Jest nowy właściciel zrujnowanych przez miasto kamienic. “Przywrócimy ich pierwotny stan”


Gliwicka firma Mal-Drew została nowym właścicielem kamienic przy ul. Kościuszki 44-46. Kwota transakcji wyniosła 1,2 mln złotych, ale to tylko kropla w morzu potrzeb finansowych, jakim trzeba będzie podołać podczas renowacji zrujnowanych kamienic.

Kluczowe dla przyszłości budynków są intencje ich nabywcy. W opisie warunków sprzedaży zamieszczonym na stronach Urzędu Miejskiego stan kamienicy przy ul. Kościuszki 46 został oszacowany jako “zły i nadający się do rozbiórki”. Przedstawiciele firmy Mal-Drew w rozmowie z nami zapewniają jednak, że czarny scenariusz nie ziści się, a wzniesione na początku lat 20. XX wieku budynki autorstwa Hansa von Poellnitza, dostaną drugą szansę,

– Zapewniam, że nie będziemy rozbierać budynku. Chcemy przywrócić jego pierwotny wygląd

– mówi Łukasz Smoleń z Mal-Drew. – Zdajemy sobie sprawę, że obiekt jest pod ochroną konserwatorską. Jesteśmy firmą z Gliwic, i wiemy jak ważne są obiekty historyczne bo to one są historią naszego miasta, chcemy przywrócić te obiekty miastu, także będziemy ściśle współpracować z konserwatorem – podkreśla.


I rzeczywiście, z korespondencji z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków wynika, że tuż po sfinalizowaniu transakcji, zwycięzcy przetargu konsultowali się z ŚWKZ.

– Jesteśmy jeszcze przed podpisaniem aktu notarialnego, ale już teraz możemy powiedzieć, że docelowo w kamienicach na parterze ma powstać część usługowa, a na wyższych kondygnacjach mieszkania – mówi nam Łukasz Smoleń.

Otwarte pozostaje pytanie czy firma zajmująca się sprzedażą materiałów budowlanych będzie w stanie przeprowadzić renowację tak cennych kamienic. Z nieoficjalnych informacji wynika jednak, że w przedsięwzięcie włączy się trzeci podmiot (mówi się o gliwickiej spółce Wall Invest, która z powodzeniem wyremontowała m.in. Stary Hufiec przy ul. Kościuszki, kamienicę przy ul. Stalmacha 4, a niedawno budynek dawnej ciastkarni przy ul. Plebańskiej 3).

URZĘDNICY O KAMIENICACH ZAPOMNIELI. CO NAJMNIEJ PRZEZ DEKADĘ

Wystawienie kamienic przy ul. Kościuszki na sprzedaż wywołało wiele kontrowersji wśród mieszkańców i społeczników. Wiosną tego roku o wpis do rejestru ochrony zabytków zaapelowała grupa architektów. Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków przychylił się do argumentacji naukowców i wszczął procedurę. Jednak jak informuje magistrat, budynki objęte były już pewną formą ochrony – konkretnie indywidualną ochroną konserwatorską prowadzoną przez miejskiego konserwatora zabytków.

Postanowiliśmy poprosić urzędników o przekazanie dokumentów potwierdzających wydawanie zaleceń konserwatorskich, raportów z kontroli czy jakichkolwiek innych dokumentów potwierdzających sprawowanie opieki nad budynkami w ostatnich latach (do 2004 roku kamienica przy ul. Kościuszki 46 była siedzibą szpitalnego Oddziału Dermatologii, a dzierżawiona przez należący do miasta szpital była do 2018 roku). Okazuje się, że urząd takich dokumentów… nie posiada. Przez co najmniej kilkanaście lat ich ochrona była więc co najwyżej teoretyczna.

Jeśli Mal-Drew zrealizuje swoje zapowiedzi, będzie można to uznać za spory sukces. Pozostaje jeszcze głuche pytanie – czy winni doprowadzenia ich na granicę rozbiórki zostaną pociągnięci do odpowiedzialności?

Michał Szewczyk

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
mieszkanka Gliwic

“Pozostaje jeszcze głuche pytanie – czy winni doprowadzenia ich na granicę rozbiórki zostaną pociągnięci do odpowiedzialności? ” ……. wyjął mi Pan to pytanie z ust ,redaktorze! Czas pokaże,a my mieszkańcy nie bądźmy obojętni na dziejące się w naszym mieście marnotrastwa….. piszmy, nagłaśniajmy i rozliczajmy.

Czarek

A może opowiedz nam dlaczego Frankiewicz jest ciągle władzy skoro od tylu lat czytam, ze szkodzi?

mieszkaniec "metreopolii"

Odezwał się czarotroll. ” Uderz w stół a nożyce się odezwą”.

Slązok

a co z ruinami kamienic na starówce, przy ulicy Kaczyniec ? to ścisłe centrum,a wygląda tam jak po wojnie

Żoliborska Kanalia

No przecież jest po wojnie, to o co pretensje….

Tu-olew

Gdy tylko uniesiemy wzrok to obraz nędzy i rozpaczy jest wszędzie. Kamienice na Średniej, Bankowej, Krupniczej, a nawet G.Wałów, Plebańskiej, Raciborskiej i Bytomskiej to kpina z zabytków. To dowód na fikcyjność stanowiska miejskiego konserwatora zabytków. Nowa kostka na poziomie “0” niewiele wniosła skoro niemyta jest cuchnąca i odrażająco brudna.

''

No nie dbają prywatni właściciele, nie dbają, obawiam się, że tak samo będzie z budynkiem przy Kościuszki, dlaczego w tym przypadku miałoby być inaczej, w końcu to tylko Gliwice.

Ostatni Sprawiedliwy

@Tu-olew. Dałeś doskonały przykład na obraz Gliwic za rządów Frankiewicza, który ma aspiracje do Senatu. Tak ma wyglądać Polska?

Żoliborska Kanalia

A czy to nie są czasem kamienice przekazane mieszkańcom za 10% (czy ile tam)? Mieszkańcy ochoczo mieszkania wzięli, ustalili sobie niskie czynsze i kamienice się walą (dosłownie, vide balkon na Berbeckiego). Miasto zadowolone, że ma problem z głowy, samotni emeryci mieszkają w stumetrowych mieszkaniach płacąc groszowe czynsze, resztę do bieżącej obsługi dokłada bank z parteru, a o remontach nikt nie myśli, bo i po co: w końcu przecież “wadza” zmięknie i da własne (czyli nasze) pieniądze.

''

Władza niedługo po wyborach wprowadzi podatek katastrofalny i zniką emeryci ze 100 metrowych mieszkań a wcześniej nieźle pożyją za odwróconą hipotekę, dzięki zagranicznym bankom premiera bankstera. Nie martw się młodzi też się na to załapią.

Ostatni Sprawiedliwy

@ Żoliborska Kanalia. Piszesz bzdury, najpierw sprawdź a potem pisz.
Wskaż które kamienice były przekazane mieszkańcom za 10%.
W których kamienicach ustalone zostały “niskie czynsze”. Wcześniej sprawdź jakie były opłaty czynszowe w tym samym mieszkaniu komunalnym.
Wiesz w ogóle jakie są składowe na “czynsz”? – (podpowiem Ci: wynagrodzenie zarządcy, fundusz remontowy, utrzymanie czystości, ubezpieczenie, utrzymanie części wspólnej i inne).
Na jakiej zasadzie “bank z parteru” dokłada do czynszu?
Nawet nie piszesz bzdur, po prostu pier….sz.

SG4604

@Ostatni Sprawiedliwy. Przeczytaj ze zrozumieniem, a potem się wymądrzaj, bo pieprzysz jak zwykle

Ostatni Sprawiedliwy

@SG4604. Gdzie dokładnie? Jesteś w stanie napisać czy nie wiesz do czego się doczepić?

