Mandatowe żniwa na Zawiszy Czarnego. Ponad 130 interwencji w ciągu roku

Dwa parkomaty, znak informujący o początku strefy płatnego parkowania, a pomiędzy jeszcze jeden – znak zakazu zatrzymywania.

Tak wygląda układ oznakowania przy ul. Zawiszy Czarnego w Gliwicach. – Kierowcy są kompletnie zdezorientowani, a z okien swojego mieszkania obserwuję tylko jak jeden po drugim wpadają w taką pułapkę – informuje nas jeden z Czytelników.

REKLAMA

Gdy w ubiegły piątek udajemy się na miejsce, na potwierdzenie jego słów nie musimy długo czekać. Na ul. Zawiszy Czarnego, po stronie Miejskiej Biblioteki Publicznej właśnie trwa interwencja Straży Miejskiej.

– Od początku tego roku nasi funkcjonariusze podjęli 135 interwencji dotyczących parkowania pojazdów za znakiem zakazu zatrzymywania przy ulicy Zawiszy Czarnego – informuje Bożena Frej, rzecznik prasowy Straży Miejskiej w Gliwicach. – Statystycznie około 70% ukaranych kierowców było spoza naszego miasta – dodaje.

Tak jest i tym razem. “Złapany” kierowca na co dzień mieszka w Katowicach. Do Gliwic przyjechał by załatwić sprawę w Sądzie Okręgowym przy ul. Kościuszki. Z braku innych miejsc zaparkował przy bibliotece. Niewiele brakowało, a za krótki postój zapłaciłby podwójnie.

– Ja już podszedłem do parkomatu, ale było napisane, że płatność jest dopiero od godziny 10:00 (rozmawiamy w okolicach 9 rano – red.). Inaczej na pewno bym zapłacił. Po czym i tak dostałbym mandat – denerwuje się.

Jak mówią drogowcy, wprowadzenie przed kilku laty zakazu zatrzymywania w tym miejscu wynika z obowiązujących przepisów.
– Szerokość chodnika w tym miejscu wynosi ok. 3 metrów, z tego należy odjąć 1,5 metra dla pieszych. Pozostaje więc drugie 1,5 metra, a aby umożliwić parkowanie samochodom wymagane jest 2,5 metra – tłumaczy Jadwiga Stiborska, rzecznik prasowy Zarządu Dróg Miejskich w Gliwicach.

Problem w tym, że jadąc od strony Placu Grunwaldzkiego kierowcy wpadają na “pole minowe”, które tylko czeka by wprowadzić w błąd.
Najpierw pojawia się znak informujący o rozpoczynającej się strefie płatnego parkowania. Tuż za nim, częściowo zasłonięty zakaz zatrzymywania. Następnie kierowca mija dwie dochodzące do ul. Zawiszy Czarnego drogi, które w jego oglądzie sytuacji, mogą wcześniejszy zakaz znosić. Mają one jednak status dróg wewnętrznych, więc brak zezwolenia na parkowanie nadal obowiązuje. Jeśli jednak kierowca zachowa czujność i dobrze zinterpretuje przepisy, natrafia na jeszcze jeden dezorientujący punkt. Na krótkim odcinku ul. Zawiszy Czarnego po stronie objętej zakazem zatrzymywania ustawiono dwa parkomaty, intuicyjnie wskazujące na możliwość pozostawienia tu samochodu.

W tej rzeczywistości nietrudno o pomyłkę, choć statystyki wskazują, że gliwiczanie zasady tej łamigłówki już opanowali, a w pułapkę wpadają głównie kierowcy spoza miasta. Na 135 interwencji, mandatem zakończyło się 29. Te liczby w ogólnej ewidencji podjętych działań wyglądają zapewne dobrze, pytanie czy ktoś zastanowił się nad przyczyną takiego zachowania kierowców. Ich nieuwaga czy chęć złamania przepisów są w tym wypadku akurat mało prawdopodobne.

Michał Szewczyk

REKLAMA
od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Ewa

Z innej beczki. A ile na Kościuszki 1 c pod szpitalem. Taksówkarze kapusie zastawiają 100 procenta ulicy i dzwonią jak im ktoś kawałeczek. 30 cm zastawi. I na mieszkańców i na petentów. Straz ich nie lubi bo się czepiaja, Ale muszą być . Wyrzucają niedopalki itd eh królowie. Chamy. Towarzystwo wzajemnej adoracji. Po co tam ten postój. Płaca miesięcznie tyle co my za postój w centrum miasta?

silverariel

Czasem wracając ze szpitala trzeba skorzystać z taksówki…tak myślę:)

Zoltan

…co nie znaczy, że należy całkowicie wyeliminować mozliwość zabrania szpitalnego pasażera przez kierowcę “niebiznesowego” pojazdu.

Ewa

Idź tam na wizję lokalna

Zoltan

Podobnie pod dworcem PKP, gdzie strefa poddworcowych cierpiarzy odgrodzona jest przenośną barierką, która najczęściej samoistnie przesuwa się “zachodząc” na dwa miejsca parkingowe po za nią.

jergaj

Przepraszam bardzo ale po pierwsze chama to poszukaj sobie w rodzinie a nie wsród taksówkarzy. Po drugie jeżeli nie korzystasz z oddziału okulistucznego wspomnianego szpitala to zobacz jakie znaku są ustawione w miejscu gdzie stoją taksówki. Po trzecie nie ma tam znaku “parking” Po czwarte gdybyś miała trochę kultury to wiedziałabyś że stawiając tam samochody ludzie zniszczyli bezpowrotnie trawnik. Po piąte nie wiem czy jeszcze dzisiaj tam stoi, musiałbym to zweryfikować na miejscu ale kilka dni temu stał tam jeszcze znak zakazu zatrzymywania który był notorycznie przez takich “inteligentnych” kierowców jak Ty ignorowany.A czy płacimy ??? No cóż na coś… Czytaj więcej »

Ad

chama to poszukaj sobie w rodzinie a nie wsród taksówkarzy
myślę, że wśród Was “złotówy” jedne, o wiele łatwiej spotkać chama i cwaniaka, niż w innym zawodzie, więc nie masz się co burzyć na kobietę, bo wiele prawdy jest w jej wypowiedzi!

Rocky

Białe taksówki z napisem na literę L, nigdzie nie stoją i nie niszczą zieleni. POZDRO dla konkurencji

Alex

Szerokość chodnika w tym miejscu wynosi ok. 3 metrów, z tego należy odjąć 1,5 metra dla pieszych. Pozostaje więc drugie 1,5 metra, a aby umożliwić parkowanie samochodom wymagane jest 2,5 metra – tłumaczy Jadwiga Stiborska, rzecznik prasowy Zarządu Dróg Miejskich w Gliwicach

Wskażcie paragraf z tym wymogiem 2,5m, bo PoRD mówi wyłącznie o konieczności zachowania co najmniej 1,5 m szerokości chodnika dla pieszych, natomiast owe 2,5 jest wyrażone w tonach i odnosi się do DMC pojazdu.

grzegorz

Jadwiga Stiborska nie wie o czym mówi. Nie rozumiem jak długo będzie ona piastować tą funkcję.

Urko

Wiecznie . Dlaczego. Bo jest w stanie z uśmiechem na ustach i pozorami inteligencji w ócz bławatach wytłumaczyć każdy bezsens związany z komunikacją, ulicami i chodnikami w Gliwicach.
Nawet taki , którego świstak nawet nie usiłuje zawinąć w sreberko

bart

Może sobie mówić co chce i śmiać się z gawiedzi bo takie posady są dożywotnie.

Max von Plauen

Aż do czasu podjęcia remontu ul Jagiellońskiej.Czyli.Długo,długo.Bardzo długo.

Wyszukiwarka

21. Szerokość stanowisk miejsc postojowych dla samochodów osobowych
1. Stanowiska postojowe dla samochodów osobowych powinny mieć co najmniej szerokość 2,3 m i długość 5 m, rozporządzenie ministra infrastruktury.od stycznia to miejsce musi być jeszcze szersze o 20 cm, czyli 2,5 m.

Rozporządzenie ministra infrastruktury

Rozporządzenie ministra infrastruktury mówi o 2,30 m, a od nowego roku, trzeba dodać jeszcze 20 cm, ot i cała filozofia.

