Elektrownia solarna na dachu budynku… magistratu. “Będzie jedną z największych w Gliwicach”

Na dwóch budynkach Urzędu Miejskiego w Gliwicach, przy ul. Zwycięstwa 21 i ul. Jasnej 31A, pojawi się w sumie ponad 260 paneli fotowoltaicznych. Pozyskana z nich energia pokryje znaczą część zapotrzebowania tych budynków na prąd.

W dobie gwałtownie rosnących cen energii elektrycznej, zmiana ta wpłynie korzystnie na miejski budżet.

Panele wytwarzają darmowy prąd, nie emitują zanieczyszczeń i można je poddać recyklingowi, a pozyskiwanie przez nie energii nie generuje hałasu. W najbliższym czasie pojawią się na dwóch budynkach Urzędu Miejskiego w Gliwicach.

REKLAMA

Przy ul. Zwycięstwa 21 energię będzie pozyskiwało około 160 paneli o łącznej mocy 50 kW, a przy ul. Jasnej 31A – około 100, o łącznej mocy około 30 kW.

– To będzie jedna z największych elektrowni solarnych w Gliwicach. Dzięki niej zmniejszy się zużycie energii elektrycznej w budynkach urzędu. Zmniejszy się też emisja szkodliwych substancji i pyłów do atmosfery, co będzie miało wpływ na jakość powietrza w mieście – tłumaczy Aleksandra Janik-Gajówka, naczelnik Wydziału Organizacyjnego Urzędu Miejskiego w Gliwicach w Miejskim Serwisie Informacyjnym.

fot. zdj. poglądowe

Jak szacują urzędnicy, wykonanie instalacji fotowoltaicznych na budynkach UM przy ul. Zwycięstwa i Jasnej będzie kosztować około 500 tys. zł. Miasto stara się o dofinansowanie ze środków unijnych w wysokości prawie 350 tys. zł.

Złożony wniosek został pozytywnie zweryfikowany pod względem formalnym, rozstrzygnięcie konkursu planowane jest jeszcze na wrzesień.

Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, na przełomie września i października zostanie ogłoszony przetarg na wykonanie zadania w systemie „zaprojektuj i wybuduj”. Zakończenie inwestycji planowane jest na drugi kwartał 2020 roku.

(żms)/UM(mf)
fot. MF/24gliwice.pl

REKLAMA
od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
black_horse

Pani Aleksandro: muszę Panią zmartwic. Nie ma pani kompletnie pojęcia o sposobie wytwarzania energii elektrycznej w elektrowniach konwencjonalnych. Emisja szkodliwych pyłów nie spadnie ani o gram po wybudowaniu waszej instalacji. Spadnie wówczas, gdy wyłączy się jeden blok energetyczny w konkretnej elektrowni węglowej. Mało tego, w naszym mieście nie ma czego wyłączać, bo nie mamy elektrowni. Nie wiem więc jaki mechanizm miałby zadziałać, aby poprawić jakiś powietrza w Gliwicach. Proszę nie wprowadzać opinii publicznej w błąd.A redakcję proszę o nie rozpowszechnianie bzdur.

:)

Ale poza aspektem braku wpływu na stan powietrza ideę pochwalasz, czy jak większosć tutejszych “ekspertów” uważasz za nieopłacalną lewacką hucpę nabijającą kabzy wiadomo komu, bo nie jest to polska kabza?

black_horse

@:) ??? Każda idea pozyskania energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych jest godna pochwały. Tyle tylko że fotowoltaika nie jest stałym źródłem energii, ponieważ w nocy nie działa, a w pochmurne dni jej wydajność jest mocno ograniczona. W związku z tym nie zastąpi źródeł energii konwencjonalnej w postaci wyeliminowania elektrowni – w Polsce działającej głównie w oparciu o spalanie węgla. Jedyna korzyścią UM będzie obniżona wysokość rachunków za energię, i tylko energię. Wszelkie inne opowiadanie bajek o poprawie czystości powietrza w Gliwicach jest dużym nadużyciem. Kwestia kapsy: jak dotąd nie jesteśmy producentami tej technologii więc do naszej kapzy wpadają grosze z… Czytaj więcej »

:)

Nie prosiłem o trywialny wykład o oczywistych sprawach. Zamiast odpowiedzi znowu skupiasz się na nieistotnych pierdołach. Jezuuu, jedna pani powiedziała jedno głupie zdanie, bo tak jej kazali, a ty z tego robisz III WŚ.

''

Po prostu rozbijasz g…. na kwarki, wkładasz więcej energii niż odzyskujesz, strasznie nieekologiczne to działanie.

on567

Przecież odpisał konkretnie – “Każda idea pozyskania energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych jest godna pochwały.”
Tylko Ty masz problem z czytaniem ze zrozumieniem. Najwyraźniej gubisz się w tak długim tekście, chociaż odpowiedź była w pierwszym zdaniu.

:)

I właśnie tej pochwały zabrakło. Jak teraz oceniasz własne umiejętności czytania?

DD

No właśnie i dzięki temu, że wyręczyła któregoś vice ma gwarancję stabilnej pracy do emerytury a może nawet awans i podwyżkę za nieprzeciętną odwagę mówienia rzeczy na, których się nie zna.

:)

Jakoś kiedy Morawiecki twierdzi, że rządowy program dopłat do domowych instalacji fotowoltaicznych poprawi jakość powietrza w Polsce, to łykacie to bez mrugnięcia powieki. A przecież nie poprawi.

''

Po październikowych wyborach pan premier Morawiecki zniknie jak zeszłoroczny śnieg, za to pan prezydent Duda oświadcza drodzy moi, że Polska węglem stoi.

''

Do czasu, wszystko się zmieni, kiedy zarzadcą komisarycznym Gliwic z ramienia PiS zostanie Zygmunt Frankiewicz, nastanie wtedy wreszcie porządek w mieście, porządek+ .

''

Ale właśnie dzięki ociepleniu klimatu już około roku pańskiego 2050 w grodzie nad Kłodnicą i okolicach będzie tak ciepło i słonecznie jak w Hiszpanii jest zimno teraz, więc nie wieszałbym całkowicie psów na fotowoltanice.

Joe

Jak to pięknie, że wiara w globalne ciepło powoli dociera do naszego gliwickiego zaścianka. Czekamy jeszcze na płaskoziemców.

''

Oczywiście że ziemia jest płaska a tylko morze wypukłe bo na morzu widać horyzont. A niechciałbyś być pierwszym na płaskim Księżycu ? Przecież jankesi jeszcze tam nie polecieli, tyrko relacja była z Holywood.

''

A tak poważnie mówiąc to masz całkowicie racię i w zupełności się z tobą zgadzam, ci co płaczą po likwidacji tramwaju w Gliwicach to tępe oszołomy, a diesle z Ikarusów powinny dymić ile wlezie, w końcu ocieplenie klimatu to zjawisko naturalne a i człowiek powinien wspomagać te naturalne zjawiska, a nie przepraszam, pomyliłem się, nie ma przecież ocieplenia w ogóle a gazy cieplarniane powodują ochłodzenie, ochodzenie + .

Wrzodzisław

Hoovno prawda – fotowoltaika najlepiej działa w słoneczne, gorące dni – czyli wtedy, kiedy jest szczytowe zapotrzebowanie na energię elektryczną do klimatyzacji, więc opowiadanie o jej wadach, że “nie działa w nocy” to jest zwykłe 3.14erdolenie

black_horse

@Wrzodzisław :I tak, i nie. W Polsce klimatyzacja to wciąż egzotyczne zjawisko. A potem, gdy już ilość instalacji fotowoltaicznych się znacząco zwiększy to przewyższy zapotrzebowanie na prąd tych hipotetycznych klimatyzacji. Powstanie szczytowa nadprodukcja energii, z którą nie będzie co zrobić. Co dalej nie zmienia faktu, że fotowoltaika w nocy nie działa.

:)

Grunt, że działa toruńska geotermia. Solanka w geotermii o. Rydzyka ma 64 st. C. Musi mieć 130 st., żeby przekazać ją do sieci miejskiej. Podgrzeje ją właśnie budowana ciepłownia, która wyemituje tyle trującego CO2, jakby w godzinę przejechało w tym miejscu 45 tys. samochodów. Ale my będziemy dzielnie szukać dziury w d… tzn. w instalacjach fotowoltaicznych.

''

Czepiasz się, Toruńska uczelnia ma najlepsze kadry naukowe, wiedzą co robią.

''

Zawsze nadprodukcę energii można eksportować za fotodolary.

black_horse

Eksportować komu?

''

potrzebującym ?

''

Może murzynom do Afryki bo tam kiepsko z prądem i mają radioodbiorniki na korbkę ?

''

A założę się, że każdy kto zainstalował u siebie baterie słoneczne wcześniej już posiadał w domu klimatyzację.

Joe

Gorąco znacząco obniża sprawność paneli.

''

Dlatego w Izraelu buduje się elektrownie słoneczne bo jest tam zimniej niż w Polsce.

Joe

Słońce pomaga – temperatura przeszkadza.

''

Racja, zawsze kiedy słońce przygrzeje to się zimno robi. Alkoholik choć się zatacza od wódy to ręce trząść mu się przestają, ot takie paradoksy nauki.

''

Takiej np. elektrowni weglowej w ogóle temperatura nie przeszkadza i w ogóle nie pobiera wody z rzeki do chłodzenia.

''

O przepraszam bardzo, mamy jedną i jest to SFW Energia Sp. z o.o. a i mamy drugą w oczyszczalni ścieków a i nawet trzecią na wysypisku śmieci, są jeszcze jakieś w Gliwicach, może ktoś poda ?

Filip z konopii

Ja mam dynamo w rowerze :-)

''

Brawo, jesteś prawdziwie ekologiczny.

''

A propos elektrowni węglowych, miłościwie panujący nam posłowie PiS zaproponowali nowy projekt specustawy zmieniajacej prawo górnicze i geologiczne, dzięki której decyzją rządu będzie można określić specjalny obszar wydobycia wegla i bez zgody mieszkanców i samorządów wydobywać ungiel wszędzie, pod osiedlem mieszkaniowym, węzłem autostrad, itp.

Co w tym dziwnego?

Jeżeli chodzi o rzeczy strategiczne dla bezpieczeństwa państwa, czy to finansowe, czy materialne, czy infrastrukturalne, czy militarne jednostka traci na znaczeniu. Tak było jest i będzie niezależnie od ustroju, kraju czy grupy rządzącej w danej chwili. Tak samo wygląda to w USA, UK, Rosji etc. Gdyby przykładowo obwodnica była ważna ze względów obronności państwa już dawno byśmy po niej jeździli.

''

Bomba atomowa jest ważniejsza dla obronności państwa niż obwodnica czy kopanie węgla a przecież min. Macierewicz ją zapowiadał, jednak Polska dalej jej nie posiada w przeciwieństwie np. do takiego Izraela, malutkiego państewka na pustyni.

Wungiel

Bo one – te ekologi – myślą, że jak wyjdzie słońce i przygrzeje w panele to wtedy blok w elektrowni wunglowej będzie można wyłączyć jednym pstryczkiem, tak jak światło w lampce nad biurkiem.

zak

Mędrkujesz kolego

Alex

Dzięki niej zmniejszy się zużycie energii elektrycznej w budynkach urzędu. Zmniejszy się też emisja szkodliwych substancji i pyłów do atmosfery, co będzie miało wpływ na jakość powietrza w mieście – tłumaczy Aleksandra Janik-Gajówka, naczelnik Wydziału Organizacyjnego Urzędu Miejskiego w Gliwicach w Miejskim Serwisie Informacyjnym To tak nie działa, że jak sobie sołtys solara postawi, to cała wioska ma świeże powietrze. Chcecie być eko? 1. Wprowadźcie do transportu publicznego te hybrydy, które 10 lat temu były obiecane w miejsce tramwajów, resztę taboru zasilajcie gazem, jak to robią np. w Tychach. Współczesność (nie przyszłość!) zna także autobusy elektryczne i trolejbusy, które poradzą… Czytaj więcej »

''

A propos właśnie w okolicach ul. Pszczyńskiej PEC jakieś ponad 20 lat temu prowadził nowa nitkę ciepłociagu, czy modernizował starą (na jedno wychodzi) i wcale nie był zainteresowany podłączeniem do niej bloków stojacych przy ciepłociagu w celu elimanacji pieców, obecnie kiedy mieszkańcy, wiekszości emeryci poremontowali sobie mieszkania i założyli indywidualne ogrzewania gazowe, PEC nagle stał się bardzo chętny do przyłaczania za opłatą około 7000 zł od mieszkania, niestety emeryci stali się jakby mniej zainteresowani.

black_horse

To żadna nowość. Koło stadionu też prowadzono nitke cieplowniczą podczas jego budowy i też nikogo nie zapytali czy nie chce się podłączyć.

''

którego stadionu ?

''

Skoro wóda już niewystarczajaco grzeje kibiców piłki kopanej to przecież od dawna sięgają po mocniejsze środki.

:)

Opisałeś zrąb planu rozwoju miasta. Tylko nie dla Gliwic, bo tu panuje “kultura samochodu osobowego” i owszem, czasem nawet rowerzystom coś kapnie, ale tylko po to, żeby lekko ocieplić wizerunek miasta przyjaznego kierowcom. Są jeszcze samochody miejskich spółek, które krążą po mieście wożąc kartkę papieru z pieczątką. Przez centrum kilkadziesiąt razy dziennie kursują ciężarówki z ziemią, a nawet traktory. Mieszkańcy to bezmyślnie akceptują, jednocześnie niektórzy zaczynają się buntować przeciw nowym osiedlom poza syfem i hałasem śródmieścia, jakby tylko im przysługiwało prawo do życia we względnym spokoju. Co do parkometrów mam jeszcze jedną obserwację: gdzie się podziali kontrolerzy, których na początku… Czytaj więcej »

''

Też za nimi tęsknię.

:)

Nieistotnie za kim tęsknisz. Istotne jest, czy kierowcy uczciwie uiszczają opłaty? Widząc w jak głębokim poważaniu mają przepisy, wątpię.

''

A nie powinieneś wątpić, w zakresie pzestrzegania przepisów, dobry przykład idzie od dobrej zmiany.

Ostatni Sprawiedliwy

@:). ŚSM sp. z o.o. doskonale zdaje sobie sprawę, że pobieranie opłat za parkowanie w miejscach nie spełniających wymogów prawnych jest po prostu nielegalne. Nie kuszą losu i spraw w sądzie.

***

Wszystkie miejsca w SPP nie spełniają wymogów, czy tylko ty z premedytacją wybierasz takie, żeby się popieniaczyć w sądzie? A przede wszystkim nie zapłacić.

''

Takie miejsca są doceniane przez każdego kierowcę.

Poldek

Kto to będzie mył z pyłu i ze smogu?Takie “tafle” to duża powierzchnia osadzającego się miejskiego brudu ograniczającego ich wydajność!
A kto za to wszystko zapłaci?

''

deszcz ? A kto będzie odgarniał ze śniegu i kto będzie wymieniał uszkodzone po gradobiciu ?

Pieniądz musi być w ruchu

Firemki wyłonione w przetargu

''

Czyli podobnie jak w przypadku remontu kotła i turbozespołu w elektrowni ?

ja234

No, wygląda na to, że urzędasy doznają w końcu upragnionego rozwoju i postępu.
Ciekawe dlaczego zdecydowali się na to?pisiory im kazały??(1049)

''

To by raczej poszli w geotermię jak w Toruniu.

:)

To powinno być obligatoryjne przy budowie nowych domów i osiedli.

''

A w przypadku elektrowni nie tylko nowych ale również i starych, kominy powinny być obłożone bateriami słonecznymi, które to mogłyby oczywista oczywistość, zasilać elektrofiltry na tych kominach.

Laszlo_egesz

Elektrofiltry nie są montowane na kominach tylko na kanałach spalin przed wentylatorami spalin, a za obrotowymi podgrzewaczami powietrza. Elektrofiltry to takie duże, “blaszane pudełka”.

''

Użyłem powszechnego zwrotu oddajacego ideę i istotę sprawy, podałem ogólną myśl i zarys, szczegóły techniczne pozostawiam tobie. Bzdurą by było w dosłownym słowa znaczeniu umieszczenie filtrów na kominach, w końcu katalizatorów, filtrów DPF i GPF nie umieszcza się na końcu rury wydechowej a raczej na jej początku, to oczywista oczywistość ale cieszę się bardzo, że mogłem dostarczyć ci satysfakcji poprawienia mnie.

Laszlo_egesz

odczułem jedynie nieodpartą potrzebę uściślenia tematu. cieszę się, że i ty się cieszysz

''

Raczej nie przywiazuję do tego szczególnej uwagi.

gość

za 0,5 mld zł w porywach do 0,7, które to wydano na halę Zygmunta oraz z pewnością niebagatelne zyski np. PRUiM-u mogliby otworzyć w Gliwicach fabrykę paneli

on567

Dobrze, że napisali “Będzie jedną z największych w Gliwicach”. Bo największa akurat należy do Politechniki: https://nowa-energia.com.pl/2017/05/24/budynki-politechniki-slaskiej-sa-eko/

Maciej

Czy MZUK umyje w końcu tę tablicę z regulaminem? :/ Każda inwestycja w zielone źródła energii jest dobra. Rozumiem, że UM idzie za przykładem Politechniki Śląskiej, która zainwestowała w panele słoneczne na wydziale RMT. UM – Czekamy teraz na małą elektrownię wodną na Kłodnicy;)

norbi

A co, nagle postanowiłeś przeczytać regulamin korzystania z terenów zielonych? Jest ktokolwiek, kto to czyta?

''

Jak to kto ? Każdy pies przed podniesieniem nogi.

gliwicjus

Nikt nie czyta więc debil “meks” może swobodnie babrać dalej?

gliwicjus

Nikt nie czyta więc “meks” może dalej babrać po wszystkim?

''

Znam historię małej elektrowni ale na Pilicy, inwestor dostał zgodę na budowę, wybudował elektrownię ale jkoś do tej pory nie dostał zgody na eksploatację mikroelektrowni, coć nastały przecież dobre czasy dobrej zmiany.

Grugru

A to nie wiesz że są już dwie. Na wysokości ulicy Portowej i na wlocie do dużego Dzierżna.

Perez

aaaale bedzie dojenie kasy przez lokalne firmy :D

irek

Szkoda że gliwickie tramwaje psują powietrze.

black_horse

Pytanie z innej beczki? Czy będzie jakaś dotacja z UM do tej instalacji? Może 100 %? Czy urzędnicy postarają się wyrwać 5000 od rządu?

:)

Dotacja z UM do inwestycji UM? Ciekawe. Kontynuując temat czytania ze rozumieniem polecam ten fragment: “Miasto stara się o dofinansowanie ze środków unijnych w wysokości prawie 350 tys. zł”. Szacunkowy koszt całej inwestycji to 500 tys. zł.

Ostatni Sprawiedliwy

@:). Do tego dochodzą obliczenia na liczbach urojonych. Bo ile to będzie do podziału jak 350 tyś. zł będzie dofinansowane ze środków unijnych a 150 tyś. pójdzie z kieszeni mieszkańców?

Realista

Bravo.Temat, właściwie, zakończony;)

Ampuła

Po odejściu Frankiewicza do senatu, do urzędu miejskiego w Gliwicach wejdzie PiSowski komisarz.
Zaraz po tym, jak siądzie w fotelu prezydenckim i wyjmie gołe nogi ze słomy w gumofilcach, nakaże usunąć z dachu instalację fotowoltaiczną. Na wniosek związkowców z kopalni “Sośnica”. Poparty przez orkiestrę dętą.

Beton

@Ampuła, oczywiście nie usunąć, a po kryjomu przenieść na prywatne włości miłościwie panującego komisarza w celu zabezpieczenia przed rozgrabieniem.

Ostatni Sprawiedliwy

@Beton. To już było i dotyczyło 30 ton kostki brukowej którą “zaopiekował” się Komendant Straży Miejskiej w Gliwicach. Przypomnij z jakiego ugrupowania był Frankiewicz? Dlaczego nie zwolnił komendanta zaprzyjaźnionego z wyrokami z paragrafów KK?
Podobno nie wchodzi się dwa razy do tej samej wody, to dlaczego Frankiewicz ponownie wchodzi w szeregi szumowin?

''

Frankiewicz aspiruje do senatu a tam akurat same szeregi PiSowców, czy to ich nazywasz “szumowinami” ?