Czekają nas kolejne podwyżki za wywóz odpadów? Remondis chce prawie 84 miliony złotych


W połowie października zakończył się termin składania ofert do przetargu na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych w latach 2020-2021. Wpłynęła tylko jedna propozycja cenowa – firma Remondis chce wykonać te usługi za 84 miliony złotych.

Miasto planowało przeznaczyć na cel 59 milionów. Z podobną kwotą, 59,9 mln zł udało się rozstrzygnąć zamówienie publiczne w 2017 roku. Odbiór odpadów co przetarg jest coraz droższy – w 2015 roku usługa kosztowała blisko 38 milionów zł.

Cztery lata temu jedyną ofertę do konkursu złożyło konsorcjum firm Remondis z Gliwic i Tarnowskich Gór. Dwa lata temu z kolei oferentów było dwóch – oprócz gliwickiego przedsiębiorstwa o zlecenie to starała się także firma Alba z Chorzowa, która zaproponowała o 6 milionów zł droższe wykonanie.


W bieżącym, zamkniętym już, ale nie rozstrzygniętym przetargu oferta jest tylko jedna. Remondis Gliwice zaproponował odbiór i zagospodarowanie odpadów za 83,86 miliona złotych.

Jeżeli urzędnicy zgodzą się na takie warunki i nie unieważnią zamówienia, dla mieszkańców oznaczać to będzie kolejną podwyżkę opłat.

Alternatywne rozwiązanie dla tej sytuacji zasugerował były gliwicki radny, a obecnie kandydat na prezydenta miasta Kajetan Gornig.
– Nasza propozycja: podzielimy miasto na cztery części tak, aby do przetargu na odbiór odpadów mogły startować również mniejsze firmy. Złamiemy monopol, wprowadzimy konkurencję dzięki temu zahamujemy wzrost cen – napisał Gornig w serwisie facebook.com.
Nie jest to nowy pomysł byłego radnego. Wspominał o nim już dwa lata temu w programie “advocem”.

Wzrost o 40% na mieszkańca, “zapłacą metry”

W Gliwicach aktualnie roczny koszt wywozu odpadów w przeliczeniu na 1 mieszkańca wynosi 180 zł (nie mylić z obliczoną według aktualnych stawek i metrażu nieruchomości płatnością!). Co ciekawe, w niewiele mniej zaludnionym Zabrzu, zgodnie z obowiązującą do marca 2020 umową jest to wartość niższa, bo 159 zł/osobę. W obu miastach umowy zawierano w 2017 roku, jednak gliwicką na dwa, a zabrzańską na trzy lata.

W przypadku pozytywnego rozstrzygnięcia przetargu w Gliwicach, roczna kwota za odbiór odpadów na 1 mieszkańca zwiększy się o ponad 72 zł (wyniesie 252 zł, wzrost o 40%). Jednak w naszym mieście sposób naliczania opłat za tą usługę oparto o metraż nieruchomości, a nie o liczbę jej mieszkańców, dlatego na podwyżce stawki stracą najwięcej jak zwykle samotne osoby zamieszkujące lokale o dużej powierzchni.

Więcej na temat obowiązujących stawek i metody obliczania opłaty za wywóz i zagospodarowanie odpadów w Gliwicach można przeczytać tutaj.
(żms)

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
hanek mały

Czas na zmiany. Niech Komisarz wykorzysta swoje 5 minut, złamie monopol i wreszcie ustali opłaty za śmieci od ilości, a nie od metrów, bo metry ani nie wytwarzają śmieci, ani nie jeżdżą windami (tu też płaci się od metra). Jak wreszcie stanie się normalność, to może i głosów w wyborach prezydenckich Komisarzowi przybędzie ???

Dziadek

Co ma MONOPOL firmy REMONDIS w Gliwicach z ustaleniem opłat za “śmieci” od wielkości powierzchni mieszkania czy domku?