Alex

Rozporządzenie ministra infrastruktury mówi o 2,30 m, a od nowego roku, trzeba dodać jeszcze 20 cm, ot i cała filozofia.

Tak, tyle że rozporządzenie odnosi się do wyznaczonego miejsca postojowego – formalnie ma się nijak do postoju na chodniku (jednym bokiem lub całym pojazdem). Według cytowanego przez Ciebie przepisu, rzeczywiście tam nie da się wyznaczyć płatnych miejsc postojowych… kropka… ;-)

A co

Pani Jadziu.A może coś na temat znaków poziomych na terenach płatnego parkowania ?

Uchwała NSA

W świetle omawianych przepisów prawnych miejsca płatnego postoju wyznaczone w strefie płatnego parkowania to, co do zasady, miejsca podwójnie oznakowane: znakami pionowymi D–18 i znakami poziomymi typu P-18. Niemniej jednak to znaki pionowe informują o sposobie korzystania z drogi i dlatego tym znakom, co trzeba podkreślić, należałoby przypisać rolę decydującą w wyznaczeniu miejsca płatnego postoju. Uzasadniałoby to stwierdzenie, że miejsca postoju oznakowane w strefie płatnego parkowania wyłącznie znakiem poziomym nie spełniają wymagania miejsca wyznaczonego w rozumieniu art. 13b ust. 1 ustawy o drogach publicznych.

A co

Oczywiście ,ze TYLKO znaki poziome nie spełniają ! Pytanie odnosiło się do Gliwic i prawie zawsze TYLKO znaków pionowych. CZY TYLKO znaki pionowe są zgodne z artykułem ustawy o drogach publicznych ?

Grzegorz

Zarzad dróg w którym interweniowałem bardzo czesto ( sprawa ul. Chopina i ul. Kazimierza Wielkiego) nawet za posrednictwem Nowin Gliwickich ma w nosie kierowców..nic nie robia zeby usprawnic ruch….banda nierobów za miejskie pieniadze

Jacuś

Jak zawsze straż wiejska do usług,kiedy wreszcie będzie jej likwidacja. W Zabrzu od nowego roku już biorą się za tych nierobów. Niedobitki które nie dostały się do Policji…

beton

A może SM podjęła by chociaż RAZ interwencje w Policji i towarzystwie wzajemnego krycia niekompetencji ( ZDM ), polegającą na zgłoszeniu niespójnego oznakowania i zmierzającą do jego wyklarowania ?
Wlepianie mandatów i przeganianie kierowców to pójście po najmniejszej linii oporu.

asd

Oznakowanie nie jest niespójne. Znak D-44 informuje o wjeździe do strefy płatnego parkowania, nie zaś o miejscu do parkowania, jak błędnie myśli wielu kierowców. Oczywiście można by wyjść “frontem do klienta” (jak mawiał Zenon Laskowik) i podjąć działania, aby strefa płatnego parkowania rozpoczynała się dopiero w miejscu, gdzie rzeczywiście można parkować. Ale to za dużo roboty, bo wymagałoby to zawnioskowania do rady miasta o zmianę uchwały, narysowania nowej mapki, zmiany oznakowania… No i przede wszystkim zmniejszyłoby zarobek miasta – w tej chwili kierowcy płacą zwykle podwójnie – najpierw w parkomacie, a potem jako mandat straży miejskiej. Sprawne działanie strażników gwarantuje… Czytaj więcej »

Michał Szaroń

Przecież na tych zdjęciach widać jak byk 1. zakaz parkowania , 2.nie ma wyznaczonego miejsca do parkowania .3 zaparkowana Honda tarasuje tyle chodnika że kobieta z wózkiem nie ma opcji tam przejść … nie ma tłumaczenia się SK… albo nie zna przepisów ale ma je gdzieś. Kto patrzy na parkomat a nie na znaki i wąski chodnik ??

Sylwia Nowak

Fota druga na stronie to dramat, całe auto na chodniku, brak miejsca nawet dla pani z laseczką, nie mówiąc o wózku.

Zakaz jest jednak tylko od strony WKU.

