Jest nowy właściciel wieży ciśnień przy ul. Sobieskiego. To znana firma z Pyskowic

Po pięciu latach zabytkowa wieża ciśnień przy ul. Sobieskiego po raz kolejny zmieniła właściciela. Obiekt trafił pod opiekę pyskowickiej firmy Komsta Okna i Drzwi.

– Obecnie pracujemy nad koncepcją zagospodarowania terenu oraz wieży. Mamy kilka projektów, ale jeszcze nie zapadły decyzje, w którą stronę pójdziemy – mówi nam Michał Komsta, dyrektor ds. exportu w Komsta Okna i Drzwi.

– Nowy nabywca jest gliwiczaninem, buduje bardzo ładne obiekty i odnoszę wrażenie, że zadba by kupiony teren był jego wizytówką – mówi o przeprowadzonej transakcji były już właściciel zabytku, Cyprian Lutoborski.

Lutoborski wieżą zarządzał od 2013 roku. Był pierwszym od lat właścicielem, który realnie zabezpieczył obiekt i uporządkował okalający go teren. Od kilku lat nie ukrywał jednak, że szuka kupca na atrakcyjny teren w sercu miasta. W 2017 roku działka została wystawiona na sprzedaż za 2,5 mln złotych. Ile ostatecznie wyniosła kwota transakcji, o tym strony nie chcą mówić. Wiadomo jednak, że pieniądze wyłożone na jej zakup to tylko początek wydatków związanych z rewitalizacją obiektu.

– Sama renowacja budynku, czyli stworzenie ślicznego pomnika z nowym dachem, odnowioną elewacją oraz oknami, bez wyraźnej funkcji użytkowej to koszt kilku milionów złotych – mówił Lutoborski w wywiadzie dla 24gliwice.pl – Nadanie wieży funkcji użytkowej tzn. podział na piętra, zainstalowanie windy, stworzenie klatki schodowej, montaż szklanego dachu to dodatkowy koszt rzędu 5 milionów złotych.

W którą stronę pójdzie pyskowicka spółka? Jak mówią przedstawiciele firmy, dokładne plany dotyczące nieruchomości powinniśmy poznać do dwóch miesięcy.

Nagranie archiwalne z 2013 roku

Dla wieży ciśnień przy Sobieskiego po latach zawirowań po raz kolejny otwiera się więc nowa szansa. W regionie istnieje sporo przykładów udanych rewitalizacji poprzemysłowych obiektów. Niedawno Zabrze pozyskało prawie 26 mln złotych dofinansowania na modernizację wieży ciśnień przy ul. Zamoyskiego (całkowity koszt inwestycji to bagatela 34 mln złotych). W obiekcie powstanie m.in. Centrum Aktywizacji Społeczno-Zawodowej, przestrzeń wystawiennicza, Centrum Działań Rewitalizacyjnych, Ośrodek Dokumentacji Górniczej oraz taras widokowy na wysokości około 20,5 metrów. Obiekt ma w przyszłości stać się nową atrakcją szlaku zabytków techniki.

Michał Szewczyk

Prawie 50-metrowa wieża ciśnień została wybudowana na początku ubiegłego stulecia. Miała sprostać potrzebom mieszkańców i dostarczać wodę do południowych dzielnic Gliwic. W czasach PRL opuszczony obiekt uległ stopniowej degradacji. Kilka lat temu pojawiła się koncepcja zaadaptowania wieży na inkubator kultury i sztuki. W pomysł zaangażowany był znany fotograf Tomasz Gudzowaty. Propozycja podparta była imponująco wyglądającymi wizualizacjami, autorstwa renomowanej pracowni architektonicznej Medusa Group. Projekt “Plantacji sztuki” jednak nie powiódł się. W dodatku w 2008 roku, w wieży wybuchł pożar. Policja mówiła o przypadkowym zaprószeniu ognia przez nieznanego sprawcę. Od Gudzowatego obiekt odkupiła spółka Water Tower, która nie stosowała się do zaleceń konserwatorskich. Od Water Tower wieżę przejął Zakład Badawczo-Produkcyjny Mostostal. Po pewnym czasie okazało się, że pod tą nazwą kryje się ten sam właściciel. Wreszcie, w 2013 roku obiekt znalazł się w rękach Cypriana Lutoborskiego, prywatnego przedsiębiorcy spod Warszawy.

