Czy prezydent Gliwic powinien mieć ochronę osobistą? “Nie zamierzamy niczego zmieniać”

Tragiczne wydarzenia z Gdańska uruchomiły falę dyskusji na temat ochrony prezydentów polskich miast. W Gliwicach urzędnicy zapewniają, że nic się nie zmieni, a przeciwny zmianom jest także prezydent Frankiewicz.

Jak do tej pory chroniony był prezydent Gliwic? Okazuje się, że na tak postawione pytanie nie ma odpowiedzi, bo Zygmunt Frankiewicz nie korzystał z pomocy osobistej ochrony. W trakcie większych wystąpień publicznych na ternie miasta za jego bezpieczeństwo odpowiadały służby ochraniające konkretne wydarzenia.

– Nie zamierzamy niczego zmieniać. Do tej pory nie spotkaliśmy się na szczęście z żadnym aktem agresji wymierzonym w stronę prezydenta – informuje Marek Jarzębowski, rzecznik prasowy prezydenta Gliwic.

Gliwicki Magistrat nie jest odosobniony w takim stanowisku. Okazuje się, że do momentu zamachu w Gdańsku, żaden z prezydentów dużych miast nie korzystał z ochrony. Debata na ten temat przybrała jednak na sile, gdy po tragicznym zamachu, maile z pogróżkami trafiły do innych prezydentów miast m.in. Olsztyna i Wodzisławia Śląskiego. Na ten temat głos zabrał także Zygmunt Frankiewicz.

– Dyskusja nad tą kwestią to kolejny przykład akcyjności naszego państwa. Uważam, że nie ma szans na to aby naprędce wprowadzane zmiany w prawie znacząco poprawiły sytuację

– komentuje prezydent Gliwic. – Zagrożenie oczywiście istnieje, a po tragedii w Gdańsku jest nawet większe. Prezydenci dużych miast są rozpoznawalni, a specyfiką ich pracy jako lokalnych liderów jest bezpośredni kontakt z ludźmi. Obawiam się, czy ta zbrodnia nie zainspiruje naśladowców – przyznał.

Zdaniem prezydenta Gliwic jedynym dobrym sposobem na zminimalizowanie zagrożenia jest zmiana agresywnego języka prowadzenia debaty publicznej.

– Paweł Adamowicz był obiektem najintensywniejszego medialnego ataku spośród wszystkich samorządowców w ostatnim 25-leciu. Przodowała w tym zwłaszcza, od ponad 3 lat, telewizja publiczna. Nie wierzę, że nie ma związku między tym nienawistnym przekazem, a wyborem ofiary dokonanym przez zbrodniarza. Tylko wzięcie faktycznej odpowiedzialności za słowa może tu jakkolwiek pomóc – komentuje Zygmunt Frankiewicz.

W podobnym tonie wypowiadają sie także włodarze innych miast.
– My musimy być blisko ludzi. Warunkiem koniecznym do sprawdzania tej funkcji jest bliski kontakt z mieszkańcami – mówił Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Na razie tylko władze Warszawy oficjalnie zapowiedziały, że zastanowią się nad wprowadzeniem osobistej ochrony najważniejszych osób w mieście.

Michał Szewczyk
fot. archiwum 24gliwice

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
,,
,,

Oczywiście, najlepiej w postaci dwóch tlenionych asystentek dyrektorek po rusycystyce, za 65 tys. każda.

uśc
uśc

Ale co to za kpina? Frankiewicz od dekad zatrudnia blondyny, blondynów, sztynów i inne dziwne osoby z opolszczyzny za grubą kasę, a nikt nie wie za co tę kasę dostają i czemu w ogóle mają etaty?.

,,
,,

Z opolszczyzny ? Wchodzi w kompetencje Patrykowi Jaki ?

Waldi
Waldi

Matka natura go skrzywdzila poco wiec mialby go ktos jeszcze bardziej krzywdzic

,,
,,

Jak na tak mocno skrzywdzonego radzi sobie w naturze nadspodziewanie dobrze, żeby tak przynajmniej w 1/10 radzili sobie niektórzy ci, którzy nie tylko nie zostali skrzywdzeni przez Najwyższego ale nawet są najlepszego sortu.

Anonim
Anonim

“Jestem przekonany, że Paweł chce, abym wypowiedział następujące słowa: trzeba skończyć z nienawiścią, trzeba skończyć z nienawistnym językiem, trzeba skończyć z pogardą, trzeba skończyć z bezpodstawnym oskarżaniem innych”. O. Ludwik Wiśniewski na pogrzebie Pawła Adamowicza. Oceniajcie po owocach.

