Gliwice w końcu doczekają się oprysków przeciwkleszczowych. Wykonywane będą nocą

O sprawie pisaliśmy w lipcu tego roku. Podczas gdy inne śląskie miasta stosowały profilaktykę przeciwko kleszczom, w Gliwicach urzędnicy zastanawiali się nad celowością tego rodzaju działania.

Jak informuje Miejski Zarząd Usług Komunalnych, w dniach 16-31 sierpnia na terenach miejskich wykonywane będą opryski przeciwko kleszczom.
Całkowita powierzchnia objęta dezynsekcją wyniesie 55 ha i obejmie tereny zielone, często odwiedzane przez mieszkańców. To właśnie ze względu na komfort wszystkich spacerowiczów, opryski odbywać się będą w godzinach nocnych.

Na liście znalazły się m.in. Park Chopina, Chrobrego, Szwajcaria, Grunwaldzki, Starokozielski. Są też skwery i tereny zielone przy osiedlach.

Szkoda, że tak późno

Sezon wakacyjny, gdy wiele dzieci, młodzieży i dorosłych spędza czas na świeżym powietrzu, spaceruje po parkach, skwerach czy korzysta z placu zabaw właściwie już się kończy. Co prawda kleszcze przestają być aktywne dopiero przy pojawieniu się pierwszych przymrozków, jednak można przyjąć, że aktywność mieszkańców na zielonych terenach jednak spadnie – rozpocznie się rok szkolny, później akademicki, mniej osób będzie korzystało też z urlopów.

Pozytywne jest jednak to, że urzędnicy, po analizie sytuacji, zdecydowali się jednak na ochronę mieszkańców przed tym groźnym pasożytem.

(żms)

Szczegółowa lista miejsc, gdzie prowadzone będą opryski znajduje się poniżej (kliknij aby powiększyć).

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Wasz Franek
Wasz Franek

Brawo ! Gliwice jak zawsze nadaja ton.Tym razem .Posezonowe antykleszczowe opryski przedzimowe.

Olo
Olo

Wysyp kleszczy występuje 2x razy do roku. Marzec i wrzesień. Przed drugim wysypem bedzie ok. Lepiej to niż wcale. Poczytaj o tym to zrozumiesz :)

krzysztof
krzysztof

Ciekawe kiedy pozbędziemy się tego kleszcza Frankiewicza?

Agent Orange
Agent Orange

Mam Czechowice spryskać ? Przecież tam żyją niewinni,uczciwi ,pracowici ludzie.Też.

bacik
bacik

Nie wiem, o jakich tu ludziach wspominasz? bo od niedawna osiedlił się tutaj nijaki nieudacznik z Żernik, że o innych jego towarzyszach nie wspomnę. Tak, że tutaj już żaden oprysk nie będzie skuteczny;)

Darek
Darek

Odwalcie sie od czlowieka ktory wyprowadzil miasto na wyrzyny. Macie rozwinieta infrastrukture i pelno miejsc pracy. Tylko nazekac pottaficie.

gliwicjus
gliwicjus

Szkoda, że nie skorzystałeś z jednej z wielu możliwości stworzonych przez prezydenta Frankiewicza i nie poszedłeś do szkoły.

bacik
bacik

Po co miał pójść do szkoły? Jak teroz robi wielko kasa w magistracie:)

Rozum
Rozum

Poszedł.Do tej na Trynku “rektorowanej ” przez kolesia Frankowego TW.Grabowieckiego

JaJko
JaJko

Za rozwiniętą infrastrukturę nie odpowiada ów człowiek. Podobnie, jak za pełno miejsc pracy – w KATOWICKIEJ specjalnej strefie ekonomicznej, podstrefa Gliwice.
Ten człowiek za nic nie odpowiada. Za halę też zapewne nie odpowie…

Jan
Jan

Odpowiada za likwidacje tramwaji.W innych mądtych miastach rozwija sie taką kom publ a ten ***** zarżnoł wszystko

heli1b
heli1b

Na co wprowadził?

Wuit
Wuit

Miasto się zastanawiało, analizowało sytuację, a opryski zrobią nie na wiosnę a na jesieni. Ciekawe ilu osobom w tym czasie zawaliło się/ zawali w przyszłości życie, gdy dowiedzą się, że są nosicielami boreliozy?

Danuta Wudkiewicz-Wacek

Braawo … obudzili się … rychło w czas … a skwery w centrum pominięto tak jak Trynek ,Zubrzyckiego,Sikornik …ehhh

nemo
nemo

Nocą to się nogi pocą.Pewnie psikną zwykłą wodą z Kłodnicy.Wystarczy .I taniej.

Anna Bo

Dlaczego Sośnica pominięta ? W okolicy stawów tzw. Szachta to istna wylęgarnia kleszczy a to miejsce często uczęszczane przez spacerowiczów bo przecież prawdziwego parku tu nie mamy. Jak zwykle Sośnica zapomniana przez władze.

ERWIN
ERWIN

SOŚNICA TO PATOLOGIA jakiej świat nie widział niech was zjedzą kleszcze.

Anna Felińska

Pół roku za późno.

Iwona Korpak

A czy te środki działają zabójczo tylko na kleszcze ???

Ostatni Sprawiedliwy
Ostatni Sprawiedliwy

@Iwona Korpak. Można robić opryski łączone przeciw kleszczom i komarom (za jednym razem). Niestety takie proste rozwiązanie powoduje przegrzanie urzędniczych mózgownic. Będą opryski powtarzane, a co tam kasy jest dostatek….

Małgorzata Konior

Dzięki i za to. Ale kleszcze są wszędzie.

Magdalena Pietrzak

Rychło wczas :P

Ewa Łuków

Zahaczą o Tworóg Mały moze?

sasa
sasa

Żartujesz ! Po tym jak ostatnio nabiał podrożał .

Att
Att

Po 92 kleszczy w okolicy nie było, to trzeba uważać żeby jakiś szajbus nie uskutecznił tamtej metody.

Ostatni Sprawiedliwy
Ostatni Sprawiedliwy

@Ewa Łuków. Spójrz na mapę i powiedz czy Tworóg Mały leży w obrębie Gliwic? Może zahaczą o Jastarnię, najpierw zrobią rozeznanie w grupach i turnusach dwutygodniowych. Jak pójdzie sprawnie to w przyszłym sezonie urlopowym zakończą badanie rynku.

Tomek Halman

w czerwcu na waryniolu pryskali z samochodu w samo południe po dzieciach, staruszkach na chodnikach itp

Zelżunia Chalska

Wzięto ich za kleszcze… :(

Sylwia Nowak

Kto?
Bo miasto nie dało zgody, pieniędzy ani nic w tym temacie nie robiło.

Dawid Wieczorek

Tomek, dziadki i dzieci nie będą mialy boreliozy

Iwona Karwacka

Szkoda ze zmienilo zdanie.

Ostatni Sprawiedliwy
Ostatni Sprawiedliwy

@Tomek Halman. Widocznie zatrudnili firmę z niemieckim rodowodem Reichsdeutscher’ów. Nawyków z SS lub IG Farben trudno się wyzbyć. Nawet po dziesiątkach lat.

Stanisław
Stanisław

Bardzo jestem ciekawy ,dlaczego Sośnica jest tak traktowana jak od macochy,giełda przynosi całkiem spore dochody a cała kasa idzie na kopernika,tam potrafią dwa razy park w ciągu jednego roku zmienić,Sośnica jest traktowana jak dzielnica Zabrza,albo Przyszowic,jesteśmy oburzeni dzialaniem naszych radnych

Olo
Olo

Giełda to chyba Ligota Zabrska a nie Sośnica?!
Ten dochód z giełdy mocno przesadzony :)

Iwona Karwacka

Czy to ma jakiś sens? czy szkody wynikły z zastosowania środka na kleszcze i komary nie spowodują strat w małych zwierzętach? Jak ptaki dziobiące to odczują . U mnie na osiedlu ratowano czyżyki czy im ten oprysk nie zaszkodzi? Czy dzieci będą bezpieczne jak wezmą do ust trawę na przykład. Czy ktoś kompetentny wypowiadał się na ten temat ? Kto to jest?Czuje jakąś lipę.Kleszcz sobie i tak poradzi a chemia dostanie sie do gleby.

Jula
Jula

Chemia jest wszędzie , stabilizatory itp . A wiec w czym problem ? Kleszcz to paskuda i fajnie ,ze pryskać będą . Szkoda tylko za ten pośpiech

Ostatni Sprawiedliwy
Ostatni Sprawiedliwy

@Iwona Karwacka. Ucierpią kleszcze – taki jest cel zaplanowanej eksterminacji tej populacji na zadanym terenie. W obronie kleszczy możesz przykuć się łańcuchem do trawy lub kredkami coś namalować przed UM.

pytanie
pytanie

A mnie interesuje skład chemiczny tego preparatu. Może ktoś wie czy został gdzieś podany?

Ostatni Sprawiedliwy
Ostatni Sprawiedliwy

@pytanie. Trucizna jak cholera, zabija na śmierć. Skład skrzętnie opracowywany przez Niemców w niemieckiej fabryce IG Farben. Zazwyczaj w eksperymentach pseudomedycznych przez niemieckich lekarzy.

ja234
ja234

Późno się za to zabierają, lepiej późno niż wcale…no, ale to wioseczka na wstecznym…najpierw musieli rynek zbadać.Pomyśleć i urodzili.

Syla Syla

A reszta Urzędów Miejskich śpi

Adam Nawrath

ciekawe jaka substancją opryskują ?

Ostatni Sprawiedliwy
Ostatni Sprawiedliwy

@Adam Nawrath. Opryskują substancją na porost oczu. Jak kleszcze zobaczą gdzie jest ich przyszłość (bo przyszłość jest tu) to same uciekną jak najdalej stąd, nawet do Sosnowca.

Elzbieta Małachowska

Racja popieram CIE Aguś!!!!!

Barbara
Barbara

Popieram. W zeszłym tygodniu zdiagnozowano u mnie boreliozę. Lepiej zapobiegać niż leczyć.

Anna Możdżeń

W Sośnicy nie ma kleszczy?

Grzegorz Ch

Powiem wam że w tym roku jest bardzo mało kleszczy niż rok wcześniej rzadko ściągam z psów w tym roku. Rok temu każdy spacer minimum 5szt na 1 psieła. Wpuszczane luz w odp miejscach. Kleszcze wybite około 1/rok na 1 szt psiaka :) czyli 2 w roku z obroża Foresto. Rok temu obroża i zakropenie sierści bilans się nie zmienił. Pozdrawiam

Emilia Ryt-Josiek

To prawda. Też zauważyłam,z e w tym roku jest ich bardzo mało w porównaniu do zeszłego.

Sylwia Nowak

A zgłoszonych zakażeń jest więcej.

Damian Rogowski

w Lesie Łabedzkim sprawdzaliscie ?

Anna Bo

Wiosną kleszczy było bardzo dużo. Prawie codziennie z mojego psa mimo że miał obrożę Foresto zdejmowałam po kilka z jednego spaceru. Potem trochę było spokoju,pewnie się najadły a teraz znowu zaczynają się pojawiać.

Grzegorz Ch

Nie statystyki tylko obserwacjia 3x dziennie wychodzę z psami na spacery. Uwierz to wystarczy

Marek Zaczynski

o jakieś 5 miesięcy za późno ale zawsze :) coś, brawo

Damian Rogowski

SUPER !!!! Brawo dla decyzyjnych !!! Oby tak co roku !

Gargulec
Gargulec

Nie zrozumiem toku myślenia ludzi. Podnoszą larum gdy miasto chce wyciąć starą uschłą topole, bredzą o jakiejś zieleni na zwycięstwa i ogólnie wszyscy są tak proeko, że aż zęby bolą. A gdy miasto planuje chemiczny holokaust dla najmniejszych stworzeń to słychać krzyk, co tak późno co tak mało. A pomyślał ktoś jaki wpływ takie opryski mają np. na pszczoły? albo inne stworzenia?

Ostatni Sprawiedliwy
Ostatni Sprawiedliwy

@Gargulec. Opryskuje się nocą, a nocą pszczoły nie latają.