Maseczki już nie wszędzie, rząd otwiera kina i teatry, znikają limity w sklepach i kościołach. Lista zmian


Przed nami czwarty etap znoszenia ograniczeń związanych z COVID-19. Od 30 maja nie musimy zasłaniać nosa i ust w otwartej przestrzeni – ale tylko pod warunkiem, że możemy zachować 2 metry odstępu od innych.

Maseczki będą jednak konieczne w niektórych przestrzeniach zamkniętych, m.in. w sklepach, kościołach, autobusach czy tramwajach. Oprócz tego strona rządowa otwiera kina, teatry, siłownie i salony masażu, ale w ścisłym reżimie sanitarnym. Umożliwiona zostaje także organizacja wesel do 150 osób.

Mimo że odchodzimy od wielu obostrzeń, jedna zasada pozostanie aktualna nadal. Wciąż będziemy musieli zachować szczególną ostrożność w kontaktach z innymi

– zaznaczają rządzący. – Znoszenie kolejnych ograniczeń dotyczących COVID-19 jest możliwe, ponieważ w większości województw liczba zachorowań spada. Stale obserwujemy także sytuację epidemiczną i monitorujemy wydolność służby zdrowia – zwłaszcza liczbę wolnych łóżek i respiratorów. Na tej podstawie podejmujemy odpowiedzialne decyzje.


Jakie są nowe zasady bezpieczeństwa?

W PRZESTRZENI OTWARTEJ: ALBO DYSTANS SPOŁECZNY ALBO MASECZKA (od 30 maja)

Jeśli w przestrzeni otwartej masz możliwość zachowania 2 metrów odległości od innych, nie musisz zasłaniać ust i nosa. Możesz więc spacerować, jeździć rowerem, chodzić po ulicy, parku, plaży czy parkingu bez maseczki – ale tylko wtedy, gdy zachowasz odpowiedni dystans społeczny.

Uwaga! Jeśli nie jesteś w stanie na świeżym powietrzu utrzymać 2-metrowego dystansu od innych – na przykład na zatłoczonym chodniku – wówczas musisz zasłonić usta i nos. Chodzi o nasze wspólne bezpieczeństwo.

Pamiętajmy! Z obowiązku utrzymania 2-metrowego dystansu społecznego wyłączeni są rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13. roku życia), osoby wspólnie mieszkające, osoby niepełnosprawne, osoby, które zasłaniają usta i nos.

Tutaj musisz zasłaniać usta i nos!

Istnieją miejsca, w których trzeba obowiązkowo zasłaniać usta i nos. Są to:

– autobusy i tramwaje,
– sklepy,
– kina i teatry,
– salony masażu i tatuażu,
– kościoły,
– urzędy (jeśli idziesz załatwić jakąś sprawę do urzędu).

Dodatkowe miejsca, w których będzie trzeba zasłaniać usta i nos, określi Główny Inspektorat Sanitarny.

Wyjątki. Gdzie nie trzeba zakrywać ust i nosa?

W pracy – jeżeli pracodawca zapewni odpowiednie odległości między stanowiskami i spełni wymogi sanitarne. W restauracji lub barze – gdy zajmiesz miejsce przy stole.

ZNIESIONE ZOSTAJĄ LIMITY OSÓB – W SKLEPACH, NA TARGU, POCZCIE, W RESTAURACJACH (od 30 maja)

Rząd znosi limity osób w branży handlowej i gastronomicznej. Do tej pory w sklepie, restauracji, na targu, w punkcie usługowym czy na poczcie na 1 osobę musiała przypadać określona powierzchnia lub liczba okienek. Od 30 maja ta zasada przestaje obowiązywać.

Uwaga! W punktach gastronomicznych nadal musi być zachowana odpowiednia odległość między stolikami. A klienci zanim usiądą do stolika, muszą mieć założone maseczki. Obowiązują również nadal wszystkie wytyczne sanitarne – m.in. dezynfekcja rąk i stolików.

Ważne! Pamiętaj o tym, że w sklepie, na targu i na poczcie nadal jest obowiązek zasłaniania nosa i ust. A w sklepie także obowiązkowa dezynfekcja rąk lub noszenie rękawiczek.

Uroczystości religijne i pogrzeby

Zniesienie obostrzeń obejmie również kościoły i inne miejsca sprawowania kultu religijnego. Tutaj limit osób również przestaje obowiązywać od soboty 30 maja. Podobnie z uroczystościami pogrzebowymi – nie będzie obowiązywał dotychczasowy limit 50 osób.

Ważne! W kościołach i świątyniach wierni muszą zasłaniać usta i nos.

ZGROMADZENIA I WESELA DO 150 OSÓB

Zgromadzenia na powietrzu do 150 osób (od 30 maja)

Od soboty 30 maja w przestrzeniach otwartych dozwolona jest organizacja zgromadzeń, w których bierze udział do 150 osób. Uczestnicy muszą jednak zasłaniać usta i nos lub zachować 2-metrowy dystans społeczny.

Ważne! Sanepid będzie przedstawiał rekomendacje, gdzie ze względu na sytuację epidemiologiczną zgromadzenia nie powinny się odbywać. Ostateczna decyzja należy jednak do właściwej jednostki samorządu terytorialnego.

Wesela i inne uroczystości rodzinne (od 6 czerwca)

Strona rządowa umożliwi również organizację wesel i uroczystości rodzinnych, w których bierze udział do 150 osób.

Uwaga! Weselnicy nie muszą nosić maseczek.

HOTELE OTWARTE W PEŁNI

Od 30 maja restauracje i bary hotelowe mogą być otwarte i serwować na sali posiłki gościom. Od 6 czerwca natomiast w hotelach mogą zacząć działać baseny, siłownie, kluby fitness.

Właściciele hoteli muszą jednak zachowywać określone zasady sanitarne.

KULTURA, SPORT, SALONY MASAŻU, TARGI (od 6 czerwca)

Od 6 czerwca działalność mogą wznowić w określonych warunkach sanitarnych:

– kina, teatry, opery, balet,
– baseny, siłownie, kluby fitness, sale zabaw i parki rozrywki,
– sauny, solaria, salony masażu i tatuażu.

Możliwa będzie także organizacja targów, wystaw i kongresów.

Konkretne zalecenia sanitarne

Zalecenia sanitarne dla poszczególnych branż zostaną podane po zakończeniu procesu konsultacji z przedsiębiorcami.

Ważne! Otwarcie gospodarki nie zwalnia nas z odpowiedzialności! Pamiętaj o zachowaniu bezpiecznych odległości – dbaj o siebie i innych.

(nmm/gov.pl)
fot. px

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
AndrzejD

Czegoś tu nie rozumiem – skoro obecnie jest prawie tyle samo zakażeń per dzień jak półtora miesiąca temu, i wtedy nawet nie można było wyjść do lasu, a teraz można będzie chodzić wszędzie bez maseczki, to ktoś tu chyba gra w wuja.
A na to wszystko, Krzywogęby co chwilę pitoli farmazony że polska radzi sobie lepiej niż kraje zachodnie i wszyscy nam zazdroszczą. Nie mówiąc o tym że ten sam Krzywogęby lansując się w restauracji w Gliwicach, miał głęboko w dudzie przepisy które obecnie obowiązują. Co za PIS-owski syf !

Urko

@AndrzejD To socjologicznie i psychologicznie proste. To, co obserwujemy, jest poniekąd skutkiem, ubocznym sprawowania władzy przez ludzi o mentalności chłopów pańszczyźnianych oderwanych granatem od sochy oraz psychice dwuletnich dzieci , To także emanacja mentalu 40 % tzw. “suwenira” w którym zakorzeniona głęboko jest chęć lizania komuś dudy i jednocześnie kopania kogoś innego pod dudzie. I nawet jeśli w Polsce byłoby jak w Salvadorze czy Brazylii , to z ust NPwTCzNG ( zwanego przez Ciebie “Krzywogębym”) słyszelibyśmy , że to nie “nasze” zwłoki , że to pewnie potomkowie UPA lub NKWD i SS nam je podrzucili. I że generalnie jest to… Czytaj więcej »