Ad

“dramatem” można nazwać pisanie takich bzdur jak Ty piszesz

Drogowiec

Od Kościuszki też jest

Ad

Co jest od strony Kościuszki, bo nie rozumiem? Znak zakazu parkowania? Znak po lewej stronie jezdni dwukierunkowej?

Drogowiec

Tak ,specjalnie dla tych inteligentów z artykułu

Adam Har

To teraz wózki mają 2 metry szerokości że się nie zmieści? przecież Honda zostawiła spokojnie ponad 1 metr chodnika co widać na pierwszym zdjęciu, a obok jest spory trawnik a nie płot czy ściana, więc jakim niby cudem nie ma żadnej opcji na przejście obok samochodu? Co wy tu za brednie pociskacie?

lorl

Jasne, że można przejść, ale nie chodzi by przemykać się gęsiego, boczkiem, trawnikiem i jak tam jeszcze. Ma być 1,5 m na swobodne przejście, a jak jest zakaz parkowania to cały chodnik ma być wolny.

Ad

Tak jest! Zastanawiam się tylko, po co tam chodnik na trzy metry?

Michał Szaroń

kup wózek załaduj dziecko i przejedz z chodnika na trawnik ….. lepiej nie komentuj jak masz tak komentować bezmyślnie …..

Adam Har

https://www.24gliwice.pl/wiadomosci/wp-content/uploads/2017/12/25441070_1738268569540382_876792860_o-810×456.jpg chłop stoi na skraju chodnika a do samochodu ma jeszcze spory kawałek, no nie mów mi że tam się wózek nie zmieści…

Michał Szaroń

wg mnie w najlepszym przypadku będzie na styk i to przy bardzo wąskim wózku przy dużym lub bliźniaczym nie ma opcji. ….. a co powiesz na wózek inwalidzki (na płocie masz oznaczanie że to wjazd dla takich osób…. też ma targać po trawnikach czy krawężnikach ? jest zakaz jest wąsko nie ma innego auta poza jego ….. no wystarczy pomyśleć ciut tym bardziej będąc z innego miasta …. ja będą gdzieś gdzie nie znam terenu rozglądam się 3x bardziej

Ad

Chłopie, ale Ty jesteś uparty, większość widzi, że nie masz racji a Ty dalej swoje.

Adam Har

ten wózek inwalidzki to chyba dwuosobowy że się nie zmieści

Ad

“zaparkowana Honda tarasuje tyle chodnika że kobieta z wózkiem nie ma opcji tam przejść”

ten chodnik ma ok 3m szerokości, zaparkowane auto pozostawiło ok 80-90cm miejsca na chodniku, więc nawet wózkiem bliźniaczym dałoby się przejechać. Dziwnie, że przy okazji remontu nie zabrali części chodnika i części jezdni na zatoki parkingowe…

Latarnia Uliczna

Szkoda, że SM nie reaguje (patrolowo i na zgłoszenia email) na autobusy parkujące na pasie włączenia do ruchu przez Qubusem na Dworcowej. To zwyczajowe już miejsce parkingowe dla turystycznych busów z Niemiec.
Może strażnicy obawiają się bariery językowej?
Z drugiej strony takie naruszanie przepisów nie pasuje do porządnych Niemców. Może nie stać ich na drogie gliwickie parkingi i wypadałoby zorganizować jakąś inicjatywę społeczna, zbiórkę bilonu czy cos?

Zbyszko Świeboda

Tam nie ma strefy płatnego parkowania. Jest parkomat poprzez, który Parkowanie Gliwice pobiera niesłusznie opłaty. WSA w Gliwicach wydał na ten temat wyrok, ale ZDM Gliwice twierdzi, że to tylko „kierunek nowych trendów w wyrokach” i że w Polsce „nie ma prawa precedensu” tak więc oni nie będą stosować się do tego wyroku …

Gargulec

NSA ma inne zdanie
http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/87AB56E32E
Więc chyba legalnie pobierają te opłaty.

