Drzewa zniszczone podczas cięć na zlecenie spółki Tauron? ZDM: “O sprawie powiadomiono policję”

7 drzew miało zostać uszkodzonych przez firmy działające na zlecenie Tauron Dystrybucja. – Podczas cięć zdewastowane zostały drzewa przy ulicach: Skowrońskiego, Świętojańskiej, Warszawskiej i Jałowcowej – czytamy na stronie Miasta

– Kilka z nich jest w tak złym stanie, że najprawdopodobniej trzeba będzie je wyciąć. O sprawie powiadomiono policję – informuje Miejski Serwis Informacyjny.

– Pracownicy ZDM zauważyli siedem uszkodzonych drzew. W dwóch przypadkach istnieje duże prawdopodobieństwo, że trzeba będzie je usunąć. Trwają oględziny pozostałego drzewostanu – tłumaczy Anna Gilner, dyrektor ZDM w Gliwicach, który odpowiada za utrzymanie zieleni w pasach drogowych na terenie miasta.

Zarząd Dróg Miejskich w Gliwicach zwrócił się do policji z prośbą o ustalenie i ściganie sprawców oraz wszczęcie postępowania w sprawie dewastacji drzew rosnących w pasach drogowych dróg publicznych w Gliwicach.

O odniesienie się do sprawy drzew poprosiliśmy spółkę Tauron Dystrybucja.

– Jesteśmy na etapie weryfikacji, czy firma, która wykonuje dla nas tzw. cięcia techniczne posiadała wszelkie niezbędne zezwolenia. Nie zmienia to faktu, że to właściciel powinien zadbać aby to, co sadzi na swojej działce nie zagrażało infrastrukturze nergetycznej, a także każdej innej, np. gazowej czy kanalizacyjnej. Generalnie jest zasada, aby w miastach nie sadzić wysokopiennych drzew w pobliżu linii energetycznych – wyjaśnia Łukasz Zimnoch z Tauron Dystrybucja S.A.

– Wysokie drzewa sadzone w pobliżu linii energetycznych, w przypadku burzy, wichury czy śnieżycy mogą doprowadzić do jej zerwania, a to, oprócz samej przerwy w dostawie prądu, może stanowić poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa dla życia i zdrowia mieszkańców – dodaje.

Rzecznik spółki Tauron Dystrybucja tłumaczy także, dlaczego wykonawcy cięć technicznych pozostawili po sobie niesprzątnięte pozostałości drzewa.  

– Często mieszkańcy chcą drewno, które powstaje podczas takich prac, dlatego utarło się, że nie sprzątamy tego przez kilka dni. Po kilku dniach jednak sprzątamy po przeprowadzonych pracach. Oczywiście, jeśli właściciel nieruchomości skontaktuje się z nami i poprosi o natychmiastowe usunięcie drewna to działamy bez zbędnej zwłoki – mówi Łukasz Zimnoch.

***
Troska o drzewa ze strony Zarządu Dróg Miejskich zasługuje oczywiście na pochwałę, trudno jednak nie odnieść wrażenia, że to kolejna odsłona sporu urzędników ze spółką Tauron. W listopadzie Miasto opublikowało powielony przez miejskie publikatory tekst oskarżający spółkę o opóźnienia związane z remontem ul. Jagiellońskiej. Kilka dni temu w mediach ukazała się odpowiedź Taurona kwestionująca stanowisko Miasta (czyt. więcej >>).

(żms)/UM(mf)
fot. ZDM Gliwice

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Bonowentura
Bonowentura

Na zdjęciach pokazano gałęzie wierzby.
Jeśli wszystkie drzewa o których tu wspominano to wierzby ( płaczące) to gdzie widzicie problem?
Przecież to drzewo ma niesamowite zdolności odnawiania się. Za dwa, może trzy lata ponownie trzeba będzie ją ogłowić z gałęzi. Tak – są drzewa, które tolerują bardzo silne cięcie.

Dym
Dym

Niech ZDM przytnie gałęzie drzew na Portowej wzdłuż ŚCL bo przejeżdżające ciężarówki cały czas haczą o nie i niszczą dachy ciągników i naczep.

Olo
Olo

Tiry na tory

JAŚ
JAŚ

Głupole do TOSZKA !

Kolo
Kolo

A głupie JAŚ-ie do strzykawek

Dym
Dym

jedzenie, które kupujesz w sklepach, ciuchy itd, jak myślisz jaką drogą dotarły na półki? teleportacją?

Beton
Beton

@Dym, Niech ZDM skończy w końcu remont ulicy Portowej, który został rozpoczęty i przerwany jakiś czas temu. O wybudowaniu chodnika i ścieżki rowerowej od Łabęd do SCL aż żal wspominać po raz kolejny.

