Górnicy skarżą się na gliwicki Sanepid. “Nie mamy pojęcia co dalej robić”


– Z informacji, jakie posiadamy, Stacja Epidemiologiczna w Gliwicach kompletnie nie radzi sobie z zaistniałą sytuacją – piszą górnicy w piśmie do prezydenta Adama Neumanna.

Władze Gliwic przyznają, że zdają sobie sprawę z problemu, ale Sanepid podlega pod administrację rządową i miasto ma ograniczone możliwości interweniowania w sprawie.

– Sanepid w Gliwicach mimo oddania do dyspozycji kilku numerów telefonów, nie jest w stanie odbierać połączeń, nie mówiąc już o udzielaniu na bieżąco istotnych informacji – czytamy w piśmie WZZ Sierpień 80 KWK “Sośnica”.


Górnicy wskazują, że w związku z brakiem informacji o wynikach, nie mogą wracać do pracy, a to wiąże się z utratą środków finansowych.

Na problem, o którym piszą górnicy, wskazywali mieszkańcy jeszcze przed wybuchem ogniska koronawirusa w Sośnicy.

Pod koniec kwietnia czas oczekiwania na rozmowę z konsultantem Sanepidu wynosił czasem nawet… 190 minut. Bywało też, że telefonujący dowiadywał się jedynie, że połączenie nie jest możliwe i był rozłączany.

– Mamy wiedzę, że bardzo trudno dodzwonić się do Sanepidu. Wynika to z prostego faktu: bardzo dużego obciążenia pracowników inspekcji zadaniami nałożonymi przez władze państwowe – mówi Łukasz Oryszczak, rzecznik prasowy prezydenta Gliwic. – Miasto nie ma niestety możliwości interweniowania w tej sprawie. Sanepid podlega pod administrację rządową i to ta administracja nakłada na niego zadania – argumentuje.

Władze Gliwic zwracają uwagę, że w ostatnich tygodniach w celu wsparcia działań inspekcji, zorganizowano dodatkowy wymazobus, a miasto od lat przy różnych okazjach podnosiło kwestię niedofinansowania Sanepidu i innych jednostek administracji państwowej.

Nieoficjalnie mówi się, że problem kontaktu z Sanepidem wynika z braku rąk do pracy. Pracowników inspekcji jest za mało, są przeciążeni zakresem obowiązków i nie mogą liczyć na żadną dodatkową pomoc.

Z prośbą o komentarz w sprawie zwróciliśmy się pod koniec kwietnia do biura prasowego Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego. Pomimo przypomnień, do dziś nie otrzymaliśmy odpowiedzi. Również kontakt z samym Sanepidem napotkał na podobny problem, na jaki wskazują mieszkańcy i górnicy.
(msz)

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Laszlo_egesz

WZZ Sierpień próbuje wykazać, że jest komuś potrzebny (oprócz szefa związku, zastępcy, sekretarki i innych……)

Tymon

Proponuję związkowcom zgłosić się do sanepidu na wolontariat… Chyba odbierać telefony potrafią ?! A jak nie to dalej pierdziec w stołki….

Jan

Ależ ci pisowcy mają talent do zarządzania zasobami ludzkimi. Nauczycieli wysyłali na kasy w Biedronkach, pracownikom sądów mówili, że nie muszą tam pracować, a teraz związkowców delegują do sanepidu. Nic dziwnego, że to państwo się wali i przypomina namokniętą tekturę.

Tymon

Poprawiłeś mi humor, ale muszę Cie zmartwić pisowcy to akurat ze związkowcami żyją za pan brat i nigdzie ich do roboty nie wyślą…
Także twój argument ad personam trafił jak kula w płot.
Rozumiem, że moja opinia nie jest zgodna z twoją opinia lub twojej matki partii, stąd taką łatwością przychodzi Ci przylepianie oponentom łatki partyjnej.
Niestety musisz poszukać innych inwektyw, którymi mógłbyś mnie obrazić…z poważaniem

Jan

Tym gorzej dla ciebie, że zachowujesz się jak pisowiec i takimi samymi mądrościami się kierujesz, bo oni też nie rozumieją, że maszynisty nie można zastępować murarzem i każdy ma wykonywać zawód jaki sobie wybrał. Pamiętaj, żeby niedługo znowu protestującym lekarzom zaproponować pracę w budowlance albo przy zbiorze owoców. Coś ci to przypomina?

