Jaka będzie aleja Noworybnicka? Rozstrzygnięto konkurs. „Żadna z prac nie spełnia w 100% wymogów”

Rozstrzygnięto konkurs na opracowanie koncepcji alei Noworybnickiej. Nie wyłoniono ostatecznego zwycięzcy, nagrodzono jednak wszystkie złożone warianty – atrakcje w nich zawarte mają trafić do projektu wykonawczego. Jest też dobra wiadomość – część ogródków zostanie zachowana dla działkowców.

 

O sprawie w mediach społecznościowych poinformował Andrzej Cybulski, który reprezentował działkowców z Trynku w komisji konkursowej.

Po burzliwych obradach komisji konkursowej nasza koncepcja, która zakładała zachowanie ogrodów działkowych, niestety nie wygrała. Starałem się ponownie używać bardzo ważnych argumentów, co do istnienia tych ogrodów w naszej dzielnicy. Niestety nie udało się dotrzeć do członków komisji – relacjonuje Cybulski w internetowym wpisie.


Wygrała koncepcja z dużą ilości atrakcji, a zachowanie charakteru tego miejsca, czyli ciszy i spokoju nie udało się obronić

Dodam również, że wpłynęły opinie do komisji z Rada Dzielnicy Trynek oraz od radnego z naszego okręgu Łukasz Chmielewski, które rekomendowały naszą koncepcję, a pozostałe nie znajdowały akceptacji. Pod naszą koncepcją zebraliśmy 758 podpisów i to nie byli tylko działkowcy, ale również mieszkańcy dzielnicy – kontynuuje Cybulski.

O sprawę pytaliśmy wcześniej Miejski Zarząd Usług Komunalnych. Niestety, rzeczniczka odpowiedzieć nie chciała, każąc nam czekać aż Zarząd opublikuje informacje na… swojej stronie internetowej.

– Komisja konkursowa uznała, że żadna z prac nie spełnia w 100 procentach wymogów, jednak każda z trzech propozycji zawiera elementy warte do wykorzystania przy tworzeniu ostatecznego projektu nowej ogólnodostępnej przestrzeni – przekazuje organizator konkursu, gliwicki MZUK w komunikacie na ten temat.

Nagrody podzielono adekwatnie do punktów przyznanych poszczególnym pracom:

  • Aleja wielu ogrodów“ (Rafał Drobczyk Sp. z o.o.) – nagroda pieniężna w wysokości 8500 zł;
  • Nowo_Rybnicka (autorzy: Magdalena Pająk, Aleksandra Kupisińska, Tomasz Bradecki, Hanna Szczerbik – Wydział Architektury Politechniki Śląskiej) – nagroda pieniężna w wysokości 8000 zł;
  • „Aleja do zgody” (Moogaa Studio Monika Głowacka) – nagroda pieniężna w wysokości 6000 zł.

– Zgodnie z założeniami koncepcje miały uwzględniać nie tylko przebieg ciągów pieszych i ścieżek rowerowych oraz zagospodarowanie zieleni. Czekaliśmy na prace, które przedstawią ciekawe rozwiązania dla elementów takich jak: strefa relaksu, „przystanki rekreacyjne” (stanowiska do gier typu szachy, urządzenia zabawowe dla dzieci, mini ścianka wspinaczkowa), miejsca handlu sezonowego, urządzenia do ćwiczeń – dodaje Zarząd.

Część ogrodów zostanie zachowana

Pomimo wygranej innej koncepcji, niż ta przygotowana przez studio Moogaa (uwzględniająca postulaty działkowców), w projekcie wykonawczym część ogrodów działkowych ma zostać zachowana.

Tak stwierdził przewodniczący komisji (wiceprezydent Śpiewok, red.) po konsultacji z prezydentem miasta Adamem Neumannem. Taki zapis też znalazł się z protokole konkursowym. Komisja była również na terenie obecnych ogrodów działkowych, gdzie ma być prowadzona Aleja Noworybnicka. Rozmawiano o konkretnych miejscach, gdzie mają zostać zaprojektowane atrakcje Alei – informuje Andrzej Cybulski.

Ustalono również, że jeśli zostanie komuś odebrana działka pod inwestycje to dostanie on propozycje działki w innym miejscu na terenie naszych ogrodów

– dodaje społecznik.

Przed działkowcami stoją teraz kolejne zadania, które zostały już rozpoczęte – założenie stowarzyszenia, które reprezentowało będzie ich interesy m.in. podczas procesu projektowania nowej alei.

W celu dalszych działań o zachowanie jak największej ilości ogrodów potrzebne są negocjacje zapisów umów, dające możliwości funkcjonowania na naszych działkach. W tym celu konieczne jest założenie stowarzyszenia, abyśmy mogli również brać czynny udział w projekcie wykonawczym Alei – zapowiada Cybulski.

Da nam to również możliwość starania się o dofinansowanie do naszych ogrodów, żeby przywrócić blask tym zaniedbanym. Rozwiązać problem z wywozem śmieci, gałęzi, aby nikt nam nie zarzucał, że teren jest zaniedbany. Bez stowarzyszenia nie uda nam się nic wywalczyć

– zaznacza.

Strona społeczna posiada już propozycję statutu stowarzyszenia, który opracowała we współpracy z Centrum 3.0 – Gliwickim Ośrodkiem Działań Społecznych. Mieszkańcy Trynku powinni teraz zwołać zebranie założycielskie – to ma odbyć się w najbliższym czasie.

(żms)
wiz. MZUK/mat. uczestników konkursu