Wystarczył jeden weekend by na Rynku zniszczono nowe nasadzenia. Zdjęcia z kamer trafią teraz do policji

Pierwszy wandal, który zniszczył rośliny na gliwickim Rynku, uaktywnił się w weekend, bezpośrednio po ich nasadzeniu. Czy była to twórcza wena podlana alkoholem? Jest to wysoce prawdopodobne, a jak było – ustali policja. Są na szczęście nagrania z monitoringu miejskiego.

 
Niestety, ale znając nieprzewidywalne tory podążania myśli i woli imprezowiczów, można powiedzieć, że spodziewaliśmy się takiego przebiegu zdarzeń… Sprawę w poniedziałek opisał Zarząd Dróg Miejskich.

Powyrywane z korzeniami rośliny rabatowe na gliwickim Rynku. Wystarczyła zaledwie jedna noc, aby zniszczyć pracę osób, które w miniony piątek spieszyły się z nasadzaniem zieleni w sercu starówki przed zbliżającym się wówczas weekendem. Ofiarą „miłośnika zieleni” padły m.in. cisy, lawendy i róże – informuje Jadwiga Jagiełło-Stiborska, rzeczniczka Zarządu Dróg Miejskich w Gliwicach.

Co kierowało mężczyzną? Zmęczenie po wcześniejszej biesiadzie, a może odkrył w sobie talent przy projektowaniu zieleni miejskiej?

– zastanawia się rzeczniczka.

Na szczęście wszystko nagrał monitoring, a z zapisu kamer wynika, że amator nasadzeń kompozycji roślinnych, próbował najpierw przesadzać rośliny z rabaty na rabatę.

W pewnym momencie, poirytowany być może brakiem weny twórczej, zniszczył kilka sadzonek. Co kierowało mężczyzną? Wyjaśnieniem tych wątpliwości zajmie się policja, gdzie skierowane zostanie zgłoszenie – zapowiada Stiborska.

Zgodnie z artykułem 144 kodeksu wykroczeń: „Niszczenie, uszkadzanie roślinności, trawników lub zieleńca”:

§ 1. Kto na terenach przeznaczonych do użytku publicznego niszczy lub uszkadza roślinność lub też dopuszcza do niszczenia roślinności przez zwierzęta znajdujące się pod jego nadzorem albo na terenach przeznaczonych do użytku publicznego depcze trawnik lub zieleniec w miejscach innych niż wyznaczone dla celów rekreacji przez właściwego zarządcę terenu, podlega karze grzywny do 1000 złotych albo karze nagany.

§ 2. Kto usuwa, niszczy lub uszkadza drzewa lub krzewy stanowiące zadrzewienie przydrożne lub ochronne albo żywopłot przydrożny, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.

§ 3. W razie popełnienia wykroczenia określonego w § 1 lub 2 można orzec nawiązkę do wysokości 500 złotych.

Kodeks wykroczeń jednak będzie miał zastosowanie o ile wysokość strat „zmieści się” w 500 zł. Jeśli zniszczenia wycenione zostaną powyżej tej kwoty, wandalizm ten może być zakwalifikowany jako przestępstwo.

(żms)/ZDM Gliwice
fot. ZDM Gliwice

22 komentarzy
 najwyżej ocenione
od najnowszych    chronologicznie 
Inline Feedbacks
View all comments
Emilja
30/05/2022 15:48

Za dwa miesiące pojawi się apel policji okraszony niewyraźnymi zdjęciami ekranu (tak, ordynarnymi zdjęciami ekranu) z prośbą o pomoc w ujęciu sprawcy.

AndrzejD
30/05/2022 17:32

To milion kamer na każdym kroku nie zapobiegł tym aktom wandalizmu ?! Niebywałe !

maluczcy
30/05/2022 14:10

Żaden system nie okiełzna mentalności.

DD
30/05/2022 15:26
W odpowiedzi na  maluczcy

Szczepionka, tylko następna szczepionka okiełzna skutki uboczne takich nieskoordynowanych zachowań. Och, za pamięci i jeszcze te przypominające też z gwarancją skuteczności i bezpieczeństwa, zakupione za wspólne podatki.

Ostatnio edytowany 1 miesiąc temu przez DD
Mam pytanie
30/05/2022 16:23

Jaka odległość dzieli komisariat nr I od Rynku?

gliwicjus
30/05/2022 16:43
W odpowiedzi na  Mam pytanie

I kto dyżurował w tym momencie przed ekranami monitoringu?

DD
30/05/2022 21:44
W odpowiedzi na  Mam pytanie

Odległość kosmiczna. Poza tym wymiar sprawiedliwości powinien być mu wdzięczny, za etaciki pod dachem.

Ostatnio edytowany 1 miesiąc temu przez DD
Prawda czasu, prawda ekranu
30/05/2022 11:11

No cóż przykład idzie z domu. Ojcowie nie szanują Polski, Polaków, to dzieci tym bardziej niczego

Pożyczę siekierę
30/05/2022 21:04

Obciąć łapy w łokciach…

Obserwując
30/05/2022 13:06

Suweren jest zdziczały.

Cliper
30/05/2022 20:30

Takie cuda tylko w naszym pięknym kraju
A ci z monitoringu w nocy śpią?przecież w nocy niema tłumów żeby nie dostrzec łobuza

DD
30/05/2022 21:50
W odpowiedzi na  Cliper

….w tak oświetlonym miejscu jak rynek. Żenada.

Gosia
30/05/2022 22:02

Ludzki smieć

Gliwiczanin
30/05/2022 18:33

Poszukajcie tych roślin na działkach i przy domkach jedno rodzinnych na pewno się znajdą

działka
31/05/2022 13:11
W odpowiedzi na  Gliwiczanin

I zróbcie badania genetyczne aby udowodnić, że to dokładnie te rośliny.

Sabachan
31/05/2022 21:25

czy w Gliwicach nawet roślinom nie mogą dać spokoju?

Ampuła
30/05/2022 13:29

Osobnik z pokolenia wychowanego w rzeczywistości Terytoriów Okupowanych przez Działkowców.
Najpierw tydzień chlania nalewek na krecich skórkach i dekoktów z przegniłych kłączy, a potem na czworakach do roboty – z siennika przy pryzmie liściarki między rabaty wydzielone gruzem trylinki.
Rozgrzebywać żużel złamaną chochlą, rozwlekać strzępy włókniny dziurawionej pogrzebaczem, ryć kawałem karnisza otwory ku wnętrzu Ziemi. Podsypać śmieciem, miałem gazobetonowym, pyłem ze żrącego granulatu i kruszonymi płatami rdzy. Zadołować kikuty zeschłej łęciny, grudy chwaścisk, dosypać owocowych zgniłków z parchem i zalać odstałą moczodeszczówką z cebrzyka.

marta
30/05/2022 14:35

Złodziejstwo, wandalizm i rowery idą w parze. Tyle razy mieszkańcy apelowali, aby zakazać używania rowerów w Gliwicach. Nie dosyć, że powodują najwięcej wypadków, to jest to ulubiony sposób przemieszczania się złodziei.

ekoprzodownik
30/05/2022 12:25

A jaka kara jest za niszczenie nawierzchni drogowych przez ekoterorystów wymuszających sadzenie drzew tam gdzie powinna być nawierzchnia twarda

Urko
30/05/2022 13:01
W odpowiedzi na  ekoprzodownik

Karą jest możliwość przeczytania Pańskiego posta

ekoprzodownik
30/05/2022 18:19
W odpowiedzi na  Urko

drzewa na drogi, pojazdy do parku

działka
31/05/2022 13:12
W odpowiedzi na  Urko

No to jesteś masochistą.