Dwa miliony metrów kwadratowych do skoszenia. Taka pielęgnacja nie wszystkim jednak się podoba

ograniczenie koszenia traw gliwice

W Gliwicach rozpoczęło się się koszenie traw w pasach drogowych. O utrzymanie porządku na zieleńcach aż do jesieni będzie dbało czterech wykonawców – informuje Zarząd Dróg Miejskich.

Prace w mieście podzielono na sześć rejonów. Pierwsze koszenie traw rozpoczęto od Placu Piastów i ul. Dworcowej. W piątek wykonawcy pojawili się na ul. Wybrzeże Armii Krajowej i ul. Wybrzeże Wojska Polskiego. W sumie, powierzchnia zieleńców znajdujących się w pasach drogowych, których utrzymaniem zajmuje się Zarząd Dróg Miejskich w Gliwicach, to ponad dwa miliony metrów kwadratowych.

Warto wspomnieć, że w ostatnim czasie coraz częściej pojawiają się głosy, żeby traw… nie kosić.

Przede wszystkim z uwagi na suszę. Krótko przystrzyżony trawnik nie utrzymuje wilgoci i szybciej wysycha. Już w ubiegłym roku interpelację w sprawie zmian zasad koszenia trawy złożyły gliwickie radne, Agnieszka FilipkowskaKatarzyna Kuczyńska-Budka, proponując zastąpienie części zwykłych trawników łąkami kwietnymi. Pierwsza taka łąka założona w tym roku przez miasto powstaje przy zjazdach z DTŚ do ul. Królewskiej Tamy.


Z drugiej strony, pozostawienie nieskoszonej trawy wyglądałoby nieestetycznie. Kośmy więc z umiarem i zakładajmy kwietne łąki. Tam gdzie można.

emef / zdm
fot. zdm

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Gliwicjus

Przede wszystkim nie używać kos spalinowych bo to nie jedt koszenie tylko golenie przy samej ziemi.

treya50

i spaliny strasznie smrodzą, coś okropnego !!!

Beton

A może sierpem mają kosić? Albo kosiarką na baterię? Skąd mają wziąć prąd do narzedzi elektrycznych ?

Laszlo_egesz

Pozwolę przytoczyć słowa naszego premiera o polskich zasobach węgla na 200 lat. Prąd będzie z węgla.

alleluja i do koryta

To PiS nie potrafi wybudować elektrowni atomowej a tylko naśladuje i bierze przykład z PO ? To tak wygląda dobra zmiana+, to tak wygląda uniezależnienie się od rosyjskiego węgla+, to tak wygląda wstawanie z kolan+ ?

Dla slepcow

Premier juz niejednego zrobil za warjata.

widzący

Na przykład premier Nadrenii Północnej-Westfalii.

Tata warjata

Słownik ortograficzny języka polskiego polecam, jako lekturę przed spaniem.

widzący

W Bochum mają lepsze słowniki, niemieckie.

cywilizacja?

nie kosic tylko już kupować kozy
bo będzie jak w czasie wielkiego kryzysu albo bombardowania Londynu i anglii
kak widać kapitalizm daje rade przescignac komunistow

. . .

kosiarka a podkaszarka to spora różnica, kosiarka kosi na założonej wysokości, po przejściu efekt jest w miarę estetyczny i prawie równy, podkaszarka której firmy w Gliwicach używają jako kosy spalinowej jest przeznaczona do detali – dokaszanie wokół drzew i krzewów, podkaszanie małych powierzchni trawników np między chodnikiem a krawężnikiem, jej silnik jest wybitnie głośny a konstrukcja nie pozwala utrzymać równego poziomu koszenia (zależy od tego jak trzymana jest w danej chwili przez “pilarza”) nasi spece “pilarze” tak się potrafią nimi posługiwać że w efekcie mamy pustynię ze zniszczonymi trawnikami, wyrwanymi z korzeniami kępami trawy i ściętymi przy samej ziemi roślinami… Czytaj więcej »

gliwicjus

Dokładnie tak wygląda w Gliwicach “pielęgnacja” trawników. Ale w tym szaleństwie jest metoda. Raz wygolony a następnie wypalony słońcem i suszą trawnik nie wymaga kolejnych przycinań…

Five o'clock

No właśnie dobrze utrzymany trawnik powinien być koszony co tydzień i podlewany, tak przynajmniej twierdzą Anglicy i ja też bym chciał aby wszystkie trawniki w Gliwicach były tak starannie pielęgnowane z moich podatków i ty zapewne również z twoich podatków, nieprawdaż ?

cywilizacja?

dobrze rozpylony wirus i brud
dzięki takim zabiegom dobrze spelni swoja role

sluszna maka linie gliwiczanie wybierając kontynuacje frankisizmu
co was nie zabije to uratuje zus nfz i wszystkich prezesow spolek miasta

Zbrojenie

Ze spalinowego agregatu prądotwórczego, najlepiej z silnikiem diesla.

Carla

nie kościć,trawaniki sa zawsze prawie “wygolone do zera ” i tylko kurzu pełno na ulicach

Znając fakty

A tak będą olane przez miasto chwastowiska, bo o kwieciste łąki trzeba dbać. Miasto nie ma w zwyczaju dbać o cokolwiek. Miasto ma ewentualnie w zwyczaju “kupić i zapomnieć”, więc te “łąki” w efekcie będą polami zaniedbanych chwastów.

treya50

I niech spółdzielnie mieszkaniowe nie zamykają wszystkich otworów w budynkach, blokach, tak bytują jerzyki, które karmią się ogromnymi ilościami komarów, ale te instytucje mają w… nosie ekologię i przyrodę, a przede wszystkim komfort mieszkańców.

cywilizacja?

DO BYTOWANIA jezykow buduje się struktury dla jezykow a nie dopuszcza się do zasiedlania budynkow mieszkalnych w pozostałościach pior legna się mole i inne pasozyty

Gruntowy przymrozek

Wszyscy uwielbiamy grupy kosiarzy pod oknem w sobotę o 7 rano.

siarczysty mróz

Ty uwielbiasz przesiadywać w klimatyzowanym biurze od 7 rano i o 15 już do domku a robotnicy koszący trawniki mają tyrać w południowym skwarze i mieć cały dzień s…….y.

cywilizacja?

kosic powinni członkowie wspólnoty kosiarkami elektrycznymi a nie napychać kieszenie cwanym i sprytniejszym

Dokładnie

Tym bardziej, że nie przechodzą tyralierą wszyscy za jednym razem, tylko najpierw jeden, gdy już cichnie w oddali pojawia się drugi, gdy słysząc kolejny cichnący odgłos człowiek myśli, że to już koniec nadchodzi trzeci. Po przerwie na tankowanie i śniadaniowej następują poprawki na kilka golarek i wreszcie upragniony traktorek i zbieracze.
I po sobocie.

dokładnie tak

Mają iść wszyscy razem i sobie zawadzać i stwarzać dla siebie zagrożenie, słyszałeś o przepisach BHP ? A co za różnica czy najpierw usłyszysz jednego z bliska a drugiego w oddali czy całą tyralierę najpierw z bliska a potem całą tyralierę z oddali ?

asfaltowa dżungla

A potem jak wrócisz o 15 z biura to będziesz jeszcze stękał i kwękał, że dlaczego tobie pod balkonem koszą trawę po południu, kiedy jesteś zmęczony po pracy skoro mogli rano kiedy byłeś w biurze.

Laszlo_egesz

czytaj ze zrozumieniem, napisano o sobocie.

asfaltowa dżungla

To ludzie w soboty nie pracują ?

mieszkanka Gliwic

Niekoszone trawniki i kwietne łąki to stwarzanie cudownych warunków do bytowania i namnażania się kleszczy w mieście,a tego towarzystwa chyba nie chcemy.Myślę,że chorujący na odkleszczowe ,ciężkie do wyleczenia choroby są tego samego zdania.Należę do tej grupy osób i nie życzę nikomu podobnych zdrowotnych doświadczeń.

asfaltowa dżungla

Nikt nikomu nie nakazuje łazić po trawnikach i kwietnych łąkach, na chodnikach nie ma kleszczy, ciekawe jak sobie w tym zagadnieniu radzą ludzie mieszkający na wsi ?

Ala

Kosza trawe

asfaltowa dżungla

Od razu widać, że nigdy na wsi nie byłaś, trawę to może kosi jeden czy dwóch a reszta leży odłogiem i trawa po pas i nawet na uprawnych kiedyś polach jest łąka albo rośnie las zasiany somosiejkami.

cywilizacja?

wot chcielista to mata kapitalizma po czybek glowy

nie dziwi już nic

Po przejściu /formalnie potwierdzonej/ boreliozy wypowiadam się, że na kleszcze są opryski.
I nie wszystkie kleszcze są zarażone.
Nie można wszystkiego wykosić i wybetonować – bo kleszcze..

Ad

Po to jest trawa, żeby ją kosić!

Da

Po to są drzewa aby je wycinać!

gosc

https://wpolityce.pl/polityka/262360-skarbnik-lubuskiej-platformy-wycial-ponad-2-tys-drzew-znikly-deby-sosny-brzozy-i-osiki-a-polityk-po-zlozyl-doniesienie-o-kradziezy-drewna byle nie w tym stylu, w Gliwicach mamy podobnie zdolnych, biorąc pod uwagę ostanie lata wycinek, w lubuskim chociaż się ktoś oburzył u nas buzia w kubeł, nie wiadomo kto zwoził do tartaku i kto zabankował

Da

A dlaczego udajesz zdziwionego, który nie wie, że każdym lesie należącym do Lasów Państwowych wycinane są dęby, sosny, brzozy i osiki kiedy przychodzi na nie pora wyrębu, jest to element zwyczajnej gospodarki leśnej, nawet minister Szyszko puszczę wycinał. Skoro można wycinać w państwowym lesie to i w prywatnym również.

gosc

a chyba nie umiesz czytać tego co w linku więc nie pisz w takim razie, wycinka drzew zdrowych i potrzebnych na bezczelnego na terenach nie należących do LP a za to bardzo ważnych dla mieszkańców miasta, którzy i tak duszą się smogiem, to jest ten słynny styl PO, jednakże w innych miastach jak powyżej czyli Zielona Góra kogoś to jeszcze oburza, w Gliwicach natomiast rybka, brak reakcji

Da

To dlaczego nie reagowałeś a tylko rybka i brak twojej reakcji ?

cywilizacja?

ci co reagowali to już wymarli

jak widać reszcie to w doodzie

Drukarz

Spalić, wszystko spalić do glolej ziemi. Patrzcie jak pięknie płonie Białowieża. Ile kleszczy i komarów zginie. Po co wykaszac coś co można zabetonować. Pomysł jak pięknu by było gdyby te 2 mln metrów wylać betonem.

treya50

Nie Białowieża, a Biebrza. Konkretnie Biebrzański Park Narodowy, największy w Polsce oraz uznawany za przyrodniczą perłę Europy. Zostały zgliszcza i popioły na ogromnym obszarze tego parku, a płonąć mogą jeszcze podziemne pokłady torfu. Nic siąść i płakać !

cywilizacja?

żadne torfy nie plona spalono to co przeszkadzalo nowym swietlanym inwestycjom drogowym

a tak co do ekologii
to zwiększy się tylko bioroznorodnosc tych terenow gdyż pozary sa nieodłącznym odwiecznym
naturalnym etapem odnowienia siedlisk
i ich gaszenie w skali lokalnej jest sprzeczne z natura i szkodliwe dla zrowotnosci caLEGO EKOSYSTEMU

Barbara

Kleszcze najlepiej się mają w tak popularnych wszędzie tujach. Proszę sobie poczytać. Wszystkie podmiejskie posesje osadzone są tym paskudztwem. Obciete gałęzie są w zimie dodatkiem do pieców. A dym z tych roślin zawiera rakotwórcze olejki eteryczne. Tak więc trawię i świetnym łąkom mówimy zdecydowane TAK.Tujom pofziekujemy.

Mieszkaniec

Wszystko wykosić i wybetonowac. Żeby żaden skrawek zieleni się nie ostał. To szczególnie ważne w dobie suszy by usunąć niepotrzebna zieleń gdyż kurz musi się unosić maksymalnie jak to możliwe. Każda kępkę trawy która rosnie należy unicestwić. Jednym słowem w mojej opinii chodzi tylko o to by wydać pieniądze. Całkowicie nieuzasadnione pracę. Ostatnie kepki wilgoci zniszczyć. Ludzie kochają beton i jak coś nie jest wybetonowane to znaczy że jest źle. Aż żal mi np mieszkańców Berlina gdzie 20 m of Bramy Brandenburskiej na przeciw jednego z najdroższych hoteli znajduje się o zgrozo cały pas zieleni przez nikogo nie koszony. Cóż… Czytaj więcej »

cywilizacja?

a w dobie zarazy to wieksza zbrodnia niż roznoszenie jej przez listonoszy w pakiecie z dooda

nie dziwi już nic

Jest susza, będzie jeszcze gorzej, chcecie znowu te suche, łyse placki zamiast trawników oglądać co rok temu??
Po co na to wyrzucać pieniądze.
Wąchać spaliny z silników kos.

treya50

Kto to minusuje ? Jakiś miłośnik spalin, a może instytucja zarządzająca tym koszeniem ? To się w głowie nie mieści.
A jeszcze spółdzielnia przy Pol. Śl. wypuszcza na te trawniki firmę z Zabrza, która traktorem morduje tę zieleń do gołej ziemi !

cywilizacja?

2 miliony piechota nie chodzi jak u kurskiego 2 miliardy

Tymon

Łąka kwietna…a czy Miasto wie że minister Rolnictwa z PiSu też jest za tym by to wprowadzać ?

Apropo koszenia traw, bodajże we Wrocławiu był taki program, chyba jednej ze spółdzielni, że koszenie było pod warunkiem, że prognoza pogody zapowiadała deszcz w ciągu najbliższego tygodnia. Pustyni nigdy nie było :-)

nie dziwi już nic

I żal mi tych kosiarzy wdychających kurz podniesiony z ulic.
Trawa nigdy przy tej suszy nie odrośnie.

cywilizacja?

a wirus już się z tego cieszy kolejny nosiciel znaleziony

St. Gliwice

Koszenie kosami spalinowymi pod oknami jest przekroczeniem norm hałasu czyli wykroczeniem. No ale kto by się przejmował hałasem? Prymitywne ludy tak mają.

Imiu

CHWAŁA i cześć WAM włodarze i decydenci MIASTA Gliwice za te hojne DARy.

Ad

interpelację w sprawie zmian zasad koszenia trawy złożyły […] Katarzyna Kuczyńska-Budka

“Na głowie kwietny ma wianek,
W ręku zielony badylek,
A przed nią bieży Borysek,
A nad nią lata motylek.”

gmG

Znowu eksperyment…Koszenie wykonane we właściwy sposób, we właściwym czasie to nie problem dla zieleni – to nazywa się pielęgnacja. Problemem jest “frezowanie” trawników do gołej ziemi bez względu na stan tej zieleni. Przetargi powinny być prowadzone na PIELĘGNACJĘ I UTRZYMANIE ZIELENI a nie na koszenie trawników. Wtedy też powinny obejmować dłuższe okresy (kilkuletnie) bo w rok to można tylko spieprzyć teren zielony. Zresztą od tego jest Zarząd Zieleni Miejskiej i on powinien odpowiadać za stan zieleni w mieście (jeszcze takie w niektórych miastach są) ale miasto uciekło od tej nazwy bo jest to zbyt oczywiste i teraz jest KOMUNALKA w… Czytaj więcej »

eedd

Jak oni te 2 miliony metrów kwadratowych policzyli????????????????????????

cywilizacja?

kosza kase co roku
wiec policzyli

Wszystko rozumiem, ale ...

Takie niekoszone łąki mają też minusy. Przyczyniają się chociażby do wzmożenia reakcji alergicznych i nie chodzi tu tylko o pyłki, ale również o ukąszenia owadów, kleszcze, których stają się siedliskami, bo takie jest ich zadanie. Takie coś owszem na wsiach, przy szybszych drogach, bo tłumią też hałas, przy torowiskach tramwajowych, na terenach przemysłowych tj. strefa, ale do bezmyślnego “załączania” centrum miasta podszedłbym ostrożnie.

gosc

każdy pretekst dobry, żeby syf zostawić a pieniądze wziąść

ranyyyy

WziąĆ

Gość

Jedna w Sejmie tak mówiła
Teraz jest w jakimś trybunale czy jakoś tak i dalej “WZIĄŚCIA” jak ty.

żarcie ze styropianu

Nie pomoże puder, róż, gdy panna nie młoda już.

treya50

Na wsiach mają dość zieleni i czystszego powietrza, własnie w mieście powinno być dużo zieleni, takiej zielonej, a nie wypalonej słońcem.

ONI

A ja mam reakcje alergiczne na pył, spaliny samochodowe i smog, a jakoś nie gadam głupot, że żaden samochód nigdy nie powinien wjechać do miasta. Jak masz alergię na jakieś rośliny – przebadaj się na jakie i bierz leki, a nie, że chcesz szkodzić całemu miastu, bo wymyślasz sobie, że na tej łące może będzie kleszcz (nie będzie, jak pozwoli się tam żyć też ptakom). I te bzdurne teksty “bo rośliny powinny być na wsi, miasto to jest miasto” – kim Wy jesteście, ludzie? Czy naprawdę aż tak trudno znaleźć informacje o korzystnym wpływie zieleni na tereny miejskie?

cywilizacja?

no jakos w lesie zyja ptaki a kleszczy od ………..

DD

To będzie TEST żywych organizmów na żywych organizmach. Po roku czasu a może pięciu jak wyciekną wiarygodne dane dowiemy się ile osób poddano specjalistycznemu leczeniu od ukąszeń owadów, ile to kosztowało a ile urząd zaoszczędził na kreatywności radnych i innych postronnych potakiwaczy. Odejmiemy niższą cyfrę od wyższej i etatowi analitycy dostarczą nam wyniki trudnej analizy ekonomicznej.

prawda

Mam rozumieć, że te radne z Koalicji Obywatelskiej we własnym ogrodzie również nie koszą trawy i mają jedną wielką dżungle? Nikt im tego nie zabrania, ale muszą uszanować to, że przeciętny mieszkaniec chce żyć w zadbanym mieście, Polska to nie kraje południowo-europejskie, gdzie latem temperatura sięga 40 stopni i wszelaka roślinność może uschnąć. Przy temperaturach w Polsce, które obecnie oscylując przy 15 stopniach w obecnej chwili nie takiej możliwości, tym bardziej, że na przyszły tydzień planowane są opady deszczu.

najprawdziwsza prawda

Dlatego PiSiackie rządy podniosły 100 krotnie dopuszczalne normy na natężenie promieniowania elektromagnetycznego abyśmy nie żyli w dżungli a w wirtualnej rzeczywistości.

nie dziwi już nic

Taaa Trawnik a sprawa polska, trawnika zmieszany z polityką..tu nigdy nie będzie dobrze

treya50

A co będzie latem ? Już zapomniałeś/aś/ jak to było rok temu, wszędzie żółta zaschnięta trawa. A w tym roku mam być gorzej i zapowiadana susza. Tak przyjemnie żyć na betonie albo wypalonej słońcem pustyni?

Barbara

Nie ifzie o temperaturę. Tu chodzi o suszę. A ta z temperaturą ma niewiele wspólnego. Uczyć musisz się całe życie.

ONI

“Zadbanym”? To nie jest dbanie, to jest niszczenie. “Zadbany” trawnik jest zielony, a nie żółto-słomkowy. Poza tym Polska w tym roku będzie miała temperatury południowo-europejskie, bo są zmiany klimatyczne. Takie głupoty możesz sobie gadać na wsi, gdzie jest pełno niekoszonych łąk i “zaniedbanych” zagajników, wtedy możesz się bawić w trawnik, tuje i nic więcej, bo mikroklimat to wytrzyma. Ale w mieście, jak “zwykły” trawnik umrze, nie zostanie już żadna zieleń, przynajmniej w tym roku.