Były drzewa, są samochody. Wycinka pod Centrum Onkologii budzi sprzeciw mieszkańców

W okolicach Centrum Onkologii łącznie zostanie lub częściowo już zostało wyciętych 30 drzew.

Drogowcy tłumaczą się złym stanem fitosanitarnym drzew, pobliskie Centrum Onkologii zapewnia, że o wycince nie miało pojęcia, a obrońcy drzew wymieniają kolejne zastrzeżenia.

– W sumie usuniętych zostanie 30 drzew. O tym fakcie zdecydował tylko i wyłącznie zły stan fitosanitarny. Drzewa są zamierające, mają zachwianą statykę. Stwarzają zagrożenie dla bezpieczeństwa ludzi i mienia oraz ruchu drogowego- tłumaczy Jadwiga Stiborska z Zarządu Dróg Miejskich w Gliwicach i podkreśla, że wycinka odbyła się za zgodą Marszałka Województwa Śląskiego. – W oczekiwaniu na uzyskanie decyzji (marszałka – red.), w rejonie Centrum Onkologii w Gliwicach przewróciły się trzy drzewa – dodaje.

Obrońcy drzew mają jednak wątpliwości co do intencji wycinki i sugerują, że drzewa – przynajmniej częściowo – zniknęły po to, by pod Onkologią mogły powstać miejsca parkingowe.

– Są powody żeby przypuszczać, że głównym powodem wycinek nie jest troska o zdrowie drzew i bezpieczeństwo ruchu, tylko zwiększenie liczby miejsc parkingowych. Oczywiście Onkologia ich potrzebuje, ale czy na pewno kosztem rosnącej od dziesięcioleci alei drzew? A jeśli nawet, to czy nie warto powiedzieć to wprost i otwarcie? – piszą na facebook’owym profilu “Ratujmy Lipy”.

Ich zdaniem nie ma pewności czy ZDM przeprowadził odpowiednie ekspertyzy dotyczące chorób drzew.

– Dostajemy sygnały od mieszkańców że wycinane są drzewa w dobrym stanie. Drugą kwestią są nasadzenia. Na miejsce drzew wyciętych wbrew deklaracjom ZDM nie pojawiają się nowe, tylko miejsca parkingowe. Tak było w przeszłości a teraz podejrzewamy że będzie podobnie – komentuje Jakub Słupski ze Stowarzyszenia Gliwickie Drzewa.

Termin nasadzeń zastępczych został wyznaczony do 31 grudnia 2018 r. Drzewa (lipy) zostaną posadzone w pasach drogowych. Nie ma jednak pewności, że nowe sadzonki pojawią się tam, gdzie dokonano cięcia.
– W chwili obecnej trudno określić konkretne miejsca wzdłuż ul. Wybrzeża Armii Krajowej – enigmatycznie informuje ZDM.

Na razie w miejscach po usuniętych drzewach powstają miejsca postojowe z nawierzchnią z przepuszczalnych płyt ażurowych. Centrum Onkologii zmaga się od lat z brakiem odpowiedniego parkingu, który pomieściłbym samochody pacjentów placówki. Okazuje się jednak, że Centrum Onkologii o planowanej wycince nie zostało powiadomione.

– Miejsc parkingowych rzeczywiście brakuje, ale szukamy ich na własnym terenie – poinformowali nas przedstawiciele CO.

O działaniach przy ul. Wybrzeża Armii Krajowej nie była poinformowana też Rada Osiedlowa Śródmieście.

Michał Szewczyk

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
MIchal
MIchal

mozna zainwestowac I z tylu, na tych bagnach zwanych parkingiem wybudowac 4-5 pietrowy parking ktory raz na zawsze rozwiaze problemy z parkowaniem.

baca
baca

Żeby się zwrócił, to godzina parkowania musiałaby kosztować 5 zł. Z drugiej strony, dlaczego miasto sponsorować parkowanie przyjezdnym?

Joe
Joe

Pokaż zgrubne obliczenia. Jeśli wyjdzie 5 zł, to trudno — niech tyle kosztuje.

