Spis treści: Czym jest zestaw hydroforowy i dlaczego to dobry wybór do systemu nawadniania ogrodu?, Wydajność, Wysokość podnoszenia, Pojemność zbiornika.
Podlewanie ogrodu jest konieczne, jeśli zależy nam na utrzymaniu pięknej roślinności – a zwłaszcza trawnika. Generuje to natomiast olbrzymie zużycie wody, liczone w metrach sześciennych dziennie. Wielu właścicieli przydomowych ogrodów, przerażonych wysokością rachunków za wodę, decyduje się na inwestycję we własną studnię. To jednak dopiero początek wydatków. Wodę ze studni trzeba jakość pobrać, a najlepiej zautomatyzować ten proces. Tutaj szczególnie dobrze może sprawdzić się zestaw hydroforowy. Jaki wybrać do podlewania ogrodu? Mamy dla Ciebie kilka wskazówek.
Uwaga: „Kupując zestaw hydroforowy warto również zwrócić uwagę na markę producenta, a nie tylko na cenę. Po pierwsze: reprezentuje ona konkretną jakość. Po drugie: do zestawów znanych firm z łatwością i od ręki znajdziemy części zamienne, nie będzie również problemu z ich serwisowaniem w razie wystąpienia jakiejś awarii.” Źródło: https://sklep-hydros.pl/38-zestawy-hydroforowe
Czym jest zestaw hydroforowy i dlaczego to dobry wybór do systemu nawadniania ogrodu?
Zestaw hydroforowy obejmuje wszystkie elementy, jakie są potrzebne do rozpoczęcia pobierania wody z własnego ujęcia i zasilania nią np. automatycznego systemu nawadniania ogrodu. W skład zestawu wchodzą:
Pompa hydroforowa;
Zbiornik ciśnieniowy (hydrofor);
Presostat (wyłącznik ciśnieniowy);
Niezbędna armatura przyłączeniowa.
Zestaw hydroforowy nie tylko odpowiada za pobieranie wody ze źródła, ale też utrzymuje odpowiednie ciśnienie w instalacji, wymagane do efektywnej pracy systemu podlewania ogrodu. Warto przy tym zaznaczyć, że pompa hydroforowa wchodząca w skład zestawu ma zdolność zasysania wody z ograniczonej głębokości – w praktyce do 6-8 metrów. Jeśli więc lustro wody w Twojej studni znajduje się niżej, to potrzebujesz pompy głębinowej, a nie zestawu hydroforowego.
Wydajność
To pierwszy parametr, jaki bierzemy pod uwagę przy doborze zestawu hydroforowego. Wydajność jest uzależniona od klasy pompy i nie musi mieć związku z mocą silnika. Na potrzeby średniej wielkości ogrodu, w którym intensywnie podlewany jest głównie trawnik, wystarczający powinien być zestaw hydroforowy o wydajności 60-100 litrów na minutę.
Musisz wiedzieć: „Pompa hydroforowa jest znacznie tańsza w zakupie w porównaniu z pompą głębinową o podobnych parametrach hydraulicznych. Markowy model, który wystarczy do podlewania średniej wielkości ogrodu, kupisz już za kilkaset złotych. Jeśli natomiast szukasz pompy tylko na czas budowy domu, to wybór może być tylko jeden – postaw na pompę samozasysającą, która będzie o wiele tańsza, dzięki czemu ewentualna awaria w wyniku intensywnej eksploatacji nie będzie aż tak bolesna dla portfela.” Źródło: https://energia360.pl/studnie,ac155/w-czym-pompa-hydroforowa-jest-lepsza-od-glebinowej,2877
Wysokość podnoszenia
Na ten parametr należy zwrócić szczególną uwagę w przypadku posiadania mocno rozbudowanej instalacji do nawadniania ogrodu, której końcowe odcinki są bardzo oddalone od źródła wody. Wysokość podnoszenia informuje nas o tym, na jaką wysokość pompa z zestawu jest w stanie wzbić słup wody. Na potrzeby podlewania średnich i dużych ogrodów warto szukać zestawów o wysokości podnoszenia minimum 50 metrów.
Pojemność zbiornika
Zestawy hydroforowe różnią się między sobą nie tylko parametrami roboczymi, ale także pojemnością zbiornika ciśnieniowego. Ta decyduje o wielkości zestawu, stąd kusząca wydaje się być opcja zakupu modelu z jak najmniejszym zbiornikiem, który łatwo zmieścimy np. w obudowie kręgowej studni.
Uwaga eksperta:
”Zdecydowana większość kupujących zbiornik hydroforowy wybiera między hydroforem ocynkowanym a przeponowym. Są to dwa standardowe typy zbiorników przeznaczonych do magazynowania wody z własnego ujęcia, najczęściej z przydomowej studni. Oba mają swoje zalety i wady, natomiast warto wiedzieć, że istnieje dla nich alternatywa. To zbiornik hydroforowy ze stali nierdzewnej, który może stanowić bardzo dobry wybór dla inwestorów dysponujących nieco większym budżetem.” Źródło: https://hydroportal.pl/hydrofory,ac294/zbiornik-hydroforowy-ze-stali-nierdzewnej-czy-jest-wart-swojej-ceny,10612
Podkreślmy zatem, że im większy zbiornik, tym więcej wody się w nim zmieści i tym rzadziej będzie się uruchamiać pompa (a czas jej pojedynczego cyklu pracy zostanie wydłużony). Ma to korzystny wpływ na żywotność pompy. Przyjmuje się, że optymalna pojemność zbiornika hydroforowego na potrzeby typowego, średniej wielkości ogrodu, powinna wynosić między 50 a 100 litrów.
Przy wyborze zestawu hydroforowego do podlewania ogrodu należy wziąć pod uwagę także parametry źródła (wydajność studni) oraz przewidywane zużycie wody, jak i sposób nawadniania – czy jest to system automatyczny z wieloma zraszaczami turbinowymi i liniami kroplującymi, czy może prosta instalacja bazująca na wężach ogrodowych i zraszaczach przenośnych. Wszystko to warto skonsultować z ekspertem z zakresu budowy instalacji wodnych i nawadniających, który pomoże Ci wybrać odpowiedni zestaw hydroforowy lub też zaproponuje lepsze rozwiązanie, np. oparte o pompę głębinową i duży zbiornik ciśnieniowy.
Autor, ekspert w branży hydrotechnicznej, hydraulicznej: Grzegorz Krysztofiak
materiał partnera | informacja