“Degradacja zakładu”. Związkowcy chcą się spotkać z premierem w sprawie gliwickiej fabryki Opla

fot. archiwum 24gliwice.pl

Gliwicką fabrykę znowu czeka zmniejszenie produkcji – alarmuje WZZ “Solidarność 80”. Oznacza to, że kolejne kilkaset osób zostanie oddelegowanych do zakładów na terenie Niemiec. Do związku docierają też sygnały o fatalnych warunkach zakwaterowania pracowników.

Komisja Krajowa Wolnego Związku Zawodowego “Sierpień 80” ponawia swoje wezwanie – dokładnie sprzed dwóch tygodni – do zajęcia się przez Rząd problemem bardzo trudnej sytuacji zakładów Opla i Fiata w Polsce.

– Nie można dłużej udawać, że tematu nie ma. Zakrywanie oczu i uszu nie spowoduje, że wszelkie przeciwności w cudowny sposób znikną. Tak się nie stanie – pisze Bogusław Ziętek, przewodniczący WZZ “Sierpień 80”.

Jak twierdzi przewodniczący “Sierpnia 80”, w zakładach sprawdzają się czarne scenariusze związkowców.

– Opel Manufacturing Poland w Gliwicach przekazał właśnie pracownikom informację o tym, że planuje kolejną, znaczącą obniżkę produkcji samochodów w Polsce, a co za tym idzie, następna kilkusetosobowa grupa polskich pracowników Opla oddelegowana będzie do pracy w niemieckich fabrykach koncernu. To oznacza degradację tego zakładu – podkreśla Ziętek.

Do związkowców tymczasem docierają niepokojące informacje o fatalnych warunkach zakwaterowania obywateli Polski oddelegowanych do pracy w fabrykach Opla w Niemczech. Informacje o tym przekazały niemieckie związki zawodowe.

Opinię publiczną dobiegły wieści o bardzo złych warunkach bytowych Polaków „wypożyczonych” do pracy w Niemczech

– sygnalizuje przewodniczący “Sierpnia 80”.

Jak przekazuje Bogusław Ziętek, równie niekorzystnie przedstawia się sytuacja zakładów Fiata w Polsce. – Co prawda, dyrektor generalny koncernu Fiat Chrysler Automobile, Sergio Marchionne zapowiedział, że w czerwcu tego roku ogłosi decyzję dla fabryki w Tychach, lecz należy pamiętać, że takowe obietnice składane wcześniej przez dyrektora Marchionne były bez pokrycia. Co, jeżeli w czerwcu okaże się, że plany koncernu nie są korzystne dla zakładów w Polsce? – kieruje pytanie do rządu.

W ostatnich zdaniach listu do premiera Mateusza Morawieciego, Komisja Krajowa WZZ „Sierpień 80” ponawia swój wniosek o spotkanie, w trakcie którego poruszona zostanie tematyka alternatywnych rozwiązań dla przemysłu motoryzacyjnego w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem zakładów Opla i Fiata.

– Bardzo dobry Plan Elektromobilności, autorstwa Pana Premiera, jest szansą na rozwiązanie problemów tych dwóch firm w naszym kraju. Chcemy o tym rozmawiać i poddać temat publicznej debacie – zauważa Ziętek.

(żms)/wzz.org.pl

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Noname
Noname

fabryka w Gliwicach jako jedyna poparła strajk w Niemczech gdzie jednym z postulatów był zakaz przenoszenia produkcji opla do innych krajów :) :) więc chyba pierwszy raz związkowcy wywalczyli to co chcieli a wiec po co teraz ten płacz ?

M.
M.

Wypowiedzi Ziętka to szanujący się portal informacyjny nie powinien przytaczać. Ten człowiek jest niepoważny delikatnie mówiąc i nikt nie będzie z nim rozmawiał. Sytuacja opla w Gliwicach jest jaka jest co jest też “zasługą” wcześniejszych działań Pana Ziętka.

christoph
christoph

,, Bardzo dobry Plan Elektromobilności, autorstwa Pana Premiera, jest szansą na rozwiązanie problemów tych dwóch firm w naszym kraju. Chcemy o tym rozmawiać i poddać temat publicznej debacie – zauważa Ziętek.” Następny po Morawieckim który wierzy że ten plan :))))) Ziętek niech pogada z tymi co ich uczyliśmy obsługi widelca.

rrolch
rrolch

Panie Ziętek – co stoi na przeszkodzie założyć spółkę pracowniczą i wykupić?

ja234
ja234

Spółka pracownicza odpada, nie mogliby się obijać i musieliby o zgrozo ciężko pracować.Dlatego dostają panicznej histerii.

ja234
ja234

Heheheheheh…związkowcom zaczął się palić grunt pod nogami.Opel będzie stopniowo wygaszany, premier nic nie może zrobić nawet gdyby chciał a nic nie może bez zgody kaczafiego. Związkowcy wkrótce stracą prackę i dobrze o tym wiedzą, dlatego dostają histerii i panikują. Poza tym pisiory zadarły z francuzami i efekty są. “– Bardzo dobry Plan Elektromobilności, autorstwa Pana Premiera, jest szansą na rozwiązanie problemów tych dwóch firm w naszym kraju. Chcemy o tym rozmawiać i poddać temat publicznej debacie – zauważa Ziętek.” Buhahahahahahahahahha, dobre, dobre…świetnie wychodzi wam związkowcy zaklinanie rzeczywistości, typowe pisiowskie zachowanie. Myślicie, że co firmy zostawią wam linie produkcyjne i będziecie… Czytaj więcej »

donek
donek

Ja234 czytając twój bzdurny komentarz do nieszczęścia wielu trafionych młodych pracowników i wyśmiewanie się ze związkowców, którzy usiłują im pomóc świadczy o tym, że jesteś ciągle na haju, albo już tradycyjnie na wstecznym bidulo. Współczuję;)

Poko
Poko

Donek- niektórzy widzieliby tu zachód niestety sami nie wiedzą jak tam jest. To apropos związków, handlu i polityki zagranicznej. Pozdrawiam wszystkich

AndrzejD
AndrzejD

nie pitol donek – ci zwiąchole trzęsą portkami bo im się grunt pod nogami pali, i za chwilę cieplutki etacik związkowy pójdzie w pi…..u. Pracownicy Opla którzy mają fach w ręku i potrafią pracować, doskonale dadzą sobie radę na rynku.

donek
donek

biurwa pitolisz tutaj jak zwykle:) ten związek robi to samo a może więcej, jak np. jego odpowiednik “Verdi” tuż za Odrą i Nysą”. I jeszcze jedno, takowe Związki otrzymują się ze składek pracowniczych, a więc takie pitolenie o nich twoich towarzyszy z tobą na czele jest bezprzedmiotowe. Kapujesz?

Pisdzielec
Pisdzielec

Związki utrzymują się ze składek pracowniczych ?? W Polsce ???
Buaaaaahuahuahuahuaaa !

Żoliborska Kanalia
Żoliborska Kanalia

Związkowcy już jakiś czas temu “pomogli” FSO na Żeraniu.
Tak pomogli, że teraz to jest już BYŁA FSO na Żeraniu.

ja234
ja234

donek, chrzanisz głupoty, aż zęby bolą ;)
Ci pracownicy, jeśli mają głowę na karku, postarają się o pracę w niemieckiej fabryce opla i będą się śmiali z naiwności związkowców.Usiłują im pomóc?? czy trzęsą portkami o swoje cieplutkie posadki. Sądzę, że to drugie.
Widać, że zasuwasz na wstecznym aż miło ;)
Tak więc, czesiek, ćpaj dalej, dobrze ci idzie ;)))

donek
donek

Nooo masz, rzucasz się jak pranie w pralce i dlatego cierpisz na takie bóle zębów. Pewnie z tego powodu jesteś na silnych lekach przeciwbólowych, a ja myślałem, że jesteś na haju. Przepraszam bidulo;)

Valdorf
Valdorf

Dla twojej wiadomości , największym zbytem był Rosyjski rynek i nic tu rządzący do tego nie mają .