CZERWONY KAPTUREK

Niech ten nowo powołany prezydent weźmie się wreszcie do roboty !!!!! W sprawie śmieci, sprzatania ulic, spółek miejskich itd….

rezerwa

Decyduje rada miejska a nie tylko prezydent. Rada miejska głosowała za monopolem, za liczeniem od metra kw i podwyżkami. Komisarz nie ma władzy a poza tym jest zajęty filmikami na youtube

on

W radzie miejskiiej rządzi koalicja Frankiewicza + PO, dogadani ze sobą już od co najmniej 1,5 roku. Tyle w temacie.

PREZES

Ci z PIS-u też byli za.
Tyle w temacie.

Dziadek

Zapewniam,że firmę REMONDIS NIC nie obchodzi w jaki sposób w Gliwicach są naliczane opłaty za wywóz odpadów stałych i zagospodarowanie ich!REMONDIS zaproponował za odbiór i ZAGOSPODAROWANIE tychże, kwotę 83,86 mln PLN…i jest tej firmie jak najbardziej obojętne ,skąd i w jaki sposób Gmina Gliwice zdobędzie na ten cel pieniądze!

Witek

I co w tym odkrywczego?

. . .

Metry może i nie wytwarzają śmieci i jest to nie fair względem samotnych osób, z drugiej strony podziękuj tym wszystkim spryciarzom prywaciarzom cinkciarzom którzy w dużych mieszkaniach są rzekomo sami (bo tylko starsza pani zameldowana) a dodatkowo 5 studentów niezameldowanych i niezgłoszonych, którzy wytwarzają spore ilości śmieci
Rada miejska jest świadoma że takie przekręty się dzieją (nie będę sugerował że część sama tak postępuje bo w dzisiejszych czasach mówienie prawdy może podpadać o obrazę i naruszenie “dobrego imienia”) dlatego głosowali za liczeniem od metra

US

Przecież to jest weryfikowalne. Wiem, że trzeba się trochę postarać, ale się da! Według zużycia wody i prądu można wytypować mieszkania, w których mimo deklaracji właściciela mieszka więcej osób. A wtedy nie dość, że będzie kara za śmieci, to jeszcze za brak meldunku i podatku skarbowego. A to już idzie w tysiące.

Baśka

Ja się nie zgadzam : ), zawsze zużywałam najwięcej wody w kamienicy (nie wiem, jak z prądem), mieszkamy w cztery osoby, więcej niż raz dziennie bierzemy prysznic, dużo piorę, dużo gotuję i często sprzątam, bez oszczędzania wody (póki nas jeszcze stać) , koledzy synów najczęściej przesiadują u nas i ciągle któryś sika i tak woda leci- ale za wodę już płacę, powiązanie zużycia wody ze śmieciami jest niesprawiedliwe

mieszkaniec

zadne rozwiazanie nie jest sprawiedliwe…

umknęło

Nie ma już obowiązku meldunku

ts

Dużo osób myli tu pojęcie meldunku. Wynajmuję od kilku lat mieszkanie w Gliwicach i każdorazowo zgłaszam do administracji ile osób mieszka (poprzednio były dwie, obecnie jedna) i od tego naliczane są np. zaliczki na zużycie wody. Żadna z tych osób nie jest i nie była zameldowana na tym mieszkaniu, ponieważ nie ma takiej potrzeby. Wszystko zależny od uczciwości, a administracja powinna sprawdzać prawdziwość zgłoszeń. Meldunek nie ma z tym nic wspólnego.

Tyle w temacie

Głosowali za naliczaniem od metra, bo to im gwarantuje minimum pracy. Metry nie zmieniają wartości. Są stałe. Ewidencjonujesz raz, a potem tylko kopiuj/wklej. Wygodny sposób naliczania opłat prawda?
Gdyby opłata była np. od zużytej wody, którą łatwo można przełożyć na rzeczywistą ilość osób korzystających w danym okresie z mieszkania, w efekcie ilość produkowanych śmieci urzędnik co miesiąc musiałby wykonywać pracę, a to jest nie do zaakceptowania.

