“Kwadrat dzieciństwa”. Gliwickie lata Horsta Bienka. Muzeum zaprasza na spacer historyczny

To będzie biograficzno-historyczny spacer śladami pisarza, który urodził się w przedwojennym Gleiwitz i pozostawił niezwykle sugestywny obraz tego miejsca w swojej twórczości. Muzeum zaprasza na wydarzenie “Kwadrat dzieciństwa”. Gliwickie lata Horsta Bienka.

Spacer odbędzie się w sobotę, 25 października. Rozpoczęcie o godzinie 13:00 z Domu Pamięci Żydów Górnośląskich przy ulicy Poniatowskiego 14. Wstęp jest wolny, ale liczba miejsc ograniczona.

Horst Bienek to postać nietuzinkowa – pisarz, poeta, reżyser filmowy, krytyk literacki – ale też świadek XX-wiecznych przemian, których ślady odnajdziemy zarówno w jego biografii, jak i dziełach. Jego „gliwicka tetralogia” to dziś nie tylko literacki pomnik miasta dzieciństwa, ale także cenny zapis świata, którego już nie ma – opisuje Muzeum w Gliwicach.

Podczas spaceru odwiedzimy przestrzeń, którą Bienek sam określał mianem „Kwadratu dzieciństwa” – niewielki fragment Gliwic wyznaczony przez cztery ważne dla niego punkty: rodzinny dom przy dzisiejszej ul. Horsta Bienka, las – przestrzeń wolności, szkołę oraz kościół pw. Chrystusa Króla

– kontynuuje Muzeum. – W tej kameralnej, miejskiej topografii dojrzewała jego wrażliwość i kształtowała się tożsamość – osobista i artystyczna.

Podczas spaceru przybliżone zostaną kluczowe fakty z życia Horsta Bienka oraz kontekst historyczny Gliwic jego młodości – miasta, które w XX wieku przechodziło dynamiczne przemiany kulturowe, społeczne i polityczne. Wydarzenie przeznaczone jest dla osób dorosłych. Czas trwania to około 1,5 godziny.

Wydarzenie w serwisie facebook.com znajduje się pod linkiem.

(żms)/Muzeum w Gliwicach
fot. Muzeum w Gliwicach

0 Komentarze
 najwyżej ocenione
od najnowszych    chronologicznie 
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze