Epidemia przyspieszy sprzedaż Piasta? A. Neumann: “klub powinien się usamodzielnić”

– Jeżeli pojawią się konkretne, rzetelne i odpowiedzialne oferty to chętnie je rozważymy – mówi na temat przekazania Piasta Gliwice prywatnemu inwestorowi prezydent Adam Neumann.

W wywiadzie dla “Przeglądu Sportowego” Neumann podkreślił, że klub powinien się “usamodzielnić”. Od dawna nikt z przedstawicieli magistratu, tak zdecydowanie nie komunikował o możliwości sprzedaży klubu.

  • Niewykluczone, że Piast otrzyma od miasta mniejsze dofinansowanie na drugie półrocze działalności
  • Miasto jest zadowolone z działań obecnego zarządu klubu
  • Na giełdzie nazwisk potencjalnych inwestorów, nieoficjalnie pojawia się Zbigniew Kałuża

– To niewłaściwa sytuacja, gdy samorząd jest właścicielem klubu, ale od lat działamy z pełną odpowiedzialnością i nie chcemy oddać klubu nierzetelnemu inwestorowi – mówi Łukasz Oryszczak, rzecznik prasowy prezydenta Gliwic. – Jednak docelowym modelem jest przekazanie klubu w prywatne ręce – przyznaje.


W tej chwili miasto posiada 66% akcji klubu i każdego roku z miejskiego portfela przekazuje Piastowi solidne dotacje. Przez lata było to 12 mln złotych rocznie. W tym roku ta kwota spadła o połowę (głównie z powodu sporych pieniędzy,jakie Piast zainkasował z tytułu zdobycia mistrzostwa Polski). W skali Ekstraklasy Piast jednak do krezusów nie należy, a większość klubów operuje dużo wyższymi kwotami.

Jednak w dobie koronawirusa każda wydawana złotówka oglądana jest dwa razy, a magistrat już teraz notuje niższe wpływy z PITu (w kwietniu o 40%) czy z czynszu w związku z ulgami dla przedsiębiorców. Być może dlatego po latach przerwy zaakcentowano ponownie chęć sprzedaży Piasta.

– Musimy zobaczyć, jak będzie w czerwcu z przychodami, w tym z PIT. Informacje za maj i czerwiec dadzą nam głębszy obraz, bo niebagatelne wpływy wynikają z rozliczenia rocznego, które przesunięto na koniec maja

– mówi Adam Neumann zapytany przez “Przegląd Sportowy” o obniżenie dotacji dla Piasta w drugim półroczu. – Czekamy na informacje i rozwój wydarzeń. A do tego na Śląsku robi się niepokojąco, bo problem z koronawirusem mają kopalnie, również w Gliwicach. Jest szereg niewiadomych, więc trudno dziś mówić o precyzyjnych decyzjach finansowych – dodaje prezydent Gliwic.

Magistrat wspiera klub od czasu gdy zespół grał jeszcze w B klasie w 1997 roku. Jak twierdzą urzędnicy, przez cały ten okres miasto nie otrzymało żadnej konkretnej i budzącej zaufania oferty wykupienia Piasta. W 2012 roku 26% akcji klubu nabył Zbigniew Kałuża, prezes firmy Kar-Tel. Nieoficjalnie mówi się, że to właśnie Kałuża może zostać nowym właścicielem klubu. Władze miasta już raz mu zaufały, oddając część decyzyjności na chwilę przed wejściem do miasta komisarza wskazanego przez PiS. Oficjalnie jednak nazwisko Kałuży nigdy nie padło.

– Mamy pełne zaufanie do obecnego zarządu klubu. Jesteśmy zadowoleni z osiąganych wyników, ale też organizacji klubu – komentuje Łukasz Oryszczak.

W ostatnich miesiącach model zarządzania Piastem Gliwice wzbudzał wiele emocji. Z jednej strony klub chwalony był za sukces sportowy osiągnięty przy niskim budżecie i stosunkowo zrównoważonym systemie płacowym (pensje piłkarzy). Z drugiej strony tuż po zdobyciu mistrzostwa Polski prezes Paweł Żelem zdecydował się na podwyżkę cen biletów, które stały się niemal najdroższe w całej lidze. Klub krytykowany był też za słaby marketing i niewykorzystanie mistrzowskiego potencjału do przyciągnięcia kibiców na trybuny. W dodatku w końcowym okresie kampanii wyborczej to właśnie władze Piasta silnie zaangażowały się w lokalną politykę, a klub próbował dyskredytować kontrkandydata Adama Neumanna w wyborach prezydenckich – Kajetana Gorniga.
Michał Szewczyk

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
gliwicjus

I tak ma być! Niech “szlachta” i “wyznawcy”, czyli babracze elewacyjni sami utrzymują swoich idoli.

miazga

Nosem w……wiesz gdzie?

