Gliwice nagrodzone za innowacyjne działania

fot. D. Nita-Garbiec/UM Gliwice

Miasto Gliwice znalazło się na podium ogólnopolskiego konkursu „Innowacyjny Samorząd”. Jednym z najbardziej kreatywnych działań polskich samorządów okazał się projekt oparty na sztucznej inteligencji, realizowany w miejskiej spółce Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej.

 
Do konkursu zgłoszono w 244 projekty. Gliwice zajęły drugie miejsce w kategorii miast dzięki projektowi wdrożonemu w Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej – Gliwice „Automatyzacja systemu predykcji produkcji ciepła dla Gliwic, opartego na sztucznej inteligencji”.

Za fachową nazwą przedsięwzięcia kryją się działania przeprowadzone przez PEC Gliwice we współpracy z Politechniką Śląską, dzięki którym sztuczna inteligencja pomaga w sterowaniu produkcją ciepła. Na potrzeby miejskiej spółki został opracowany algorytm sterowania mocą ciepłowni, oparty na strukturze sztucznych sieci neuronowych, mających możliwość samouczenia. System pozwala z wyprzedzeniem prognozować zapotrzebowanie na moc grzewczą dla miejskiego systemu ciepłowniczego. Skomplikowane obliczenia są wykonywane w oparciu o: analizę danych historycznych, aktualne wartości pomiarowe, bieżące prognozy pogody, ale także takie dane, jak na przykład dzień tygodnia, godzina, intensywność opadów czy też stopień zachmurzenia.

Nagrodę w imieniu gliwickiego samorządu i PEC odebrał Krzysztof Szaliński, prezes gliwickiego przedsiębiorstwa ciepłowniczego.

fot. PEC/K. Krzemiński

– Dobór optymalnej mocy cieplnej pozwala z jednej strony na minimalizację strat ciepła w sieci, a więc na wymierne oszczędności, a z drugiej – na pracę ciepłowni z możliwie maksymalną sprawnością, co wprost przekłada się na zmniejszenie zużycia paliwa i wynikającą z tego redukcję emisji CO2 oraz innych zanieczyszczeń do środowiska. Dzięki zastosowaniu sztucznych sieci neuronowych do optymalizacji mocy, utrzymywany jest odpowiedni komfort cieplny u odbiorców ciepła – mówi prezes Szaliński.

W Konkursie Innowacyjny Samorząd co roku nagradzane są gminy, miasta, powiaty i województwa, mogące pochwalić się najbardziej innowacyjnymi projektami, które stają się inspiracją dla innych jednostek samorządu terytorialnego. Organizatorem konkursu jest Serwis Samorządowy PAP. (PEC/al)

Publikacja: Miasto Gliwice