Miasto nie ustaje w poszukiwaniach chętnego na budynek d. dyrekcji huty. Cena obniżona radykalnie

Jeszcze w sierpniu magistrat życzył sobie za dawny budynek Dyrekcji Huty przy ul. Ks. Hlubka minimum 6,9 mln złotych. Tyle kosztowało prawo do użytkowania wieczystego obiektu.

Chętnych nie było, co najwyraźniej mocno ograniczyło oczekiwania urzędników co do ceny wywoławczej, która spadła teraz o prawie… 3 mln złotych.

Próby sprzedania prawa do użytkowania wieczystego (budynek należy do Skarbu Państwa) okazałego gmachu przy ulicy Hlubka trwają od lat. Zakupiony za 1,5 mln złotych, doinwestowany kwotą 500 tys. złotych budynek, wcześniej bezskutecznie próbowano sprzedać za kwoty 6,7 mln zł (2013), 5,93 mln zł (2014), a także – ostatnio w sierpniu – za 6,9 mln.

Teraz urzędnicy mocno obniżyli cenę. Wyjściowa kwota w przetargu wynosi dokładnie 4.091 mln złotych.

Przypomnijmy, budynek przy ul. Ks. Hlubka 4 to reprezentacyjna budowla wzniesiona w okresie największej prosperity huty założonej przez Salomona Huldschinsky’ego. Mimo upływu lat wciąż, wiele elementów przypomina o dawnej świetności. Klatka schodowa z kutymi balustradami, sala konferencyjna i gabinet dyrektora z drewnianym wyposażeniem czy reprezentacyjne wejście do budynku.

Budynek, w którym dawniej mieściła się dyrekcja Huty Gliwice powstał w latach 1913-1915. Nim obiekt został własnością miasta, jego poprzedni właściciele – Bank Handlowy i firma Stalexport – wystawili go na sprzedaż za nieco ponad 3 mln złotych. Również za tę kwotę nie znalazł się nabywca.

Po długich negocjacjach, w 2005 roku miasto wykupiło prawo do użytkowania wieczystego nieruchomości za połowę tej kwoty. Magistrat nabył dodatkowo działkę o powierzchni 0,0562 ha od spółki “Focus Gliwice” za 120 tys. zł, w celu powiększenia parkingu przy budynku. Pokryto też koszt remontu dachu (ponad 500 tys. zł) by zwiększyć wartość nieruchomości.

Oprócz sporego budynku o powierzchni użytkowej 3954 m2, potencjalny właściciel wejdzie także w posiadanie kilkunastu obrazów oraz oryginalnych mebli.

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Bez nadziei
Bez nadziei

Oby nie skończył, jak stacje kolejki wąskotorowej na Trynku ( przy Kopalnianej i Ratowników Grn.)

AMF
AMF

W razie potrzeby zawsze szybciej może nastąpić samozapłon, jak zabytkowych magazynów obok politechniki.

Niestety.
Niestety.

Jak nie samozapłon to zalanie. Popatrzcie Państwo na pierwsze zdjęcie. Woda z rynny już swoje robi.

Witaj w Gliwicach dobry gospodarzu.

Niestety.
Niestety.

Działka przy budynku o wielkości 562 m2. Nic dodać, nic ująć. Nikt tego nie kupi, taka to ściema urzędu.

Przejedźcie się Państwo wieczorem po ul. Piwnej.

Ciemno jakby miał nalot nastąpić w czasie wojny.

gliwiczanin
gliwiczanin

A może przenieść tam siedzibę Rady Miasta i Prezydenta Miasta . Całkiem poważnie to piszę . W wielu miastach w Polsce prezydent miasta i radni mają swoje siedziby poza budynkiem Urzędu Miasta . Urząd Miasta jest dla obywateli gdzie załatwia się bardzo wiele spraw , a z prezydentem miasta i z radnymi przeciętny obywatel w roku nie ma nic do czynienia i oni tylko zajmują tam lokale praktycznie tylko dla siebie .

puk puk
puk puk

85 mln wydamy na administrację w 2019. Chcesz wydawać więcej?

gliwiczanin
gliwiczanin

A jaką Ty masz propozycję w kwestii zagospodarowania lub pozbycia się tego budynku / jest to zabytek / . Nasi radni w tym temacie od kilkunastu już lat nie potrafią nic konkretnego z ty zrobić – radni są tu bezradni .