Sylwia Nowak

Wjeżdżałam tam wielokrotnie, od obu stron. Zawsze mnie dziwiło inne oznakowanie od Kościuszki i od Słowackiego. Ale chodnik to chodnik, nie ma oznakowania poziomego, więc nigdy tam nie stanęłam. Nawet gdy musiałam dymać piechotą ze Słowackiego, gdzie zostawiałam auto. To że stoi parkomat, nie znaczy, że wolno stać samochodom. Na Nowym Świecie parkomat stoi na chodniku między dwoma pasami, nikt tam nie wjeżdża, a wg tej logiki powinien. Inna rzecz, to brak miejsc. Tam jest dramat. To samo ze szpitalem. A wjazd na jego teren kosztuje… 5 złotych! Nawet gdy odbieramy babcię z operacji i zajmuje to nam pięć minut.… Czytaj więcej »

Tfu

Straz miejska w gliwicach to barany. Gadasz jak do głupiego, nic nie potrafią zrozumieć tylko tam gdzie się da wlepiają mandaty. Barany jakich mało do likwidacji!

Kasia A-Sz

A nie jest tak, że w strefie parkowania płatnego miejsca parkingowe są oznakowane, jest określony początek i koniec parkingu i sposób parkowania, tam gdzie tego nie ma parkować nie wolno.

asd

Musi być oznakowanie poziomie i pionowe, aby można było legalnie pobierać opłaty. Natomiast co legalności samego parkowania przez kierowców, to określają to przepisy kodeksu drogowego.

Poczytaj mi mamo

Bzdura. Prosze poczytac przywolana uchwałe NSA.

Michał Bartczak

Straż Miejska to złodzieje, zamiast pomagać i informować wystawiają mandaty… To jest służba publiczna?!! Straż Miejska powinna zostać zlikwidowana!!! Nigdy nie wystawiają pouczeń tylko odrazu mandat!

lorl

Ale z artykułu wynika coś wręcz przeciwnego. Na 135 interwencji mandatów było 29 czyli zaledwie co piąta interwencja kończyła się mandatem. Jak rozumiem reszta (80%) to pouczenia.

krzysztof

Skrzyżowanie odwołuje znak zakazu nie tylko wtedy, kiedy droga poprzeczna przecina drogę, na której ustawiony jest znak, ale też kiedy skrzyżowanie ma kształt litery T. Jeśli za takim skrzyżowaniem nie powtórzono znaku zakazu zatrzymywania, zakaz ten nie obowiązuje. Pamiętajmy o zachowaniu odległości 10 m od skrzyżowania, gdzie zatrzymanie jest zabronione.

Urko

O matko…..

Cliper

Urok. Twoja matka ma tam geszeft?
Geszett-interes

Urko

Z tego pytania ma coś wynikać , czy to tylko przygłupia zaczepka ?

Mieszkaniec

@Urko
I znow kolejna pała z logiki i z czytania ze zrozumieniem

Klu

I zaraz Urko zada zaskakujace pytanie w stylu: to wytlumacz mi to misiu…….

Urko

Posty Klu i Mieszańca wstrząsnęły mną . Naprawdę.:-) :-):-)

pok

Nie przypominam sobie w kodeksie drogowym przepisu “jeżeli skrzyżowanie ma kształt litery T, to wtedy…”. Kształt skrzyżowania nijak nie wpływa na przepisy.

SMieć

jeśli #slużby# to czytaja to zapraszam na Plebiscytowa, Gory Chelmska tam też mieszkancy PROSZĄ o pomoc= pozostaje max.80cm chodnika

Wujek dobra rada

No to.GWOŻDZIE W DŁOŃ !!!

Janusz Borowicz

Najlepiej nie parkowac :)

arteush

do decydentów tych myślących logicznie ,pomalujcie krawężniki tam gdzie strefa płatna
to rozwiąże rozpoznanie poprawnego miejsca parkowania.

Anna Łaska

Tokie.debilizmy nie poeinny mieć miejsca oznakowanie powinno być jasne i czytelne.a to wygląda jak tu kogoś wpuścić w maliny i naciągnąć na kase.