Tymon

Ty tak na poważnie ?!

wiktor

Kazdy ma wykonywać prace jaka sobie wybrał? Ty tak na poważnie? To znaczy ze jak ty zechcesz zostać pilotem to my podatnicy mamy ci się złożyć na samolot?
Na świecie tak nie ma. Za mało płacą to zmień kwalifikacje albo zanim zaczniesz się uczyć sprawdż czy w takim zawodzie jest dobrze płatna praca i czy jest rozwojowa a nie w stylu jestem maszynista to mam nim być do końca życia a państwo ma mi dać lokomotywę. Troche własnej inicjatywa a nie pierdzenie w stołek

Ork

Wiktor, nie obwiniaj całego świata za to, że tobie zawód wybrał urząd pracy.

Tymon

Dokładnie, czasy gdzie miało się jeden zawód przez całe życie odchodzą w niebyt. Może parę branż będzie zakonserwowana, ale zwykły zjadacz chleba 2 do 4 razy będzie musiał przekwalifikować się…lub zbierac puszki i narzekać jak mu źle.

Sylwek

Tu się akurat mylisz bo Sierpień80 to skrajna lewica i z rządem nie ma nic wspólnego, no ale po co Ci to wiedzieć lepiej pisać głupoty

Tymon

A odkąd PiS to prawica.. jakby się uparł to można ich podciągać pod kato-lewicę. Podam przykład program 500+ to program socjalny, czylli wprowadzili go czystej krwi socjaliści.

xasdf

. Teraz robota i sobie nie radzą. To było też dobre miejsce aby wsadzenie kogos (znajomy królika) żonka znanego aparatczyka itp na ciepła posadke i dobrze płątną a teraazz im pracować każą.

Gość

Nie tylko górnicy mają problem, ten problem dotyczy wszystkich z powiatu gliwickiego!!! Dwa tygodnie temu szpital odesłał mnie do izolatorium, do dnia dzisiejszego nikt z sanepidu się do mnie nie odezwał. Nie miałam kontaktu z osobą zakażoną, a rodzinie nikt testów nie zrobił….

prolife

Pandemia nie wygasa, zakażenia zamiast maleć utrzymują się na stałym poziomie lub rosną. A rząd, który tylko w głowie Morawieckiego jest podziwiany na całym świecie zdejmuje restrykcje bezpieczeństwa tylko po to, żeby Duda zdążył na reelekcję. Pełno tu fanów Gowina, Ziobry i Kaczyńskiego, więc niech zrobią wysiłek i połączą fakty i zastanowią się, czy rząd nie chce ich zabić przeprowadzając nielegalne wybory? A może koronawirus głupoty nie rusza i wyborcy zjednoczonej prawicy są bezpieczni?

CC

Oj, tam działa jak wszystko w tym kraju pod rządami słońca Żoliborza.

Gliwiczanin

Przecież to wszystko jest pic na wodę robią to wszystko żeby górnicy nie pojechali do Warszawy bo pis boi się górników jak diabeł wody święconej

Perez

Przeciez do dzisiaj tak jest!!!!! Nikt nie odbiera, albo odbiera i od razu sie rozlancza. Polska to zielona wyspa :)

Laszlo_egesz

Czy lata reklamy “włączamy niskie ceny” Cię nie nauczyły, że należy mówić i pisać “rozłącza”, a nie “rozłancza”?
Normalnie jak krew w piach.

DD

A ja też się mylę i co z tego filozofie, ale zachęcam Cię do komentowania moich błędów.

Ad

Jak umie się poprawnie wysławiać i pisać to od razu “filozof”? To w takim razie kim Ty jesteś?

Beta

Rozłącza, ****, mówi się rozłącza!

Alex

Sanepid nie ma czasu odbierać telefonów z których nic nie ma.Oni odbierają lapowy za zezwolenia na otwarcie lokali.Cieple posadki,znajomości ,nieróbstwo i brak kontroli
A teraz jakaś pandemia,niesamowite,że ktoś od nich coś wymaga.

Obserwujący

Górnicy się skarżą…no i co z tego?to co ma powiedzieć zwykły obywatel siedzący na kwarantannie, bez wyniku, w niepewności, nie będący uprzywilejowaną kastą?
Znowu potwierdza się,że górnicy to uprzywilejowana kasta.
Co mają robić? głosujcie górnicy dalej na pisiorów, przecież wasz wodzu,duda kumpluje się z pisiorami,nawet macie podpisane jakieś “porozumienie” z drugim dudą.

Dora

Tylko ,że górnik nmusi mieć dwa testy zrobione aby zakład go przyjął do pracy i nie można pobrać zaświadczenia o kwarantanie z sanepidu co skutkuje nieobecnościami w pracy i
brakiem środków do życia .A na jeden test na kwarantanie czeka się trzy tygodnie potem tydzień na wynik później następny test i tak można bez zaświadczenia z sanepidu o kwarantanie być na dwa miesiące na kwarantanie bez dwóch miesięcznej pensji więc problem jest spory

Obserwujący

No i co wynika z twojego wywodu?

Mieszkanka

Gliwicki Sanepid to totalna porażka od dawna. Na zalatwienie każdej sprawy czeka się w nieskończoność na zasadzie – pokażę Ci kto tu jest najważniejszy

Urko

Dla niczego nie rozumiejących ryli mam następujące propozycje działań . Koniecznie w tej kolejności 1.w celu uzyskania wsparcia metafizycznego:- na 3 zdrowaśki na kolana przed Św. Bachą 2. w celu uzyskania wsparcia Budynia Niezłomnego – maski z aparatów ucieczkowych włożyć, ustawić się w szeregu i skandować : “A-ej Duaa!!! A-ej Duaaa!!!(obecność rodzin i “współskandowanie” wysoce wskazane ) 3. w celu uzyskania wsparcia tzw . “Wojewody Śląskiego” – pobrać sztyle od kilofów , udać się pod Urząd Wojewódzki i okazać Jarosławowi W. długość , twardość i sztywność owych narzędzi oraz zażądać “na-ten-tychmiastowego” przeniesienia Sanepidów z całego województwa do Gliwic Absolutnie nie… Czytaj więcej »

Ala

Glupota twoja nie boli

Urko

Natomiast twoja powoduje, że rzeczywistość krzyczy z bólu . Per anus

NOMAD

Kolega studiował nauki ścisłe? , widać heh, mózg aż zmiażdżyło :)

Urko

Kimkolwiek jesteś , z całą pewnością nie jesteś moim kolegą.

Ja

Gliwicki sanepid masakra. Miałem z nim kiedyś do czynienia

Marta

Niech idą do związków, ew. opony zapalają

spoko, spoko

Najwyżej to sobie mogą łańcuchami podzwonić.

Ampuła

PiSocjalizm katolicki upupił i wykastrował nawet wunsatych zwiunzkoli z jaskiniowego “Sierpnia 80”. Dawniej “Sierpień 80” to był konkretny postrach władzy. Same mordziaste berserkery w skrajnie brudnych kaskach wypchanych bakami i drapieżni działacze bez marynarek i jedynek. Zanim pomyśleli – już podpalali drzwi w urzędzie albo stawiali szubienicę dla ministra. Wbitą w jego osobista limuzynę. Gdy wszczynali głodówkę – najpierw przykuwali do kaloryfera ulubioną sekretarkę wojewody, jako żelazny zapas pożywienia. Jeżeli siedli do rozmów – to w krwią zalanej półnagości, kładąc na blat płonącą oponę. Jako klepsydrę, która wyznaczy wygaśnięcie czasu negocjacji… Jak im się punkt porozumienia nie spodobał, to cały… Czytaj więcej »

Świadomy

Król jest Nagi!!!!
Kiedy ta propaganda zostanie obalona czy dlatego zakupy MSWiA byly obfite. Zacznijcie myśleć i weryfikowac co jest na piedestale a co pod.

ala

No prosze jaki bajze, to by pomyślał. Niby się tyle mówi, ze ogniska zachorowań wśród górników są pod kontrolą, a w gruncie rzeczy wywalone mają.

GORNIK

ciekawy jestem czy tak opieszale wystawiaja mandaty ? watpie bo w tym w calej polsce sanepid jest szybki daremna instytucja

Krzysiek

Sanepid podlega ministerstwu zdrowia i tam trzeba pisać pomaga była odpowiedź z ministerstwa i reakcja sanepidu w Gliwicach

Gość

Pomaga też groźba zgłoszeniem sprawy do uwagi TVN… Koledze nagle po 2-3 tygodniach wyniki wymazu się odnalazły

A.

Oczywiście grozba zgloszenia przez “suwerena” ;-)

Defendyd

Komuś się tu chyba coś pomyliło.
To nie urzędnik jest dla obywatela, tylko obywatel dla urzędnika.
Wcześniej sanepid zajmował się głównie utrudnianiem życia właścicielom zakładów kosmetycznych, dentystom i czasem gastronomii.
Teraz dodali im nowej roboty i górnicy chcieliby żeby nagle ktoś tam zaczął uczciwie pracować (jakby na kopalni uczciwie pracowali).
Rylu, gupieloku zasmarkany, siedź na życi i czekaj, aż twój dobry pan urzędas pozwoli Ci isc do pracy. A jak się nie podoba to szparagi w reichu czekają.

Cliper

Górnicy się skarżą?coś poszło nie tak?gdy wszyscy stosowali się do zasad Sośnica żyła swoim życiem.

Obserwujący

Po prostu kopalnie powinny były zostać zamknięte równocześnie z “zamrożeniem” całej gospodarki.Nic by się nie stało wielkiego,węgla są pełne hałdy,zresztą, podatnicy i tak i tak dopłacają miliardy do tej jednej wielkiej iluzji jaką jest górnictwo.
No,ale pisiorom chodzi o to by się górnicy nie obrazili na nich…jeszcze by przyjechali do warszafki na manifestacje…

NOMAD

Górnictwo też płaci podatki i to nie małe , do twojej wiadomości

Ampuła

Gdyby jeszcze podatków nie płaciło, miałoby status wywyższenia równy kościołowi rzymskokatolickiemu.
Do 19 wypłat za rok absurdalnej ekonomicznie roboty i nagród za generowanie strat w gospodarce, społeczeństwu doszły by ciężary nieformalnej bezkarności Umorusanych Specjalnej Troski i obleśne żądana całowania po rękach i zadach.

prawda a ecomity

widac twoim zaneciem poerdzenie w xtolek
do czasu gdy gornictwo jest oplacalne bez placenia podTkow to interesem polskiej godpodarki nest utrzymanie wydobycia i promowanie tego psliwa wszedzie tam gdzie moze zastapic import

amen

wystarczylo skkszarowac tak duze zaklady a nie roznosic zaraze po rodzin h pracownikow i na miasta polrzez sklepy
wystarczylo tez wprowadzic testy i kwarantanny na granica h w styczniu
ale zus i nfz nie mialby oszczednosci a bankster morawiecki detego sukcesu

Zdzisława Niepiernik

Jak to nie wiecie, co robić dalej?
To co robiliście do tej pory: BEZWARUNKOWO POPIERAĆ PIS!

A.

Po co wszyscy chca dzwonić, powinna byc procedura co maja z tym robic, a nie każdy bedzie pytal o to samo, pewnie sa ale gornicy za leniwi zeby wejsc na www

Hmmmm

Jak zwykle prezydent Nojman umywa ręce.. Niech uruchomią linię w magistracie. Niech zapłacą jednej dziewczynie która zwolniono z innych miejsc czy dwocm i niech odbiera telefony. Mogą odpowiadać chyba na każde pytania bo po wyniki i tak się trzeba zgłosić już do oddziału sanepidu… Który oddział lab ma… W Zabrzu.. Bo prezydent król Zygmunt nie znalazł lokalizacji w biednych Gliwicach dla placówce. Przez co sama instytucja została niejako wrzucona w malowniczy zakątek Banacha na lekkim odludziu bliżej studentów niż miasta i sprawa załatwiona..

GM

Sanepid w Gliwicach jest na Banacha odkąd pamiętam. Nie dam sobie głowy uciąć za to, ale odnoszę wrażenie że był tam już w latach 80-ch. A jako że to instytucja administracji centralnej/rządowej, nic UM do tego gdzie ma swoją siedzibę w Gliwicach. Może się mylę, ale z pomocą “z zewnątrz” też nie jest tak prosto – tu mówimy o danych bardzo wrażliwych, nie ma mowy dostępie do nich osobom bez uprawnień, szkoleń, itp. Nie bronię obecnej sytuacji, ale uważam, że uderzać należy w tego, kto jest za coś odpowiedzialny, a nie walić na oślep. Tak, sytuacja jest karygodna, ale nic… Czytaj więcej »

DD

Tak jest “nie walić na oślep” w tym przypadku.

prawda a ecomity

wiekszosc pytan gornikow to porady pani domu co mam zrobic jak
ze wzgledu na brak checi poszukania informacji w internecie
wiec o czym ty gadasz do mnie ulomku umyslowy

obserwator

Górnicy,obok nauczycieli najbardziej rozwydrzona, roszczeniowa grupa zawodowa.

Lolek

A gdzie niepełnosprawni, pielęgniarki, lekarze, rolnicy, policjanci, a ostatnio przedsiębiorcy? Każdy kto ma czelność nie zgadzać się z obecną linią partyjną, jest bezczelną, roszczeniową grupą, lewacką bojówką na usługach Merkle i wywrotowcem.

Górnik

Ciekawe czy byś był taki mądry jakbyś siedział 3tyg. W domu z rodziną i nie mógłbyś wrócić do pracy żeby zarabiać na rodzinę gamoniu

Ewa

Do Obserwatora A Ty “człowieku” chory na głowę pisząc takie komentarze. Trochę empatii!!!! Gdybyś musiał siedzieć z malutkimi dzieciaczkami 5-6 tygodni zamknięty na kwarantannie w mieszkaniu o pow. 50 ㎡ to byś zmienił swoje chore myślenie i obrażanie ludzi. Jest mi przykro , że u niektórych (na szczęście powtarzam u niektórych ludzi) jest taka nienawiść do innego człowieka. Rada na weekend dla Ciebie POPRCUJ nad sobą. Np. zaproponuj takim ludziom swoją pomoc (zrób zakupy, wynieś śmieci, wyprowadź psa itp.) Mimo wszystko bądź ZDRÓW

Laszlo_egesz

Pretensje niepracującej żony górnika?

NOMAD

Ale wy macie zryte te berety tymi stereotypami , te czasy się skończyły po 1989 roku , a wy dalej brniecie w ciemności do ciemnogrodu heh smutne.
Miłego weekendu życzę :)

prawda a ecomity

w powstaniu warszawzkim siedzii w piwnicach 3 miesiace a w cala wojne 4 lata lapanki i egzekucje daj dobie siana i diedz na d madko polaczkow

dubler

Obserwator,to nie górnicy i nauczyciele a ich bez znaczenia fasadowe związki z ZNP na czele zawsze próbują zaistnieć choć ich nikt o to nie prosi. kazda awantura z rządzącymi im pasuje, by przylizać się PO-budkowym i tyle:)