Gliwiczanka kliknęła w link od operatora sieci i straciła 20 tys. zł. Trzeba uważać na to oszustwo

Cyberprzestępcy cały czas próbują okradać internautów. Przekonała się o tym 40-letnia pokrzywdzona, która w ubiegłym tygodniu otrzymała e-maila od rzekomego operatora telefonii komórkowej z wezwaniem do uregulowania niewielkiej zaległości.

Kliknięcie w przesłany załącznik poskutkowało utratą ponad 20 tys. zł. Policja apeluje: Nie dajmy się oszustom, dwa razy zastanówmy, zanim „wejdziemy” w coś przesłanego mailem!

Ostrzegamy przed fałszywymi wiadomościami wysyłanymi na telefony komórkowe i skrzynki mailowe, które wskazują o zaległościach w opłatach. Wchodząc w link i przekazując daną kwotę możemy stracić wszystkie nasze oszczędności.

Phishing to oszustwo stosowane przez cyberprzestępców, kończące się wyłudzeniem pieniędzy.

Złodzieje podszywają się pod zaufane instytucje czy osoby i nakłaniają do kliknięcia w przesłane w poczcie e-mailowej załączniki. Gdy internauta kliknie w specjalnie spreparowany załącznik, który wydaje się być np. fakturą do opłacenia, ściąga wirusa. Co oczywiste, przestępcy przygotowują rożne pułapki – np. z użyciem SMS-ów autoryzujących przelewy.

Pokrzywdzona gliwiczanka, obecnie przebywająca poza granicą naszego kraju, kliknęła w swoim smartfonie w przesłaną jej przez kogoś, podszywającego się pod operatora telefonii komórkowej, „fakturę z zaległością” na kwotę 2,40 zł.

W efekcie przestępcy przejęli kontrolę nad jej internetowym kontem bankowym i telefonem, skąd błyskawicznie wypłacili ponad 20 tys. zł.

Policja przypomina: użytkownicy e-bankowości muszą pamiętać o istniejących zagrożeniach. Wchodząc na wysłany w wiadomości link zostajemy automatycznie przekierowani na stronę umożliwiającą zalogowanie do osobistego konta bankowego, celem uiszczenia wskazanej kwoty.

Najczęściej są to niewielkie kwoty w wysokości około 2 złotych. W rzeczywistości kwoty wykonanego przelewu okazują się znacznie wyższe, mogą sięgać nawet wysokości wszystkich posiadanych na koncie środków.

Kiedy nie mamy pewności o autentyczności wiadomości, skontaktujmy się z jej nadawcą, aby uzyskać właściwą odpowiedź, bądź informację o tym, że ktoś próbuje nas oszukać.

(żms)/KMP Gliwice

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
ja234
ja234

No cóż, nie należy klikać w jakiekolwiek linki.Nie należy logować się do banku ze smartfona.Należy uważnie czytać sms-y, linki i należy myśleć.
Jeszcze krócej: w ogóle nie klikać w żądne linki.Nigdy.Kropka.(10:13)

Ćmok
Ćmok

Teraz oszuści będą zagranica i plawac się wiosennym słońcem

Cookie Monster
Cookie Monster

“około 2 złotych. W rzeczywistości kwoty wykonanego przelewu okazują się znacznie wyższe, mogą sięgać nawet wysokości wszystkich posiadanych na koncie środków.”. Jak to wyższe. Mój stan konta to 0 PLN 76 groszy, więc mniej niż 2 PLN

Helmut
Helmut

“Szajsofony” i ten niby Internet, to zbiór stron dedykowanych. Dziś nawet z klasycznego peceta z dobrą przeglądarką (nie Google, Opera, etc.) trudno “poszaleć” w Internecie. Trzeba mieć dobre IP, oczywiście nie te z Polski, by coś sensownego z różnych dziedzin poszukać, o czymś interesującym poczytać. Jednak “cyborgi” lub “słoiki” wystrojone w ciuchy z komunistycznych Chin, mają absolutną niewiedzę, co, gdzie i kiedy zamieni ich “wegetację” w koszmar absolutny.

T_o_m_1983
T_o_m_1983

Tez tak uwazam. Tyle sie o tym mowi… I nigdy zadne rachunki nikt nie kaze oplacac poprzez jakies linki. Widocznie pani ma duzo kasy i lubi rozdawac bo inaczej takiej glupoty nie idzie wytlumaczyc…

Ćmok
Ćmok

O tak, ta pani śpi na kasie i lubi linkowac

krzysztof
krzysztof

i bardzo dobrze głupota kosztuje Jak mnie to cieszy , całe dni, ryja w smartwonach trzymają, świata poza telefonem nie ma.ile to razy pod koła się wpycha, ale telefonu nie puści z łapska,da się zabić ale musi mieć internet na ulicy.

Żoliborska Kanalia
Żoliborska Kanalia

Ach, jaka chrześcijańska, rzymsko-katolicka, prawdziwie polska radość z czyjegoś nieszczęścia! Cały dzień radości, szczęścia, napawania się radością z czyichś kłopotów. Typowo pisowska miłość bliźniego. Gratulacje.

krzysztof
krzysztof

Zrób zbiórkę za jej głupotę i wpłać na konto

tomhg
tomhg

oboje siebie warci, z Ciebie taka wróżbitka jak chcrześcijanka