Laszlo_egesz

Nie urzędnik tylko cały sztab urzędników oddelegowanych tylko i wyłącznie do tego zadania.

on

Tylko że wtedy koszty wywozu śmieci będą liczone sprawiedliwie. I cwaniak kwaterujący na lewo grupkę studentów w mieszkaniu zapłaci więcej kasy niż samotne małżeństwo zamieszkujące uczciwie na takiej samej powierzchni.
A takimi cwaniakami dodatkowo mogłaby się zainteresować skarbówka czy legalnie płacą podatek od wynajmu.

Laszlo_egesz

@on będą sprawiedliwie wysokie?

księżyc dla księży

Przynajmniej raz na coś by się przydali

Plandeczak pospolity

Znając życie i urzędników, urzędnicy zobligowaliby spółdzielnie mieszkaniowe i wspólnoty do przekazywania danych z liczników wody. Ba. całą robotę zrzuciliby na innych, więc ich status kawożłopów zostałby utrzymany.

Wrzodzisław

Oczywiście to, że koszty samych rozliczeń wzrosną horrendalnie, nie przynosząc tak naprawdę żadnych realnych korzyści nikomu – to zupełnie pisobolszewię nie obchodzi.

Dziadek

Śmieci w Rzeszowie!!! Zajmuje się tym MPGK Rzeszów sp. z o.o(jednoosobowa spółka Gminy Miasta Rzeszów-100% udziałów) Cennik w budynkach wielorodzinnych(powyżej 4 lokali) 1 osoba 15 PLN-zamieszkująca lokal niezależnie od metrażu 2 osoby 28 PLN -zamieszkujące lokal niezależnie od metrażu 3 osoby 41 PLN -“- 4 osoby 52 PLN -“- 5 i więcej osób 63 PLN -“- Jak widać można tanio i przyjażnie dla mieszkańców. W Gliwicach gospodarkę śmieciami……sprzedano Niemcom!Firmie Remondis!

gmG

@dziadek z pod klawiatury mi to wyjąłeś! Swego czasu, teraz już senator Frankiewicz opchnął miejską spółkę by się pozbyć kłopotów teraz dostaliśmy bumerangiem. Jednak Remondisowi się opłaciło zutylizował u nas przechodzone śmieciary a teraz ma monopol. Hazard, prostytucja i śmieci to interesy mafijne.

kanar

Im większa selekcja śmieci przez mieszkańców tym bardziej ceny idą do góry. Jaki jest zatem sens segregacji w domu skoro firmy takie jak REMONDIS będą doić ile się da ? Mają mniej pracy ze śmieciami już po segregacji. Ale wiadomo mało mało… Trzeba doić bardziej… Nie ma konkurencji dzięki panu co uciekł do Warszawy to takie firmy mogą podnieść ceny i o 500% . I co wy im zrobicie? NIC!

Laszlo_egesz

Ludzie mają głęboko w d…e selekcję odpadów i dlatego ceny idą w górę. Nie dociera do nich, że sami na to pracują.

Dziadek

Segregowanie lub nie ma wpływ na ceny w stopniu minimalnym…kłaniają się monopole i zagraniczne podmioty w tej branży…szczególnie niemieckie i francuskie!

Dziadek

Mogą i BĘDĄ podnosić ceny takie firmy jak Remondis….o konkurencji w tej dziedzinie w Gliwicach możemy zapomnieć!!!Śląskie Centrum Recyklingu posiada JEDYNĄ w Gliwicach -Instalację RIPOK!!! Wspólnikami Śląskiego Centrum Recyklingu są-REMONDIS sp z o.o w Gliwicach-51% udziałów i PSiUO sp. z o.o w Gliwicach-49% udziałów.W REMONDIS sp z o.o Gliwice, Gmina Gliwice jest 20% udziałowcem.
Taki rozkład sił w dziedzinie gospodarki odpadami zawdzięczamy w Gliwicach…no kto zgadnie?

Segregacja

Przyglądnij się jak wygląda segregacja na osiedlach i budynkach wielorodzinnych. Do informuj się kto jest obciążony umownymi karami za nie odzyskanie przez miasto odpowiedniej ilości odpadow danej frakcji i wtedy zabierz głos.