Dym
Dym

100% racji oświetlenia też nie ma więc bezpieczeństwo spada praktycznie do zera :/

Żoliborska Kanalia
Żoliborska Kanalia

Tauron, podobnie jak pozostałe upaństwowione firmy w tym kraju, czuje się absolutnie bezkarny w tym co robi, bo wie, że nikt mu nic nie zrobi. Podobnie jest np z ORLENEM, który praktycznie dyktuje ceny benzyny w Polsce, która to benzyna jest w tej chwili DROŻSZA niż w Niemczech.
Jak za PRLu: “Nie mamy pańskiego płaszcza i co pan nam zrobi?”

Ampuła
Ampuła

Drzewa są częścią flory pokrywającej Ziemię, którą TAURON Dystrybucja po prostu czyni sobie poddaną. Do czego żarliwie namawia firmę jej kapelan, podczas firmowych roratów, czuwań, dni skupienia, rekolekcji i pielgrzymek. Do tego dochodzi presja czasu. TAURON Dystrybucja musi wypracować bilion rocznego zysku, żeby z tego rozpłacić 800 milionów na konta różnych państwowych fundacji narodowych. Trudno w takich warunkach zważać na gałązki, pączki i gniazdka.

Be
Be

Totalnym ignoranctwem jest nie przemyślenie dlaczego wykonywane są te przycinki. Zarośnięte drzewa uszkadzają sieć nn i dziwnym przypadkiem ZDM nie pokrywa kosztów napraw i to nie ich wini się za brak energi elektrycznej. Totalna nagonka na firmy którę nie chcą podporządkować się rządzącym w Gliwicach

heli1b
heli1b

Dokładnie. Każda firma dba o swoją infrastrukturę.
Czasem tak
https://www.youtube.com/watch?v=Pla06PO6Odk

Gyuhgf
Gyuhgf

Pomyliły ci się spółki energetyczne. Póki co Taurona nie zawierzono opiece sił nadprzyrodzonych.

Ampuła
Ampuła

Widać coś mi umknęło. Sądziłem, że każda, choćby ćwierć- i półpaństwowa spółka-matka, spółka córka i spółka-bękart urodzona dla znajomych PiSoidów, jest już obłożona etatem kapelana i ubogacona zawierzeniem płucosercu bozi, podeszwom ducha czy napletkowi pambuka. Na co czekają w tym Tauronie Dystrybucja? Może na wzrost stawek za zawierzanie.

Gliwiczanin
Gliwiczanin

Przecież ZDM i tak chce wyciąć wszystkie drzewa w Gliwicach i zalać betonem więc tego nie rozumiem powinni się cieszyć że ktoś ich wyręczył

Bogusia
Bogusia

Nie ZDM a polityka jaśnie panującego w Gliwicach.

lolo
lolo

Tauron niech lepiej naprawi oswietlenie latarni ulicznych, bo te od wielu miesiecy nie swieca.

Ciemność widzę
Ciemność widzę

Te nowe świecą, ale nic nie oświetlają

Nela
Nela

To skutek obsadzania odpowiedzialnych stanowisk znajomymi i rodziną.

aniołek
aniołek

Właśnie wycinają drzewa przy Olimpijczyku. I nie robi tego Tauron.

Graża
Graża

Widziałam jak mieszkańcy się cieszą bo jest więcej drewna do pieca. Zaraz zaczęli się kręcić wokoło i podbierać co mogli unieść jak wtedy gdy ZDM robił masowe wycinki. Tylko żeby pamiętali że palimy od góry – wtedy jest zdrowo.

Cliper
Cliper

Przeciez ten kikut i wzgórze wokół niego aż proszą się o usunięcie go w ogóle i nasadzenia nowego drzewa.

a kuku
a kuku

Do ZDM i AMPUŁY
a jak wichura złamie konar który zerwie sieć energetyczną i ludność zostanie pozbawiona prądu elektrycznego a tam będzie mieszkał ktoś kto jest obłożnie chorym i jest podłączony do urządzeń podtrzymujących życie to ZDM wraz z Ampułą przyjadą i ratować pacjenta??? czy może sami od razu pójdą się oskarżyć na policje?? “Ludzie myślcie to nie boli” zanim coś powiesz lub napiszesz pomyśl a nie narażaj się na śmieszność i drwinę

