Gdzie zamieszkać na Górnym Śląsku? Porównanie cen i charakterystyka

tot. mat. partnera

Planujesz zakup mieszkania na Górnym Śląsku? Przedstawiamy wybór atrakcyjnych lokalizacji i porównujemy ceny nieruchomości.

 
Górny Śląsk może pochwalić się jednym z najatrakcyjniejszych i największych rynków nieruchomości. Duże zainteresowanie tym regionem wśród inwestorów sprawia, że powstaje tu coraz więcej mieszkań oraz obiektów komercyjnych, w tym dających zatrudnienie dużych firm międzynarodowych,

Na terenie województwa działa wiele renomowanych uczelni, co sprawia, że każdego roku przybywają tu również nowi studenci. Równocześnie region zachęca niższymi kosztami życia niż w innych dużych aglomeracji oraz atrakcyjnymi cenami nieruchomości. Wśród nich znajdują się świetne oferty z rynku pierwotnego oraz duży wybór mieszkań z rynku wtórnego, których cena jest często znacznie bardziej konkurencyjna. W którym mieście Górnego Śląską warto kupić mieszkanie? Porównujemy ceny i przedstawiamy krótką charakterystykę najciekawszych adresów.

Katowice

Stolica województwa może poszczycić się największym i najbardziej zróżnicowanym rynkiem nieruchomości. Biznesowe centrum aglomeracji jest miejscem ważnych wydarzeń kulturalnych. Znajdują się także siedziby wielu renomowanych uczelni państwowych. Mieszkańcy doceniają atrakcyjny rynek pracy oraz łatwy dostęp do rozrywki i terenów zielonych. Decydując się na zakup mieszkania w Katowicach, musimy jednak liczyć się z wyższymi cenami. Co prawda nie są one aż tak wysokie, jak ceny mieszkań w Krakowie lub Warszawie, nadal jednak utrzymują się na wyższym poziomie niż w pozostałych miastach aglomeracji. Według serwisu https://rynekpierwotny.pl/s/nowe-mieszkania-katowice/ za nowe mieszkanie w stolicy województwa zapłacimy średnio 12 338 zł/m².

Chorzów

Atrakcyjną alternatywą dla Katowic może być Chorzów. Miejscowość znajduje się zaledwie kilka kilometrów od centrum Katowic i posiada doskonałe połączenia tramwajowe. Podróż z centrum do centrum to niewiele ponad kilkanaście minut, co zapewnia łatwy dostęp do pełnej oferty stolicy województwa. Sam Chorzów również ma dużo do zaoferowania. Na jego terenie znajduje się m.in. Park Śląski z ZOO i wesołym miasteczkiem Legendia oraz kultowy Teatr Rozrywki. Mieszkańcy mogą liczyć także na korzystnie ceny mieszkań. Średnia cena nowych nieruchomości wynosi 9 660 zł. Problemem może być mniejszy wybór nowych inwestycji, a ca za tym idzie lokalizacji. Lokalny rynek nieruchomości obfituje natomiast w oferty z rynku wtórnego. To również ciekawa opcja. Oceniając atrakcyjność danej nieruchomości, warto jednak zwrócić uwagę na stan techniczny budynku, w którym się znajduje.

Gliwice

Gliwice zaraz obok Katowic są najważniejszym miastem górnośląskiej aglomeracji. Miasto jest ważnym ośrodkiem biznesowym i przemysłowym. Na jego terenie znajdują się dwie strefy ekonomiczne, które gwarantują miejsca pracy i przyciągają nowych mieszkańców. Miasto jest siedzibą Politechniki Śląskiej, należących do grona najlepszych uczelni technicznych w Polsce. Miasto zachwyca zabytkową architekturą, w tym odrestaurowanymi fragmentami średniowiecznej starówki. Mieszkańcy zwracają uwagę na dużą ilość zieleni i poczucie bezpieczeństwa. Atutem tej lokalizacji jest także doskonała komunikacja z innymi częściami województwa, a nawet kraju. Przez miasto przebiegają autostrady A1 i A4 oraz DTŚ-ka, czyli Drogowa Trasa Średnicowa. Średnia cena nowego mieszkania wynosi tu 9 596 zł. Atrakcyjne oferty znajdziesz na portalu: https://rynekpierwotny.pl/s/nowe-mieszkania-gliwice/.

Mikołów

Naszą kolejną propozycją jest Mikołów. Nieruchomości są tu znacznie tańsze niż ceny mieszkań w Katowicach i oscylują w granicach 6500-8000 zł za mkw. Miejscowość jest idealnym wyborem dla osób, które chcą mieszkać w pobliżu Katowic, a równocześnie cenią sobie spokój niewielkiego miasta. Niespełna 40-tysięczna miejscowość wyróżnia się kameralnym klimatem i niewielkimi odległościami, które pozwalają większość codziennych spraw załatwić na miejscu. Obwodnica miasta gwarantuje szybki i sprawny dojazd do Katowic, Tychów, Gliwic czy Rudy Śląskiej.

Sosnowiec

Innym miastem ościennym Katowic jest Sosnowiec. W odróżnieniu od innych miejscowości stanowi on duży, samodzielny ośrodek miejski. Ponad 200 tysięczne miasto oferuje atrakcyjne ceny mieszkań na średnim poziomie 8200 zł za metr kwadratowy. Na terenie Sosnowca znajduje się wiele miejsc pracy oraz wydziały Uniwersytetu Śląskiego. Zabytkowe centrum zachęca licznymi restauracjami i bogatą ofertą handlową. Mieszkańcy doceniają także zielony charakter miasta, które mimo gęstej zabudowy i wielu osiedli mieszkalnych, wciąż pozostaje przyjaznym miejscem do wypoczynku i aktywności zewnętrznej. Wśród ciekawych terenów rekreacyjnych można wymienić m.in. Park Sielecki, Stawiki Czy Bagry. Podróż pociągiem do Katowic nie zajmuje więcej niż 7 minut. Samochodem od 15 minut, w zależności od godziny i ruchu na drodze.

materiał partnera