“Dlaczego na osiedlu nie może być dwóch aptek?”. Mieszkańcy piszą petycję, spółdzielnia wyjaśnia

fot. 24gliwice.pl/ŻMS

Szykują się zmiany w dzielnicy Obrońców Pokoju. Z końcem stycznia zakończy działanie jedna z aptek przy ulicy Paderewskiego, której Spółdzielnia Mieszkaniowa wypowiedziała najem. W dalszej perspektywie market sieci Biedronka zostanie wyremontowany, znalazł się też inwestor, zainteresowany modernizacją innej części pawilonu.

Informacja na temat likwidacji apteki pojawiła się niedawno w jednej z grup w serwisie facebook.com.

Apteka przy ul. Paderewskiego 56B, obok piekarni Szmidt, za niedługo przestanie istnieć. Właśnie otrzymała wypowiedzenie najmu lokalu od S.M. Obrońców Pokoju (Spółdzielni Mieszkaniowej, red.). Powód? Na osiedlu niby nie są potrzebne dwie apteki. Zatem dlaczego akurat dla tej apteki nie ma miejsca na osiedlu? A jest miejsce dla apteki dużego monopolisty? Ta apteka jest na osiedlu Obrońców Pokoju od lat. Pracują w niej ze sporą wiedzą farmaceutki, zawsze można uzyskać poradę odnośnie leków. Apteka jest dobrze zaopatrzona. Działa w tym miejscu od 27 lat – napisała Internautka we wpisie.


Proszę, jeśli chcielibyście, aby ta apteka nadal pozostała wstąpcie do niej podpisać petycję. Zaraz przy wejściu, po lewej stronie na stoliku znajduje się lista do podpisu. Jeśli możliwe to udostępniajcie, bo szkoda aby tej apteki tam nie było. Na osiedlu jest kilka cukierni, a nie mogą być dwie apteki?

– dodała autorka wpisu.

Apteka faktycznie w ciągu kilku najbliższych dni ulegnie likwidacji, czemu przeciwna była m.in Rada Dzielnicy i klienci, a u podłoża tej sytuacji – jak dowiadujemy się w Spółdzielni Mieszkaniowej – stała chęć zbycia jej na rzecz innego podmiotu przez właścicielki.

– Panie 21 lutego ubiegłego roku przyniosły pismo, w którym proszą Zarząd Spółdzielni o możliwość przekazania najmu tego lokalu innej firmie z Gdańska. Ponieważ firma z Gdańska w związku z ustawą o farmacji nie mogła otworzyć apteki ze względu na koncentrację aptek (tam są takie przepisy, które tego zabraniają), to panie w tym piśmie proszą mnie jednocześnie, żebym zezwolił tej firmie z Gdańska podnająć lokal innej firmie. Ta kolejna firma to apteka Gemini. (…) Nie zgodziłem się na to, bo dla mnie było to ominięcie prawa i nie chciałem w tym uczestniczyć – wyjaśnia prezes Spółdzielni Mieszkaniowej (i gliwicki radny z Koalicji dla Gliwic) Krzysztof Kleczka.

Transakcja nie doszła do skutku, a apteka kontynuowała działanie. Nieoczekiwanie, trzy miesiące temu właścicielki otrzymały jednak wypowiedzenie umowy najmu ze strony SM Obrońców Pokoju.

Powodem tego było znalezienie inwestora na inną, niedawno zwolnioną część pawilonu, która nadaje się do remontu. Warunkiem podjęcia się przez niego modernizacji było przeniesienie mieszczących się tam lokali – salonu fryzjerskiego i sklepu z warzywami. W tej sytuacji umowy wypowiedziano fryzjerowi, właścicielowi warzywniaka oraz… aptece.

Lokal po tej ostatniej ma zostać przebudowany i podzielony na kilka mniejszych, gdzie znajdzie się miejsce dla salonu oraz sklepu. Przy podejmowaniu decyzji na ten temat Spółdzielnia kierowała się faktem wcześnieszej chęci sprzedaży biznesu przez farmaceutki.

Nowy inwestor na remont budynku zamierza wyłożyć około 1,5 mln złotych. Po zakończeniu prac pawilon zmieni się diametralnie. Gruntowny remont przejdzie również market sieci Biedronka.

– Zarząd naraziłby się na zarzut działania na szkodę spółdzielni, gdyby nie wykorzystał okazji pozyskania inwestora, który w sumie zainwestuje 1,5 mln zł w remonty lokali użytkowych należących do spółdzielni – podsumowuje Kleczka.

(żms)
fot. zdj. główne – 24gliwice.pl, pozostałe zdjęcia: K. Kleczka/mat. SM Obrońców Pokoju

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Lucy

Moja ulubiona apteka:( Panie nawet na zamówienie na następny dzień potrafiły zamawiać leki jak była potrzeba. Miła obsługa z dużą wiedzą, czego nie można powiedzieć o konkurencji na przeciwko

DD

Z tą wiedzą to różnie bywa. Zapytaj jak wchłania się magnezu stearynian oraz dwutlenek tytanu w składzie wielu leków, a potem sprawdź w necie.

helcia

Net to nie lekarz ani farmaceuta

DD

Trzeba też wiedzieć z jakich źródeł czerpie się info, ale niektórym trzeba to powiedzieć a najlepiej napisać aby mieli przed oczami bo słownie mogą szybko zapomnieć.

Rett

Zapytajcie inwestora co tam będzie. Skoro ktoś inwestuje 1,5 mln w remont lokali należących do spółdzielni, to raczej nie robi tego charytatywnie, tylko będzie mieć wpływ na wysokość czynszu i dobór najemców.

Neptunder

Firma z Gdanska ?
Ciekawe rzeczy sie dzieja w Gliwicach, deweloper “sw. Jacek z Lesniczowki” , musi placic alimenta
2 mld. nie starcza?
Niech mu Rydzyk poblogoslawi i reszta sebekow.

prawda czasu prawda ekranu

A może prezes spółdzielni ,notabene Radny Rady Miejskiej Gliwice Koalicji dla Gliwic Zygmunta Frankiewicza miał jeszcze inny powód? Zapewne jak najbardziej uczciwy, wszak generalnie pełosie słyną z nieskazitelnej uczciwości.

Urko

No popatrz . To całkiem odwrotnie niż Szumowskie i inne pisoidy , nie ?

prawda czasu prawda ekranu

Masz rację odwrotnie

Urko

@prawda czasu prawda ekranu
Nie zrozumiałeś , co wynika z twojego ostatniego posta, prawda ? :-):-):-)

DD

Zasłynęli również brakiem wiedzy o prawach obywatelskich gwarantowanych Konstytucją III RP. Skompromitowali siebie i tych, którzy na nich głosowali. Sprawa dotyczy uchwały śmieciowej. Rzecznik Praw Obywatelskich stwierdził, że uchwały rad gmin zostały podjęte z naruszeniem Konstytucyjnej zasady równości podatkowej a także prawa unijnego. W radzie miasta mamy dwóch “niezłomnych” prawników, a reszta radnych filozofuje i potakuje oprócz dwóch osób rzeczowo myślących. Dla większości Konstytucja to nie bariera.

PAKer

Dokładnie, odkąd rządzi PiS konstytucja jest łamana chyba codziennie, zero poszanowania dla prawa, praworządności… ale tak właśnie Polska “wstaje z kolan”.

Gang PiSena

Zostaje apteka “dużego monopolisty”, coś mi to centralizacją pachnie i zwolennicy centralizacji powinni być zadowoleni.

DD

Ciemny lud sam sobie powróz nakłada, zamiast uwierzyć w siebie i DZIAŁAĆ, bo jak to się kiedyś mówiło w ilości siła.

Urko

“Spółdzielcy” mają taką samą mentalność jak “zwiunzkowcy” z gruby. Róźnica taka, że nie są umorusani. I czasami nie mają wąsów.
PS. Mieszkańcy okolicy nie powinni być zdziwieni rychłym wzrostem cen w aptece. W końcu monopol , to monopol, nie ?
Ale za to Kleczka ( jako stały klient) ma pewnie zniżkę na poziomie 50 % :-)

Obserwujący

Typowe jest to ,że gdzie pojawi się członek tzw.koalicji dla glajwic zygmunta, tam zaraz pojawia się jakiś problem i nietypowe przejawy jak firma z gdańska…szkoda,że nie z warszawy.
No,ale co się dziwić, mental zygmunta,nojmanna jest z lat 60 tych.