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Cookie Monster
Cookie Monster

Piekny obiekt. Mam nadzieje ze w koncu usmiechnie sie do niego los i zostanie odnowiony tak jak na to zasluguje.

heli1b
heli1b

Oby znowu się nie okazała lokatą kapitału

AndrzejD
AndrzejD

…mam nadzieję że ta piękna wieża nie będzie dla nowego właściciela jedynie zabezpieczeniem kredytów. Są na to duże szanse bo firma która to kupiła nie jest wydmuszką tylko długo funkcjonującą na rynku poważną firmą. Mocno trzymam kciuki żeby udało im się uratować ten obiekt.

>>>
>>>

Oby wreszcie…
Szkoda, że nie wspomniano okresu, gdy właścicielem było miasto i wodociągi

Zabłocki
Zabłocki

Oto biznes MADE IN POLAND kupić i nie wiedzieć po co . “Wiedzieć polska biznesmen” za dwa miesiące .

Trzcina
Trzcina

Myślę, że doskonale wiedzą po co kupili i co tam zrobią … może tylko chodzi o to, że wizja firmy może nie spodobać się opinii publicznej, więc potrzeba trochę czasu, żeby to opakować marketingowo. Miejmy tylko nadzieję, że w międzyczasie wieża nie ulegnie „samozagładzie”.

Imię
Imię

czemu opinii publicznej miałaby się nie spodobać kolejna knajpka/restauracja?

Ampuła
Ampuła

Po co inwestować miliony w oryginalny lokal, dopieszczać wystrój, spełniać drogie fanaberie SANEPID-u, smarować tyłek konserwatorowi zabytków? Skoro nieopodal ktoś po prostu rozsypie kupę żwiru, na to położy wysmołowane podkłady kolejowe, ogrodzi nieheblowanymi sztachetami, przywiąże do nich wypchanego konia rasy indiańskiej, oplandeczy food-trucki i ogłosi, że otwiera sezonowe Traper Rancho Dziki Zachód z żarciem tanim i rzyganiem darmowym za budami.

m1
m1

A Ty Pan Ampuła w co zainwestowałeś i co stworzyłeś godnego uwagi w naszym mieście??? No i nie mam tu na myśli dorobku pseudo literackiego stworzonego na rynkowym, pisanego w pocie czoła w czeluściach twojego M. Pochwal się, która inwestycja w Gliwicach to Twoja realizacja :) No powiedz Ampuła? No czemu milczysz??? XD

A co
A co

Jest nadzieja dla wieży. Jest nadzieja ,że okna wstawią.

E88CC
E88CC

Ależ odkryłeś świetny sposób! Wymusić na każdym właścicielu żeby coś zrobił dla wieży! Jeden już wykarczował teren. Obecny by wstawił okna. Każdy kolejny w ramach swojej branży by coś zrobił, instalację elektryczną, p-poż, sanitarną, wod-kan, uzupełnienie ubytków elewacji,… Tym sposobem za …100 lat wieża będzie jak nowa. I wtedy kupi ją miasto i zdewastuje w ciągu 10 lat.

gościu
gościu

Nie zrozumiałeś, kolego.
Więc obrazkowo:
wieża => komsta (producent OKIEN) = > nowe okna po taniości?
To sarkazm był.

Komitet Obrony Czołgu
Komitet Obrony Czołgu

Znając realia i fakt, że ta “nieszczęsna” wieża stoi na samym środku atrakcyjnej działki, mamy obawy, że może zostać dotknięta syndromem Jasnogórskim (od nazwy ulicy na której stała piękna, przedwojenna willa), ewentualnie dokonać samospalenia (to też już widzieliśmy)… Wobec czego, będziemy się bacznie przyglądać poczynaniom nowego inwestora, za którego wrażliwość na piękno zabytkowej architektury i zmysł estetyki serdecznie trzymamy kciuki !

Urko
Urko

Oby wieża nie podzieliła losu willi przy ul. Jasnogórskiej . Tam też był inwestor pełen “dobrych ” intencji…

Gość
Gość

Zapomniałeś dodać,że willa się waliła i była w bardzo złym stanie technicznym. To robi różnicę

Urko
Urko

I oczywiście inwestor o tym nie wiedział przed jej zakupem , prawda ? Nie ma czegoś takiego , jak budynek “nie do uratowania ” . Kwestia sił, pomysłu i środków . Oraz , może przede wszystkim, chęci posiadania czegoś , co jest inne , oryginalne i nie przeraża banalnością betonowo – aluminiowo- szklanego “shit-kloca”, który jest stawiany przy Jasnogórskiej .

Gość
Gość

„Nie ma czegoś takiego , jak budynek “nie do uratowania ” powiedz to tym, ktorzy wysadzili niedoszłą klinikę w Zabrzu.
A ten co który kupił walącą się wille przy Jasnogórskiej prwnie o tym wiedział -i co z tego? Zrobił co chciał.
A innych i oryginalnych budynków jest dużo

Trzcina
Trzcina

Bzdury. Willa była do uratowania. Poza tym inwestor doskonale wiedział co kupuje! Wydanie pozwolenia na wyburzenie tego budynku to skandal !

zawiedziony
zawiedziony

Nie przypuszczam żeby ktoś odważył się wydać pozwolenie na wyburzenie wieży, bo jest ona zapewne objęta ochroną konserwatorską ale w tym kraju wszystko jest możliwe. Jak będzie trzeba to znajdzie się pewnie jakiś rzeczoznawca budowlany, który wyda opinię, że obiekt zagraża bezpieczeństwu użytkowania i nawet życiu osób postronnych, a potem już krótka piłka….

gość
gość

koszer ynwestor wszystko widać może nawet to na co niby urzędnik zgody wydać nie może, ja się dziwię po co w ogóle w tym kraju uczą jakiś przepisów prawa, chyba żeby posady dzięki temu powstawały, bo w praktyce jak widać przepisy to teoria albo punkt wyjścia do ich obchodzenia

michał
michał

Gratulacje za antysemityzm ….no i skoro Pan jest taki inteligentny, to czemu sam nie kupił i odrestaurował ???ale wiem lepiej pluć żółcią niż samemu coś zrobić

AndrzejD
AndrzejD

…kto ci powiedział synku że ta willa była w złym stanie technicznym – Frankiewicz ?
Łżesz jak bura suka.

Gość
Gość

@AndrzejD
Byłem,widziałem stąd wiem w jakim była stanie

Urko
Urko

No. Tynki w dwóch miejscach odpadły.

Gość
Gość

W twojej chacie?

Urko
Urko

Oooooo…… Kolejny “miszcz” ciętej riposty…

Joe
Joe

Był i jest inwestor. Wkrótce pojawi się nowa inwestycja pod ww. adresem.

ewa
ewa

lubie Was. ale z 90% komentarzy zalatuję wiocha. frustracją, małomiasteczkowością, zero wizji, byle tylko pohejtowac

Będzie pięknie i tyle. taki prywatna firma ma cel. to ich miliony, i kapitalna promocja na poziomie europejskim, będzie jak w prawdziwym dużym mieście

90%
90%

Jesteś tu nowa prawda? :)

Gość
Gość

No i dobrze,że jest nowa -Was starych forumowiczów razem z obecną władzą należy umieścić na śmietniku historii

Sam się umieść
Sam się umieść

Co do tej władzy pełna zgoda.

Ciebie też umieszczę
Ciebie też umieszczę

A forumowicze to co? przyspawani?

90%
90%

Zakup czegokolwiek w najdroższej dzielnicy w mieście to lepsza lokata kapitału niż w banku. Śledzę losy tej wieży od 20 lat i trudno mi wykrzesać choć odrobinę optymizmu widząc, że jednak większość kupuje, trzyma chwilę i sprzedaje. Oby teraz trafił się filantrop, ale wiary we mnie bardzo mało

54
54

To woła o Komste do nieba.

Schlesier
Schlesier

Następny gorol co dalyj tyn wasserdruckturm zrunuje

Beton
Beton

Na jakiś niewielki apartamentowiec miejsca wystarczy. Projekt przewiduje zamknięcie wieży wewnątrz nowego budynku, ale ponieważ jest ona w złym stanie technicznym, należy ją w końcu wyburzyć, a przestrzeń wypełnić mieszkaniami na sprzedaż.

Gość
Gość

Ale jak wyburzyć? Zaraz Urko Ci napisze,ze „Nie ma czegoś takiego , jak budynek “nie do uratowania ” . …..Urko się nie zgadza i budynek ma stac. Kasy na utrzymanie nie da ale budynek ma zostać

Urko
Urko

Zaczynam być cytowany . Mile to łechce mą próżność. A kasy nie dam . Na twoje utrzymanie również nie . Ale zawsze mogę udostępnić ci mój śmietnik .

Gość
Gość

„Ale zawsze mogę udostępnić ci mój śmietnik „ -możesz być spokojny nie zabiorę Ci miejsca zamieszkania

Pewnie, ze kasy nie dasz-potrafisz jedynie pisać/gadać. Pewnie stąd te frustracje

Urko
Urko

Potrafię jeszcze ładnie tańczyć i dobrze gotować :-)

Trzcina
Trzcina

Gość i Beton, Ta wieża to zabytek (wpis do rejestru : A/1689/98). Jeśli ktokolwiek przyczyni się do pogorszenia jej stanu to osobiście złożę do prokuratury doniesienie o popełnieniu przestępstwa (Art. 108 Ustawy o ochronie zabytków). To tylko do 8 lat pozbawienia wolności, ale zawsze coś…

Gliwiczanin
Gliwiczanin

Osobiscie wywiozlem z niej tynki z dolnych dwoch pomieszczen i kilka cegiel chyba tez nalezacych do niej z dolnego poziomu.Piwnicy.Do kontynera za czasow jednego wlasciciela zakladasz sprawe? Ty jak pojecia o tym budynku nie masz to poklikaj o innej sprawie na 24 a nie pie

Trzcina
Trzcina

Świetnie. Gdybyś jeszcze mógł podać przybliżoną datę tego wydarzenia i numer dowodu osobistego. To uprości procedurę, bo znalezienie Cię po numerze IP potrwa chwilę dłużej. Twoje przyznanie się do winy może być uznane jako okoliczność łagodząca. Wykazanie szczerej skruchy też mogłoby Ci pomóc, ale tego akurat w Twoim poście nie widzę.

@Trzcina
Poradź sonie sam skoro jesteś taki kozak

Gliwiczanin
Gliwiczanin

Wybacz ale szkoda mi czasu na PANA

Gliwiczanin
Gliwiczanin

Tys jest dobry hahaha dobre dobre chlopie zacznij pracowac bd lepiej dla gospodarki. Pozdrawiam

rocki
rocki

Problemem może być otoczenie. Obok są prywatne garaże – slumsy. Jest także kotłownia, która nie grzeszy estetyką. Ponadto obiekt będzie musiał na siebie zarobić. Nie będzie łatwo. Trudno być optymistą.

Mieszkaniec
Mieszkaniec

Zaraz obok jest Cmentarz Żołnierzy Armii Radzieckiej i piękny Park Grunwaldzki, poza tym zaraz za wieżą fajna dzielnica domków jednorodzinnych w zabudowie szeregowej, a garaże nie są żadnymi slumsami. Rzecz o której piszesz mieści się w rejonie kotłowni, która należy do szpitala ale jest to kwestia odpowiedniego zagospodarowania terenów przyległych i będzie po temacie.

Kurator
Kurator

@ Mieszkaniec by chciał aby prywatny inwestor mu zagospodarował : teren do psa wyprowadzania, jabola wychlania , w krzakach ruch**ia

Mieszkaniec
Mieszkaniec

jak nie masz nic konkretnego do napisania, to lepiej głosu na forum nie zabieraj ****.

gościu
gościu

Co jak co, ale te garaże to właśnie slumsy. Stawiane byle jak, byle gdzie, na tyłach działeczek mieszkańców ul. Długiej (byłej Koniewa, byłej Długiej). “Bo na końcu działki, za poniemieckimi drzewami owocowymi, to już nie widać, a od drugiej strony to komu to przeszkadza”. Dziadostwo i syf.
Kotłownia też nie piękna. Na fali planowanych remontów szpitala oraz ekspansji PECu można by się jej może pozbyć (lub zagospodarować)? Pytanie retoryczne …