Perez

hahahahahahah, to juz jest smieszne :)
Moj znajomy mieszka w domu jednorodzinnym, calkiem duzym,w dodatku po rozwodzie cale 300m kwadratowych ma dla siebie. Z racji wykonywanego zawodu czasami nie ma go 2 tygodnie w domu……..ale za smieci placi kosmiczne kwoty. Ilekroc czytam tutaj o podwyzkach, zawsze slysze jego narzekania….i trudno sie z nim nie zgodzic, bo mowi ze ma problem zeby w miesiacu jeden maly kosz zapelnic.
Przyszlosc jest w Gliwicach :D

Auslander

Dokładnie, wynajmuje 6 mieszkań z tego meldunek mam tylko na jednym dlaczego mam płacić razy 6. To nie mój problem co wynajmujący robi że śmieciami, niech podrzuca na osiedla jakieś.

Laszlo_egesz

Gdyby przeprowadził się do kawalerki to miałby szansę na duże oszczędności. Ale w końcu kto bogatemu broni?

on

To my rozmawiamy o opłacie za wywóz śmieci czy ukrytym podatku od nieruchomości? Wydawało mi się, że w tej opłacie chodzi o pokrycie kosztów utylizacji śmieci. A tu się okazuje, że to sposób komunistów na ukaranie osób, które mają za dużą powierzchnię mieszkania lub domu.

Perez

czekalem az ktos znowu napisze ze jak sie nie podoba to sie ma wyprowadzic haha

Perez

To ze ktos jest bogaty, nie znaczy ze ma placic 3x wiecej za to samo co inni.

Igo

Wiec jaki sens trzymać tak wielki dom? Może warto sprzedać i kupic 4 razy mniejszy? No chyba że go stać ale po co wtedy to marudzenie o 200zł rocznie.

Tyle w temacie

Nie twój interes.

Perez

no tego jeszcze brakuje zeby ktos nam mowil w jakich domach/mieszkaniach mamy mieszkac. Nie chodzi o to czy kogos stac, chodzi o to zeby ukrucic takie absurdy.

krzysztof

konkurencja wycięta w pień przez ***** frankiewicza , to spółeczki robią co chcą , nawet w trakcie trwania umowy podnoszą ceny , bo im pozwalał gliwicki guru-i dalej chce rządzić z tylnego fotela popierając swojego kandydata.Już nawet w polityce nawet miejskiej, bez partyjniactwa się nie rządzi, ma zostać jak było – bo tak chce frankiewicz

licha

Brawa dla nowego kandyta pomysł z podziałem na 4 strefy i złamanie obecnego monopolu w punkt, tak trzymać Panie Kajetanie, czuć od razu pozytywną energię zmian!!

Beno

Tak, tak… Gornig głosował za naliczaniem opłat za śmieci od metrów kwadratowych, a nie od liczby zameldowanych osób. Podzielenie miasta na sektory w których śmieci będą zbierać różne firmy niewiele zmieni.

Auslander

Świetny pomysł, mieszkam w dzielnicy domków od Gliwicami, stać nas niech wywóz będzie częściej. Nawet jakby miał podrożeć o 50% nie ma to znaczenia.

Niech się martwi cholota z Gliwic B, jak Sośnica czy Łabędy. Głosujmy na miasto 4 prędkości! W życiu nie ma równości to niech w śmieciach też nie będzie.

Dziadek

Nic gorszego się nie może zdarzyć…jak hołota spod Gliwic pisze bzdury i na dodatek z błędami!

Cookie Monster

Przy tej okazji postuluję budowę w Gliwicach kilku punktów odbioru odpadów. Tak by można było puszkę po farbie wrzucić do jednego kosza, baterie do drugiego, plastiki do trzeciego itd. Obecnie jak chce się wyrzucić legalnie np. elektronikę to trzeba albo czekać na zbiórkę elektrośmieci albo jechać na wysypisko. W efekcie dużo ludzi wyrzuca nietypowe odpady niezgodnie z prawem. Punkty mogłyby być oczywiście bez zatrudnionego personelu, jedynie z monitoringiem.