KZ133
KZ133

Skończyć z nienawistnym językiem i do dyskusji użyć rąk. Czyniony świętym denat miał za to wyrok tak dla przypomnienia.

szczera prawda
szczera prawda

Frankiewicz to Prezydent dla samego siebie nie mieszkańców. Ten człowiek boi się społeczeństwa jak ognia, a pokazuje się publicznie tylko przed wyborami. Ochrona to tylko wydawanie pieniędzy w błoto, dobrze że przynajmniej sam to rozumie i jej nie potrzebuje.

?!
?!

Kto mówi o ochronie, Chyba ty. Zanim coś skomentujesz to przeczytaj to, o czym chcesz napisać.

Siarra
Siarra

Te, leszczu nie fukaj, tobie prezydent drogi do hali wyprzedarzy nie zbudował to nie hałasuj. Poczekaj aż wybuduje.

Człowiek Wazelina
Człowiek Wazelina

Gliwicki El Presidente nie ma się czego obawiać, bo po pierwsze nigdy nie przebywa wśród ludzi, a po drugie jedyne emocje, które może wzbudzać, to uśmiech politowania albo poczucie niemocy. Zatem słusznie prawi, że żadnej ochrony mu nie trzeba. Swoją mizernością zbudował, najlepszą z możliwych, barierę ochronną :)

Piri
Piri

Czym innym są nienawistne mocne słowa a czym innym nazywanie rzeczy po imieniu na podstawie faktów, które ci, którzy mają obowiązek nas reprezentować zbyt często ignorują. Przyczyna; uważają się za wszechwiedzących bez konsultacji społecznych, nieomylnych bo czują się lepszymi od obywateli których marnie reprezentują i traktują jak idiotów, którymi można manipulować. Uważam, że decydenci sami hate prowokują swoimi wypowiedziami i owocami pracy, więc niech sami sobie z tym radzą a nie na koszt społeczeństwa bo to również może, prowokować mowę nienawiści. Wystarczy sprawdzić kogo odwiedził w tym kraju sprawiedliwości społecznej weekendowy samobójca i od razu wiadomo z jakiego powodu zginął.… Czytaj więcej »

HAL
HAL

Bicie piany, a raczej tylko pianki na miarę podrzędnego miasta. Prezydent Gliwic jest przezroczysty jak folia, którą owijają nam mięso. Bez charakteru i jasno określonych poglądów na cokolwiek o co chcielibyście zapytać. Porównywanie Frankiewicza z Adamowiczem, urąga pamięci zamordowanego. Nie kojarzy się go ani z PO, ani z PiS, chociaż pasuje do jednych i drugich, a obie partie czynią mu awanse i głosuje na niego elektorat obu połówek POPiS-u. W ogóle trudno go skojarzyć z jakimiś wartościami, które nawet ktoś szalony mógłby uznać za warte zachodu. Liczy się tylko kasa, a najbardziej ta własna, co pokazują ostatnie miesiące. No i… Czytaj więcej »

Anonim
Anonim

Przypominam prezydentowi Frankiewiczowi, że osoba, która zabiła prezydenta Adamowicza ma stwierdzoną poważną chorobę psychiczną. Insynuacje naszego prezydenta są obrzydliwe i urągają godności stanowiska, które piastuje. Przekaz TVP to odrębny problem, ale jeśli pan Zygmunt dysponuje jakimiś dowodami na rzekome “powiązania” TVP z wyborem ofiary dokonanym przez zbrodniarza to zachęcam do NATYCHMIASTOWEGO PRZEKAZANIA ICH PROKURATURZE. Jeśli nasz prezydent ich nie posiada to jak nazwać Jego haniebną wypowiedź???Przypominam prezydentowi miasta Gliwice, że o czyjejkolwiek winie decydują dowody i nie jest to kwestia wiary…

Wyszyński
Wyszyński

@ Anonim, nie dziwię się, że wstydzisz się podpisać imieniem i nazwiskiem pod takimi opiniami. Przecież to jak wyrok społecznej anatemy. Szok.