xxx
xxx

znalazł się k…a architekt miejski jak z kozi d… tr…

Ampuła
Ampuła

Nie obrażajcie pana z Komsty posądzeniami, że od zarabiania forsy na okiennictwie plastikowym przeszedł na pozycję zblazowanego filantropa, rozsmakowanego w trwonieniu fortuny na rewitalizację zmurszałych wieżyc. Tylko wyburzenie (oczywiście metodą inteligentnie wspomaganej autodestrukcji konstrukcji, a nie dynamitem, jak na kreskówkach) tej zawady ma sens dla inwestora. Za 30 milionów, które musiałby wpakować w uruchomienie ciasnej restauracyjki albo galerii z bógwiczym, postawi solidne budynki z “apartamentami klitkowymi” dla Ukraińców, które sprzedadzą się na pniu.

E.T.
E.T.

Skąd wiesz Ampuło, a może w umowie jest jakaś klauzula, która nie pozwala na całkowite wyburzenie wieży? Zresztą gdybyś czytał ze zrozumieniem, czego w Twoim konkretnym przypadku pewnym być nie można, to dostrzegłbyś, że mowa o nowej szansie dla wieży, więc raczej nie będzie nią wyburzenie, bo takowe nie jest żadną szansą.

Urko
Urko

@E.T. Czyli jeśli mówię, że nie wiem co zrobię , to oznacza , że czegoś nie zrobię ? Bezwzględna “logika” :-):-):-)

heli1b
heli1b

Kto miałby zamieszczenie takiej klauzuli wymusić? Komu na tym zależy?

ja234
ja234

Miasto sprzedając wieżę musiało(by) zawrzeć klauzulę jako obowiązującą każdego następnego nabywcę.

>>>
>>>

Miasto jest bezradne jak dziecko we mgle

Trzcina
Trzcina

E.T., Ty chyba z kosmosu jesteś ? ;-)

E.T.
E.T.

Kolejny u którego czytanie ze zrozumieniem zawodzi.
Rewitalizacja to tzw. ożywienie i przywrócenie do życia, a nie wyburzenie – ogarniasz już temat trochę bardziej?

Trzcina
Trzcina

E.T. szczerze chcę wierzyć, że dojdzie do rewitalizacji. Trzymam kciuki, żeby do niej doszło. Będzie wspaniale, jeśli uda się tchnąć nowe życie w ten budynek nie ingerując jednocześnie w jego bryłę. Nie dziw się jednak, że ludzie są pełni obaw i nieufności w momencie kiedy na płocie, zaraz po zmianie właściciela pojawia się informacja o możliwości wykupu powierzchni reklamowej. Na zaufanie też trzeba zapracować…

Trzcina
Trzcina

Ampuła … obawiam się, że po raz pierwszy piszesz do rzeczy :-O Dlatego jak nigdy będziemy się przyglądali temu jak Komsta będzie dbała o ten zabytek… Tym bardziej, że już teraz ktoś na płocie “zaprasza” do kontaktu w sprawie powierzchni reklamowej. Kiepski początek…

Ampuła
Ampuła

A przyglądajcie się, przyglądajcie… Pan Komsta złudzeń nie zostawia – każdy metr płotu, każda cegła i każdy dzień tej inwestycji będzie pracował na zwrot. Swobodnie prorokuję, że wieża padnie. Pod naporem oglądaczy, przyglądaczy, samozwańczych strażników dziedzictwa i gołodupców lepiej-wiedzących-co-się-opłaci-w-wieży-zrobić.

Michał Komsta
Michał Komsta

A opie#$%dolimy tę wieżę banerem “KOMSTA”.

ja234
ja234

Co zrobią? wyburzą,sprzedadzą kolejnemu kupcowi, a ten natomiast postawi klocka.
Ciekawe co firma produkująca okna zrobi z tą wieżą…zobaczymy.

Gość
Gość

Więc kup, wyremontuj, zachowaj dla potomnych

gość
gość

od rewitalizacji zabytków i zachowywanie dla potomnych jest miasto na to ciągnie podatki

Gość
Gość

Może Cie zaskoczę ale prywatne podmioty i osoby tez zajmują się rewitalizacją zabytków

Konkretnie
Konkretnie

jakie?

Gość
Gość

@Konkretnie
Jakie?
PRYWATNE

Konkretnie
Konkretnie

… tak myślałem