Ampuła
Ampuła

Etatowy związkowiec, morda wypaśna z wunsami i gwarancją nieusuwalności ze stanowiska: – Bardzo się obawiam tego, że moi byli koledzy z taśmy straca pracę. No nawet bardziej… Żona mi mówi, żeby się tak tym nie przejmował, bo zawał, bo chole… chore… lestlo… sterol mi się podniesie. A ja spać nie mogę. Tak mnie to gryzie. Na piersiach, o tu, tu… taki ciężar jakby mam… I delegują ich. Na roboty do Niemczech. Normalnie wywożą do roboty… No czy pan by dobrze spał, jakby panu byłego kolegę wywozili do Niemców na roboty? I warunki jakie tam mają, obozowe. Jedzie od nas związkowa… Czytaj więcej »

Robotnik przymusowy
Robotnik przymusowy

Zsyłka na roboty do Niemiec czyli wstawanie z kolan według PiSu.Nie na take polske głosowałem .Sio !

Michal
Michal

fajny tytul , ktory pokazuje kto naprawde boi sie straty lukratywnych pozycji.
“https://slask.onet.pl/gliwice-zwiazkowcy-z-opla-boja-sie-upadku-fabryki-chca-rozmawiac-z-premierem/7mnrbp6”

gliwicjus
gliwicjus

Związkowcy w przemyśle motoryzacyjnym zdobyli doświadczenie podczas reorganizacji FSO.

rocki
rocki

Francuzi kupili aby likwidować? Gliwicki Opel był dla nich zagrożeniem? …Ampuła, a co jeżeli żona ma rację?

Observer
Observer

Kolejny mit Gliwic pęka? Mit miasta Opla?

Z pamiętnika miejskiego PiSuar
Z pamiętnika miejskiego PiSuar

Miały być powroty z zagranicy a są wyjazdy.A Gliwice ? Gliwice jako miasto dzięki hali Bankrut dogorywają. Opłacana przez ratusz firma reitingowa na finansach miasta dokonała masakry.Więc brak publikacji nie dziwi.

Diabełek z fontanny
Diabełek z fontanny

Zobaczymy czy będą dogorywać, a skoro ci się nie podoba to spadaj do zabrza gdzie wiele dzielnic wygląda jak po wojnie. Wziąłbyś się do roboty ale nie lepiej tak typowo po polsku narzekać. Jak będą organizować ciekawe koncerty , imprezy to hala przetrwa – zwłaszcza że raczej żadna nie jest dochodowa a raczej dla prestiżu.

Faun z fontanny
Faun z fontanny

Panie diabełku.Jest po wojnie więc dzielnice musza wyglądać jak po wojnie.Ponadto .Nie będziesz pastuchu napływowy gliwiczanina z dziada pradziada na emigrację wysyłał.Do roboty się wziałem więc i emeryturę mam godna wyższą niż twoje miesięczne pobory.Jak będą organizować ciekawe koncerty i imprezy to w gacie z radości narobię.I to codziennie.O tym ,ze w Europie nie ma hali powyżej 10 tyś krzesełek pisałem wielokrotnie.Zrozumiałeś,przyswoiłeś to nawet ty.Nie przyswoił jeden tumanowy samodzielny pracownik naukowy.

W Europie nia ma hali powyżej 10 tys krzesełek????? Przyswoj wiec sobie wielokrotnie, ze jednak jest

Faun z fontanny
Faun z fontanny

Dochodowej,przynoszacej zysk ,zarabiającej na siebie .To w domyśle …..dla inteligentnych.Sądziłem iż do takowych piszę

Van Helsing
Van Helsing

Arena Oberhausen 13000 miejsc.

Van Helsing
Van Helsing

Ahoy Rotterdam 15800 miejsc.

Mustafa
Mustafa

Diabełku, diabelnie gupi ten twój komentarz.
Hala kosztowała do tej pory 420 baniek, a ile jeszcze będzie kosztować do otwarcia tego nikt nie wie.
Roczny koszt utrzymania to jakieś 8-10 baniek.
Na jednej imprezie to zmieści się tam 13-15 tysięcy gapiów.
Jak podzielisz jedno przez drugie to wychodzi, że rocznie jeden gapia musi wydać na halę 666zł. A gdzie gaże dla zespołów i artystów, gdzie wynagrodzenia obsługi, ochrony itd.
Jakbyś umiał liczyć to żeby ta hala wychodziła na zero to musiałbyś robić tam co miesiąc imprezę na pełną halę po 100zl za bilet.
Ciekawe kto tam będzie przychodzić i po co?

donek
donek

Dokładnie, tutaj tylko tematy zaszepcze dla lemingów z PeŁo

46
46

Cieszy pis dę, że Polacy pracują u Niemca. Upadek fabryki to wina Tuska!