Vanilla

Jest też sprawa wojewody i premiera, którzy nie stosowali się do przepisów w restauracji, a która trafiła do policji i prokuratury. Z jakiegoś tajemniczego powodu na gliwickich portalach informacyjnych nie ma o tych wydarzeniach ani słowa.

dubler

A dziewuchy-dziewuchom wczoraj Matką z okazji ich święta zaproponowały wożenie piesków we wózkach dziecięcych. Sama widzisz teraz Vanilia, że policja i prokuratura nie zajmuje się takimi pier dołami, to dlaczego mają to robić portale? No pomyśl,

Fiku Miku

Nie widzisz w tym zależności? Dzięki temu mamy poluzowanie obostrzeń.
Tak na marginesie, czy obsługa lokalu nie zna swoich obowiązków. Mogli zwrócić uwagę i w razie niedostosowania się grzecznie wyprosić z lokalu.

prawda

Strach ma nie tylko wielkie oczy, ale też pełne gacie.

najprawdziwsza prawda

PiSowskiej biegunki legislacyjnej.

prawda

To dotyczyło redakcji gliwickich

Laszlo_egesz

Znoszą ten obowiązek, bo krzywa zarobków rodziny Szumowskich już uległa wypłaszczeniu, rynek się nasycił i spadają zyski ze sprzedaży maseczek…

Ruzwelt

Może zbierał dla Sasina na zapłacenie za pakiety wyborcze co to pojawiają się i znikają jak królik z kapelusza.

Zdzisława Niepiernik

Dystans społeczny dwa metry na weselu….
Od razu widać, że ***** w życiu nie była zaproszona na żadne wesele.

Tymon

To że klasa polityczna nie rozumie przepisów, które wprowadza to chyba każdy ma tego świadomość, to tyczy się i rządzących i opozycji. Także są świetnym reprezentantem swojego elektoratu, który nie umie przeczytać że zrozumieniem rozkładu autobusów. Niestety Ci co umią wykazać się krytycznym spojrzeniem na rzeczywistość są w mniejszości… więc proponowałbym im spożytkowanie energii na coś innego niż ujadanie. Może w końcu trzeba chwycić się z życiem za bary i wykazać się własną inicjatywą, tak ucieczka z tego kraju to też jest jakieś rozwiązanie..

Obserwujący

No i fajnie.
Suwerena już nie dotyczy noszenie maseczki.Maski zjechały na brodę, tudzież pod nos już jakiś czas temu.
Bombelki w ogóle chodzą bez maseczek, podobnie jak star****.

Luk

Ten rygor obowiązywał właściwie tylko w centrach miast. W dalszych dzielnicach w coraz mniejszym stopniu, a na zadupiach przyłączonych do miast i na wsiach wcale.

Jest faja

I słusznie że tak było

prawda

Dla kogoś kto lekceważy umowy społeczne na pewno. Ale to to patologia.

najprawdziwsza prawda

Według umowy społecznej, wszyscy są równi wobec prawa. Ale patologia uważa to za patologię bo im wolno więcej bo ich suweren namaścił.

AndrzejD

@Obserwujący
Przykład idzie z góry – jeżeli funkcjonariusz PIS-owskiej dyktatury (Krzywogęby) olewa przepisy które ta dyktatura wprowadziła dla ludu, i lansuje się w gliwickiej knajpie bez stosowania się do tych przepisów, to nie ma co się dziwić że lud przepisy. olewa.
Podobnie z naczelnym dyktatorem – kulawym dziadem z Żoliborza który wraz z całą świtą polazł w kwietniu na cmentarz, podczas gdy wszystkie cmentarze były zamknięte dla ludu.

Obserwujący

@AndrzejD, wiem o tym doskonale.
Jak to się mówi przykład idzie z góry, od pisiorów, olewają prawo, niszczą je, nie poważają wyroków sądowych, tworzą swoje chore rozwiązania “prawne”.To i suweren widząc to postanawia olewać prawo, no bo przecież skoro pisiory olewają prawo to ja(suweren) też olewam.Takie postępowanie prowadzi do anarchii i bezprawia.Niestety, taką sytuację będziemy mieć dopóki pisory rządzą.