Centrum miasta w nowym świetle. Wrocławska na chłodno, cieplej na Wyszyńskiego

Ulice Wrocławska, Strzody, Wyszyńskiego i plac Piłsudskiego wkrótce doczekają się nowego oświetlenia ulicznego.

Miasto rusza z kolejnym etapem Masterplanu, który ma zmniejszyć zużycie energii i uporządkować charakter miejskiego oświetlenia.

“Masterplan Oświetlenia Obszaru Miejskiego Miasta Gliwice” (wykonany na zlecenie Miasta za 500 tysięcy złotych) powstał już w 2013 roku.

Na pierwszy ogień poszła ul. Pszczyńska, gdzie wymieniono 165 latarni, a arteria uzyskała charakterystyczną chłodną, ledową barwę. Nie jest ona przypadkowa.

Zgodnie z założeniem projektu takie oświetlenie ma towarzyszyć głównym arteriom komunikacyjnym Gliwic. Im bliżej starówki tym światło ma stawać się cieplejsze, osiągając w samym jej centrum pomarańczową, ciepłą barwę, kojarzącą się – jak wskazują urzędnicy – z ogniem łuczywa.

W ostatnich miesiącach, w ramach projektu przeprowadzono m.in. wymianę oświetlenia ulicy Zwycięstwa. Modernizacja ta wzbudziła jednak sporo emocji. Dla jednych dodała najważniejszej arterii miasta elegancji, ale według innych, po remoncie na reprezentacyjnej ulicy jest po prostu ciemno. Urzędnicy tłumaczą, że inwestycja pozwoliła na ograniczenie efektu tzw. “zaśmiecania światłem”. To zresztą, oprócz oszczędności był jeden z głównych celów przedsięwzięcia.

– Zadaniem Masterplanu, jako długookresowego narzędzia planistycznego, jest stworzenie podstaw do uporządkowania struktury oświetlenia w Gliwicach, nadanie mu swoistego charakteru i klimatu świetlnego, ułatwienie orientacji i czytelności w przestrzeni oraz podniesienie ogólnej jakości oświetlenia publicznego – wyjaśniała w chwili ogłoszenia Masterplanu, w 2013 roku Mariola Pendziałek, naczelnik Wydziału Przedsięwzięć Gospodarczych i Usług Komunalnych Urzędu Miejskiego w Gliwicach.

Tegoroczna kontynuacja pomysłu obejmie kolejne ulice w centrum Gliwic. W najbliższych dniach mają zostać rozstrzygnięte przetargi na modernizacją oświetlenia ul. Wrocławskiej, Strzody, Wyszyńskiego i placu Piłsudskiego.

W przypadku tej pierwszej, przeprowadzona zostanie budowa nowego oświetlenia LED nawiązującego wyglądem do zainstalowanych słupów i opraw istniejących już m.in. na ul. Pszczyńskiej czy w rejonie ulic Akademickiej, Kujawskiej, Panewnickiej i na DTŚ.

Do momentu rozstrzygnięcia przetargu trudno oszacować koszt inwestycji. Przykładowo, wiadomo że modernizacja oświetlenia ulicy Pszczyńskiej pochłonęła 1,2 mln złotych. W zamian mają przyjść spore oszczędności. A te urzędnicy wskazują właśnie na przykładzie Pszczyńskiej. Przed modernizacją zużycie energii utrzymywane było tu na poziomie 160 tys. kWh, a po wymianie to ok. 91 tys. kWh. Koszty zużywanej energii zmalały o ok. 30 tys. zł rocznie.

W kolejnym etapie “Masterplanu” Magistrat planuje modernizację oświetlenia na ul. Rybnickiej, Tarnogórskiej i Dworcowej. Projekt realizowany jest sukcesywnie wraz z otrzymywaniem środków unijnych, które według pierwotnych założeń miały pokryć do 85% budowy oświetlenia.

Michał Szewczyk

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Xsenofob
Xsenofob

Im bliżej starówki tym światło ma stawać się cieplejsze, osiągając w samym jej centrum pomarańczową, ciepłą barwę, kojarzącą się – jak wskazują urzędnicy – z ogniem łuczywa.

Ten niecodzienny efekt gliwiczanie będą mogli podziwiać “z lotu ptaka”. Oczywiście jak się nauczą latać.

Urko
Urko

Wyjdzie tak samo jak z ul. Zwycięstwa ?

Wcek
Wcek

Wrocławska na chłodno, cieplej na Wyszyńskiego a w UM całkiem gorąco aż się urzędasom w głowie pomieszało……..

Ostatni Sprawiedliwy
Ostatni Sprawiedliwy

@Wcek: UM docelowo będzie podświetlony na czerwono, żeby nikt nie miał złudzeń gdzie jest “bałagan’

Analityk
Analityk

GLIWICE PRZYSZŁOSĆ JEST TU ! Nawet w ‘zabawach dla ubogich’ Tym razem zabawa w ciepło -zimno.

guy fawkes
guy fawkes

(…) Modernizacja oświetlenia ulicy Pszczyńskiej pochłonęła 1,2 mln złotych. Koszty zużywanej energii zmalały o ok. 30 tys. zł rocznie.
Czyli po 40 latach koszty wymiany się zwrócą, pod warunkiem, że te latarnie tyle wytrzymają.

sledzio
sledzio

Malkontenci, pomyślcie choć chwileczkę.
Po pierwsze prawdopodobnie większość latarni i tak nadawała się już do wymiany.
Po drugie piszą, że dofinansowanie pokrywa do 85% inwestycji.
Po trzecie to może nic już nie wymieniajmy i nie remontujmy, bo już jest i nie opłaca się.

Świetnie, że również w tym temacie prowadzi się inwestycje.

heli1b
heli1b

To, że ktoś wykonuje swoją pracę jest zaprawdę chwalebne.
Ale są 4 przypadki, w których z chwalenia należy zrezygnować:
1) gdy praca jest wykonana niepotrzebnie lub źle (nowe oświetl. ul. Zwycięstwa, Pszczyńskiej)
2) gdy powinna a nie jest wykonana (brak podświetlenia “tańczących faunów” mimo ich remontu)
3) gdy jest niebezpieczna/szkodliwa społecznie (niektóre skrzyżowania np. Kozielska-Okulickiego; Wrocławska-Dunikowskiego-Łużycka; J Śliwki – DTŚ)
4) gdy jest absurdalnie droga (wszystkie przypadki gliwickiej pracy)

heli1b
heli1b

Najbardziej kuriozalnym przejawem źle wykonanej pracy było zastąpienie na Rynku stylowych, klimatycznych, właściwych temu miejscu latarenek tym szarym, blaszanym szitem ze zdjęcia u góry.

Asd
Asd

Bardzo mi się podoba to “prawdopodobnie”. Czyli nie wiesz w jakim stanie były słupy oświetleniowe, ale na wszelki wypadek warto sypnąć kasą na nowe – a nuż przypadkiem kilka z nich kwalifikowalo się do wymiany. Co tam, podatnicy zapłacą.

Jaś
Jaś

A kiedy remont ul Zabrskiej i tunelu z ul Getta Warszawskiego na Toszecka bo narazie cisza

Marcin Grycz

Główna ulica miasta wygląda w nocy jak prosektorium. Wystarczy mi tych genialnych wynalazków frankiewiczowskiej kliki.

heli1b
heli1b

Ach moje ulubione oprawy świetlne!
Nawiązujące do … wyprzedaży w Ikei

Paweł
Paweł

Skoda że nie pomyślą najpierw o oświetleniu na ulicach gdzie go nie ma ( Krakusa) lub tam gdzie jest w fatalnym stanie (Okrzei) tylko wymieniają lampy na ledowe tam gdzie jeszcze parę lat mogły poświecić (Wyszyńskiego i plac Piłsudskiego)

Zbigniew Wielgosz

Litości. Już na Zwycięstwa wymienili i wystarczy.

Katarzyna
Katarzyna

Na Zwyciestwa widze ciemnosc i dalej widze ciemnosc.