Janaczek

Frankiewicz parę lat temu mówił, że ze sprzedaży nie da się uzyskać takich pieniędzy jakie miasto wydało na Piasta. A deficyt ciągle rośnie.

guy fawkes

Dodam, że zadaniem samorządu nie jest na pewno zabawa w piłkę nożną.

Kasza

Miasto Gliwice w klubie Piast Gliwice ma 66,68 proc. akcji. Tylko w latach 2015-19 gmina przekazała w sumie do klubu 58,4 mln zł. Ale od tego roku zaplanowano zmniejszenie dotacji – do Piasta ma trafić 6 mln zł, z czego 3 mln są już na koncie. Kolejna transza powinna zostać przelana w drugiej połowie roku. – Taki jest plan i będziemy do tego dążyć, jednak na razie nie jesteśmy w stanie przewidzieć, jak podczas epidemii rozwinie się sytuacja gospodarcza w Polsce i na świecie. I dotyczy to nie tylko Gliwic – analizuje Adam Neumann, prezydent miasta. I dodaje: – Niektóre… Czytaj więcej »

chcielista to mata

za te prawie 60 milionow mozba bylo wybudowac nowoczesny szpital od fundamentow po pelne i nowoczesne wyposazenie w sprzet typu sale intensywnej terapi rezonanse magnetyczne tomografy super sale operacyjne ale poniewaz to sa zbedne wydatki bo chorzy i umarli nie glosuja nad tym kto ma wydawac ich pieniadze z podatkow to zarazenie wszystkich wirusem ktory zabija chorych i starych to dla naszych samorzadowych laskawcow dar od boga

Zenek

Poważny biznes nie jest zainteresowany ligowym futbolem. Sportowo polskie rozgrywki stoją na kiepskim poziomie, w rankingu UEFA ekstraklasa jest dopiero na 29. miejscu, m.in. za Cyprem, Kazachstanem, Azerbejdżanem, Bułgarią i Białorusią. Większe emocje są przy stole z plastikowymi piłkarzykami. Niech sobie Kałuża z kolegami wykupi klub i wypłaca kopaczom po 40-100 tys. miesięcznie i niech płaci za wynajem stadionu miejskiego, bo to nasz stadion a nie Piasta. W Gliwicach jest pełno wolnorynkowców, we władzach miasta i w klubie też. Ciekawe jak sobie poradzą bez miejskiej kasy. Kaszowski właśnie się przekonuje jak działa niewidzialna ręka wolnego rynku i płacze.

borówka

No i w końcu ktoś poszedł po rozum ….
Utrzymywanie tego klub przez miasto nie ma sensu.
A po drugie to o jakich dotacjach na drugie półrocze oni mówią. A na co poszła kasa za pierwsze półrocze jeżeli nic się nie działo …

Alan

Ale głupi jesteś, najlepiej zaorać a na mecz do zabrza, dtś i arena też Ci przeszkadza

parKing

Sensu może i nie ma. Ale co do drugiej części, to co ty sobie wyobrażasz, że klub ma teraz zupełną bezczynność?

Grzegorz

Przy takich funduszach to Piast jest mistrzem świata . Nigdy nie zrozumiem czemu mistrzowi Polski odbiera się fundusze ? nie jestem wielkim kibicem ale było mi miło jak znajomi z innych miast gratulowali mi sukcesów Piasta , i chciałbym abyśmy byli obecni na arenach europejskich tak jak np Bate

Patataj

Nie jesteście w stanie zapełnić 10-tys widowni, a tobie marzą się europejskie areny, na których Piast jest chłopczykiem do bicia.

miazga

lepiej mieć jakość niż byle jakość. Jak to wygląda w Hindenburgu , w mieście bez rynku dworca i nie dokończonym druciakiem

Pele

Leczenie kompleksów Zabrzem nie daje efektów. Szczerze dumny człowiek nie porównuje się bezustannie do kogoś, kto jego znaniem jest słabszy lub gorszy.