Jura
Jura

Spytaj czy kasy z niepobieranych od korporacji podatków nie starczyło by na 5 takich parkingów (darmowych)
I obyś nie musiał kiedyś jezdic do innego miasta do szpitala. (choroba to droga impreza i nie zawsze ma się dość środków)

filipczatorek
filipczatorek

Instytut ma dołek, z czego ma zainwestować? Parking czy wysokospecjalistyczne świadczenia? Wybierz pacjencie gdy przyjdzie Ci się u nas leczyć…

Joe
Joe

Inwestor prywatny? Instytut udostępnia teren na 10 lat i ustala, że maksymalna stawka za godzinę parkowania nie może wynosić więcej niż X zł (+indeksacja wg. inflacji). Po 10 latach parking przechodzi na własność instytutu. Inwestor odpowiada za parking jeszcze przez X lat (żeby nie było, że po 10 latach instytut otrzyma zdewastowany parking)

zyz
zyz

Licząc na strasznie szybko: inwestycja z powiedzmy 5mln. 100 miejsc. 10 lat.
Czyli: 13,69zł od miejsca/dobę, żeby po 10 latach wyjść na zero (nie uwzględniając niczego).
Będą chętni inwestorzy prywatni?
Pomóc powinna raczej jakaś fundacja …

ja
ja

Licząc nawet 14 zł/dobę na takim parkingu wychodzi nam średnio 1,75 zł/h. W gliwickiej strefie B doba parkowania kosztuje 8,90 zł. Godzina parkowania na miejscach parkingowych budowanych przez miasto to zatem ok. 1,11 zł/h. Jestem pewien, że wiele osób wybrałoby parking przy samym Centrum Onkologii, blisko wejścia, zwłaszcza gdyby był to parking zadaszony. 5 zł różnicy za dobę parkowania, to nie majątek.

zyz
zyz

Wszystko pięknie, tylko były to obliczenia nie uwzględniające niczego: czyli bez inflacji, BEZ ZYSKU. Żaden inwestor charytatywnie nie zrobi inwestycji za parę baniek, żeby po 10 latach wyjść na zero i oddać parking. Nie uwzględniamy nawet kosztów bieżącego utrzymania obiektu.
Inaczej mówiąc: spodziewam się, ze cena minimum x3.

Joe
Joe

Wg Twoich założeń miejsce parkingowe wychodzi po 50 tys. 50 tys. za +/- 15 metrów kwadratowych to chyba trochę drogo – w podobnych cenach może być metr mieszkania.

Rak Nieborak
Rak Nieborak

Instytut jedzie na minusie, zjada własny ogon oszczędności.

Urko
Urko

Zamiłowanie do wycinania drzew w Gliwicach świadczy moim zdaniem o jakiejś głębokiej psychozie panującej w ZDM . To po prostu nie może być przejaw aktywności zdrowych psychicznie ludzi …

silverariel
silverariel

100% racji! A dlaczego na bieżąco nie przycina się pielęgnacyjnie drzewostanu, wtedy nie drzewa nie mają zawchwianej statyki ( pusty śmiech)

zyz
zyz

Żeby daleko (od ZDM) nie szukać: taka np. ul. Płowiecka – obsadzona klonami, które nie widziały strzyżenia od lat. Te, które nie uschły po remoncie ulicy parę lat temu oczywiście.

ja
ja

Wychodzą za założenia, że po co przycinać, po co sprzątać liście, po co dbać itd., skoro można wyciąć, zabetonować, zaasfaltować i mieć spokój na zawsze. Drzewa trzeba doglądać. A bez drzew można się rozsiąść wygodnie w biurze i popijać kawkę.

gliwice212
gliwice212

powietrze jest czyste to można wycinać. Gorzej jakby był smog albo jakieś duże zanieczyszczenie to trzeba by się było zastanowić. W ZDM raczej nie ma jakiejś psychozy strachu o zabrudzone powietrze w Gliwicach. Więc rżnąć ( w zamian pewnie posadzą w lesie Łabedzkim kilka sosen w zamian za jedno 50letnie drzewo :)

by gliwiczanom żyło się lepiej
by gliwiczanom żyło się lepiej

Ja uważam, że nasi urzędnicy z manią wycinania drzew w koszmarnie zanieczyszczonym mieście mają zachwianą statykę i umysł.

Urlyk von Jungingen
Urlyk von Jungingen

Gdy czytam kolejny raz wypociny pani JJS mdli mnie.Czy dosonale opłacana z naszych podatków pierd*iposadka wyszukanym językiem musi kpić z mieszkańców ? Brutalna miejska prawda jest taka.Drzewa wycinamy parkomaty (czyt.płatne parkingi ustawiamy)Gliwice przyszłości nie ma tu.Nawet dla drzew.