Perez

Takie rozwiazanie maja w Holandii gdzie obecnie mieszkam. Zbieram papier oraz inne rzeczy ktore nie chce wrzucac do swojego kosza i w sobote jade odstawic wszystko na miejskie wysypisko. Za free i ile chce. Wszyscy tak robia, tworzy sie kolejka przed wjazdem….ale to bardzo wygodne i fajne rozwiazanie.

Bogna

W niedzielę wysypisko jest zamknięte.

Bogna

Taki kontener na elektronikę stał na Kaszubskiej. Ale Remondis zlikwidował go. Dlaczego?

Segregacja

Dlatego że zmieniły się przepisy i nie można w tym miejscu sladowac takich odpadów. Mogliśmy kiedyś pod domem myć swoje samochody a teraz nie możemy i w tej kwestii też musimy się dostosować.

Imiu

w Polsce chyba nikt nie słyszał o INFLACJI a tym bardziej WŁADZE GLIWIC.
Wynagrodzenia są na tak NISKIM poziomie aby było człowieka stać TYLKO (głównie) iść do OBOZU PRACY a teraz zdziwienie że ktoś CHCE więcej PLNów. Kiedyś byliśmy Milionerami a teraz mamy to SAMO tylko przecinek posunięto.

+ to że w Gliwicach mieszkańcy są Metrami a nie Ludźmi.
Dla ZUSu i wszelkich instytucji “państwowych” jesteśmy tacy sami XD

Polska to dziki Zachód Wschodu.

Asd

Inflacja uzasadniałaby podwyżkę o 10%, a nie 40%. Tak duża podwyżka wynika tylko z pozycji monopolisty, który dyktuje warunki. Urzędnicy natomiast te warunki przyjmują, jeszcze bardziej utwierdzając pozycję monopolisty.
Za kolejne 2 lata zaproponowana cena wyniesie zapewne ponad 100 mln zł. I to pomimo spadku liczby mieszkańców. Bo przecież budowane są nowe mieszkania i zwiększa się powierzchnia śmiecąca.

Imiu

w Gliwicach nie liczy się logicznie. Duża podwyżka bo taki jest klimat w City.
Zobacz ile się wydaje na BO np. malowanie krzyża za 100.000.00 PLN NETTO w Bojkowie albo Domek dla Kotka za 550zł NETTO w innej mniejszej dzielnicy oraz WC…za qpe PEelEnos NETTO.

Nigdy nie szukaj racjonalnej odpowiedzi w TY kraju.
Podaje w NETTO bo widziałeś kiedyś normalnie podaną cenę w źródle?

kanar

Rozwalić układy i układziki. Uciąć w zarodku powiązania spółek między sobą. Odchudzić kadrę, pozwalniać prezesów i ich gabinety ! Podziękować już leśnym dziadkom siedzącym na stołkach od lat 80. WYCZYŚCIĆ MIASTO PO LUDZIACH EPOKI GENERAŁA F.

ToBi

Remondis to część gliwickiego układu, jest współwłasnością miasta, więc podwyżki funduje nam sam UM. Pewnie nie za darmo.

Dziadek

:)

Dziadek

To,że REMONDIS jest współwłasnością Gminy Gliwice( w wysokości 20% udziałów)…to jeszcze pół biedy ;).
Dopiero fakt,że Śląskie Centrum Recyklingu(-posiadającego jedyną w Gliwicach RIPOK) będącą współwłasnością REMONDIS Gliwice-51% i Gminy Gliwice-49%……czyni,że Gmina Gliwice znalazła się(jeśli chodzi o zagospodarowanie odpadów) w bardzo głębokiej i czarnej dziurze!

Gliwiczanin

Pan Senator się wyżywi a hołota morda w kubeł i płacić !!!

