Co może powstać na terenie obok CH Europa Centralna? Cenę nieruchomości obniżono o kilka milionów złotych

Piotr Krajewski - Fotografia Architektury / Architectural Photography

Należące do miasta tereny inwestycyjne przy węźle autostradowym w Sośnicy ponownie wystawiono na sprzedaż. Próby ich zbycia podejmowane były już w poprzednich latach, najwyraźniej nieskuteczne. W bieżącym podejściu cenę wywoławczą nieruchomości obniżono z 20 na 13 mln zł. Czy teraz znajdą się chętni na zagospodarowanie działek?

 
Grunty te znajdują się obok centrum handlowego Europa Centralna. Na nieruchomość składa się sześć działek – 537/(1/2/3) i 538/(1/2/3) w obr. Ligota Zabrska, tworzących razem kształt zbliżony do prostokąta, o łącznej powierzchni blisko 2,3 ha.

– Nieruchomość położona jest w odległości około 5 km od centrum Gliwic, przy autostradzie A1 i A4, w pobliżu drogi krajowej nr 44. Sąsiedztwo nieruchomości stanowi Centrum Handlowe „Europa Centralna” oraz tereny przemysłowe. Działki są niezabudowane, porośnięte w części drzewami i krzewami. W północnej części przebiega droga wewnętrzna – czytamy w ogłoszeniu o sprzedaży. W zasięgu nieruchomości przebiegają sieci uzbrojenia terenu – gazowa, kanalizacyjna, elektroenergetyczna, wodociągowa, a także sieć telekomunikacyjna.


Co tu może powstać?

Działki znajdują się w Gliwickim Obszarze Gospodarczym, na obszarze oznaczonym w MPZP jako 01UCP, co oznacza: tereny zabudowy usługowej, w tym rozmieszczenia obiektów handlowych o powierzchni sprzedaży powyżej 2000 m2, oraz obiektów produkcyjnych i magazynów. Jego przeznaczenie podstawowe to usługi handlu detalicznego i hurtowego, gastronomii, turystyki, kultury, sportu i rekreacji, administracji w tym biura, oraz stacje paliw, obiekty produkcyjne oraz magazyny.

Wysokość obiektów budowlanych, które powstaną na tej nieruchomości, nie może przekroczyć wysokości bezwzględnej 298,75 m n.p.m., w związku z występowaniem przestrzeni ograniczających lotniska „Gliwice”.

Nieruchomość położona jest w granicach terenu górniczego „Sośnica III”, obejmującego udokumentowane złoża węgli kamiennych oraz metanu. Według informacji uzyskanej przez Polską Grupę Górniczą do końca 2042 r. nie prognozuje się wystąpienia wpływów eksploatacji górniczej KWK „Sośnica”. Istnieje możliwość wystąpienia wstrząsów pochodzenia górniczego wywołujących przyspieszenia drgań powierzchni, które będą oddziaływały na zabudowę w „I” stopniu.

Przetarg nieograniczony na sprzedaż działek odbędzie się 9 kwietnia br. Cena wywoławcza wynosi 13 mln zł, a minimalne postąpienie 130 tys. zł. By wziąć udział w postępowaniu konieczne jest wpłacenie wadium – 1,3 mln zł. Szczegółowe informacje na ten temat można znaleźć tu.

Ogłoszenie o sprzedaży znajduje się też na stronie BIP Urzędu Miejskiego.

(żms)
fot. scr. Google Maps, MSIP Gliwice

Subskrybuj powiadomienia
Powiadom o
22 komentarzy
 najwyżej ocenione
od najnowszych    chronologicznie 
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze