Kolejne drzewa nasadzono przed dworcem PKP. Rośliny wspomoże automatyczny system nawadniania

Fot. ZDM Gliwice

Kolejne platany nasadzono na placu przed dworcem PKP. Tym razem po drugiej stronie traktu prowadzącego na stację kolejową. Rośliny pojawiają się w miarę postępu prac budowlanych, które prowadzone są w ramach przebudowy dróg po południowej stronie dworca PKP.

 
Wykonawca oddając kolejny teren – w którym roboty już się zakończyły lub dobiegają końca – udostępnia je firmie realizującej nasadzenia tak, aby od razu można było zagospodarować zielenią.

Fot. ZDM Gliwice

Nasadzone platany, podobnie jak wcześniejszych sześć drzew tego gatunku, będą rosły w gruncie – w modułach antykompresyjnych. Aktualnie przygotowywane jest miejsce pod posadowienie w ten sam sposób – następnych platanów, co prawdopodobnie będzie możliwe już w przyszłym tygodniu. Tym samym zakończy się nasada szpaleru drzew wzdłuż głównego traktu wiodącego na dworzec kolejowy – przekazuje Jadwiga Jagiełło-Stiborska, rzeczniczka Zarządu Dróg Miejskich w Gliwicach.

Fot. ZDM Gliwice

Zarówno drzewa, jak i pozostałą roślinność w obrębie placu przed dworcem wspomagać będzie automatyczny system nawadniania.

(żms)/ZDM Gliwice

12 komentarzy
 najwyżej ocenione
od najnowszych    chronologicznie 
Inline Feedbacks
View all comments
Jan
21/05/2023 05:04

Jak by nie krzyki ludzi ze będzie betonowa to by nie zrobiono nic . Teraz wielce sadzenie drzew , super ze są sadzone ale one powinny być na planie jako pierwsze

euroentuzjasta
21/05/2023 12:03
W odpowiedzi na  Jan

Jak zwykle czepiasz się sam nie wiesz czego, proeuropejska opcja polityczna rządząca Gliwicami od wielu lat, przeprowadziła remont placu na najwyższym eurokołchozowym poziomie z wykorzystaniem materiałów spełniających najwyższe eurokołchozowe wymagania i normy a wygląd placu po remoncie reprezentuje najlepsze eurokołchozowe dizajnerskie trendy.

zz
21/05/2023 10:29

Gdyby nie zabetonowano wszystkiego wokół, nie trzebałoby automatycznych systemów nawadniania.

Mac
24/05/2023 08:22
W odpowiedzi na  zz

To taka gliwicka strategia. Wywołać problem, a potem szukać spodobu na jego rozwiązanie. Jedno i drugie za pieniądze podatników.

ablut
22/05/2023 07:46

drzewa, to jest takie coś, co docelowo daje cień i tym samym obniża temperaturę , a te drzewopodobne kurduple nigdy takiej roli nie spełnią; wody tez to w gruncie nie zatrzyma, ech

ATH
22/05/2023 21:31
W odpowiedzi na  ablut

Drzewo jako roślina – rośnie. Czy jest uformowane czy nie, są to te same procesy biochemiczne. Obniżenie temperatury wiąże się z wydzielaniem pary wodnej przez roślinę. To zależy od warunków otoczenia.
Im większa i gęściejsza korona, tym większy efekt. Im będzie większe, tym bardziej będzie efektywne. Jak sadzą, to dobrze.

Imię
22/05/2023 11:46

Nie rozumiem dlaczego przyjęto koncepcję wielu wąskich ciągów pieszych, a nie powrócono do zagospodarowania zbliżonego do tego z lat 1920-196x, czyli oryginalnego, z większymi połaciami trawników i drzewami, lepiej akumulującego wodę i stabilizującego temperaturę.

AndrzejD
22/05/2023 17:30
W odpowiedzi na  Imię

„…czyli oryginalnego, z większymi połaciami trawników i drzewami” – bo więcej trawy i drzew, to więcej koszenia i zamiatania liści, czyli więcej pracy dla MZUK-u – pracy za słabą kasę. Od dzisiaj mieszkasz w Gliwicach ? Nie wiesz że pracownicy gliwickich spółek miejskich mają alergię na pracę ?
Co innego gdyby chodziło o wycięcie dorodnych zdrowych drzew które można sprzedać za grubą kasę. Do tego to byliby pierwsi.

gliwicjus
22/05/2023 19:48
W odpowiedzi na  AndrzejD

A jak już trzeba kosić, to golą do zera kosami spalinowymi nawet tam, gdzie spokojnie można wjechać kosiarką. Golenie najchętniej odbywa się w największe upały, żeby resztki trawy wyschły, dzięki czemu do końca sezonu jest spokój z robotą, A ile paliwa się przy tym zaoszczędzi!

Paweł
25/05/2023 12:00

Drzewo to za dużo powiedziane.

DZIANDEDE
26/05/2023 18:21

Drzewa powinny rosnąć w lesie albo w parku. To jest plac dla podróżnych wychodzących lub wchodzących do budynku dworca i taka jest jego funkcja. Ale w głowach lewackich tumanów jest tylko ekologia, UE, drzewa i rowery.

ekoprzodownik
22/05/2023 10:15

*uper pomysł tylko dlaczego skoro w Gliwicach jest palmiarnia ZDM nie nasadzi plastikowych palm takich jak jest w Warszawie tylko żywe drzewa,których system korzeniowy z każdym rokiem będzie zwiększał zagrożenie dla podziemnej infrastruktury