DTŚ zmienia Gliwice? “Nie popadajmy w euforię”. Koniec GTM. “To nie była wielka marka”. POD PRASĄ (9)

Otwarcie DTŚ, rozbiórka Gliwickiego Teatru Muzycznego i szereg wniosków i petycji od mieszkańców – tym żyły Gliwice w ostatnich miesiącach.

W ostatnim przed wakacjami programie Pod Prasą naszymi gośćmi byli gliwiccy radni: Krystyna Sowa (Koalicja dla Gliwic Zygmunta Frankiewicza) i Kajetan Gornig (Platforma Obywatelska).

POD PRASĄ to program, w którym gliwiccy dziennikarze, komentatorzy i goście specjalni dyskutują o bieżących wydarzeniach w Gliwicach. POD PRASĄ jest wspólnym projektem Nowin Gliwickich i Gazety Miejskiej/portalu 24GLIWICE.pl, z założenia otwartym na inne, niezależne media w Gliwicach, zarówno te tradycyjne, jak też społecznościowe.
Program dostępny jest na m.in. kanałach YouTube i profilach Facebook wybranych gliwickich mediów. POD PRASĄ emitowane jest również od poniedziałku do piątku o godzinie 19.00 na platformie UPC (kanał 393).

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
gliwiczanin
gliwiczanin

pisu wina, tylutko mial bronić kultury…

To lekkie nieporozumienie zaprosić do dyskusji o likwidacji GTM radną, która głosowała “za” i radnego, który jako jedyny z klubu PO wstrzymał się od głosu.

Randall
Randall

no właśnie co to za dziennikarstwo?

Sęk
Sęk

Tak się zastanawiam, czy z tymi tramwajami, drzewami, itp to jakieś obsesje u niektórych, natręctwa? Normalnie Adaś Miauczyński się chowa…

Ten DS
Ten DS

Ciekawe. Czy to, że radni przyszli do mediów to nie fenomen?
Prosiemy radnych częściej po wakacjach.
I – jak poparło mnie kilkunastu internautów – pana Ampułę!

Małgorzata Konior
Owszem zgłaszałam na posiedzeniu zarządow Rad Osiedli sprawę dotyczącą Centrum Przesiadkowego, ale głównie chodzilo mi o plac przed dworcem kolejowym i teren Placu Piastów, a także rozwiązania komunikacyjne na terenie naszego osiedla. Wyraziłam obawy, że przejście podziemne pod ulicą Bohaterow Getta spowoduje powstanie ulicy szybkiego ruchu i utrudni życie mieszkańcom oraz pieszym, gdyz tym samym zostanie ograniczona ilość przejść dla pieszych. Nie zawarlam stanowiska co do idei samego Centrum Przesiadkowego, bo nie posiadam wiedzy urbanistycznej i wnioskowałam o konsultacje fachowcow. Dotychczasowe konsultacje były fikcją, bo plany były trudno dostępne dla przeciętnego obywatela, a i my, będąc w UM nie mogłyśmy… Czytaj więcej »
ja
ja

Widać nie wie Pani, o jakiej petycji mowa.

Gleiwitzer49
Gleiwitzer49
… Droga Pani – nie tędy droga. Idea Centrum Przesiadkowego, czy jak się to tam będzie nazywało, to kolejny po DTS-ce koszmar komunikacyjny. Pisałem już o tym. To skrajnie niebezpieczna i kolejna koncentracja strumieni ruchu w centrum miasta. To po prostu PARANOJA. Tego nie uratuje żadne tam podziemne przejście i inne “kosmetyki”. To nie jest zagadnienie do konsultacji z mieszkańcami, jakimiś tam OSOM-ami i innymi “mami”. To jest robota dla fachowców – specjalistów inżynierii ruchu, poprzedzona niezwykle starannymi analizami. Takich analiz miasto nie ma i wcale nie chce mieć. Nie chce mieć, bo te analizy przeczą tej chorej idei, jaka… Czytaj więcej »
ja
ja

Projekt również wykonali fachowcy opłaceni przez UM. Czas dać możliwość wypowiedzenia się mieszkańcom. Są wśród nich ludzie, którzy mają w tej materii coś do powiedzenia.
Tymczasem Pan pisząc o paranoi w kontekście lokalizacji centrum przesiadkowego przy dworcu kolejowym osobiście podważa zasadność konsultacji i daje wyraz niezrozumienia istoty całego problemu.

Gleiwitzer49
Gleiwitzer49
… projekt to projekt – realizuje ideę, lepiej, gorzej ale ideę. To tak jak z DTS-ką – nie projekt jej jest koszmarem, lecz jej idea, idea przepuszczenia przez centrum miasta. To chyba jasne, chyba że nie … Mieszkańcy się już wypowiedzieli a nawet Ci, “którzy mają w tej materii coś do powiedzenia”, a że nie wysłuchano ich … no cóż … co innego ma do powiedzenia “mieszkaniec Sikornika lub Wójtowej Wsi” a co innego “nieszczęśnik z Jagiellońskiej czy Królowej Bony, o Robotniczej czy Hutniczej nie mówiąc”. Mało prawdopodobne, by wymienieni mieli ten sam punkt widzenia … a to podważa zasadność… Czytaj więcej »

Przecież centrum przesiadkowe nie ma służyć zmotoryzowanym tylko pieszym korzystającym z komunikacji miejskiej.

Gleiwitzer49
Gleiwitzer49
… tylko, że ci piesi “z czegoś do czegoś się” przesiadają i o to “coś” i “czegoś” chodzi, bo właśnie to “coś lub czegoś” dodatkowo się skoncentruje i to w centrum właśnie, w pobliżu tych 30 tysięcy przejeżdżających DTS-ką aut … a może się mylę ? … a jeszcze część tych pieszych “czymś” przyjedzie i swoje “coś” zostawi, by się przesiąść do “czegoś innego” a potem jeszcze “czymś” powróci, by znów się do swego “czegoś” przesiąść i do chałupy wrócić … a wszystko to w centrum … a ta “komunikacja miejska” też tam musi dojechać i odjechać i swoje odsmrodzić… Czytaj więcej »
Gleiwitzer49
Gleiwitzer49
? brawo, wręcz ?bravissimo? ? chciałoby się powiedzieć. Dziewiąta edycja ?Pod Prasą? to znakomity spektakl, jak przystało w ?porządnej operetce? przed sezonem ogórkowym. Tuszę, że przed kanikułą to ostatni spektakl i dobre “sezonu” zamknięcie ? a wszystko za sprawą ?gwiazd gliwickiej operetki? zaproszonych do studia. Pani Radna Sowa, jak owa Stefania z postu Pana ?Ampuły nie do zdarcia, z perfekcyjnie opanowaną rolą ?wesołej wdówki?, granej bez przerwy przez niezliczoną ilość sezonów. Zawsze młoda, zawsze atrakcyjna, słowem ?diva? jak trza. ?Usta milczą, dusza śpiewa? – u Lehara jednakże, u Pani Radnej niestety nie ? dusza u niej milczy jak zaklęta, a… Czytaj więcej »
Ten DS
Ten DS

Ani jedno zdanie, jakie padło w wypowiedziach dyskusji nie uzasadnia tego strumienia pomyj, jakie Panie Gleuwitzer49 wylewasz na ludzi, próbujac się silić na jakiś pseudodowcipny bełkot. Te aluzje, żałosne jak z prasy brukowej, najczęściej nic nie majace do kompetencji gości audycji, ten jadowity żar – to przypomina płatne trolle pewnej znanej partii, albo kwalifikacje do odwiedzin miasta Toszek.

Ruch na kujawskiej, panewnickiej, akademickiej, pszczynskiej, chorzowskiej, knurowskiej i w sośnicy zmalał wyraźnie!

Petros Tovmasyan
Petros Tovmasyan

Ciekawy odcinek.
1. Jak można mówić o “opłacalności” kultury.
2. Szacun dla Małgorzaty Licheckiej i Michała Szewczyka za robienie normalnego dziennikarstwa.
3. Fajnie, że pamiętano o wniosku dot. konsultacji społecznych <3, OSOM Gliwice nie pozwoli tematowi zginąć, tak jak zrobili to Państwo radni. Jak można mówić, że temat "jest w toku" jak dostaliśmy pismo, ze sprawa zakończona!
4. Tak czy siak, fajnie, że radni dali się zaprosić na normalną rozmowę.

Urko
Urko

Ale wazelina …

ja
ja

“Petycje nie są sprawą sympatii.”
Ciekawe czy sprawą sympatii jest kwalifikacja wniosków do Budżetu Obywatelskiego?

bb
bb

Pani Radna, urząd marszałkowski w Katowicach nie wspierał tak GTM-U jak i Hali Podium.

bb
bb

Sławomir Pietras o GTM-ie.Państwo radni wsłuchajcie się w głos eksperta od 20:55 do 22:24. http://audycje.tokfm.pl/audycja/OFF-Czarek/67

Valdorf
Valdorf

Zakazać przejadu tirów przez miasto czyli dozwolonych godzin a tylko za zezwoleniem tzw.kierunkowym żeby nie jeżdzili po całym mieście

iti
iti

Żeby tak się stało trzeba usunąć Frankiewicza i tego cwaniaka Wieczorka potem wszystkich z ratusza potem krętaczy POdległych u.miasta np zdm

Anonim
Anonim

no to ładnie “miasto” wy**ulało gliwiczan odnośnie DTŚ, wiedzieli a nie powiedzieli żeby uniknąć krytyki podczas budowy, nie dziwie się teraz, że tak wielu gliwiczan ma dość tego prezydenta

Haha, tak prezydenci w tym kraju decyduja o budowie drog i je finansuja i sami buduja. Dts to inwestycja centralna!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Maria Pałczyńska

I z czego “” ONI “” tak się cieszą ??? Chyba już nigdy nie pójdę na żadne wybory , gdyż ci wybrańcy robią co chcą. Oni i władzuchna ! A nie myślą co chcą i co by chcieli mieszkańcy , , ktorzy ich “” wybrali !!!!

iti
iti

Niestety dzięki takim osobom tej wiekopomnej sitwy robiącej od wielu lat to co im się żywnie POdoba z tym miastem nie da się wykorzenić a ostatnie wybory wygrał dzięki POpapranym systemie który zawiódł

CMM
CMM

Słabo się robi jak się patrzy na tych radnych. Razem z blaszakowym to towarzystwo wzajemnej adoracji.

Jasne, zbuduje tam sobie ufo. Czy wy wiecie w ogole w jakim ustroju zyjecie, jaki jest podzial kompentencji i co do kogo nalezy, kto co moze a czego nie??? Czasem mam wrazenie, ze wam sie swiat na franiu konczy.

Anonim
Anonim

Czy Radna Sowa może wytłumaczyć wyborcom w jakich okolicznościach jej córeczką znalazła intratną posadkę w Piaście Gliwice?

KIBIC9999
KIBIC9999

jest kompetentna to ją zatrudnili. Każdego zatrudnią jeśli wykaże się odpowiednim poziomem kwalifikacji.

gliwiczanin
gliwiczanin

to nie pierwsza spolka miejska w ktorej pracuje

Widz
Widz

Pani Sowa opowiada brednie,które zaslyszala od likwidatora Krawczyka,gtm ma największą sale wśród teatrów muzycznych na Śląsku,można to sprawdzić w necie.Pan z po,który jako jedyny z klubu wstrzymał się (reszta radnych po była za GTM)porównuje teatr do kopalni czy huty a artyści powinni zostać w Gliwicach tylko nie wiadomo w jakim charakterze. Tacy ludzie decydują co publiczność ma oglądać.Stek bzdur i kłamstw.

Ampuła
Ampuła
Problem nie w widowni, ale w zatrudnieniu na kilkaset etatów. PiSoidy nakręcają wzrost płacy minimalnej w takim tempie, że wstydu pąs wylazł nad wąs najtwardszemu watażce związkowemu. Chełpili się “radykalizmem płacowym”, żądając nagród za straty, dodatków za bumelki i premii za pobyt na pielgrzymkach, ale PiS ich wdeptał w narodową glebę, wydając administracyjną decyzję o nastaniu dobrobytu u pracownika najemnego. 300 etatów po stawce minimalnej 2000 zł brutto, plus ZUS-y – to już prawie milion miesięcznie – samych kosztów “ludzkich”. A gdzie reszta kosztów “produkcyjnych”: klej do wąsów, mizerykordie i puginały z epoki, sole trzeźwiące dla aktorek trzeciego wieku? W… Czytaj więcej »
Podróżnik
Podróżnik

DTŚ super droga, ktorą łatwo i zybko można pokonać Gliwice, ale co za baran zamyka przejazd tunelem o 22.20, kiedy wraca z pracy pół Strefy Ekonomicznej, a wcześniejsza informacja mówiła że zamknięcia będą odbywać sie od 23.00