Zara
Zara

I tak Gliwice walczą z zanieczyszczeniem powietrza. A wizualizacji tego miejsca jeszcze nie było ???

Wesoły Jin
Wesoły Jin

Nie wiem czy się zgadzacie ale zauważyłem dwie tendencje ZDMu: stawiają słupki (aby nie parkować) tam gdzie nie ma takiej potrzeby… abo hekatomba drzew pod parkowanie. To jak dwubiegunowość… taka choroba.

Barbara Kuśnierczyk

cały czas o tym piszę że Gliwice robią sie betonowym miastem bo ciągle znika zieleń i znikaja drzewa tak po cichu

ja234
ja234

No tak, znienacka,typowo dla urzedasów, szybka wycinka drzew.
Mają jakąś manię z niszczeniem zieleni.
Nasadzenia? serio?
Jak zwykle glajwice, ręce opadają.

Tomasz Mozgawa

Centrum miasta robi się betonowe wrr… To samo było z budową DTS wycieli masę drzew i nic nie posadzili, nawet nie potrafią zrekultywować terenu po budowie…..

z bliska
z bliska

największą porażką jest jak drzewa wycina się tak naprawdę tylko pod parkingi

Sygnalista
Sygnalista

Uprzejmie donoszę ,że w niejsce każdego wyciętego drzewa dokona się nasadzeń 10 krzaczków o wysokości 30cm.

(Sonika
(Sonika

A potem się ciągnie światłowody albo inne cuda i krzaczki aps. Tak jest u mnie. Wycięli mi również piękną choinkę zdrową choinkę bo nie pasowała do rzędu liściastych drzew.

Barbara Erfurt Proszowska

A spaliny nie zagrażają życiu.
Cholera już się nie da oddychać Z roku na rok jest coraz gorzej !

Jakub Grabowski

“BETONOWA PUSTYNIA”

Janusz Borowicz

Jawne bandyctwo w Gliwicach.

Staszek Heyda

Zwyczajnie muszą wycinać. Bez wycinania by nie istnieli. To siedzi w ich DNA.

Anna Kurzaj

Komentują negatywnie :( tylko Ci co nie muszą przyjeżdżać na onkologie z daleka.

Paweł Poździał

Nawet ci z bliska maja problemy z parkowaniem…

Klementyna
Klementyna

To właśnie dzięki tym z daleka zamieniono Gliwice w betonową pustynię. A co z ludźmi tu mieszkającymi? Czy kogoś z urzędujących to interesuje? W sprawie smogu spodziewam się kolejnego najazdu SM na gliwiczan ale na bezmyślne wycinanie reszty drzew brak zainteresowania.

Joe
Joe

Chyba nie zazdrościsz tym z daleka co przyjeżdżają na onkologię.

Klementyna
Klementyna

Nie chodzi tylko o onkologię a o rozjeżdżanie samochodami całego centrum miasta. A w otoczeniu onkologii również przydałoby się trochę zieleni. Czy nie tak? W zamian śmierdzące spaliny i hałas (np. z DTŚ-ki).

AMF
AMF

I co, w ramach ich wygody i skąpstwa sam mam iść do szpitala?

zyz
zyz

@Klementyna: Nie przez tych z daleka, tylko przez tych na miejscu. Przez ich brak wyobraźni i kompletne lenistwo. Przez nieprzygotowanie do pełnienia funkcji (jakichkolwiek, które pełnią). Itp.
Gliwiczanie Gliwiczanom zgotowali ten los.

Małgorzata Konior

A może krytykują Ci, co nie chcą jeździć na onkologie.

Urbanek Krzysztof

Małgorzata Konior Proszę o link.

Sylwia Nowak

Link do czego?

Ja nie chcę tam jeździć, chcę oddychać czymś przezroczystym, nie tym gęstym cudem, które od paru lat wypełnia widok za moim oknem od października do kwietnia.

I tak, krytykuję wycinkę.
Wystarczy za link?

Małgorzata Konior

Panie Krzysztofie nie wiem do czego mam panu podać link. Rozumiem, że bycie umysłem ścisłym zobowiązuje, ale proszę mi wierzyć zielone nie szkodzi. A jak pan pamięta z lekcji przyrody drzewa wytwarzają tlen, a samochody spaliny. Proszę sobie przypomnieć czym pan oddycha, a odpowie pan sobie co bardziej potrzebne do życia.