Marek Malinowski

Na jaką kasę? Na 130 interwencji, 29 mandatów ( za pewne tylko dla pyskaczy) nieznajomość przepisów nie zwalnia z ich przestrzegania

asd

Tylko że zamiast podejmować 80, 130 czy 200 interwencji w sprawie parkowania, mogliby się zająć np. patrolowaniem ulic i łapaniem chuliganów i wandali. Na pl. Krakowskim, w centrum miasta i pod czujnym okiem kamer zostały nabazgrane napisy sprayem. I to kilka dni po ostatnim malowaniu (farby anty-graffiti widać nie zadziałały). Po każdym malowaniu problem wraca, również na budynkach i w innych częściach miasta.
“Naprawić” oznakowanie w tym miejscu, żeby kierowcy nie mieli wątpliwości, że nie wolno parkować. Odciążyć w ten sposób strażników, żeby mogli się zająć czym innym, a nie tłumaczyć kierowcom przepisy po raz setny.

Ad

Ups, nie przeczytałem Twojego komentarza i napisałem to samo :)

Ad

Jak jest tyle interwencji a niedozwolone parkowanie wynika z nieczytelnego oznakowania, to może lepiej zmienić to oznakowanie na bardziej czytelne. Mam wrażenie, że SM zamiast jakoś konkretnie zadziałać, szuka sobie roboty za pieniądze podatnika!

Anna Łaska

Jestem za przestrzeganiem przepisów tylko nie sztuka nastawiać znak na znaku i jeden drugiemu zaprzecza to jest normalnie usrywanie ludzią źycia .

Sylwia Nowak

Nic niczemu nie zaprzecza, trzeba tylko patrzeć uważnie. Droga wewnętrzna nie anuluje znaku. Więc wszystko pasuje.

Problemem tam jest różne oznakowanie z obu stron. I brak miejsc. Nie znaki. Chociaż mogą mylić, gdy się człowiek śpieszy i dostaje na raz kilka znaków, a już przejechał przez tę część drogi.

Trzeba by wrócić i jeszcze raz przeanalizować całą trasę. Gorzej, gdy się zawraca, bo od Kościuszki zakazu brak. :D

Ad

Kobiety czy Wy macie prawo jazdy?! To jest jezdnia dwukierunkowa i znak zakazu będzie umieszczony tylko po prawej stronie drogi! Wjeżdżając od strony Kościuszki nie zobaczycie znaku B-36 na lewym chodniku!

Anna Łaska

No właśnie .

Przemek Kasperski

Też tu dostałem mandat w tym roku :P

Drogowiec

Od Kościuszki jest znak B36

naked

widzac znak STREFA PLATNEGO PARKOWANIA to ludzie szukaja parkomatu i parkuja a tu guzik trzeba szukac miejsca czy tu wolno a tu nie wolno kto to ogarnie tak uczciwie przyznac sie PRAWDA jest taka ze zgłupiec można a urzednicy sie ciesza bo im kasa sie zgadza a WSZYSTKICH uczestników ruchu maja w dupie

passita

A może ktoś pomyśli o mieszkańcach. Gdzie oni mają parkować? Klienci biblioteki, SO zajmują im miejsca! Czy tak trudno zrobić zatoki by tych miejsc parkingowych było więcej? To pytanie do ZDM?

franek

a może zrobić jednokierunkową, to by wiele rozwiązało!

franek

a może pan Keller znajdzie rozwiązanie, które wszystkich usatysfakcjonuje!

franek

Tak czy owak tam muszą powstać nowe miejsca parkingowe!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

...

“Szerokość chodnika w tym miejscu wynosi ok. 3 metrów, z tego należy odjąć 1,5 metra dla pieszych. Pozostaje więc drugie 1,5 metra, a aby umożliwić parkowanie samochodom wymagane jest 2,5 metra – tłumaczy Jadwiga Stiborska, rzecznik prasowy Zarządu Dróg Miejskich w Gliwicach.”
Ale już przy Syriusza 30 koło szkoły auta nauczycieli na chodniku o szerokości niecałych 1,5m mogą stać w całości blokując tenże chodnik, a strefa zamieszkania która uprzednio zakazywała stania w dowolnym miejscu ORAZ poruszania się uczniów także środkiem jezdni została na polecenie ZDM bezsensownie zlikwidowana za to w zamian stworzono strefę ograniczonej prędkości (żeby było więcej miejsc parkingowych).

Jacek Wielgus

Nie ma to jak robić pułapki na kierowców i kosić

Ags

Parkomaty po tej stronie to pułapka.Rozwiązanie jest banalnie proste, tylko może nie dla wszystkich.