Mimo niesprzyjającego czasu na rozwój Gliwice i gliwiczanie mają wiele sukcesów, którymi mogą pochwalić się w minionym roku. Jest to efektem współdziałania różnych środowisk mających cel nadrzędny – dobrobyt miasta i to, aby Gliwice były przyjaznym miejscem do życia.
Inwestycja w edukację
Od września 2021 roku funkcjonuje tu nowa hala sportowa oraz boisko przy I Liceum Ogólnokształcącym Dwujęzycznym im. E. Dembowskiego w Gliwicach. Jest to nie tylko prestiżowa, ale i kosztowna inwestycja bo pochłonęła, łącznie z wyposażeniem 25 mln. Ale to nie koniec gliwickich inwestycji w szkolnictwo, trwa przebudowa, pod nadzorem konserwatorskim, Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Ludomira Różyckiego, a także przeprowadzono kilka mniejszych remontów szkół i przedszkoli. W placówkach tych obok zajęć szkolnych jest dostępna szeroka oferta zajęć pozalekcyjnych. Na przykład zajęcia taneczne, sekcja judo, koła plastyczne. Szkolny Związek sportowy jest również zaangażowany w organizację wielu zawodów sportowych.
Park zielonej energii
To nowoczesna inwestycja PEC-Gliwice zajmująca się gospodarowaniem odpadami. W planach jest powstanie wielopaliwowego bloku ciepłowniczego współpracującego z wieloformatową farmą solarną oraz z magazynem ciepła. Władze miasta traktują projekt priorytetowo chcąc, aby stał się wizytówką Gliwic. Ma to być też sposób na czystość, a teren parku ma być dostępny dla mieszkańców, na wieży budowli zaś ma być ogólnodostępny taras widokowy. Oddanie do użytku inwestycji planuje się na przełom lat 2026/27.
Lepsze powietrze – lepsze miejsce do życia
Mieszkańcy Gliwic uzyskali z miejskiego budżetu w latach 1997 – 2021 dofinansowanie na kwotę ponad 27 mln zł, aby mogli zlikwidować przestarzałe kotły i piece, a w ich miejsce postawić niskoemisyjne kotły biomasowe, pompy ciepła czy kolektory solarne. Dofinansowaniem zostało objętych blisko 10 tys. gospodarstw domowych. Dodatkową zachętą dla mieszkańców było stworzenie przez miasto przyjaznych regulaminów udzielania dotacji, oraz mobilne punkty przyjmowania wniosków. Trzeba dodać, że obecnie prowadzi się nabór wniosków do programu „Czyste powietrze nad Gliwicami”, który będzie realizowany w latach 2022 – 23.
Starówka dla pieszych
Urzędnicy miejscy już wcześniej zapowiadali ten projekt, który został zrealizowany. Powstała strefa ograniczonej dostępności dla samochodów. Wjechać tam mogą wyłącznie posiadacze identyfikatorów. Zatem zawsze gwarny i tłoczny rynek z przylegającymi doń uliczkami został oddany w posiadanie pieszych, co zapewne ucieszy restauratorów, turystów i wszystkich którzy czerpią zyski z turystyki.
Coś dla mobilnych – miejski rower powrócił
Obecnie miejskie rowery są obsługiwane przez Orange Polska S.A. i Roovee S.A. Mieszkańcy mają do dyspozycji 300 rowerów standardowych oraz 2 tandemy i 3 rowery cargo familijne. W roku 2021 firma zanotowała ponad 91 tysięcy wypożyczeń przez ponad 6 tysięcy użytkowników.
Nowoczesny szpital
Miasto zaplanowało również powstanie nowoczesnego miejskiego szpitala. Został wykonany projekt nowoczesnego budynku, w którym ma powstać 12 oddziałów. Projekt wykonała firma Industria Project, a budynek ma powstać przy ulicy Kujawskiej nieopodal ulic Ceglarskiej i Pocztowej. W projekcie uwzględniono lądowisko dla śmigłowców i przewidziano miejsce na nowoczesny SOR oraz przyszpitalne przychodnie. Miasto nawet uzyskało pozwolenie na budowę, jednak wchodzący w życie „Polski Ład” zablokował planowane środki na ten cel i obecnie miasto stoi przed koniecznością poszukiwania innych środków.
Jak widać miasto Gliwice to prężny ośrodek i ludzie, którzy mają wiele pomysłów i chęci do realizacji wielu projektów. Nie sposób wymienić wszystkich planowanych inicjatyw. Wspomnimy tylko jeszcze krótko o otwartym lotnisku w Gliwickim Centrum Edukacji Lotniczej czy realizacji centrum przesiadkowego na dworcu PKP. W planie jest też budowa nowej przystani motorowodnej, a także już wybudowano nowe Centrum Kultury Victoria. Jeśli jesteś zainteresowany kierunkiem rozwoju Gliwic, zapraszamy na stronę miasta, gdzie znajdziesz więcej informacji o dokonaniach i zamierzeniach włodarzy.
materiał partnera