Gs

Poruszycie temat tramwajów w Gliwicach ? Czy jest szansa na powrót ?
Lub kiedy ruszą prace na placu Piastów?

105N

Autobusy elektryczne mogą być, czy koniecznie musi brzęczeć szyna ?

Rett

Brzęczeć szyna? Mamy 2021 rok! Miasto tak się rozrosło, że niebawem szybki szynowy transport pomiędzy centrum a strefami przemysłowymi i odległymi osiedlami stanie się koniecznością. Inwestycyjnie drożej niż autobus, ale sprawniejszy transport i zmieści się więcej osób niż w autobusie. Oczywiście przebieg linii musi być przemyślany i torowisko wydzielone, ale póki co jeszcze da się tak zrobić.

105N

Mamy 2021 rok a ty dalej nie wiesz, że za cenę jednego tramwaju, można kupić kilka autobusów elektrycznych, które zabiorą więcej pasażerów niż tramwaj i nie koniecznie o tej samej porze i mogą poruszać się po dowolnie wytyczonej linii ulicami miasta, bez konieczności budowania drogiego torowiska i omijania miejsc, gdzie na torowisko nie ma w ogóle miejsca a za sumę wydaną na budowę torowiska to już można kupić nawet kilkadziesiąt autobusów elektrycznych.

Rett

@105N
Widać już że 105N-ki są tak wyeksploatowane, że nawet czytają “po łebkach”. Toż to żem waćpanu napisał że drożej. Tyle że jak waść chcesz przekonać ludzi, by przesiedli się z samosmrodów na transport publiczny, to trzeba zainwestować w coś lepszego niż tylko zmiana napędu. Autobus będzie stać w korku z innymi. Tramwaj może połączyć centrum z Trynkiem, Sikornikiem i Strefą, poruszając się z prędkością średnio 60 km/h między przystankami a nie 30 km/h

105N

A co z połączeniem centrum z Sośnicą, Ligotą Zabrską, Bojkowem, Ostropą, Starymi Gliwicami, Niepaszycami, Łabędami, Szobiszowicami, Kopernikiem, Żernikami ? Ale jak już się tak upierasz, to zamiast torowiska można wykonać bus pas, po którym pojedzie nie tylko autobus ale i również straż pożarna, pogotowie, czy policja.

gmG

Gdybyś trochę się rozejrzał to zauważyłbyś ż są miejsca na świecie w których można połączyć tramwaj, autobus i metro (a raczej U-bahn) na jednej ścieżce. By było śmieszniej to tramwaj i U-bahn mają wspólną szynę (torowisko trójszynowe) bo mają inny rozstaw torów. Po tym wszystkim śmigają autobusy byś nie musiał biegać po skrzyżowani od przystanku do przystanku. A skoro mogą autobusy to i może straż i pogotowie. N ale do tego trzeba umiejętności, wiedzy i chęci.

105N

Masz rację, kiedy Gliwice wielkością i budżetem dorównają Berlinowi będziemy mieli i tramwaj i U-bahn i S-bahn i tramwaje wodne.

gmG

To nie o Berlinie, poza tym to w końcu te Gliwice są wielkie i bogate czy nie ? A może byś popatrzył na miejsce w którym żyjesz trochę szerzej, tak od Gliwic do przynajmniej Katowic lub Sosnowca? Skąd te kompleksy zadoopia?

gmG

Z jakiego pudełka ty wyskoczyłeś że Ci szyna brzęczy?

105N

To wyjdź z pudełka i stań sobie przy torowisku w Zabrzu. Może nie brzęczy a tylko świergota, będziemy się spierać a nazwę dźwięku ?

Obserwujący

Nie ma tramwai=nie ma tematu.Nie ma szans na powrót.Nie wiadomo kiedy,pytaj urzedasów.

105N

Tylko nowej generacji, lewitujące nad asfaltem.