Ampuła
Ampuła

… a gdyby tu było NAGLE przedszkole w przyszłości i wasz synek mały tędy przechodził w przyszłości, którego jeszcze nie macie, ale przecież w każdej chwili mieć możecie i na niego ten konar spadłby, którego Tauron Dystrybucja nie odciął…”
TAURON Dystrybucja bardziej pasuje mi na firmę, która chętnie zorganizuje Dni Elektryfikacji bez Prądu w związku z awarią sieci, niż prawidłowo przytnie drzewo pod linią.

krzysztof
krzysztof

Tauron to dziadostwo

jurek
jurek

Jest to odwet za ul,Jagielońską

awaria
awaria

Dzięki ministrowi Szyszko i rządowi PiS można rżnąć co i gdzie się chce. Jak mówią te dzikusy: Bóg dał nam ten świat, abyśmy się nim cieszyli, a ziemię czynili sobie poddaną. No i są efekty. Kierowcy są coraz bardziej bezpieczni na drogach. hahaha

AMF
AMF

Przed ustawą wprowadzoną przez rozmodloną moczymordę z rozumem orzeszka była podobna ustawa stworzona przez PO, czyżby monopol na media spowodował nieznajomość tego faktu?

Chalo
Chalo

Przed stworzeniem świata przez babcię z długą brodą, był plan innego dziada ze skrzydłami. Ale ta pierwsza suka miała więcej wyborców, bo ich stworzyła, wykorzystała, po czym na wieki zlikwidowała demokrację. To się podoba głównie facetom. Jak sądzisz misiu, amf, czy udowodnisz, że twoje twierdzenie o “podobnej ustawie stworzonej przez PO” cokolwiek tłumaczy, cokolwiek znaczy i ma jakikolwiek sens? Bo udowodnić może tylko to, że bardzo chcesz, ale jesteś “niespełna”.

aniołek
aniołek

Szyszko pozwolił ciąć na prywatnych posesjach bo wcześniej były z tym administracyjne korowody. Ustawa została potem zmieniona jak zaKODowani podnieśli lament pokazując wycięte drzewa w miastach. Tylko, że te drzewa wycięte były przed uchwaleniem ustawy, a prezydentami w tych miastach byli PełOwcy

henry
henry

Popieram Tauron w całej rozciągłości: “w miastach nie sadzić wysokopiennych drzew w pobliżu linii energetycznych “. Dodać trzeba, że również należy wyciąć w pień wszystkie drzewa w strefie linii energetycznych w całym kraju. Bo jak braknie zasilania w en. elektryczną z powodu tych drzew to mamy pretensje do kogo?. Zatem jeszcze raz: należy wyciąć drzewostan kilkadziesiąt metrów od przewodów linii napowietrznych, i to w trybie pilnym. Pozdrawiam Energetyków.

Olo
Olo

Mi w lato wbili na prywatny terenie, obcięli pol drzewa i zostawili syf, ale była awantura:)

PG
PG

Wracając do ulicy Jagielonskiej to Tauron mija sie z prawda i to jest kara za wybory bo przegrała je PATOLOGI XXI-wieku czyli PiS

Adso
Adso

Autor tekstu wykazał się całkowitą ignorancją. “Zdewastowana” wierzba pokazana na zdjęciu w przyszłym roku będzie miała mnóstwo nowych gałęzi.

rozum
rozum

Autor nie zarzuca nikomu dewastacji, tylko pisze o tym, że dewastację Tauronowi zarzuca ZDM.

Twój komentarz to kolejny dowód, że społeczeństwo coraz bardziej idiocieje. Brak umiejętności czytania ze zrozumieniem staje się powszechny.

ja234
ja234

Kolejny wybryk pisiowskiej firmy.
Tyle, że tym razem zdmowcy udają tych “dobrych”, broniących drzew.A w razie potrzeby potrafią bez mrugnięcia okiem wyciąć “schorowane” drzewa.
Sprawcami są oczywiście firmy tnące byle jak, byle było, na zlecenie tauronu i to im należałoby wlepić grzywnę i je zamknąć.
Pisiory wzięły się za łby.

AMF
AMF

Dokładnie to krokodyle łzy szczere jak czułości putlerowo-tuskowe w Smoleńsku.
Miasta samo katuje drzewa nawet w parku im nie odpuszczając. Ostatni przykład – zatoka na Pszczyńskiej.

PS: tak na marginesie, bo pewnie w TV nie usłyszycie: miłująca pokój Rasija zwiększa liczebność „Junarmii” – czyli ichniego Hitlerjugend z 300 do 500 tysięcy. Jak sądzicie, to do obrony przed IV RP? ;-]

Nela
Nela

Wszyscy wokół się zbroją i prężą muskuły a Polacy oddali się w opiekę jedni Maryi inni sojusznikom i cierpliwie czekają na następne historyczne wydarzenia, które wzbogacą naszą narodową martyrologię.