Jurek
Jurek

Heloł, ktoś (nie ja i zapewne puk puk i ty też nie) zdecydował żeby kupić tego grzyba to niech teraz odpowiada za niegospodarność. Po co to kupował bez planu na zagospodarowanie? 25 radnych + zarząd miasta i społecznicy, kórzy naciskali na kupno mogą teraz spłacać wydaną kasę z budżetu, a gruz z rozbiórki użyć wedle uznania. Kierowcy się ucieszą bo zyskają jeszcze jeden ubity plac na parking.

AMF
AMF

Robienie lachy kierowcom akurat zabiło ten kwartał miasta, także mocniej więcej, na pewno kiedyś się uda!

gliwiczanin
gliwiczanin

Masz rację , radni z prezydentem na czele kilkanaście lat temu zadecydowali o kupnie tego budynku . Naważyli piwa to teraz niech piją . NIEGOSPODARNOŚĆ !!!

Jan
Jan

Patrz dyrekcja huty Zabrze i mebelki carycy za ok 800 tausenow w nowym gabinecie

Perez
Perez

caryca jest nie do ruszenia…a miasto dalej stacza sie na dno

AndrzejD
AndrzejD

Niech ci gamonie z magistratu pod wodzą naczelnego, oddadzą ten budynek za złotówkę dowolnej firmie z sektora IT zanim to się zawali jak Zameczek Leśny albo spali.
Oni (IT) już zatrudnią profesjonalistów, którzy doprowadzą ten obiekt żeby wyglądał jak za czasów świetności.
Tak jak to zrobili z pocztą którą uprzednio przez kilkadziesiąt lat socjalistyczni tepsiarze do spółki z pocztowcami, doprowadzili do stanu brudnego śmierdzącego kloca

krzysztof
krzysztof

Coś ty frankiewicz zrobił dobrego dla tego miasta? podaj choć jedną inwestycje,której nie trzeba było poprawiać .Ćwierć wieku niszczycielskiej działalności

heli1b
heli1b

“Pokryto też koszt remontu dachu (ponad 500 tys. zł) by zwiększyć wartość nieruchomości.”
A ja myślę, że jednak dach wyremontowano by tej wartości nie zmniejszyć. Przykład Wieży Ciśnień Sobieskiego pokazuje jak szybko i skutecznie obiekt ulega degradacji gdy jest pozbawiony dachu.

Cliper
Cliper

Tył budynku rzeczywiście wygląda źle ale potencjalny nabywca i architekt mogą zarobić z tego cudo a w środku nie jest źle..trochę gładzi,farby i będzie lux.

AMF
AMF

Kwota potrzebna na osuszenie i odgrzybienie może okazać się 6 cyfrowa…

AMF
AMF

Pokażcie lepiej zdjęcia od tyłu!
W oknach ostatnio drastycznie przybyło ubytków, także grzybek niedługo rozwiąże sprawę, będzie placyk do sprzedania.

Gliwiczanin
Gliwiczanin

na tej ulicy jest ciemno jak w d…e tam nie ma latarni bo ??? (Przyszłość jest tu) Syf jak nie wiem co obok a właścicielem są przecież Urzedasy !

kompas
kompas

Kużba ! Gdzie jest ulica ks. Hlubka. Kim był ten Hlubek Ksieciem ?

Cliper
Cliper

Ten imponujący gmach to nie jedyny obiekt który nie znajduje nabywcy.. będąc w bogatych Niemczech widziałem ich multum.mam nadzieję że ten będzie miał wreszcie szczęście

Zet
Zet

To już czysta desperacja czy urzędnicza ruletka? Oby nie skończyło się licytacją poniżej kwoty zakupu i poniesionych kosztów.

Kolega
Kolega

“Po długich negocjacjach, w 2005 roku miasto wykupiło prawo do użytkowania wieczystego nieruchomości za połowę tej kwoty.’ czyli nasze pieniądze wyrzucone w błoto…..

ja234
ja234

Nikt tego nie kupi.
Za drogo, za duże nakłady inwestycyjne, poza tym ochrona konserwatorska.Nie ma wystarczająco wielkiego parkingu na auteczka kochane.

Zabłocki
Zabłocki

Nie jestem w stanie wyobrazić sobie siedziby prestiżowej firmy z adresem …..ulica ks Hlubka

SGx3
SGx3

Jak to nie? Kwatera główna mafii – Ul. Wiejska 4, Warszawa

asdf
asdf

ochrona konserwatorska obejmuje TYLKO główny gabinet dyrektora i sale konferencyjną nic po za tym.