IKAR rozwija skrzydła. Jego rozbudowa zakończy się jeszcze w tym roku

Dom Handlowy Ikar powiększy się o blisko 1225 m2. Tyle wyniesie powierzchnia nowej części obiektu, która powstaje właśnie od strony ul. Kłodnickiej.

– Będzie nawiązywać stylem do istniejącej części i podkreślać industrialny charakter budynku – mówi nam Beata Cierpiał, prezes Domu Handlowego „IKAR” A.C. Salich Sp. z o.o., administratora i właściciela obiektu. – Wszystkie podejmowane działania były konsultowane z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków – podkreśla.

Rozbudowa powinna zakończyć się w tym roku. Od stycznia nowa powierzchnia będzie wynajmowana firmie SAP Hybris, która od 2014 roku zajmuje już cztery dotychczasowe piętra budynku (swoje miejsce w Ikarze ma także na parterze drogeria Rossmann, a w piwnicy kręgielnia).


Wiele wskazuje, że nawiązanie współpracy z SAP Hybris (wówczas Hybris Software) było punktem zwrotnym w najnowszej historii domu handlowego przy ul. Zwycięstwa. Przez lata, mimo gruntownej modernizacji, najemców w „Ikarze” było jak na lekarstwo.

– Na ul. Zwycięstwa bank goni bank, brakowało klientów, m.in. dlatego zdecydowaliśmy się na udostępnienie powierzchni dużemu najemcy. Trzeba było „stanąć na nogi” i zacząć żyć – mówiła nam w 2014 roku Beata Cierpiał.

Gdy „Ikar” zawierał współpracę z potentatem branży e-commerce, spore nadzieje wiązano także z ożywieniem głównej ulicy miasta. Technologie IT koncentrowane dotychczas były daleko poza centrum miasta, w „Nowych Gliwicach” przy ul. Bojkowskiej. Czas jednak pokazał, że jeden „Hybris” Zwycięstwa nie odmieni, ale jego obecność może być ku temu pierwszym krokiem, a przestrzeń dla innowacji pojawi się także w centrum miasta. Takie przynajmniej jest jedno z głównych założeń dla terenów po dawnej Fabryce Drutu przy ul. Dubois (w sąsiedztwie DTŚ). Do zagospodarowania jest ok. 2,5 ha.

Michał Szewczyk

Obecny Dom Handlowy Ikar został zaprojektowany przez Justusa Fiedlera, a wzniesiono go w 1928 roku. Był to pierwszy dom handlowy w Gliwicach, a jego modernistyczna bryła architektoniczna wyznaczała trendy dla kolejnych budowli przeznaczonych do prowadzenia działalności handlowej. Przed wojną obiekt funkcjonował pod nazwą DeFaKa-Kaufhaus, a do 1933 roku był własnością globalnego koncernu F.W. Woolworth Co. Pod pieczę obecnego właściciela, spółki Dom Handlowy „Ikar” A.C. Salich obiekt przeszedł na początku lat 90 XX wieku.