Edmund

zgadza sie motłoch nie ma nic do gadania niech płaci

Cliper

Podział na mniejsze firmy typu lelum polelum kończą się podpaleniami składowisk lub zasypywanie ich w opuszczonych kamieniolomach(Wielowieś)

RealistA

Krótko i na temat: pretensje o podwyżki ja mam do gliwiczan głosujących na KO. To KO ma większość w Radzie Miasta i to KO zagłosowała za podwyżkami!!! To tak dla przypomnienia, gdyby ktoś tu “wypalił’, że: ” to wina Kaczyńskiego’… Jak się dziś okazuje są sposoby na uniknięcie podwyżek. Winszuje gliwiczanom i proszę teraz pretensje mieć do swoich radnych , na których głosowaliście albo do siebie. Życzę refleksji przed kolejnymi wyborami…

:(

Czyli wina Tuska :-)

kanalia52

Znajomi królika zadowoleni.

MPGK mowi to cos komus

remondis robi co chce mielismy swoja firme wywozowa zostala zniszczona przez mafie bo jak inaczej nazwac jej posuniecia obecnie jak nie mafijne zobaczymy co zrobia radni przewaznie bezradni

licha

Walka z monopolem – od razu czuć powiew nowej energii i widać efekt nieuwiązanych rąk.

Obserwujący

Tak, tak..kolejne podwyżki..wkrótce będzie drożej za prąd, ciepło sieciowe,wodę, ścieki.Ceny w sklepach już są dość wysokie a będą jeszcze wyższe.Do tego podwyżka płacy minimalnej.Z pińćeta zostanie co najwyżej 200 zł.Ale bez obaw, pisowcy wprowadzą różnego rodzaju podatki zwane eufemistycznie opłatami, suweren nawet się nie kapnie.

Laszlo_egesz

Suweren popiera podwyżki, w końcu te miliony głosów na Pis w ostatnich wyborach stanowi bardzo czytelny sygnał.

Dżordż

Warszawa właśnie wprowadziła rozliczanie od powierzchni tak jak w Gliwicach. Nie mówię że to dobre rozwiązanie ale warto o tym wspomnieć bo przerobili już inny sposób rozliczania który się chyba nie sprawdzil. Problemem nie jest wybór sposobu tylko kretyńska ustawa o odpadach. Oczywiście nikt z krytyków nawet do niej nie zajrzał. Najlepiej qinić władze miejskie. One mają sporo błędów na koncie ale tu akurat muszą stosować przepisy które wprowadził PiS. Bardzo złe przepisy.

prawda

Mam gdzies i przestaje segregwac.Ktos mnie robi w wała.

Gall

Śmieci od metra, to gangsterski chwyt na wzbogacenie się firmy, w której Miasto Gliwice ma 25%. Wina Rady Miasta i to Rada Miasta powinna zmienić ten system. Żądajmy zmiany tego systemu wyłudzeń. W całej Polsce płaci się od ilości osób, tylko w Gliwicach inaczej. Jeżeli Miasto ma 25% udziałów to powinno dać aby ceny były jak najniższe, a nie doić mieszkańców, po to żeby nabić kabzę firmie i ludziom, którzy za nią stoją. Ceny śmieci w Gliwicach są najwyższe w Polsce. Podział Miasta na 4 części jest dobry. Trzeba unieważnić przetarg i zaprosić inne firmy z regionu do udziału.

Dziadek

Do Gall.!! Gmina Gliwice ma 20% udziałów Remondis Gliwice…i NIC do gadania co do Jej polityki cenowej!
Trzeba być NAIWNYM mając 20% udziałów w Sp.z o.o ,że ma się w Niej cokolwiek do decydowania!
Firmie REMONDIS Gliwice(jak również w innych miastach) jest obojętne czy mieszkańcy płacą od metra,osoby,ilości śmieci,czy wg.zużycia wody!
Czy wiesz dlaczego inne firmy nie stają do przetargu?Spróbuję Ci podpowiedzieć…:)).Staną…jak Ty lub ktokolwiek, wskaże Im miejsce gdzie będą mogli zwozić,przerabiać i składować “śmieci” w sposób zgodny z prawem i OPŁACALNY dla Nich…!!!

