Portowa ledwo się trzyma… Czytaj więcej »

Jadzia
Jadzia

Marudzisz synu…

Jest faja
Jest faja

Z czytania komentarzy pod artykułami jedyne czego można się dowiedzić, to jak duża jest ilość kompletnych idiotów na świecie.

ers
ers

@Beton
Można jeszcze dodatkowo wymienić Plac Piastów, który po prostu woła o pomstę do nieba. Ale dla ZDM większym problemem jest “pajączek”, na którym jeszcze chyba nigdy nie uświadczyłem jakiejś trudnej sytuacji.

Beton
Beton

@ERS, masz 100% racji, jednak zakładam, że Plac Piastów i plac przed dworcem PKP, zostaną zmienione po wybudowaniu centrum przesiadkowego. Mam przynajmniej taką nadzieję.

Jan
Jan

Po wybudowaniu tego centrum przesiadkowego planowanego i obiecywanego od 2000 roku?

black_horse
black_horse

I łącznika Dworcowej z Tarnogorską

Gliwice
Gliwice

@ers
To poczytaj komentarze z przeszłosci tzn zaraz po oddaniu pajączka-a że trudne, a że niebezpieczne. Po latach sie nauczyliscie, przyzwyczailiscie i jest super. Jak wam wierzyc zatem? Wystarczy zbudowac a po latach sami zrozumiecie i sie nauczycie. Nawet polochacie nowa hale

ers
ers

@Gliwice
Zygmunt, to ty?? Nie wierzę….

Max von Plauen
Max von Plauen

Pani Jadwigo . A jak tam w planach przedwyborcza ściema dotycząca remontu ul. Jagiellońskiej. Dokumentację w ciągu dwóch lat chyba już zebraliście ? Pani Jadwigo proszę i błagam o “słowo przedwyborcze” na ten temat.

black_horse
black_horse

A po co pajączka chcą ruszać? Za dużo publicznych pieniędzy ma miasto na zbyciu ? Niech najpierw niektóre ulice doprowadza do cywilizowanego stanu.

Yamahara
Yamahara

Za wszelkimi przepudowami są ci którzy wsiadając do auta mózg zostawiają w domu. Ronda jeszcze niema , a znajdują sie mądrzy inaczej którzy już jeżdżą jak na rondzie tym samym wymuszając pierwszeństwo . Co pokazuje ze nikt na zanki nie patrzy tym samym dowodząc ze nic to nieda ,i tak będą tam wypadki … Logiki ludzi nieda sie przebudować , sory . Do pajączka tez nic niemam , nigdy tam problemu nie miałem ;)

Gliwiczanin
Gliwiczanin

Głupie gadanie, skoro skrzyżowanie od lat jest kolizyjne, to oznacza, że trzeba zmienić jego organizację. Skrzyżowanie Kozielskiej i Wyczułkowskiego było mega niebezpieczne, rondo samo w sobie wymusi zmniejszenie prędkości, a wyjazd ze strefy i od Kozłowa stanie się dużo prostszy, bo do tej pory był to po prostu dramat, zwłaszcza od Kozłowa, gdzie widoczność ograniczona lasem, a do tego obniżenie terenu sprawiające, że samochody jadące od Gliwic były niewidoczne. A pajączek, tu zgodzę się, że kolizyjny to on aż tak bardzo nie jest, ale przy okazji remontu usunięte zostanie niepotrzebne już torowisko tramwajowe. Myślę, że przebudowa tam nie jest potrzebna,… Czytaj więcej »

Egon
Egon

Na skrzyżowaniu dochodziło do wypadków i stłuczek, co nie oznacza, że skrzyżowanie było technicznie trudne do pokonania. Nie zgadzam się z pierwszą częścią Twojej wypowiedzi,- a to dlatego, że właśnie argumentacja Yamahary wyjaśnia kwintesencję problemu. Ludzie widzieli tam to co chcieli zobaczyć. Co niektórzy już mają rondo mimo, ze znaki jasno definiują z czym faktycznie mamy do czynienia. Identycznie sprawa się ma z kwestią widoczności na odcinku od Kozłowa. Zauważenie znaku i stosowanie się do jego zasady powoduje, że skrzyżowanie pokonujesz z miejsca gdzie widoczność jest właściwa i wcześniejsze zadrzewienie jest już bez znaczenia Nie mniej, rondo niebawem wystartuje i… Czytaj więcej »

W tym mieście to akurat norma, że nie słucha się głosu mieszkańców.

O niektórych planach to się już słyszy od lat ;)

oszołomiony oszołomstwem
oszołomiony oszołomstwem

Azyle dla pieszych na Andersa ?? Brawo wy.