Anonim
Anonim

Panie Prezydencie Frankiewicz. Zamiast rzucać chore insynuacje ( jestem w szoku po pańskiej wypowiedzi) zachęcam by pan przeczytał rzeczowe i merytoryczne działania jak można było tragedii zapobiec. https://m.facebook.com/PatrykJaki/posts/1773561506081252?__xts__%5B0%5D=68.ARDap8qtSV-e-9et0g9Wo8akqrOWMpfez9fvfOakk-D6nMxoXz663ClkRCnqm0HJXUAZPZySFotDEX1c8TV9vxIOtRCLi_AanWtcgdWDujyTIhIxg-M7UQIGrAloVBSg4TgnWCkfIytiFjabnnUi2WrMSOo11Gj8gNatL-7IhEaEC3YT1hjr9K0Wv26kT2sM8lsApwjt8fWawRK9gkdd8Q6SCbOd32aw75iC1iiNpSYIkFzt_QtqI4R5gCV1kxC0iMV6Mp3mHBphIJArkF_xueUtm4KC9sx-GI4b9eih_JHBKueSJPZI4d5XbFPslmnBIfFJvTYy-P_bDv6wlNs67TZD_w&__tn__=K-R
Co do wstydu to wstydzę się, że prezydenta miasta Gliwice wypowiedział takie słowa o tragedii w Gdańsku. Tyle.

lol
lol

Idol godny anonimowego fana. Niżej nie dało się upaść?

kolik
kolik

Wariatów jest w Polsce pełno. I zazwyczaj nie robią nikomu krzywdy aż ich ktoś nie podpuści!

KZ133
KZ133

To jaką karę poniosło PO za zabójstwo Wróbla?

zatroskany
zatroskany

cyt “– Paweł Adamowicz był obiektem najintensywniejszego medialnego ataku spośród wszystkich samorządowców w ostatnim 25-leciu. Przodowała w tym zwłaszcza, od ponad 3 lat, telewizja publiczna.” – kolega z celi twierdzi, że sprawca oglądał przekazy informatyczne z Polsatu i TVN i pożyczał od niego do poczytania Gazetę Wyborczą.

limona
limona

nie zgadzam sie z tym ze to TVP inspirowala szalenca

,,
,,

Ktoś jednak policzył, w ciągu roku TVPiS 100 razy wyemitowała niewybredne komentarze na temat prezydenta Gdańska a nie szaleńca, który go zabił, więc wychodzi średnio prawie co trzeci dzień.

Olo
Olo

Ten prezydent jest przeciw mieszkańcom wprowadza różne opłaty dla mieszkańców np parking płatny pod domem przejście przez bramę na ośrodek Czechowice itp tak postawił stojaki serwisowe dla rowerów darmowe na terenie płatnym w lecie, tu zgadzam się nie spotyka się z mieszkańcami nie zna ich problemów, może jakaś inicjatywa w walce ze smogiem z budżetu nie z kieszeni mieszkańca, nie trafione inwestycje tzn trafione dla niego nie dla mieszkańca, ech dużo by pisać, to biznesmen dbajacy cy o siebie nie prezydent dla mieszkańców kto przedłużył jego kadencję to nie wiem ech mieszkam że 40 lat w Gliwicach a tyle jest… Czytaj więcej »

Azrael
Azrael

To powiedz co cię tu trzyma – chyba tylko grawitacja, przecież to nie ZSRR gdzie trzeba było mieć paszport żeby ze wsi do wsi jechać teraz możesz na dowód nawet do Gujany Francuskiej bo to część Europy więc droga wolna.

Azrael
Azrael

Minusujecie bo macie cykora przyznać przed samymi sobą że boicie się zmian- przecież olo wyraźnie napisał że są miasta piękniejsze i normalniejsze – ale ze strachu przed tym że to tylko tak może wyglądać tkwi dalej w Gliwicach. Poza tym mieliście referenda , wybory trzeba było głosować a nie siedzieć w domu i płakać jak jest źle, co to byśmy zrobili gdyby był inny prezydent no ale skoro inni wybrali to wy nie możecie nic. To takie polskie narzekać ale nic nie robić żeby było lepiej – no chyba że pojawi się jakiś zewnętrzny wróg to wtedy wszyscy się zjednoczą… Czytaj więcej »

KIKA
KIKA

Myślę ,że prezydent Gliwic wystarczająco DUŻO zarabia , więc powinien sam opłacić za za własną ochronę …OSOBISTĄ

Radek
Radek

Frankiewicz i bezpośredni kontakt z ludźmi? To jakiś żart? Na pewno nie chodzi o kontakt z mieszkańcami – od wielu lat Frankiewicz nie zorganizował żadnego spotkania z gliwiczanami.

mieszkanka
mieszkanka

Frankiewicz przeciez nigdy i nigdzie ni epokazuje sie publicznie! Widzial ktos kiedys Frankiewicza idacego samodzielnie ulica?

