– Pytamy, by wspólnie mieć wpływ na pozytywną zmianę, z zadowoleniem korzystać z ulicy Zwycięstwa, z dumą mówić o Gliwicach i by faktycznie “przyszłość była tu”

– piszą społecznicy z Ośrodka Studiów o Mieście Gliwice i prezentują ankietę na temat głównej ulicy miasta.

Co jest w niej dobrego, a co nam się nie podoba, jak często z niej korzystamy, czy czujemy się na ul. Zwycięstwa bezpiecznie i przede wszystkim co zrobić by najważniejsza ulica w mieście była bardziej komfortowa dla mieszkańców. Ankieta może pomóc w przygotowaniu koncepcji przebudowy ulicy. Wykonawca projektu, gliwicka firma PROjARCH jest w stałym kontakcie z organizacjami społecznymi.

Przypomnijmy, Urząd Miejski w sierpniu tego roku przystąpił do długo zapowiadanego pomysłu przebudowy najbardziej reprezentacyjnej ulicy Gliwic.

Jak wskazali w przetargu urzędnicy, warianty koncepcji dla „nowej Zwycięstwa” powinny uwzględniać m.in. „racjonalne zagospodarowanie terenu pod kątem stworzenia warunków dla powiązania różnych rodzajów potrzeb obsługi ruchu pieszego, turystycznego, rowerowego i samochodowego z uwzględnieniem różnych kategorii wiekowych podróżujących”.

Koncepcje przebudowy muszą być też dostosowane do nowo wybudowanego oświetlenia ulicy, a przyszli projektanci zajmą się ulicą Zwycięstwa od Rynku, aż do granicy z ul. Dubois.

Fragment ulicy prowadzący do skrzyżowania z ul. Bohaterów Getta Warszawskiego objęty będzie innym projektem – Zachodniej Bramy Metropolii Silesia (czyli budowy Centrum Przesiadkowego na terenach za dworcem PKP).

Jak poinformował nas Magistrat, przynajmniej do czasu przygotowania koncepcji przebudowy, urzędnicy nie planują konsultować inwestycji z mieszkańcami.
(msz)

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Gall Hieronim
Gall Hieronim

Rok wyborczy czyli Zwycięstwa jako deptak.Co dalej ?W lutym reaktywacja kolejki wąskotorowej.

pucio
pucio

Kosmodrom na Nowych Gliwicach i maglev z Łabęd do Sośnicy. :)

Adriana
Adriana

Jaki Maglev?? Łabędy żądają dostępu do Hyperloopa!

asdf
asdf

Konia z rzędem temu, kto pamięta, kiedy pierwszy raz pojawiła się obietnica Zwycięstwa jako deptaku. W 2010 Frankiewicz na pewno to obiecywał. Jak było w poprzednich wyborach? Ja już nie pamiętam. Wiem, że obietnica budowy centralnego węzła przesiadkowego na pewno sięga roku 2000.

AndrzejD
AndrzejD

…tak, widać że wybory samorządowe idą, to po raz chyba dziesiąty wyciągnęli ten temat.
No, to dawać dalej – co z projektem przebudowy lotniska dla “małych odrzutowców biznesmenów”, co reaktywacją wąskotorówki do Rud, co budową centrum nowoczesnych technologii w wieży wodnej obok stadionu piasta ? No i oczywiście kiedy będzie “Łunerf” na Wieczorka ?
A póki co to dawajcie kalendarz imprez w Hali Bankrut im. Zygmunta Frankiewicza.
Nie ma ? Jak to ? Nie ma żadnego kalendarza imprez w tym klocku w Smart City Gliwice Fjuczer is Hier ?

asdf
asdf

Reaktywacja wąskotorówki została już odwołana. W zamian obiecano drogę rowerową tą trasą. Co też nie zostanie zrealizowane – osoby zorientowane wiedzą, że w województwie śląskim powoli są rozbierane nasypy starej drogi wąskotorowej z powodu braku zainteresowania samorządów.
Ale większość wyborców jeszcze o tym nie wie i pewnie nadal żyją tą obietnicą.

A co
A co

Ci czyści uśmiechnięci ludzie na wizualizacji to Polacy ???

jergaj
jergaj

Tak Polacy którzy właśnie na Żwycięstwa zaciągnęli kredyt.

Armani
Armani

Oczywiście ,że nie.Polaków zobaczysz na fotkach ze spędu trzech króli .Czyli boso ale w ostrogach i z koroną na niemytych głowach

Adriana
Adriana

Za to są zkolanpowstali !

Gabi621
Gabi621

Też mnie zastanowiło skąd wzięto tylu uśmiechniętych ludzi ? Ja osobiście po realizacji tej wizualizacji bałabym się usiąść na tych pojemnikach kwiatowych, na 100% będą obsikane przez pieski (może nie tylko) i z pewnością zostaną zaanektowane przez podobne towarzystwo jakie “zasiedliło” Rynek.

Egon
Egon
Zaczynam czytać artykuł i odnoszę wrażenie, że mieszkańcy miasta są zapraszani do wyrażenia opinii na temat kształtu tej ulicy. Taki słodki miejski altruizm, aż tu nagle trafiamy na ostatnie zdanie, które jest zaprzeczeniem tego co mamy powyżej. Zaiste, mieszkańcy po fakcie dostaną profesjonalną ofertę do wyboru, tak jak to było z nowym logo. W komentarzach dowiaduję się, że cywilizacyjny postęp to nie auta, a deptak. Tylko po co właściwie tam dreptać, jak oferta zlokalizowanych tam obiektów nie ma nic wspólnego z rozrywką, kulturą czy nawet gastronomią. Osada korporacyjnych molochów, a ewentualna wizyta w jakiejkolwiek placówce zazwyczaj związana jest z koniecznością… Czytaj więcej »
Basia Jas

Od 20 lat to słyszę i nic z tego nie wynika…..

Ewa
Ewa

Kłamiesz

asdf
asdf

Będziesz słyszeć jeszcze kolejne 20 – jeżeli gliwiczanie po raz kolejny zagłosują na Pinokia, który co wybory obiecuje ciągle to samo i wciąż tego nie realizuje.

gliwiczanin
gliwiczanin

Nie wierze, aby w tej materii coś się zmieniło. Frankiewicz rządzący naszym miastem nie przerwanie od 1993r. ma problem z zajęciem się najbardziej ważną ulicą w mieście. Jedynym krokiem dla poprawy wizerunku tej ulicy jest odsunięcie Frankiewicza od koryta.

barbados
barbados

Bardzo dobrze powiedziane , ale czy Gliwiczanie – znając ich biernosć w sprawach wyboru – wreszcie do tego dojrzeją ?

Analityk
Analityk

Zapytam Frankiewicza.Ile kosztował ten pełny utopijnych mrzonek spot.Dlaczego ten przedwyborczy wizualizacyjny bełkot został sfinansowany z podatków mieszkańców,nie zaś ze środków prezydenckiego komitetu wyborczego.O co nie zapytam.Nie zapytam o nową trasę autobusu A4,bo w bełkocie udziału nie wezmę.

robię
robię

uuuu ktoś tu nie doczytał, że akcja jest organizowana przez stowarzyszenie OSOM Gliwice (non-profit, na pewno nie ze środków publicznych)

Apel mieszkańca
Apel mieszkańca

APEL DO MIESZKAŃCÓW!!

Proszę Was, by w tegorocznych wyborach doprowadzić w końcu do przerwania tej długiej kadencji wiecznego Prezydenta Zygmunta Frankiewicza i dać szanse człowiekowi, który będzie miał prawdziwą wizję na rozwój tego miasta, a nie tylko bajerował mieszkańców przed wyborami świetnymi pomysłami, które później nie mają w ogóle prawa bytu. Nie ważne czy człowiek będzie z Platformy, Pisu czy będzie bezpartyjny. Jedno jest pewne, każdy dobry tylko nie Frankiewicz.

barbados
barbados

POPIERAM !!!!!!!!

Tomasz
Tomasz

To do jasnej cholery zapodaj jakiegos kandydata lub zamilcz

Tomasz
Tomasz

„Jedno jest pewne, kazdy jest dobry tylko nie Frankiewicz” wlasnie przez taka indolencje mamy takie wladzy jakie mamy. Kazdy bedzie lepszy-kazdy czyli kto? Robert Kubica, Kasia Nosowska, pedofil po wyroku?????
Zupelnie jakbym slyszal referendystow-kazdy bedzie lepszy tylko kandydatow brak…..

black_horse
black_horse

To kandyduj sam, mądralo. Każdy tylko ogląda się na innych, a sam nie ruszy palcem. Referendyści byli przynajmniej tymi, którym się chciało ruszyć 4 litery i zrobić coś dla tego miasta.

Gabi621
Gabi621

Przecież zapowiedział, że już nie wystartuje w wyborach. Problem jednak pozostaje, ponieważ NIE MA ŻADNEGO, kto by go zastąpił.

ja234
ja234

JESZCZE nie ma żadnego kandydata. Pojawi się w odpowiednim czasie, do wyborów samorządowych jest jeszcze sporo czasu.

Adam
Adam

Zróbmy zwycięstwa na wzór ul. korfantego. Najlepszej ulicy w mieście. Szpaler drzew, deptak, ścieżka dla rowerów i ograniczony ruch uliczny.

pawel
pawel

I psie kupy co 2m.

Arletta Kurzawska
Po 1-wsze i najważniejsze Zwycięstwa powinna być przywrócona lokalnym przedsiębiorcom a nie bankom i sklepom sieciowym. Wstyd jest wychodząc na główną ulicę w mieście i widząc , że opanowana jest przez banki i pustostany. Lokalna przedsiębiorczość upada, bo nikogo nie stać na najem. Jak władze mogły doprowadzić do takiego wyglądu i takiego upadku sztandarowego miejsca w Gliwicach. Następną sprawą jest bezwzględna konieczność zamknięcia ulicy od UM do rynku. Przechodząc przez Gliwice jasnym staje się , że nikt nie dba o wygląd i komfort mieszkańców . Jedynym liczącym się interesem jest interes firm i władz miasta. Odbieranie ludziom takich miejsc jak… Czytaj więcej »
Paweł Till

Tylko banki stac na takie wysokie czynsze

Paweł Szydło
Proszę nie zapominać, że mamy wolny rynek. O tym jakie firmy lokują się na zwycięstwa decyduje popyt – czyli tak na prawdę decydujemy my jako klienci. Oczywiście na zachowanie klientów mają wpływ również takie czynniki jak charakter ulicy oraz jej otoczenie ale tutaj nie ma prostej reguły. Wcale nie jest tak, że zmiana ulicy w deptak lub wymiana nawierzchni spowoduje z automatu zamykanie tak nielubianym przez Panią banków i sklepów sieciowych. Natomiast informacja o przenoszeniu imprez plenerowych do hali jest bzdurą wyssaną z palca – gdzie Pani wyczytała takie informacje? Przecież to jest nonsens. Ja rozumiem, że włodarze miasta mają… Czytaj więcej »
Arletta Kurzawska
Paweł Szydło Genialne tylko niestety brak jakiegokolwiek merytorycznego uzasadnienia. Co do banków i sieciówek przykładem mogą być Katowice które obecnie z dużym skutkiem radzą sobie z tym problemem. Co do imprez ulokowanie pomnika na Krakowskim spowoduje zaprzestanie organizowania tam imprez , i konieczność ich wyniesienia w inne miejsce. Jako , że spółka , która obecnie zarządza Podium została wyłoniona w postępowaniu ofertowym , gdyż wszystkie wyliczenia wskazywały na nierentowność i niemożliwość zaspokojenia samych wydatków związanych z zarządzaniem Podium nie było chętnych do wystartowania w przetargu. Jeżeli nie zgadza się Pan z tym co napisałam wystarczy wystąpić o udzielenie informacji do… Czytaj więcej »
Jerzy Kozioł
Do tych wszystkich którzy marzą o wyłączeniu Zwycięstwa. Chcecie spacerować wsród zieleni? Pomiędzy bankami? Zejdzcie na ziemię. Kto tam będzie spacerował? Ile razy? Może raz żeby zobaczyć, może drugi raz z nudów i to wszystko.Zauważcie ilu ludzi jest dzisiaj na Zwycięstwa.Tak się składa że od urodzenia mieszkałem w jej okolicy – Barlickiego, Chudoby więc pamiętam tamte czasy i tamtą specyfikę tej ulicy. Chcecie żeby samochody wyniosły się poza miasto? A gdzie je pozostawić? Po drugie dajcie przykłąd waszej wspaniałomyślności i pokażcie na co was stać już dzisiaj, czyli nie wjeżdżajcie do centrum, nie parkujcie na trawnikach, chodnikach, pasach wydzielonych itd.itp.Jeżdżę… Czytaj więcej »
Emilia Ryt-Josiek

Zgadzam się z Panem Jerzym. Jedyne co mi na Zwycięstwa brakuje to ścieżka rowerowa. Miejsca do wypicia kawy są na rynku a spacerować można po parkach.

Jerzy Kozioł

Emilia Ryt-Josiek Pomysł przedni a co ważniejsze nie wyłącza ulicy z ruchu. Może więcej sklepów z np.markizami jak w latach 60/70, może jakieś małe kawiarenki wzorem Karmelka. Wówczas każdy znalazł by coś dla siebie.

Jan
Jan
Ostatnio byłem w Parku Chopina. Był piękny, grudniowy dzień. Ciepły jak na grudzień i słoneczny. Postanowiłem więc do parku iść na piechotę. Nie była to przyjemna podróż. Spaliny i hałas wszędzie wokół (było to ok. godziny 15). Na drogach podporządkowanych kierowcy stają samochodem na przejściu dla pieszych. W ten sposób łatwiej skręcić w ul. Zwycięstwa, bo widoczność jest lepsza. Co więc muszę zrobić jako pieszy? Ominąć samochód stojący na pasach. Przechodzę z tyłu auta, bo inaczej się nie da. W tym momencie kierowca wciska gaz do dechy, żeby z piskiem opon wjechać w wolne miejsce na Zwycięstwa. Ja dostaję spalinami… Czytaj więcej »
ers
ers

Pół biedy gdy spacerujesz w parku Chopina z dala od DTŚ-ki. Polecam wybrać się bliżej palmiarni – tam to dopiero jest pięknie. Człowiek od razu czuje się jak na Hungaroringu.

Cookie Monster
Cookie Monster

Wyglada fajnie. Choc wizualizacji wiele wyglada fajnie a potem jest tak sobie.

Michael Scott
Michael Scott

Za dużo kostki, za mało zieleni.

Urko
Urko

Nie . Nie wygląda . Nawet wizualizacja wygląda jak “ready-made” skrzyżowane z collage zrobione w
photoshopie wersja 1.0 . Ciekawe także, jaki współczesny kierunek urbanistyki lansuje kostkę betonową od krawężnika do krawężnika ? Człowiek “kupuje” przede wszystkim oczami . Tylko takie g…. macie nam do zaproponowania ? BTW . Nie lepiej poczekać z ankietą do uruchomienia “wnerwa” na ulicy z niesławnym wojewodą w nazwie ?

