„Działali jak zorganizowana grupa”. Ktoś wykopał i ukradł świeżo posadzone rośliny. Spore straty

Na własną posesję? Mało prawdopodobne. Większa szansa, że na sprzedaż – ukradziono cebulki roślin z pasa zieleni miejskiej warte co najmniej 2 tys. zł. Szacowanie strat nadal trwa.

 
Po akcie wandalizmu, do którego doszło w weekend wobec roślinności zasadzonej w rabatach na Rynku, teraz mamy masową kradzież…

Działali jak zorganizowana grupa, a ich ofiarą padły … rośliny cebulowe. Z premedytacją ukradli w rejonie gliwickiej hali widowiskowo-sportowej Arena, świeżo nasadzone rośliny cebulowe. Straty wstępnie wyceniono już na ok. 2 tys. zł – informuje rzeczniczka Zarządu Dróg Miejskich w Gliwicach, Jadwiga Jagiełło-Stiborska.

Dwóch sprawców, prawdopodobnie działając „wspólnie i w porozumieniu”, z terenów przylegających do ulicy Kujawskiej wykopali czosnki ozdobne, krokusy, narcyzy, tulipany i kamasje

– dodaje Stiborska.

Apelowaliśmy już wielokrotnie i informowaliśmy, że jeżeli podobają się nasze nasadzenia – rośliny rosnące w pasach drogowych, wystarczy skontaktować się z referatem zieleni w Zarządzie Dróg Miejskich, a jego pracownicy przekażą wszystkie informacje na temat gatunków rosnących w przyulicznych pasach – ironizuje rzeczniczka.

ZDM przypomina, że miejsca gdzie prowadzone są nasadzenia roślin w większości objęte są monitoringiem wizyjnym. Za ich kradzież, zrywanie i niszczenie grożą surowe kary finansowe. Jakie? Pisaliśmy o nich w poniedziałek. Jeśli wartość poniesionych strat nie przekracza 500 zł, zastosowanie ma kodeks wykroczeń. Jeśli jednak – jak w powyższej sytuacji – jest to kwota wyższa, mówimy o przestępstwie.

Art. 278 Kodeksu Karnego § 1. Kto zabiera w celu przywłaszczenia cudzą rzecz ruchomą, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

(żms)
fot. ZDM Gliwice

24 komentarzy
 najwyżej ocenione
od najnowszych    chronologicznie 
Inline Feedbacks
View all comments
Dż k j p
31/05/2022 19:41

Skoro rozpoczęto sezon miejskich nasadzeń, to naprawdę tak trudno przewidzieć, że uruchomi to też sezon kradzieży? Tak trudno na jakiś czas usadzić tych gapiących się w zakupione z naszych podatków monitory w tym absurdalnie drogim acz bezużytecznym jak widać centrum monitoringu i tak trudno uruchomić dodatkowe dwie osoby w policji od razu reagujące na demolkę?
Myślcie k… włodarze od siedmiu boleści.

Batalion Parasol
31/05/2022 12:10

A tam, że nasadzenia się nie podobają. Gdyby się nie podobały, to by ich nie ukradli. Nie sprzedaliby ich też potem na czarnym rynku.

gazociag
31/05/2022 11:55

Teraz dumna Policja bedzie miec zajecie….
A monitoring to tylko z nawy bo co najwyzej sylwetke da sie zobaczyc i tyle.

przesiadkowicz
31/05/2022 12:54
W odpowiedzi na  gazociag

Oświetlenie jest tam fatalne.

Też mi ...
31/05/2022 19:42
W odpowiedzi na  przesiadkowicz

Oświetlenie jest wszędzie fatalne.

przesiadkowicz
31/05/2022 21:28
W odpowiedzi na  Też mi ...

tam szczególnie fatalne

Marcus
31/05/2022 11:14

Takie oto zdziczenie obyczajów!
A co z monitoringiem?

co kraj to obyczaj
31/05/2022 12:52
W odpowiedzi na  Marcus

A jest monitoring na terenie przyległym do ul. Kujawskiej ?

Równaj w dół !
31/05/2022 19:46
W odpowiedzi na  Marcus

Chcesz wiedzieć co z monitoringiem? Powiem ci. Stosowne faktury za monitoring zostały już zapłacone.

Jarek
31/05/2022 12:25

Sprzedam czosnki ozdobne, krokusy, narcyzy, tulipany i kamasje..
Mix cebul, nie segregowane.

DD
31/05/2022 22:44
W odpowiedzi na  Jarek

Biorę wszystko, u mnie na ogrodzie będą miały odpowiednie warunki wzrostu bez tego zachwaszczenia jak na zdjęciu.

slawo
31/05/2022 22:06

To jak na dłoni widać to robota dzików .Coś nie tak z tym waszym monitoringiem

Eee tam
01/06/2022 07:36
W odpowiedzi na  slawo

Monitoring jest super. Jest jak … złota muszla klozetowa. Niczemu nie służy, ale jest.

Daniel
02/06/2022 18:16

Jaki monitoring w Gliwicach

SS3
03/06/2022 16:09

Zacytuje mundre rady policmajstrów:
Zjawisko kradzieży kwiatów znane jest na całym świecie od momentu posadzenia pierwszej cebulki.

Sadzący kwiatki pomagają złodziejom bo kwiatki nie były odpowiednio przypięte.

Po każdej zgłoszonej kradzieży wielu policjantów jest angażowanych w poszukiwania sprawców, a wbrew pozorom to przypadki niełatwe do wykrycia.

Anna8
03/06/2022 21:49

Pilnujcie by dzki krzywdy nie zrobily ludziom. Policja gdy kradna nia dzialkach i dewastuja to mala szkodliwosc. Dostala Policja i Straz Miejska klucz do wejscia na dzialki lecz ani raazu jch nie bylo.

sceptyczny
31/05/2022 11:41

Wygląda na nocną wycieczkę dzików na kolację.

Gang PiSena
31/05/2022 12:57
W odpowiedzi na  sceptyczny

Pan minister Ziobro twierdzi, że jak ktoś wchodzi na twoją posesję to możesz strzelać, więc decyzją włodarzy Gliwic, dziki mogą zostać odstrzelone.

Cliper
01/06/2022 09:47

Jesteśmy naprawdę ciekawym narodem.Jeszcze polska nie zginęła!

Urko
31/05/2022 12:40

Aż się prosi. Jakie miasto , taka i przestępczość zorganizowana . Rabatkowy Gang

świerk
31/05/2022 13:56
W odpowiedzi na  Urko

Wołałbyś w Gliwicach grube wały na grube miliony ?

Beton
31/05/2022 14:22
W odpowiedzi na  świerk

A nie ma ?

świerk
31/05/2022 14:51
W odpowiedzi na  Beton

Czyli są a ty się rozczulasz nad rabatką ?

Ampuła
31/05/2022 14:07

Przybiera na sile przestępczość generowana przez istnienie Terytoriów Okupowanych przez Działkowców.
Działkacze wszelkimi sposobami pozyskują jak najbardziej zróżnicowany materiał roślinny, żeby w szopo-wiato-pagodo-ziemianko-jurto-kiosko-schrono-szałasach prowadzić eksperymenty nad uzyskaniem nowych odmian zieleniny. Zdolnych truć krety z intensywnością bomby termobarycznej, uśmiercać stada ptactwa jeszcze podczas przylotu z ciepłych krajów i anihilować nawet najdrobniejszy sort owadzi w działkawczej glebie, wodzie i powietrzu. Mordercze bulwy. Agresywna łęcina. Paraliżujące korzonki. Kora infekująca tkankę mózgu. To wszystko gromadzi się w bekach, cebrach i pryzmach za zasłoną ze strzępów czarnej folii.