Andrzej Wawrzyczek

Jeśli nie chodzi o miejsca parkingowe, to za każde wycięte drzewo w tym samym miejscu powinno być posadzone nowe.

panie pytanie
panie pytanie

a jeśli chodzi o kolejny parking, to OK.?

Tomasz Kowalski

A to jest dobry stan drzew? Pl. Piastów.

Sylwia Nowak

A co ma to drzewo do tamtej ulicy?

Druga rzecz – drzewo ucierpiało przez chodnik. Robotnicy przycięli korzenie. Jak to bywa w 99% przypadków.

Jerzy Jankowski

W Sośnicy to samo tną równo !!

Mariusz Carbon

Wy**…..lać z tymi samochodami, królewicze d*py tylko wozić, przecież połowa tego złomu to ludzie którzy do parku przyjechali albo do miasta !!!

Paweł Poździał

Byłeś kiedyś w szpitalu onkologicznym? Jak nie, to się nie odzywaj na temat parkujacych.

Tomasz Pietruszka

Burza sie ci którzy nie leczyli sie na onkologii. Przyjezdza tam dużo ludzi z miejscowości z ktorych nie ma dojazdu pkp czy pks wiec pozostaje tylko samochód więc uspokoj sie facet

B. H. K.
B. H. K.

Ja się leczę, parkuję na terenie Onkologii, oczywiście nie wykręcając się od zapłaty. ZDM zniszczył piękną aleję lip.

carbon remover
carbon remover

Te, hipster, rurki masz? Soję wpierdzielasz? Student prawa?
Rzuć to wszystko i przenieś się w Bieszczady.

Barbara Ziajka

Nooo jeszcze trochę zostało drzew w Gl, za chwilę będziemy betonową pustynią.
W ostatnich latach wycina się sporo starych egzemplarzy.

Jakub Grabowski

A ile do tego czasu na całym świecie wycięto drzew aby miała Pani czym dupe powycierać, czy na czym wydrukować swoje CV czy fakturę.

Kasia
Kasia

Dowcipniś, cholera

Grzegorz Obłużny

Te drzewa powinny już dawno być wycięte. Niech Pani ruszy 4 litery i przejdzie ta ulica po wichurze..

Urbanek Krzysztof

“sporo starych egzemplarzy” – stare drzewa po to są aby je wycinać :P

Jerzy Manios

Barbara Ziajka i pupę pani wytrze listkiem na listku napisze pani cv i fakturkę

Jerzy Manios

Stare drzewa powinny być dawno powycinane ,widać co się robi po wichurach ,a i na jesieni niema komu liści pozbierać tylko gniją na chodniku natomiast po deszczach są bardzo śliskie i niebezpiecznie czy to przejść czy przejechać jest niebezpiecznie

Daniel Rybiński

No akurat obok onkologii to ciężko z parkingiem przy ulicy ale jest jeden całkiem spory przy samej onkologii wiec chyba sobie ludzie radzą?

Tomasz Pietruszka

Niestety parking na terenie onkologii praktycznie zawsze jest pełny i tam tez staje sie na drodze bo tylu pacjentów przyjeżdża.

Bogumiła Salamon

Nie radzą.

Daniel Rybiński

Mam nadzieje że przeczytają to ci ***** obrońcy drzew

Zdzisława Wacławska

Niekoniecznie ” sobie radzą” pracownicy nie mają gdzie parkować ,a codziennie Są Tłumy Przyjezdnych i jest bardzo ciężko z miejscem na parkingu,
Zresztą____ zawsze nie można dogodzić każdemu___ Bądźmy dla Siebie Ludźmi_ starajmy się nie patrzeć na wszystko tylko I wyłącznie przez pryzmat swoich potrzeb__CHORYCH JEST OGROM __ wiem,bo też TAM bywam__
życzę zdrowia wszystkim biorącym udział w dyskusji

Renata El

parking olbrzymi po co wycinać? Gliwice zawsze były najbardziej zielonym miastem śląska

Barbara Erfurt Proszowska

Berlin ogromne miasto ludzi i aut w ciul Ale drzew jest tyle że aż przyjemnie!

jarek
jarek

Po drudiej stronie Kłodnicy jest tyle miejsca, że wystarczyłoby na spory parking. Przerzucić tylko kilka kładek dla pieszych i po sprawie. Ale o takich miejscach to najlepiej Ampuła opowiada.