Zanatustra
Zanatustra
W sumie Frankiewiczowi się dziwię.Po co zajmuje się tego typu gówienkami wizualizacyjnymi skoro wygraną w wyborach ma jak w banku.Chyba tylko po to aby przekazać kasę znajomym wizjo-wizualizatorom.Wygra to pewne ,bo ma stały 12,5 tysięczny elektorat w którego skład wchodzą ratuszowe urzędasy wraz z rodzinami oraz stadionowi trutnie.Ten elektorat zmian nie chce.Zwyczajnie się ich bojąc.Wystarczy,że za friko prawem kaduka powiesi swoją z fotoszopu facjatę w oknach gliwickich autobusów aby oznajmić urbi et orbi,że kandyduje. I spełni się.Nikt powtarzam nikt z wiecznie skłóconych polaczków nie stanie na przeszkodzie.Nie ma i nie będzie nawet przy wielkiej aktywnosci wyborców w Gliwicach kandydata który… Czytaj więcej »
Bartek Wawak

Sciezka rowerowa, lawki i meble miejsckie, duzo zieleni i kwiatow:)

Józef Dziuba

A pomiędzy pomoc medyczna psychologów i psychiatrów….

Magdalena Urbaniak - Leśniak

Polecam obejrzeć https://youtu.be/GW63v8wRO1E

Patrycjusz Brzeziński

nawet w takich miastach jak Chorzów i Bytom jest deptak….

Bożena Michałuszek

Będziemy w trakcie spaceru podziwiać witryny BANKÓW hmm….

Damian
Damian

Proponuję pojechać np. do Kielc i zobaczyć ul. Sienkiewicza.

Scyzoryk
Scyzoryk

Wyglada wspaniale.Nie ma się czemu czemu się dziwić.Skoro najgorszy sort z kieleckiego wyemigrował do Gliwic.I ty szkodzi.

Byly gliwiczanin.
Byly gliwiczanin.

A ja proponuje zobaczyc deptak Zielonej Gory.

Anna Ożga

deptak i nie banki ale kawiarenki

gliwiczanin
gliwiczanin

A po gminnych drogach osiedlowych dalej po błocie i dziurach, po ciemku. Mauzoleum włodarzy miasta od razu wybudujcie, żeby można było hołd oddawać po wsze czasy….

Ja Franc
Ja Franc

Pora tłuszczy przypomnieć obietnicę podziemnego (pod torami)połączenia ul.Tarnogurskiej z centrum.Tory ułożone dworzec wyremontowany.Wiec .Zaczynamy !

Ampuła
Ampuła

Wizje po przedawkowaniu czopków domowej roboty (pasta z bobu, towot, konina, brzozowa, żółtka) na porost baków. KomikThinkTank Jego Miastocentralności Rybczaka i NadStudenta Petrosa nachalnie rekomenduje, że Zwycięstwa może uratować jedynie zbawcza męka w wykonaniu PROjARCH-a. Ci stawiają prostolinijne kloce. Bez względu na zlecenie: latryna na cmentarzu zwierząt futerkowych, służbówka łączona ze skrzynią na koks, pałacyk wałbrzyskiego doży, biurowiec branży kosmicznej czy sortownia ziemiopłodów. Do tego dumny dizjan betonowego taboretu i pniaka na kółkach z Castoramy. Konsekwentnie klocują przestrzeń. Meblują na galowo. Zwycięsko w pojęciu OSOłoMów.

Marcin
Marcin

Ufff bo najpierw przeczytałem że ta nazwa ulicy też idzie do zmiany.

Michał Kozioł

A po co ? Chodniki są tam bardzo szerokie.

Jerzy Kozioł

W zasadzie dużo osób chciałaby ścieżki rowerowej na Zwycięstwa jednocześńie żądając wyłączenia jej z ruchu. To skoro wyłączamy to rowery również niech pozostaną np.koło dworca,Jak deptak to deptak