AndrzejD
AndrzejD

Przecież ten *********** unika mieszkańców miasta jak ognia ! Ktoś go kiedyś widział jak spotyka się z mieszkańcami, czy tak po prostu spaceruje np. po starówce albo obok ślicznej “Lampki Vatenfalla” lub na Placu Piastów ?
Jak widać frankiewicz pochlebia sobie myśląc że ktoś może na niego czyhać.
Miernoty nie mają się czego obawiać.

?!
?!

Tak. Widział.

Gliwiczanin
Gliwiczanin

Mimo wszystko prezydent wygrał w niedawnych wyborach ogromną większością głosów. Ktoś go wybrał a tym kimś są mieszkańcy tego miasta dlatego najbliższe pięć lat będzie tak jak było (ja jednak liczę że prezydent wybuduje nowy szpital tak jak obiecał w kampanii…)

Las
Las

Ja liczę na ten słynny szynobus, który obiecał w 2009 po likwidacji tramwajów. Od 10 lat ani widu, ani słychu.
No i może po 20 latach obietnic uda się w końcu wybudować centrum przesiadkowe…
To najbardziej nieudolny prezydent w Polsce, ludzie go wybrali chyba tylko po to, żeby sprawdzić czy uda mu się zrealizować to co naobiecywał przez 25 lat swoich rządów.

Równaj w dół
Równaj w dół

Z tego co pamiętam to w 93′ na stanowisko wybrała go rada miejska a nie mieszkańcy. Na kolejne kadencje do 98′ podobnie, a że gliwiczanie nie należą do ludzi typu “może by tu sobie polepszyć?” ciągnie się to już ponad dwie dekady.

limona
limona

oby nie przekazal rzadow w Gliwicach,p.Budkom

mieszkanka
mieszkanka

Frankiewicz juz w 2009 roku wybudowal sobie bramy ochronne na Ip UM po tym, jak tramwajarze chcieli wreczyc mu petycje.

Kajetan
Kajetan

Media przez kilka tygodni beda zyc tym nieszczesciem rodziny Adamowiczow i nakrecac motłoch. Stefan to chory czlowiek nie bral lekow a chcial by o nim bylo glosno w mediach nadarzyla sie okazja to wykorzystal to padło na Adamowicza. Jakby mial okazji to pewnie to samo by zrobil z Trumpem czy innym znanym politykiem. Media Lisy I inni szczujà teraz jednych przeciw drugim byleby tylko kasa sie zgadzala na kontach swoich redakcji.

krzysztof
krzysztof

a kiedy ten osobnik się spotykał z mieszkańcami?jak chce ochronę to z własnej kieszeni , a nie z kieszeni podatnika.a jaki on jest prezydent dużego miasta jak cięgle ubywa mieszkańców to wszystko za sprawą działań właśnie jego.Gliwice stały się betonowym zaściankiem , a było najbardziej zielonym miastem na terenie śląska.Jako mieszkańcowi jest mi wstyd za niemoty na stanowiskach i w ich mniemaniu słusznych decyzji

Nikodem
Nikodem

Ale on akurat mówi, że nie chce ochrony, więc nie jęcz.

krzysztof
krzysztof

a ty mu wierzysz

?!
?!

Człowieku. Czytaj. I staraj się zrozumieć. Nie jątrz.

Emil
Emil

Z przywoływanych tutaj często Bytomia i Zabrza ubywa jeszcze więcej mieszkańców niż z Gliwic

RamPamPam
RamPamPam

Myslalem,ze Adamowicza zabił gość z zaburzeniami psychicznymi, okazuje się,że mowa nienawiści cokolwiek to jest.

Anomin
Anomin

Bogaci ludzie sami się chronią, z tego co wiem Franc też jest raczej z tych bogatych, więc raczej powinien chronić się za swoje. Doji was od ponad 20 lat więc powinno go być stać, a nie żerować na mieszkańcach.