No nareszcie zwężą Andersa. To jedna z ostatnich szerokich ulic w mieście bez wysepek. Polecam zapory czołgowe, albo przy tabliczce „Gliwice” dodać znak „zakaz ruchu” – poprawa bezpieczeństwa gwarantowana i będzie w duchu wprowadzanych obecnie zmian

"Robi się"
"Robi się"

cyt. dobiegają końca prace przy przebudowie przystanku autobusowego (kon. cyt) HOSANNA ! Jestem w niebie po przeczytaniu tak istotnego newsa. Pani Jadwigo . Postarajcie się aby przestanek tym razem był legalny . Nie tak jak ten pod Hotelem Qubas

lolo
lolo

w szczegolnosci, ze na wyjezdzie z przystanku staja nagminnie autobusy z niemieckimi wycieczkami.
moze by pomyslec o miejscu parkingowym dla wycieczek autobusowych.

MariannaA
MariannaA

Pięknie! A kiedy w planie znajdzie się skrzyżowanie rodem z Misia: Dworcowa-Mikołowska-Jana Pawła-Dunikowskiego-Basztowa?

Beton
Beton

A jaki jest problem z tym skrzyżowaniem ? Chyba ZDM musi go jakoś wykreować

krzysztof
krzysztof

wszystko czego się tknął ten osobnik zf powinno się poddać pod NIK lub prokuraturę i rozliczyć

Ciekawe jak na tym obniżonym odcinku zadziała odprowadzenie wody bo przy ostatnim deszczy po 2 min opadów było tam jezioro :/

Imiu
Imiu

“– budowa ronda na skrzyżowaniu ulic: Bojkowska, Rolników.” – tam już się buduje od 20 lat, no może trochę więcej, zabytkowa kamienica od 2-3 lat stoi pusta i czeka na wyburzenie, zaraz przy rondzie ma być Pierwszy w Bojkowie Plac Zabaw dla dzieci (o pareczku nie wspomnę bo tam plac zabaw jako tako był jeszcze za Niemca). W sumie krótka Bojkowska ulica ma już 2 ronda, teraz ma być po XX latach 3 a zaraz później zmienią skrzyżowanie świetlne na rondo (BO TRZEBA ZAROBIĆ)- oczywiście inwestycje słuszne ale Samo skrzyżowanie na Bojkowskiej poprawiali 3-4x (wyjazdy z Tesco itd) więc i… Czytaj więcej »

Szpagin
Szpagin

– budowa dwóch łącznic mających na celu usprawnienie ruchu i poprawę bezpieczeństwa na skrzyżowaniu ulic: Tarnogórskiej i Jana Nowaka Jeziorańskiego.

Ktoś wytłumaczy mi o co z tym chodzi? Zjazd z jednej drogi na drugą jest tu możliwy we wszystkich kierunkach. Może chodzi nie o Tarnogórską, a Toszecką?

Ampuła
Ampuła

Jeśli Pani Jadzia zapłaci że własnych środków pieniężnych to zgodzę się na remont zajączka. W innym przypadku to wyrzucenie pieniędzy w błoto.

Ampuła
Ampuła

* pajączka

Ampuła
Ampuła

Zgódź się na przeszczep mózgu, bo masz w czaszce błoto uniemożliwiające osiągnięcie choćby własnego nicka. Może być nawet od zajączka. Starczy ci.

ja
ja

Przebudową Pajączka powinien zająć się NIK

Ewa
Ewa

Dlaczego?

Von Pis
Von Pis

Dlatego, że skrzyżowanie jest zbyt skomplikowane dla pisowskiego Fussvolku. A przecież ta hołota teraz rządzi.

Jerzy
Jerzy

Dlaczego wiedziałem że musi się znaleźć jakiś osobnik który wszystko zrzuci na PiS i jest to tylko kwestia czasu? I nie myliłem się. Już jest idiotyczny wpis. Idiotyczny, tym bardziej że nasz “księciunio” ma tyle wspólnego z PiS ile inteligencji ma autor tego wpisu

ewa
ewa

a mógłbys bardziej merytorycznie ?
wiesz co to znaczy NIK ?

Adam
Adam

Te skrzyżowanie jest regularnie przebudowywane z naszej kieszeni, właśnie dlatego Sz. Ewo. Nie można trwonić pieniędzy publicznych!

Ja
Ja

Toszeckiej, Myśliwskiej i Pionierów również.

ja234
ja234

Proponowałbym również zdm-owi żeby postawili progi zwalniające na większości glajwickich dróżek.Ponadto, należałoby postawić światła dla pieszych oraz fotoradary.
Ewidentnie widać, że zbliżają się wybory, doradzałbym urzędasom żeby pracowali ostro nie tylko od wyborów do wyborów.

gość
gość

Co za matoł-“”Ewidentnie widać, że zbliżają się wybory, doradzałbym urzędasom żeby pracowali ostro nie tylko od wyborów do wyborów.” No właśnie-niech nie pracują od wyborów do wyborów tylko pomiędzy wyborami, albo zaraz po wyborach, albo nie -niech ostro pracują w trakcie wyborów.

Glajwickie Komentatory buahahahahahahahahahah