46
46

PIS dom zakłamanym podziękujcie. Głosowaliście na te kłamczuchy to macie!

A co ma do tego PiS?

No Pasaran
No Pasaran

Naukę misternej sztuki jedzenia widelcem? Brak helikopterów produkcji pewnego kraju w Europie ?

Ampuła
Ampuła

Inny etatowy związkowiec, morda wypaśna z wusami i gwarancją nieusuwalności ze stanowiska: – Tak mnie żal, że kolegów moich z taśmy to zwolnią, że żem na komisji wstał normalnie, i jak tak stanołęm to powiedziałem, żeby coś zrobić, bo to tak nie może być. No i żeby wnioski składać do prezydium, jakby miał ktoś pomysł. I żeśmy głosowali bo pomysłów było. Jeden, żeby tym kolegom, co ich zwolnią z taśmy, to bezpłatnie przekazać nasz Zakładowy Związkowy Pakiet Promocyjny, kubek z logiem i długopis i czapkę. Też z logiem, ale na czoło. Na czole. Na czele? No z przodu. Inny był… Czytaj więcej »

krzysztof
krzysztof

kariera frankiewicza jako NAJGORSZEGO WŁODARZA GLIWIC zaczęła się od wbicia łopaty pod budowę fabryki OPLA

Nobody
Nobody

Na bruk obiboki, dobrze wam tak:)

Marcin
Marcin

Tylko ja mam wrażenie, że związku zawodowe to twór, który przypomina dziecko z fochem ? Nie bo nie. Kapitalizm, demokracja, której się obecnie tak zawzięcie broni takie daje właśnie prawo. I wszystko to jest zgodne również z prawem polskim. Jestem prywatnym właścicielem i sam planuję zatrudnienie i strategię rozwoju – również wtedy kiedy oznacza redukcję w niektórych zakładach. Ja właściciel nie pracownik, którego zatrudniam. To jakby dziecko rządziło rodzicem, gdzie są granice rozsądku ?

gmG
gmG

Przecież od początku było wiadomo że dokąd będzie się właścicielowi opłacało to będzie autka klepał w Gliwicach. Jak się przestało opłacać to się zwinie. na stronach miejskich policzcie ile odpuszczono z kasy miejskiej a konto tej manufaktury.

Sęk
Sęk

Prawidłowe stopniowanie:
– głupi
– głupszy
– związkowiec sierpinia 80

Urko
Urko

:-):-):-):-)

donek
donek

:-( :-( :-(

Ampuła
Ampuła

276. etatowy związkowiec, morda wypaśna z wunsami i gwarancją nieusuwalności ze stanowiska: – Sytuacja w naszym zakładzie jest trudna, i to sobie trzeba powiedzieć jasno, a nie chować głowy w murawę albo pod stół do pingponga. Jako przewodniczący Związkowego Zespołu Zespołowych Rozgrywek Wydziałowych muszę nakreślić jak bardzo wypukły stał się problem zwolnień pracowników z taśmy dla naszej związkowej pracy na kierunku sportu i rekreacji zakładowej. Od tych zwolnień ciepią całe drużyny, czy to w piłkarstwie czy w hokeju, bambingtonie i bilardziu. Brakuje zawodników, brakuje ławek rezerwowych, muszą być walkowery. To nam dezorganizuje całościowo tabele i w ogóle system pucharów i… Czytaj więcej »

Żoliborska Kanalia
Żoliborska Kanalia

Francuzi nie są durni. Nie będą ryzykować prowadzenia działalności w kraju, gdzie nie ma rządów prawa, a o wszystkim decyduje osobiście stetryczały homoseksualista.

Whisky
Whisky

Hallo, wy przyjezdzacie do nas, a nasze pracowniki sa zwalniani

EA-68
EA-68

W przeciągu tych prawie 30 lat “niby przemian”, w Gliwicach upadło lub zostało zlikwidowanych kilkadziesiąt firm. Ktoś przejmował się tymi ludźmi zwalnianymi całymi rodzinami? Gdzie była ta “Solidarność” i cała reszta związkowców? Opel jest prywatną firmą jak większość innych i tylko właściciel zdecyduje co dalej. Business to polityka a polityka to business.