Tumiwisizm jet tu

“Postanowiliśmy poprosić urzędników o przekazanie dokumentów potwierdzających wydawanie zaleceń konserwatorskich,… .Okazuje się, że urząd takich dokumentów… nie posiada…”
Ale do pracki się chodziło i pensyjkę pobierało przez te lata. Słowem, jak praca was w doopę nie kopnie, to się nią nie splugawicie.

krzysztof

czyli przez dekadę frankiewicz nie robiąc nic , pozostawiając budynki bez żadnych działań aby je zabezpieczyć DZIAŁAŁ NA SZKODĘ MIESZKAŃCÓW,tak jak z innymi obiektami w mieście,Służby państwowe są bardzo słabe lub w powijakach ,aby nie widzieć szkodliwych działań- wstyd

Saul

Spokojnie. Jak dobrze pójdzie z budową nowego szpitala, to za kilka lat miasto wystawi na sprzedaż teren z budynkiem szpitala nr 1. To dopiero będzie gratka dla kolekcjonerów gliwickich nieruchomości. Do tego czasu pobliska wieża ciśnień się zawali i jakiś “słup” rozpocznie wielką deweloperską inwestycję.

asdf

Za kilka lat? Najwcześniej za kilka lat zostanie wybudowany nowy budynek szpitala. Potem urzędnicy poczekają z 10-15 lat, żeby stary budynek zmienił się w ruinę. Dopiero wtedy sprzedadzą komuś za bezcen. Taka tradycja w Gliwicach.

''

Chciałbym aby nie ktoś a ty kupił za bezcen.

asdf

Ostatnio pojawiła się informacja, że miasto zamierza sprzedać Politechnice nieruchomość przy ul. Akademickiej. Sprzedaż z 95% bonifikatą.
Jednocześnie radni Frankiewicza i radni PO/KO zdecydowali, że mieszkańcy nie otrzymają ŻADNEJ bonifikaty za przekształcenie użytkowania wieczystego we własność.

Tłumaczyć ci dalej czy już rozumiesz?

''

Użytkownicy wieczystego nie będą płacić podatku katastrofalnego a właściciele będą.

Tłumaczyć ci dalej, czy już rozumiesz ?

DD

Na tyłach tegoż szpitala są piękne historyczne ławki, które należałoby wpisać na listę zabytków. Sugeruję dobrze im się przyjrzeć, bo warte uwagi.

Jurek

Modernistyczna willa przy parku Chopina nie miała szczęścia. Firma Wasko kupiła (“ktoś” pootwierał okna i zrobił dziury w dachu), poczekała i zburzyła dla parkingu. Pani konserwator na etacie UM była zachwycona i stwierdziła, że takich willi w Gliwicach jest dużo. Jakby zachęta?

prosty_gliwiczanin

A co się stało z willą na Konopnickiej, gdzie kiedyś była przychodnia dentystyczna? Pozostał pusty plac i tabliczka “Teren prywatny”.

4WD

A bo to pierwsza taka willa…

LOL

W 1919 roku angielski premier powiedział: “Dać Polakom Śląsk, to jak dać małpie zegarek”. 100 lat “zarządzania” Śląskiem przez polskich dyletantów potwierdza słowa Davida Lloyd George’a, chociaż nie mówił o polskich komunistach, a o ówczesnych prawicowych rządach, których ideowi spadkobiercy “zarządzają” Gliwicami od prawie 30 lat. Jeśli porównać osiągnięcia komunistów i nowych “demokratów” typu Frankiewicza, w dziedzinie zarządzania majątkiem miejskim, które polegają głównie na marnotrawstwie i niszczeniu, to trudno znaleźć różnice poza tą jedną, że za “demokracji” spektakularnych zniszczeń i strat jest więcej, a sympatycy i donatorzy nowej władzy szybko się uwłaszali na publicznym majątku. Dziś niektóre oświadczenia majątkowe radnych… Czytaj więcej »

''

Od 1919 angielscy premierzy z Wielkiej Brytanii zrobili Brytanię Mikroskopiją, jak trybiki w małpim zegarku, a teraz wychodzą z Uni aby w niej pozostać albo pozostają udając, że wychodzą, jak kto woli.

Żoliborska Kanalia

To się nazywa “breksitować”

''

Jankeskie pachołki będą się polksistować.