Zbigniew

Za takie nazwanie Zabrza powinieneś dostać w pysk tak,żeby ci wyleciały wszystkie zęby,szwabieJak ci się w Polsce nie podoba,to jazda na zachód.Tam z pewnością odpowiednio cie potraktują.Będziesz mógł podstarzałym szwabom podcierać zady,albo zmywać szwbskie gary,bo do niczego innego cię tam nie wezmą..

ja

taki jesteś POLAK a przypomnij mi bo zapomniałem kiedy zmieniliście nazwę hitler areny na estadio dela gruz

Paulus

Jak ich teraz rozsadzą w odległości 2 metrów, to ogłoszą, że nareszcie mają pełne trybuny. :)))

ja

MISTRZEM POLSKI JEST NASZ PIAST GLIWICE i co wy na to krupniole z estadio dela gruz

Gogh

A kogo to wina.. Samych mieszkańców którzy plują na własny klub.. Tak Łabędy sisnica płaci podatki do miasta czyli jest to też ich klub a jeździ 20km dalej bo jest górnik z którym nie mają nic wspólnego bo ani górnikami nie są.. Ani z kasy nie spływa.

Kibic piasta

Piast gliwice jest mistrzem polski to cie liczy a nie chłopczykiem do bicja

Urko

“…abyśmy byli obecni.. ”
Jacy “my ” Grzesiu ? ,
“…na arenach europejskich tak jak np Bate…”
Polska nie leży w Europie , Grzesiu ? Ekstraklasa gra w Australii, Grzesiu ? I co to za przykład klubiku z zadudzia Europy , o którym i tak wszyscy myślą, że leży w Azji , Grzesiu ?
I najważniejsze pytanie Grzesiu. Po co , Grzesiu ?

Daniel

Coś z tymi Gliwicami się złego dzieje , podupadło miasto i to widać gołym okiem

Ryszard

Kto zwróci koszty budowy stadionu miejskiego. Czy w ogóle jest jakiś prawo do podejmowania takich decyzji przez tzw.* włodarzy. Ludzie układu nie reprezentują mieszkańców tylko niewielki procent cwaniaczków w świetle prawa rozkradają wspólny majątek mieszkańców.

Ad

Jaki zwrot kosztów budowy stadionu??? Sprzedają klub, są pieniądze ze sprzedaży, kolejne pieniądze z dzierżawy stadionu nowemu właścicielowi Piasta i oszczędności, bo nie będą wywalać na klub corocznie kilkunastu milionów złotych.

chcielista to mata

bendom oszendnosci jak w tej radzie jaka rabi dawaja coby sobie kupic ta koza a potem jon odawac za zlotgo

ja

ja ci zwrócę tylko mi podaj dane i nr . konta

Laszlo_egesz

Pytanie techniczne do redakcji (do usunięcia) dlaczego ten artykuł nie ma miejsca wśród “najnowszych”? Przeoczenie czy celowy zabieg?


MOD: Przeoczenie, dziękujemy za zwrócenie uwagi.
Teoria, że piszemy artykuły po to, żeby je ukrywać, jest raczej nie do obronienia ;-)

chcielista to mata

ostatnie doniesienia o liscie przebojow trojki sa oczywiscie nieprawdziwe i mylace

chachacha
nie wierze w wiadomosci nie zdementowane przez redakcje mediow
jak mawial pewien minister

Tymon

Nie sprzedadzą klubu, bo gdzie podzieje się jego cudaczny prezes. Najpierw musi coś działać dobrze, żeby przyciągnęło zainteresowanych. Ale jak wali się ceny za bilety kosmiczne …to czemu oczekiwać wzrostu zainteresowania… No cóż panowie piłkarze i prezesy… niektórzy cały miesiąc musi przeżyć za dwa tysiące i daje radę… Wyobraźcie to sobie

JAś

Ale wybraliście prezydenta hahaha sprzedać ale zniszczyć wszystko Skąd on się wziął inaczej skąd wziął go Franek

Oburzony

Nie dali mieszkańcom bonifikaty na wykup gruntu pod mieszkaniami a walą taką kasę na kopaczy Piasta.Od dawna w Gliwicach wszystko na głowie postawione a dobro mieszkańców władza ma daleko w tyle!!!!!!

chcielista to mata

na rowni z o-bywatelami

ktorzy poza wlasna d najmojsza nie widza jak ich pieniadze publiczne gina
w samorzadowej czarnej doodzie

ja

ja dostałem musiałeś żle złożyć wniosek

Cliper

Rzeczywiście-gliwiczanie nie są dumni z klubu który zdobył miastrza Polski.-żabole-biedni ale za klub i na klub oddadzą pieniądze i życie-chociaż Ci którzy oddali życie to…

Rocco

Bo co im zostało? Taka mentalność biednych. Sportowo nic nie znaczą.

Tymon

A jednak cos jest na rzeczy, Dla zainteresowanych proponuje spojrzeć kto z wicków nadzoruje klub. Tak ten ktoś jest z zabrza i tak na swoim publicznym profilu facebookowym ma w ulubionych pewien klub, także z zabrza. Także proponuje wszystkim przemyśleć jak jesteśmy manipulowani i dzieleni , na naszą szkodę …

KSG

Kto kupi klub co nie ma kibiców? Gliwczanie chodzą na GÓRNIK.