Wrzodzisław

“Nasza propozycja: podzielimy miasto na cztery części tak, aby do przetargu na odbiór odpadów mogły startować również mniejsze firmy. Złamiemy monopol, wprowadzimy konkurencję dzięki temu zahamujemy wzrost cen ” Tak tak, oczywiście: to z pewnością pomoże. Mniejsze firmy mające większy udział kosztów stałych z pewnością będą tańsze. “Szanowne państwo” nie biorą pod uwagę inflacji, która realnie wynosi około 7-8% (a nie łgarstwa GUSu – 2,5%), wzrostu emisji pieniądza r/r na poziomie 14% oraz konieczności podniesienia płacy minimalnej. Ale nie szkodzi: śnijcie dalej te pisowskie sny o potędze. Budzik zadzwoni to będzie bolało, oj będzie! I jeszcze doliczcie podwyżkę cen energii… Czytaj więcej »

Siwy

Zeby porzadek zrobic,to trzeba by bylo urzednikow zmienic. To co ze tego niema co go lata prubowali wyrzucic,,jak jego zaplecze jest.
Tak chwalili Frankiewicza ,a to dopiero poczatek problemow.
Taki burdel ze smieciami jak maja Gliwice, nieznam nigdzie. Super rzadzil Frankiewicz
Hahahaha.

Mmmmm

To po co segregowac skoro coraz więcej płacić całą tą Ekologią to wielka sciema chiny i usa i tak mają gdzieś Eko

Sebix

Oerujem sfojom usuge wyrrznieńcia laubzegom wienkszych dźwi w piecach na paliwa wszelakie. Tak żeby whodził cały worek 35 litruf bez rozrywania. Grzejecie siem za fri a i za smieći nie płacicie, conie? Koszt usugi 10 żubrów.

Ampuła

Pomysł z podziałem miasta na gangsterskie strefy śmieciowego wpływu jest bardzo dobry. W sennym mieście zacznie się coś dziać, bo konkurencja zawsze prowadzi do konfrontacji. Pojawią się przebite opony, podpalone śmieciarki, wybuchające kubły, Potem sprzątnięci ludzie. Wrzuceni do pojemników nieprzeznaczonych do tego celu. Oczywiście, korzystając ze zwyczajowo występującego zamieszania przy zmianie systemu, z czwórpodziału wypiszą się tubylcy Wójtowej Wsi. Znacznie przybliży ich to do ziszczenia idei “moje śmieci w moim ścieku”. Kiedy wreszcie przestarzała i zmurszała lokalna sieć kanalizacyjna dokona żywota, wypluwając treści do naturalnych koryt, rowów i cieków, wtedy każdy mieszkaniec Wójtowej Wsi będzie mógł wysypać tam śmieci i… Czytaj więcej »

Iwona

Panie Ampuło, konkurencja i możliwość wyboru nie są oznaką gangsterki tylko wolnego rynku. A mafia wije sobie gniazdko zawsze tam gdzie istnieje monopol. Wolny rynek nie jest przyjazny mafii. I trochę więcej wiary w ludzi, Panie Ampuło!!! Mieszkańcy Gliwic (w tym Wójtowej Wsi) nie są “dzikusami”, tylko potrzebują nowych konkurencyjnych rozwiązań, które zachęcą ich do dbania o swoje miasto i środowisko.

Dziadek

Mieszkańcy Gliwic potrzebują nowych konkurencyjnych rozwiązań jak ryba wody(nie tylko w branży śmieciarskiej)…tyle,że w tej branży MONOPOL w Gliwicach jest już faktem DOKONANYM !Gniazdko już uwite..pani Iwono ;)..z wiarą w ludzi(w polityce , tej małej gminnej i w tej dużej państwowej) byłbym ostrożniejszy ;)

Laszlo_egesz

Trzeba segregować, to będzie taniej.

kanar

chyba w cuda wierzysz. Gdzie masz napisane , że po segregacji bedziesz płacic mniej? REMONDIS moze sobie narzucic ceny jakie chce i nie ma to zadnego zwiazku z selekcja smieci przez mieszkancow.