Jerzy
Jerzy

Jak ktoś już obliczył zwrot kosztów na Pszczyńskiej nastąpi po 40 latach, ale “tradycyjny” procent od przetargu uż “ulokowany” A po drugie barwa swiatła im bliżej rynku tym cieplejsze jak łuczywo….. No na Zwycięstwa to wam to łuczywo nieco przygasło, bo ciemno jak w …….jaksini

Przemek Zamorowski

Pora na zakup noktowizorow

Johny West

wszystkie przejścia dla pieszych powinny być oświetlone dodatkowo

AndrzejD
AndrzejD

“…modernizacja oświetlenia ulicy Pszczyńskiej pochłonęła 1,2 mln złotych. W zamian mają przyjść spore oszczędności. Przed modernizacją zużycie energii utrzymywane było tu na poziomie 160 tys. kWh, a po wymianie to ok. 91 tys. kWh. Koszty zużywanej energii zmalały o ok. 30 tys. zł rocznie. ”
…czyli te nowe latarnie zwrócą się już po 40 latach ! i dopiero wtedy można będzie mówić o oszczędnościach.
Oczywiście teoretycznie – bo te latarnie nie dożyją 40tki.
Naprawdę geniusze ekonomiczne siedzą w Gliwickim magistracie – brawo wy !

piętka
piętka

Andrzeju jeżeliby magistrackim zależało na oszczędnościach energetycznych i materiałowych, jak twierdzą, to już

piętka
piętka

dawno uprawniony do tego zaklad energetyczny wkręcałby do istniejących rtęciówek 400W- towe Ledy .

piętka
piętka

wywalając z nich tylko dławiki, efekt jasności podobnie efektywny,że o oszczędnościach nie wspomnę, ale po co myśleć jak kolesi owskie firmy trzeba nakarmić,I tylko tyle szanowna redakcjo;)

olo
olo

MYSLELM ZE WIECEJ JUZ SIE SPIE..C NIE DA ALE JAK WIDZE MILOSCIWIE NAM PANUJACY DALEJ PSUJE

Jan
Jan

No patrzcie. A masterplanu rozwoju dróg rowerowych ani myślą realizować. Mało tego, obi wręcz postępują wbrew temu planowi, czego wyrazem są np. schody na trasie dla rowerów

Anka Proch

To będzie bardzo ciemna zima.

Michał Szaroń

Podjedź na Pszczynską i przestań sądzić pierdoly.

heli1b
heli1b

Jechałeś Pszczyńską w czasie opadów lub mgły?

Anka Proch

Przejdź się Zwycięstwa i pogadamy.

Jerzy Kozioł

Jak ktoś już obliczył zwrot kosztów na Pszczyńskiej nastąpi po 40 latach, ale “tradycyjny” procent od przetargu uż “ulokowany” A po drugie barwa swiatła im bliżej rynku tym cieplejsze jak łuczywo….. No na Zwycięstwa to wam to łuczywo nieco przygasło, bo ciemno jak w …….

Krzysztof Skiba

A mozna wiedziec kto obliczyl ten zwrot? Jakies dane, zrodlo, czy tylko piszemy zeby zaistniec?

Michał Szaroń

dokładnie jakiś zapewne amator jeżeli twierdzi że Led nię jest wielokrotne bardziej żywotne i oszczędne niż żarówki kilkusetwatowe. Nie wspominając o jasności Jakieś brednie.

heli1b
heli1b

Arterie komunikacyjne, place fabryczne i strzeżone tereny nie bez powodu oświetla się lampami sodowymi. W świetle lamp sodowych wzrasta ostrość widzenia w kurzu, mgle czy podczas opadów. Mimo, że przekłamują kolory to zwiększają kontrast i zapewniają doskonałą widoczność. Dlatego węzły autostradowe, zjazdy, rozjazdy, węzły kolejowe, niebezpieczne odcinki dróg oświetla się wysokoprężnymi lampami sodowymi mimo tego, że ledy są tańsze. Jasność zwłaszcza we mgle czy w czasie opadów bywa przeszkodą, co widać doskonale na Pszczyńskiej właśnie. W czasie deszczu nie da się tam jechać. Zna też to zjawisko każdy kierowca, który próbował we mgle włączyć światła drogowe. Na drogach, głównym czynnikiem… Czytaj więcej »

piętka
piętka

Twoim wypocinom tutaj heli, zaprzeczają producenci aut, którzy swoje nowoczesne autka masowo wyposażają w Ledy, głownie reflektory;)

heli1b
heli1b

Nie mają takiego zakazu. Oni też chcą taniej. Poza tym jest różnica między świecącymi wybiórczo reflektorami samochodowymi a mającym oświetlać dookólnie oświetleniem ulicznym.

piętka
piętka

Mylisz się, bo zainstalowanie Ledów w autkach jest również kosztowne, ale ich amortyzacja jest długoletnia i bez kosztowna, a i akumulatory odpoczywają.
Pszczyńska jest przykładem, ze na ulicach nie należy instalować tzw. Ledow zimnych bo jest z nimi taki efekt. Takie Ledy sprawdzają się b.dobrze przy oświetleniu placów, parkingów, chodników itp.
Projektant tego oświetlenia to jakiś niedoświadczony amator;) powinien bezzwłocznie wymienić te zimne Ledy na ciepłe, które barwą przypominają, te dotychczasowe uliczne sodowe i od razu nie będziesz miął okazji do narzekania;)

heli1b
heli1b

Przepraszam, ale to Ty się mylisz. Ledy same w sobie są tanie. Ich instalacja również. Mogą być zasilane standardowym napięciem (nie wymagają przetwornic), choć jak znam życie to i tak dla oszczędności energii zasilane będą impulsowo. Droższe może się okazać opracowanie i wdrożenie do produkcji masowej tzw. adaptacyjnych lamp zespolonych nafaszerowanych kamerami, nawigacją i rozmaitymi czujnikami. Wdrożenie lamp, które w razie konieczności podetrą nawet tyłek kierowcy zawsze jest drogie. 25 lat temu żeby kupić zwykłą czerwoną Telpod-owską CQYP40 musiałem odkładać z trzech wypłat. Dzisiaj w detalu dioda led kosztuje 10 gr. Oczywiście te dużej mocy są droższe, ale do czasu.… Czytaj więcej »

piętka
piętka

Zapewniam, że efekt jest rewelacyjny, uwierz;) Osobiście to sprawdzałem zastępując np. 250 W sodówkę 150 W Ledem , jakość oświetlenia zdecydowanie lepsza mocniejsza. Ty nazwałeś przetwornicą, dławik o którym ja wspomniałem. Po prostu oprawkę E40 do Ledow, zasila się tak samo, jak dawniej żarówki energochłonne. Faktycznie dziś ceny żarówek Ledowych zdecydowanie obniżono, ale ceny kompletnych opraw Ledowych nadal powalają. Prawdą jest, że sa leciutkie. ale jak wywalisz z lamp rteciowo-sodoych dławiki i inne w nich zbędne klamoty, to wagowo nie ma różnicy. Heli dziękuję za pożyteczną wymianę doświadczeń i pozdrawiam.

heli1b
heli1b

Nie kwestionuję zasadności używania ledów. Postęp jest nieunikniony i z małymi wyjątkami, dobry. Złości mnie jedynie jak nieumiejętnie się go wdraża, czasem pogarszając istniejący stan rzeczy. Uważam, że z tej całej zabawy w ciepło/zimno korzyść żadna a tylko pogorszy się miejscami jak na Zwycięstwa bo jakiś “fachowiec” czegoś nie doczytał. PS. Pisząc o przetwornicy miałem na myśli przetwornicę. Powinienem napisać – nie wymagają przetwornic jak ksenony – bo do ksenonów chciałem się odnieść. Pomyślałem ale nie napisałem. Ale z tym dławikiem to fakt, gdy chcemy przejść na ledy czy zwykłe goliaty trzeba je pominąć i można to było zrobić na… Czytaj więcej »

Asd
Asd

Stosowanie świateł typu full-led jest często krytykowane przez wielu kierowców. Dlatego cześć producentów zrezygnowała z montowania ledów do świateł mijania czy świateł drogowych, montujac ledy wyłącznie w światłach dziennych, pozycyjnych, kierunkowskazach itd.
Pozostali producenci ulegają po prostu presji klientów, dla których zużycie paliwa jest ważniejszym czynnikiem niż bezpieczeństwo.

Jerzy Kozioł

Panowie Skiba i Szaroń. Wyliczenia to proste działanie matematyczne. Dane można przeczytać w tekscie informacji. Dla leniwych koszt latarnii na Pszczyńskiej to 1,2 miliona złotych. Roczna oszczędność podana przez UM to 30 tyś.zlotych. Czy jeszcze coś wyjaśnić ?

Michał Szaroń

Czyli stare latarnie mające kilkadziesiat lat mają szpecić nowe ulice i zagrażać często ludziom nie mówiąc o ilości prądu jaki pochłaniają?? Czy wg Pana trzeba zamontować nowe- stare betonowe niby tańsze w co nie wierzę latarnie ???

asd
asd

A w jaki to sposób latarnie zagrażają ludziom? Były już teorie o drzewach atakujących niewinnych kierowców, teraz dowiadujemy się o zagrożeniu ze strony latarni. Co będzie następne – budynki? Wkrótce się okaże, że trzeba kamienice w centrum wyburzać, bo są niebezpieczne dla mieszkańców. I oczywiście trzeba wybudować nowe, według projektu Frankiewicza. Bo wszystko w mieście musi być według jego wizji.

Jerzy Kozioł

Panie Szaroń widzę że ma Pan poważne problemy z logiką. Nic nic nie pisałem o tym co Pan w tej chwili przedstawia jako argument. Odpowiedziałam jedynie na Pańskie niejasności dotyczace wyliczeń ktorymi jako argumentem chwali się UM. I tyle w temacie

Marcin Grycz

A w czym to te latarnie tak zagrażały ludziom?

ja234
ja234

Zamiast wydawać kasę na pierdy w rodzaju “masterplanu” oświetlenia miasta, powinni dofinansować szpitale.
” Zadaniem Masterplanu, jako długookresowego narzędzia planistycznego, jest stworzenie podstaw do uporządkowania struktury oświetlenia w Gliwicach, nadanie mu swoistego charakteru i klimatu świetlnego, ułatwienie orientacji i czytelności w przestrzeni oraz podniesienie ogólnej jakości oświetlenia publicznego – wyjaśniała w chwili ogłoszenia Masterplanu, w 2013 roku Mariola Pendziałek, naczelnik Wydziału Przedsięwzięć Gospodarczych i Usług Komunalnych Urzędu Miejskiego w Gliwicach.”Masakra, totalny bełkot, masło maślane…porażka.Po prostu kolejna bzdura w wioseczce na wstecznym.

heli1b
heli1b

Zwłaszcza to “ułatwienie orientacji i czytelności w przestrzeni”, które dotyczy chyba wyłącznie pilotów. Teoryjka naciągana równie mocno, co “środki antygaraffiti obłożone wyjątkowymi obostrzeniami”

ja234
ja234

Ułatwienie orientacji może coś dać w przypadku mieszkańców, ale nie w przypadku przyjezdnych, którym nic nie będzie mówiła barwa światła.
Ogólnie jedna wielka bzdura i totalny bełkot. Powinni wysyłać urzędasów na podyplomówki z komunikacji społecznej.

heli1b
heli1b

Ot, okazja do wystawienia kilku fajnych faktur trafiła na podatny grunt a wygenerowanie odpowiedniego uzasadnienia to w, słynących z fantazyjnych urzędników, Gliwicach najmniejszy problem.

piętka
piętka

No ale z satelity będzie tęczowo widać, to i Timmermans z komisji unijnej będzie bardzo zadowolony:)

gliwiczanin
gliwiczanin

Niech Frankiewicz zajmie się poważnymi skrawaniem dla tak dużego i ważnego miasta w naszej śląskie aglomeracji. Bo widzę, że ms razie ten człowiek zachoruje się jak dziecko bawiąc się w kolory światła latarni tak jak, by to było najważniejsze.

gliwiczanin
gliwiczanin

* sprawami

Observer
Observer

No cóż, miasto będzie coraz ciemniejsze… Zimne światło? Zatem jak władza w Gliwicach, chłodna i niedostępna.

kowalski
kowalski

wydali 1 200 000 zł a oszczędności to 30 000 zł rocznie….! czyli za 40 lat bedzie na zero! brawo nasi dzielni pracownicy magistratu!

Jakub Lisowski

A na Częstochowskiej kiedy wymienia?

Piotr Leszkoven

A kiedy oswietlenie na Rybnickiej od zjazdu na A4 do skrzyżowaniu z Żurawia i Kilinskiego?