Tusk

Wina Frankiewicza…
Dajecie!

Urko

Tera? Trza było kombinować , jak klub zdobywał mistrzostwo. Tera , to mnie na akt desperacji zaczyna wyglądać …
Z drugiej strony. Lepiej później niż wcale ….

Torpedo

Teraz na pewno ze łzami w oczach wspominają Niemca, który jako jedyny w historii chciał kupić Piasta na długo przed zdobyciem zaszczytnego miana wicemiszcza śmiesznej ekstraklasy powolniaków.

RamPamPam

Proszę mądrali powiedz niby jaki to Niemiec chciał kupić klub, bo coś tam gdzieś słyszałeś, ale tak naprawdę nie wiesz nic. Jeśli mówisz o Oplu to jesteś naprawdę mocno zabawny.

Janaczek

Ignorancja to nie powód do dumy. Przed laty był taki Niemiec z ofertą ale wtedy Frankiewicz z Wieczorkiem nie chcieli z nim gadać.

Tela

Głuptasku jak nie wiesz to po prostu zapytaj a nie na około że ktoś coś tam i gdzieś. A tak naprawdę Ty nie wiesz nic

ja

urko nie tak dawno uczyłeś Mnie poprawnej polszczyzny a sam lub sama piszesz zamiast teraz-tera,zamiast trzeba-trza i co TERA masz do powiedzenia ,TRZA się było uczyć jak była na to pora- poprawny cwaniaczku z PKS-u przypominasz sobie

ja

urko jeszcze parę dni temu pod artykułem o szpitalu próbowałeś lub próbowałaś uczyć Mnie poprawnej polszczyzny a teraz ty taki wykształcony Polak piszesz zamiast teraz-TERA ,zamiast trzeba-TRZA i TERA co Mi powiesz TRZA się było uczyć ,a nie teraz się wymądrzać i poprawiać innych i zapamiętaj pisze i mówi się TERAZ oraz TRZEBA

Urko

Wdam się z tobą w dyskusję na temat języka polskiego, jak zobaczę twój jeden post napisany przy zastosowaniu zasad interpunkcji i syntaktyki zdania.

ja

ja natomiast z tobą nie mam zamiaru polemizować wystarczy Mi twoje TERA i TRZA

Szczery

Nie było gorszego tandemu w historii klubu, jak Żelem i Kałuża. Dramat! Ich nieudolność przykrywa jedynie świetna praca trenerska Fornalika, któremu chwała. Ale to co wyprawia tych dwóch jegomości, to czysta niegospodarność mieniem publicznym. Oczywiście PIAST już dawno powinien mieć inwestora, by nie drenować miejskiej kasy, ale to, że go nie dotąd nie ma, to WYŁĄCZNIE WINA tego duetu.

Ampuła

Żelem i Kałuża plus Fornalik stanowią najlepsze trio pozaboiskowe w historii Piasta Gliwice.
Ich zaradność, fachowość i bezkompromisowość pozwalają Piastowi wynikami od kilku lat przykrywać czapką nie tylko lokalnych bankrutów z Zabrza, Bytomia i Chorzowa, ale i potentatów z Poznania, Gdańska i Warszawy.
Tylko osobnik otumaniony z wyczerpania szarpaniem płotu albo wyrywaniem deski sedesowej ze stadionowego WC może dramatyzować na temat aktualnej kondycji klubu.

Leo

Nazwiska się zmieniają, ale zachwyt ciągle ten sam.

Leo

O Żelenie można powiedzieć, że nie ma drugiego tak oszczędnego prezesa w całej polskiej piłce, za co poprzedni klub miał do niego pretensje a nawet groził sądem, ale nie to, że jest niegospodarny. Można jeszcze powiedzieć, że nie posługuje się biegle językiem polskim, a jakąś skarłowaciałą odmianą, ale to typowe dla środowiska piłkarskiego. Wystarczy posłuchać działaczy i piłkarzy, albo poczytać kibiców.

...

