Modernizacja targowiska odsuwa się w czasie. „Niskie zainteresowanie ze strony wykonawców”

Przetarg na zapowiedziany jesienią „lifting” targowiska miejskiego przy ul. Lipowej, został unieważniony ze względu na zbyt wysokie wyceny złożonych ofert. MZUK zapowiada, że zamówienie publiczne na to zadanie zostanie powtórzone.

 
Było to pierwsze tegoroczne (a zarazem pierwsze po podjęciu decyzji o ograniczeniu prac modernizacyjnych do minimum), podejście do wyłonienia wykonawcy.

Dużej modernizacji nie będzie

Sprawa modernizacji terenu targu toczy się od kilku lat, jednak jak dotąd, poza zapowiedziami i przygotowaniem dokumentacji projektowych, nie przeprowadzono tam żadnych robót. Jeszcze w ubiegłym roku planowano wykonanie tam większego zakresu prac. Obiekt przy ulicy Lipowej, z mocno nadgryzionymi zębem czasu stoiskami, a także zniszczoną nawierzchnią, miał zostać wyremontowany z dofinansowaniem ze środków europejskich. Planowano m.in. nowe pawilony, boksy i stanowiska handlowe. Miejsca handlu częściowo miały być zadaszone.

Kolejne przetargi, mające wyłonić wykonawcę prac, kończyły się jednak unieważnieniem, ze względu na zbyt wysokie wyceny złożonych ofert.

Równolegle w przestrzeni miejskiej pojawiły się obawy, że przeprowadzenie tak dużego zakresu modernizacji, a zarazem podniesienie standardu obiektu, może zakończyć się podniesieniem opłat dla handlowców, a w konsekwencji również cen sprzedawanych tam produktów.

Ostatecznie w październiku – zapadły decyzje o ograniczeniu zakresu tego przedsięwzięcia, które określono mianem „liftingu”. W tym roku ogłoszono przetarg, który… także został unieważniony. MZUK planuje wydać na ten cel około pół miliona złotych, zaś najniższa oferta zakładała realizację przedmiotu zamówienia za 610 tys. zł.

Nagła zmiana planów MZUK. Lifting zamiast modernizacji targowiska przy ul. Lipowej

Przyznane na 2024 r. środki finansowe pozwalają na przeprowadzenie niewielkich prac modernizacyjnych – renowacji bram wjazdowych i zakupu 7 szt. kontenerów handlowych. 4 czerwca ogłoszone postępowanie przetargowe w ww. sprawie zostało unieważnione, z uwagi na niskie zainteresowanie ze strony wykonawców i przekroczenie limitu finansowego. Aktualnie trwają prace związane z ponownym ogłoszeniem przetargu – poinformowała niedawno dyrektor MZUK, Justyna Małek, w odpowiedzi na zapytanie skierowane przez radnego Olafa Pesta do prezydent Gliwic.

Przenosin targu na parking stadionu nie będzie

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, na czas robót na terenie targowiska handlowcy mieli przenieść się na pobliski parking za stadionem miejskim. Plan ten stracił już na aktualności. – Została podjęta decyzja o nie przenoszeniu targowiska na teren parkingu przy stadionie „Piasta”, na czas planowanego remontu. W naszej ocenie mogłoby to doprowadzić do samoistnego wygaszenia handlu – czytamy w odpowiedzi od dyrektor MZUK.

Jak na razie Zarząd nie ogłosił kolejnego zamówienia publicznego na modernizację obiektu.

(żms)

Subskrybuj powiadomienia
Powiadom o
66 komentarzy
 najwyżej ocenione
od najnowszych    chronologicznie 
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze