Implant żebra wydrukowany w technologii 3D trafił do pacjenta kliniki w Bułgarii

W Przyszowicach koło Gliwic wydrukowano w technologii 3D implant żebra dla pacjenta w Bułgarii. Wszczepiono go w klinice w Sofii. To pierwszy taki przypadek w tym kraju i jeden z pierwszych na całym świecie.

Chirurdzy z Tokuda Hospital zastosowali nowatorską metodę zastąpienia zmienionych w procesie neoplastycznym kości w leczeniu 35-letniego pacjenta, u którego wykryto guza na żebrze.

Ivaylo Josifov przez większość swojego życia był aktywnym sportowcem i nigdy wcześniej nie miał żadnych problemów zdrowotnych.

Podczas anginy, lekarze kontrolnie skierowali pacjenta na zdjęcie rentgenowskie płuc. Ku ich zdziwieniu okazało się, że mężczyzna cierpi na postępującą deformację w okolicy piątego prawego żebra, której towarzyszył obrzęk i ból. Chirurdzy zdiagnozowali u pacjenta wrodzoną chorobę, która może prowadzić do osłabienia, bólu w klatce piersiowej, trudności w oddychaniu i ogólnych problemów związanych z obciążeniem fizycznym.

Implant żebra wyprodukowany za pomocą drukarki 3DGence

Badania wykazały, że najlepszym rozwiązaniem w tym przypadku będzie usunięcie kości i zastąpienie jej implantem, ze względu na obawy, że choroba może się rozszerzać. Lekarze zdecydowali się na druk 3D, ponieważ technologia ta gwarantuje idealne odwzorowanie kształtu oryginalnego żebra, i to tak pod względem jego grubości, jak i wygięcia.

W tym wypadku wymagana była bezwzględna dokładność wymiarowa implantu, wykorzystanie drukarki 3D jako narzędzia pozwoliło na rekonstrukcję żebra.

Praca nad implantem żebra rozpoczęła się od wstępnej wizualizacji 3D, kość została zeskanowana w szpitalu, a następnie skan został przekazany 3dbgprint, zespołowi odpowiedzialnemu za wydruk 3D. Ta bułgarska firma opracowała model cyfrowy tego elementu i przygotowała go do druku w technologii 3D.

Podstawą wszczepienia implatu był fakt, aby żebro było anatomicznie dopasowane do innych struktur ściany klatki piersiowej w celu zapewnienia prawidłowej odbudowy. Implant został wykonany z elastycznego i wytrzymałego poliamidu, certyfikowanego przez FDA (Amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków).

Proces sterylizacji żebra

Przed implantacją w organizmie ludzkim, w modelu 3D wywiercono 3 mm otwory, aby ułatwić regenerację i szybkie odnowienie się tkanki łącznej. Wydruk 3D został odpowiednio wysterylizowany w tlenku etylenu.

Poddano go też wyjaławianiu za pomocą promieniowania gamma oraz pary o temperaturze 140 °C.

Po operacji pacjent czuje się dobrze, a lekarze już planują kolejne projekty z wykorzystaniem implantów wydrukowanych w technologii 3D. Tym razem zamierzają stworzyć implant 3 żeber wraz z mostkiem.

(żms)/3Dgence.com
fot. 3Dgence