Hans
Hans

Kiedyś dobrze płacili jak ktoś chciał zmienić firmę budowlaną. Nigdy nie zapomnę :)

Ucho
Ucho

Żeby być zagrożonym, to musi być za co. A ten pan, to ani nie bronił konstytucji, ani nie szedł w procesjach smoleńskich. A już od ludzi, to jest najdalej jak tylko można. Wobec tego o jakiej ochronie mowa i przed kim? Niech zapina pasy i nie gada przez telefon podczas prowadzenia auta, to będzie bezpieczny.

?!
?!

Byłeś tam, że wiesz?

Ucho
Ucho

Ty byłeś wszędzie, bo musisz zdawać raporty, i wiesz lepiej. To opowiedz, kto był, co powiedział, czym pomachał i kiedy poszedł do domu, albo kiedy odwiozła go służbowa limuzyna? Pojechałeś nią?

Ucho
Ucho

Sprecyzuj, gdzie? Pod sądami, pod krzyżami, czy w prezencie od radnych na koszt podatnika?

kryminalny
kryminalny

Nie musi być za co…, ten człowiek wyszedł akurat z wiezienia, są podejrzenia choroby psychicznej,chciał żeby się zrobiło o nim głośno w mediach…, akurat tak się zdarzyło ze był finał WOŚP i znana postać w mieście i to wykorzystał, stała się tragedia, ale sprawa jest jasna i zagadka rozwikłana,a tutaj się doszukują na siłę jakiś dodatkowych wątków zwłaszcza politycznych…, dla mnie w tej sprawie dziwne jest tylko jedno, jakim cudem bez problemu wtargnął na scenę bez tej plakietki i druga sprawa czemu nikt nie reagował tak długo z ochrony, bo na tej scenie jednak trochę tam był…

tak
tak

jak ojciec rodzinie, że nie pije i nie awanturuje się to jeszcze nic nie znaczy, jeśli pieniądze wydaje głównie na siebie i swoje urojone ambitne cele, nie na potrzeby rodziny, wspiera podobne ambitnych celów kolegów ze studiów lub innych przybłędów, którzy utwierdzają w poczuciu, że jest wspaniały i wielki, w tym kierując ten przekaz do rodziny którą zaniedbał, normalnym biegiem kobita takiego zostawi, skoro nie rozumie roli której się podjął

Pirii
Pirii

Cały system jest do bani dlatego dochodzi do tak drastycznych już nawet nie z ukrycia a na oczach tłumu zbrodni. Nie jesteśmy społeczeństwem obywatelskim dbamy tylko o własne podstawowe sprawy ślepi na sprawy wokół nas, które tylko krytykujemy nie dążąc do zmian. Nie dotrze się do tych, którzy wybierają znane ograniczenia zamiast nieznane możliwości. Nawet jeśli są jednostki chętne do działania to zniszczą je kliki, układy i agentury bo mają prawne narzędzia ku temu. Wiekami polski naród był ciemiężony, zastraszany i oto rodzą się dzieci, które nie są zdolne same bez rodziców pomocy rozpocząć samodzielne życie po uzyskaniu pełnoletności, poza… Czytaj więcej »

Radek
Radek

Każdy kto chce coś zrobić w swoim środowisku jest natychmiast tłamszony. Społeczników jest dużo, tylko każdy musi się mierzyć z nienawiścią że strony wyborców Frankiewicza, którzy oskarżają ich o populizm albo nawet chęć skoku na gliwicką kasę. Niektórzy posuwają się do stwierdzeń “wypad z Gliwic”, “won do Zabrza, Bytomia” itd. No bo jeżeli ktoś się nie zgadza że sposobem rządzenia prezydenta i chciałby coś zrobić inaczej, to nie ma dla niego tu miejsca.
Osoby działające lokalnie w swoim środowisku są znienawidzone, bo ich działalność jest odbierana politycznie.

Beton
Beton

Cyt: “– Nie zamierzamy niczego zmieniać. Do tej pory nie spotkaliśmy się na szczęście z żadnym aktem agresji wymierzonym w stronę prezydenta – informuje Marek Jarzębowski, rzecznik prasowy prezydenta Gliwic.”

Oto dowód na to, że Państwo urzędnicy nie czytają niniejszego forum internetowego.

Kruszarka
Kruszarka

Podaj przykłady. Krytyka działań to nie agresja. Chciałbyś, żeby wyrażanie opinii krytycznych było zakazane jak w państwach policyjnych?

Równaj w dół
Równaj w dół

Za niedługo będzie jak tak dalej pójdzie