Jak można sprzedać klub, który jest chlubą miasta? Z tego co rozumiem, to prywatnemu inwestorowi będzie opłacało się kupić klub i będzie na nim zarabiał. Gdzie tu logika? Sensownym rozwiązaniem bedzie oddelegowanie osób z U.M., które pomogą klubowi? Wtedy pieniądze będą wpływały do budżetu miasta. Nie wierzę, że nie ma osób kompetentnych, które nie poradzą sobie z tą sytuacją. Miasto Gliwice za byłego prezydenta Zygmunta Ftankiewicza wiele razy szczyciło się, że posiada klub, który doszedł tak wysoko. Dzięki wizji byłego prezydenta udało się stworzyć strefę ekonomiczną, wybudować stadion, podium, wiele hal sportowych, trasę średnicową i … . We wszystkich inwestycjach… Czytaj więcej »

Hehehehehe

To napisz ile Gliwice zarobiły na Piaście? W UM nic o takich przychodach nie słyszeli.

Leo

UM już oddelegował do klubu “najlepszych z najlepszych”: Tomalę i Neumanna. Czyli sami się oddelegowali, bo dobrze tam płacą.

W pogoni za octem

Piast powinien zostać sprzedany już dawno.optymalnie jakby była 1 liga i ani 1 złotówki z budżetu miasta oraz obowiązkowo konfiskata mienia na poczet wielotysiecznych kar dla graficiarzy z tego klubu

Patataj

To jeszcze nikt nie przywózł kontenera pieniędzy za Piasta? Po tylu sukcesach i gratulacjach z całej Europy? Czy to nie jest podejrzane? A może to ilustruje stan faktyczny: chętnych nie było i nie ma, bo Piast nie jest żadną rewelacją.

RamPamPam

Rewelacja nie. Ale i tak wyżej niż Ty.

Patataj

Porównania masz jak z krainy autyzmu. I jeszcze ktoś ci daje słitaśne plusiki.

Pppppp

A co Ty tu robisz zabolu?Kompleksy leczysz?To nie jest artykuł o bankrucie z Hindenburga.

ja

MISTRZEM POLSKI JEST NASZ PIAST GLIWICE no żabole odzew trzy cztery

ja

MISTRZEM POLSKI JEST NASZ PIAST GLIWICE no żabki co tak słabo tylko 2 minusy chyba wszyscy teraz nie jesteście na strefie w pracy a może jesteście to sorki pracujcie,pracujcie bo wasze pieniążki są potrzebne zwłaszcza teraz na naszego ukochanego PIASTA GLIWICE-MISTRZA POLSKI miłej pracy

ja

o co ja widzę płaziątka wróciły ze strefy ,brawo brawo pracujcie na na naszego ukochanego PIASTA GLIWICE tak dla przypomnienia MISTRZA POLSKI

miazga

Dzięki Gliwicom funkcjonuje Piast, dzięki Piastowi gorole wiedzą gdzie leżą Gliwice
Wszystkim znajdom kibice Piasta mówią dziękujemy za wasze podatki. I nie myślcie że kiedykolwiek miasto przestanie dofinansowywać nasz ukochany klub GKS Piast Gliwice!

hahaha

Są miasta znane na całym świecie, a nie mają drużyn piłki nożnej. Ale jak się ma miazgę w miejscu mózgu to taki szczegół umyka.

tępy kibol

Po co to w ogóle sprzedawać, najlepiej to całkowicie zlikwidować w cholerę, blaszaną budę rozebrać i sprzedać na złom a na pozyskanym miejscu rozbudować Cmentarz Lipowy, przynajmniej będzie jakiś pożytek dla miasta.

gosc

lepiej sprzedać może część długów za Arenę będzie jak spłacić

chcielista to mata

ten obiekt jest nisprzedawalny
ot taki kamien mlynski powieszony na waszych szyjach pozbawionych glowy i rozumu

Aleeee!

@ gosc. Sprzedać może nie, ale przyszła mi na myśl genialna myśl! Niech Piast zarabia i łoży na halę Frankiewicza a hala na Piasta. Powstałby samofinansujący się organizm. Wprawdzie ten “organizm” przypominałby trochę film “Głupi i Głupszy” oraz nadawał sens istnieniu powiedzenia “Wiódł ślepy kulawego”, ale mieszkańcy (podatnicy) mogliby wreszcie spokojnie ignorować jeden i drugi obiekt.

Pppppp

Już zdaje się kiedyś to pisałem ale powtórzę.Twoj Nick jest wyjątkowo kompatybilny z komentarzami.

tępy kibol

Twoje komentarze wysprejowane na murach z czym są kompatybilne ?

Obserwujący

Piast porażka powinien sam się utrzymywać.Np.składki od kibolstwa.
Ponoć sponsorzy też ich futrują kasą…powinni też obniżyć sobie pensje, jak na 4 ligę przystało.Wtedy wystarczyłoby im kasy.

Urzędasy powinny też pomyśleć by halę -porażkę-skorupę wyburzyć,wywalić tą garstkę “pracowników” nie będzie kasy na jej utrzymanie.