LOL

Wyznajesz poglądy polskich nacjonalistów, którzy są w prostej linii spadkobiercami polskiego przedwojennego faszyzmu. Dla nich wszyscy, nawet Anglicy sprzed 100 lat niczym się nie różnią od współczesnych. Niestety nie potrafią wyjaśnić powodu, dlaczego to Polacy pracują na brytyjski dobrobyt, a nie odwrotnie. No ale grunt, to mieć dobre samopoczucie, chociaż powodów do tego nie ma.

''

Nie wyznaję poglądów popłuczyn po Piłsudskim dziadzie.

''

Te działania to powinny być na koszt gliwickich podatników czy z kieszeni Frankiewicza ?

KK

Między innymi za takie działania rada miasta przyznaje prezydentowi co roku absolutorium, gładko i bez zastrzeżeń. A może ze strachu żeby ich nie wyciął.

Mieszkaniec

Może coś pójdzie w dobrym kierunku i nasza zabytkowa wieża ciśnień przy ul.Sobieskiego również odzyska swój dawny blask?

Ana

Gratuluję firmie Mal-Drew podjęcia się czynu samobójczego. Inna firma budowlana od paru lat zarzyna się remontując sobie ruinę na nową siedzibę w tzw. “Nowych Gliwicach II”. I końca remontu a więc i wydatków nie widać, a właściciel przyznaje, że rzucił się z motyką na Słońce. Słynny architekt od wonerfa potwierdzi, bo sam ma w pobliżu warsztacik samochodowy. Jak się okazuje, ma takie samo hobby, jak wiceprezydent Tomala, co niczego nie sugeruje i nie przesądza. Ale przypadkiem akurat pasjonat zabytkowych samochodów od pewnego czasu dostaje lukratywne zlecenia z Urzędu Miejskiego.

Przykro

To suche drzewo na zdjęciu, świadczy o urzędnikach gliwickich w Referacie Zieleni ZDM. Jaki pan taki kram.

PS. Czy po wycięciu nasadzą w tym miejscu nowe drzewo???

hanek mały

Widać, że “dbali” o to drzewo, bo tak pięknie jest przycięte, że aż ze szczęścia uschło.

''

Od razu widać, że nie jesteś z Gliwic i nie wiesz co się w Gliwicach dzieje, wiele tak pięknie przyciętych drzew widziałem na ogródkach działkowych i jakoś nie uschły, wystarczy się przespacerować po gliwickich ogrodach i wykazać trochę spostrzegawczości.

Ostatni Sprawiedliwy

@”. Jeżeli nie widzisz różnicy pomiędzy dbaniem i pielęgnacją drzew na prywatnych ogródkach działkowych od chaotycznych działań służb miejskich, to masz problem. Bardziej obrazowo można porównać: “dać MZUK piłę to tak jak dać małpie brzytwę”.

''

Dlatego nie należy bawić się brzytwą a należy odpowiednio zadbać o gliwickie drzewa i zerwać wokół nich asfalt z jezdni oraz chodniki aby ich korzenie zawsze dostawały odpowiednią ilość deszczówki do podlewania.

''

Widzę, że działkowcy są również ślepi, gdyż identycznie przycięte drzewo wypuściło młode pędy.

Evžen

PODy trzeba już dawno zaorać. Marnotrawstwo gruntów i przetrwalniki PRLowsko-PiSowskiej komuny.

''

PODy już dawno zaorali i teraz są RODy a ty dalej mentalnie w komunie.

Mom

Gdyby nie RODy dawno mielibysmy shopping centers z betonowo-asfaltowymi parkingami zamiast oaz zieleni

''

I siłownią do wąchania świerzych pierdów.

''

Przepraszam świeżych.

Stary

To jest pomnik gliwickiej zieleni. Lipa “Zygmunt”.

asdf

Poprzedni zarządca, czyli prezydent miasta, powinien odpowiedzieć karnie za doprowadzenie budynków do ruiny. Przez to budżet miasta stracił grubą kasę, bo zamiast sprzedać budynki za pierwotną wartość, miasto sprzedało jest za ledwie 1,2 mln zł.

''

A ile dokładnie ta pierwotna wartość wynosiła i jak ją oszacowałeś ?

asdf

Sugerujesz, że pierwotna wartość budynku w dobrym stanie była taka sama jak obecnie, gdy budynek jest w ruinie? No to gratuluję myślenia.

Patrząc na wypowiedź rzecznika prezydenta, tylko urzędnicy nie widzą żadnego problemu w tym, że nieruchomość została doprowadzona do takiej ruiny. Ale nie dziwi mnie to, bo musieliby wyciągnąć konsekwencje wobec siebie samych. Łatwiej udawać, że nic się nie stało i wmawiać wszystkim wokół, że niszczenie majątku miasta nie jest żadnym problemem.

Franek

A był w dobrym stanie ? Oglądałeś ekspertyzę ?

Ostatni Sprawiedliwy

@asdf. Plus trzeba doliczyć “X” koszt remontu. To tak jak z samochodem, albo kupujesz nowy z salonu albo kupujesz klasyka odrestaurowanego lub zdemolowanego klasyka do odrestaurowania.
W pierwszym i drugim przypadku ceny mogą być podobne, to w trzecim dużo poniżej nowego.

''

I czwarty przypadek kiedy klasyka tak odrestaurowano, że nadaje się do powtórnej restauracji, a wtedy cena rozjeżdża się z ofertą kupna.

Imiu

Ładne Gliwckie drzewo PO Prawicy a PO Lewicy ładna Zrujnowana PONiemiecka Kamienica, teraz to będzie inwestycja w przyszłość po taniości. Dobre te zagrania w UM takie przyszłościowe.

Helmut

Na wszystko były pieniądze. Centrum przesiadkowe i inne “cuda” budowlane. Jednak, by przeprowadzić remont pomieszczeń i pozostawić obiekt przy Szpitalu Miejskim, kasy zabrakło. Dobrej woli i racjonalnego myślenia także brakło. Dzisiejsze Gliwice to arena przeróżnych gierek finansowych. układów i układzików. Nie są one niestety ukierunkowane na zaspokojenie ważnych dla miasta i mieszkańców potrzeb.

Josef

Aaaa – ten trzeci podmiot….Czyli łącznik z konserwatorem był potrzebny.
Teraz kupujący poradzi sobie bez problemu z ograniczeniami, wynikającymi z “zaleceń konserwatorskich”

Lolek

Państwo z tektury.

''

Dlaczego ? Niemczech tamtejsi konserwatorzy zabytków podobnie dbają o zabytkowe obozy koncentracyjne.

Ostatni Sprawiedliwy

@”. Dokładniej w Austrii, w Gusen. https://www.rp.pl/gusen
Nie ma obozu, nie ma zbrodni a tych którzy będą pamiętać nazwie się kłamcami.
W Warszawie w miejscu KL Warschau powstało muzeum Polin i ślad i pamięć o pomordowanych Polakach zanika.

''

Tam to jest jeszcze gorzej.

Dziabąg

KL Warschau – chore rojenia jakiejś kobity, na które nie ma żadnych ale to ŻADNYCH dowodów, o czym nawet twój PiSowski IPN mówi głośno i otwarcie.
Ale jako że martyrologia jest w modzie, więc podpowiadam ci, że na cmentarzu centralnym są chyba jeszcze ślady ruin krematorium. Dorób sobie do tego jakąś wstrząsającą historię, nakarm swoich współwyznawców, złóżcie “kwiaty i wieńce” tylko błagam: po cichu, bo ten kraj jest już wystarczająco dobrze skompromitowany za granicą przez ostatnie 4 lata

Ostatni Sprawiedliwy

@Dziabąg. Wystarczą mi Twoje dwa słowa “ten kraj”.

Żoliborska Kanalia

A jak Polacy dbają o obozy koncentracyjne, w których więzili Ślązaków? (“Zgoda” w Świonach)?

Ostatni Sprawiedliwy

@Żoliborska Kanalia. Napisz prawdę, obóz NKWD w Świętochłowicach. Co było tam wcześniej – sanatorium? Własności dopatruj się w zarządcach, ale zapewne brak Ci wiedzy czy odwagi na głos w tej sprawie?

Hakade

A co to ma wspólnego z tym, że teren jest totalnie zaniedbany? Więziono Polaków? Więziono. Ginęli? Ginęli.
Ja rozumiem, że dla ciebie i twoich przyjaciół z PiSu Ślązacy to ukryta opcja niemiecka (jak to twój niewyrośnięty wodzuniu był łaskaw oświadczyć), ale nie wszyscy tak uważają.

Ostatni Sprawiedliwy

@Hakade. Nie znasz moich preferencji i upodobań politycznych to przynajmniej nie pisz głupot.
Równie dobrze mogę napisać że Twoim idolami byli Morel i Kutschera.

''

Nazwisko komendata Zgody Salomon Morel zalatuje czosnkiem, był to żydowski obóz zagłady ?

Adam

Każda złotówka utopiona w remont tej rudery jest nie do odzyskania. Zrujnowany, zagrzybiony budynek przy ruchliwej drodze, z widokiem na szpital, bez parkingu. Widzę tłumy nabywców na mieszkania. Tłumy.

Żoliborska Kanalia

Najważniejsza jest odpowiedź na pytanie : CO TAM RZECZYWIŚCIE BĘDZIE. Sądząc po cenie, za jaką to poszło (cena domu jednorodzinnego średniej wielkości na przedmieściu), obawiam się, że budynek jest w stanie krytycznym. Bardzo więc możliwe, że powtórzy się tu scenariusz znany z całej Polski ( i nie tylko Polski): poczekamy, aż budynek sam się zawali, a potem postawimy apartamentowiec ze stonką na parterze. Bo zapowiedzi zawsze są szumne, a kończy się jak się kończy. Rzeczywistość jest bowiem taka, że ten budynek nie nadaje się do przerobienia na mieszkalny. Ściślej – oczywiście DA SIĘ go przerobić, ale ze względu m.in. na… Czytaj więcej »

Ostatni Sprawiedliwy

@Żoliborska Kanalia. Odpowiedni wpis do aktu notarialnego skutecznie może zabezpieczyć przyszłość budynku. W razie niewywiązania się z wytycznymi, z karami finansowymi i przepadkiem mienia na rzecz gminy Gliwice włącznie.
Tylko tyle czy aż tyle dla magistrackich prawników?

Budynki zdekapitalizowane (wyeksploatowane bez koniecznych remontów) wraz z “zagubioną” dokumentacją – i po to UM wydawał pieniądze na ISO i rankingi?
Kolejne pieniądze wyrzucone w błoto, przepraszam – na futrowanie zachodnich firm.
Tym powinna zająć się Prokuratura. Niegospodarność poprzez doprowadzenie powierzonego mienia do ruiny.

''

A co kiedy razem z kamienicą skutecznie spłonie również akt notarialny zabezpieczający mienie ? Co wtedy miasto zrobi ? Wystawi powtórnie ruinę do sprzedaży aby nowy właściciel wyburzył stare mury i postawił nowy budynek ? Czy będzie przez wieki szukał chętnych na odbudowę ?

Evžen

Jesteś niewyobrażalnie odklejony od rzeczywistości, całkiem jak obecnie rządzący tym krajem motłoch. Zamiast wpisu do AN proponuję jeszcze karę dwustu lat zsyłki na Sybir – to z calą pewnością zapobiegnie dekapitalizacji budynku. A w razie czego powoła się specjalną komisję składającą się z katechety, przedszkolanki, rusycystki i jakiegoś opolskiego dresa, która to komisja orzeknie czy budynek rozkeciał się sam z siebie czy ktoś mu pomógł.

''

A Frankiewicz zostanie wezwany na świadka z podobnym skutkiem jak Tusk.

Ostatni Sprawiedliwy

@Evžen. Jakim problemem dla Ciebie jest zastosowanie np. kaucji gwarancyjnej, przelanej na konto UM (zabezpieczającej wywiązanie się z warunków umowy zawartej w AN np. remontu budynku).
Budynek kupiony z dużą ulgą ale np. można ustalić KG na 20 milionów.

''

No to życzę powodzenia w sprzedaży budynku razem kaucją gwarancyjną, chyba że inwestorzy rzucą się do płacenia kaucji jak Reksio na szynkę ?

mieszkaniec-gliwice

tak jak wierze ciśnień … przywrócili jej dawny blask

Beata

A co za idiota chciałby mieszkać w pomieszczeniach poszpitalnych ???? W cywilizowanych krajach takie budynki się wyburza mimo że są zabytkami.

Hurgada

Może zrobią plażę w centrum miasta? To była taka fajna inicjatywa…

Fiku Miku

Wzorem z Paryża, plaża przy Kłodnicy.

''

I trasa rowerowa wzdłuż Kłodnicy do tej plaży.

ja234

“Postanowiliśmy poprosić urzędników o przekazanie dokumentów potwierdzających wydawanie zaleceń konserwatorskich, raportów z kontroli czy jakichkolwiek innych dokumentów potwierdzających sprawowanie opieki nad budynkami w ostatnich latach (do 2004 roku kamienica przy ul. Kościuszki 46 była siedzibą szpitalnego Oddziału Dermatologii, a dzierżawiona przez należący do miasta szpital była do 2018 roku). Okazuje się, że urząd takich dokumentów… nie posiada.” No,urzędasy pokazały, że mają gdzieś takie drobiazgi jak dokumentacja…typowe dla glajwic. Przecież glajwice są ponad wszystkim i wszystkich.
Nie, winni doprowadzenia budynków do ruiny, nie zostaną pociągnięci do odpowiedzialności… mają pewnie te swoje układy, układziki.
Żenada, porażka te glajwice.Masakra.Wiocha na całego.(10:48)

''

No to teraz zajmie się tym osobiście min. Ziobro a Patryk Jaki nie będzie wtyle pozostawał.

mieszkaniec-gliwice

kto ma zostać odprowadzony do odpowiedzialności . Pociotki Franiewicza ? Śmiechu warte. Tam każdy ma pewne stanowiska.

aga

Super ze to wyremontują

bulba

Dlaczego żaden z szanownych forumowiczów nie zajął się wcześniej tym problemem jako mieszkaniec tego miasta (były niedawno wybory samorządowe) – zainwestował w budynki, opiekował się nieszczęsnym uschniętym drzewem, tylko musi zaistnieć na forum, oczywiście, nie chcę bronić i nie będę bronił służb miejskich za to odpowiedzialnych.

Miłośnik Zabytków

winni w końcu pociągnięci do odpowiedzialności – zarząd Szpitala już odwołany – prezes i członek
ale czy wszyscy ?

teraz kolej na niekompetentnych urzędników UM
“… Okazuje się, że urząd takich dokumentów… nie posiada. Przez co najmniej kilkanaście lat ich ochrona była więc co najwyżej teoretyczna.”

i może w końcu osoby odpowiedzialne będą wywiązywać się z obowiązków :)

pytanie co firma Mal-Drew zrobi z tymi zaniedbanymi przez UM i Szpital zabytkowi budynkami :(

Jan B.

Franek zamiast łazić za Schetyną, winnien zająć
się gliwicami.Mam nadzieję , że w NASTĘPNych
WYBORACH poślecie Franka na emeryturę.

Cookie Monster

Piękne budynki w świetnym miejscu, aż dziw że nikt nie chciał dać więcej.

Czarek

Śmiało mogłeś dać więcej

''

Albo nawet przelicytować sam siebie.

Jurek

Gdyby było więcej chętnych, to być może. Ale trzeźwo myślący olali temat. O wartości nieruchomości najlepiej świadczy cena, którą wystawiły władze doskonale zarządzające miastem.

''

Oczywiście, podatnicy powinni wyremontować przed sprzedażą.

ja234

Niekoniecznie, obecny właściciel może przekazać/sprzedać budynek trzeciemu podmiotowi.Nie zdziwiłbym się gdyby, za jakiś czas budynek został wyburzony,ale najpierw musieliby by go wyrejestrować ze spisu zabytków ochrony konserwatorskiej.(12:08)

''

Kiedy spłonie nie będzie żadnego problemu z wyrejestrowaniem.